(upravil onee 2. 1. 2009 11:46)

Téma: PRO subáč

Chlopi nazdar

Nejaký čas tu prechádzam všetky možné vlákna o PRO suboch, pozerám všetky možné konštrukcie, ale nejak sa neviem rozhodnúť, takže:

Mam urobený sub z Delta 15LF, BR v cca 130l bedni ale je to na dve veci. Po dákych nových skúsenostiach čo mám som to na simuloval v LSP a celkom OK to vyzerá v 180-200l.

čo mi poradíte potrebujem seriózny sub na live ozvučenie kapely, ideál (skladný malý), ale hlavne slušne hrajúci, každopádne musí ísť nízko bo máme kontrabas. Mal by vedieť zahrať vnútri a na malé priestranstvo aj vonku. Bude chudák sám a ako satelity má nami celkom osvedčené beta 10 s apt80.

Mám sa trápiť s tou Deltou a vyrábať novú bedňu alebo ju streliť a kúpiť niečo lepšie?
Ak kúpiť tak čo, tých financií zas neni moc nazvyš?
Pozeral som RCF ale tie ceny sú dosť drastické, je tam až tak dramatický rozdiel oproti EM?
Akú konštrukciu zvoliť, BR, horn, horn-flex?

DIK za každú radu

EDIT: dal by sa u niekoho počuť sub z kappa 15lf a na porovnanie nejake RCF? Som od Hodonína smile

Web

Re: PRO subáč

Delta je prakticky středobas, s přehnanou plochou membrány, kterou slabý pohon moc neovládá, výchylka taky mizerná.
Malá bedna co uhraje všechno teprve čeká na své vynalezení, ale rozumně by mohl vyjít sub18 od BC osazený reproduktorem 18TBX100. Půjde opravdu hodně odspodu, a když se nakrmí třeba RMX1850HD v můstku, rozdíl oproti deltě bude obrovský.

Re: PRO subáč

Proč osmnáctku?
A co bys třeba řek na RCF  LF15X400?

Web

(upravil Crashpc 2. 1. 2009 12:32)

Re: PRO subáč

jenom kvůli zdvihovýmu objemu. // a možná vyššímu Qes, což dole pomůže...
LF15X400 musí bejt hroznej zrozenec pekla smile

Re: PRO subáč

onee: dva suby s Kappa 15LF mám. Pokud máš zájem, můžeš přijet poslechnout, jsem z Brna. Oproti té deltě by sis ale moc nepomoh. Jdi radši do B&C nebo RCF, tam už rozdíl bude.

Re: PRO subáč

A co kdyby sis přečetl něco z této diskuse:
Profi: Aparatura od Vojta 1985
Jinak bez výměny a za ne krutě draho bych zkoušel BC 15PS100. Nebo lépe RCF L15P200AK, to je BR super speciál. Nevyjádřil jsi se k naladění BR.
Ale chce to pořádný zesik - viz Crashpc.

Re: PRO subáč

No počítal som si v tom Vojtovom vlákne a tak som nejak usúdol že Vojto je z toh zmätený podobne jak jaaaaa. (nic v zlem samozrejme)

S tou deltou som to tak nejak pochopil aj ja že to je len sbytočne velký stredobas. Akurát nevim proč mi to v tedy v DAN acoustiku poradil ako dobrý repro do subbassu sad no byl sem o kus blbjejšiii.

Najviac sa mi ai pozdáva hornflex nemáto nekto spolahlivý návod na 15"? V 18" je to dost velká almara.

Web

Re: PRO subáč

Pokud vím, v 15" verzi ještě žádný osvědčený hornflex není, a nemyslím si, že aby pracoval podobně, že bude o moc menší - totiž ten skoro metrovej zvukovod tam musí bejt, ať je tam třeba jen 10" repro.... jinak ztrácí na efektivitě.

Re: PRO subáč

Stačí-li dolní mezní kmitočet cca 30-35Hz, což by měl, mohly by být inspirací konstrukce SB15/1 nebo SB18/1 od Beymy na neodymové řadě P1200Nd. Jedna z realizovaných konstrukcí je tady, zkus se informovat.

Re: PRO subáč

K tým satelitom čo mam a nejak ich meniť nechcem sa mi 18" drtič zdá trochu moc. Hornflex s LF18X400 je asi už poriadny masážny prístroj smile.

To čo potrebujem je šikovný kompaktný sub ktorý bude prevážne hrať interiér. Asi potom 15" v BR bedni je cesta, zároveň tam bude priestor na zabudovanie koncáku aby to šlo do aktívu.

Keď dám cenu do cca 170EUR jaký reprák by bol najvhodnejší? (15" v BR)


antonio dik to vzyeraaaa naozaj goooooooood

Web

Re: PRO subáč

Kappy 15LF ti predviest mozem .. pripadne beymy 15G400 .. ale nic lepsie nemam

Re: PRO subáč

možností je mraky, je potřeba zkusit odsimulovat a vybrat reprák co se hodí. Ty asi třeba nebudeš potřebovat lakovanou membránu aby až ti to někdo poblije reprák nešel dohajzlu že? big_smile

Re: PRO subáč

Jo, kdyby tak byla jednoduchá odpověď, co je optimální SW. Pro live musiku by byl určitě skvělý ten 15X400, je to něco, co zahraje basy s lehkostí středobasu. Simulace sice nevyjde optimálně (kašlat na ní - je to jen simulace: se spoustou nepřesností a zkresleností v zadání), jenže ucho je ucho, obvzláště hudebnické. Jen ta cena....
15 - 18 TBX100, stejně jako předpokládám i P1200ND, jsou repráky s těžkou membránou, zvuk je z nich poctivý, ale prý takový těžký, nevím.
Lehký malý hornflex nabízí Megaton, jenže za své nou hau si nechá zaplatit.
Kolik že to je nejnižší tón na (čtyřstrunné) baskytaře - cca 40 Hz. Kontrabas nevím, zkusím zjistit, ale určitě ne moc nižší. Schopnost beden zahrát kmitočty pod je draze vykoupený luxus, finančně i na úkor kmitočtů 60 - 70 Hz, které prý dělají to správné basové a vyplatí se, když jsou trochu ve zdvihu.

Zjištěno, kontrabas je na tom prakticky stejně, jako baskytara, BR tedy ladit na cca 40 Hz. Samozřejmě pozor na klávesy, překvapil mne i kontrafagot a bastuba, které jdou níž.

Re: PRO subáč

V jedné aparátové sestavě mám LF15X400 vestavěné v "kramperovkách" /subbasy od ClassA/ a s jedním kusem na stranu uhraju s přehledem tancovačku pro cca 400 hlav. Každá dostává 1kW a zdaleka nejdou nadoraz. Subsonic 30Hz/24-okt, dělička 110Hz/18-okt.

Web

(upravil Crashpc 3. 1. 2009 10:11)

Re: PRO subáč

jojo, občas mi po dotazu na poslech nějakého/něčího audia odpoví nějakej audio blázen, že krmí Xkové repráky nezřídka i nad 1500W kus big_smile To nebude jen tak ledajaká kachna....

Re: PRO subáč

To není. Na jedné akci byl pořadatelský stůl asi 2m od pravých beden, pořadatelé se už před akcí vydatně napájeli, při zvukovce jsem nešetrně otočil spodkama od kopáku a komplet všecko ze stolu letělo dolů..

Web

Re: PRO subáč

sinclaire kedy najbliššie budeš niečo zvučiť, že by som sa stavil na posluch? Ak by to šlo. Do Luhačovic to mam tak 100km to sa daaa.

Web