Téma: Pár dotazů k výpočtů

Čau chci se zeptat, když mám před výškovým repráčkem kondík 6.8u jakému to odpovídá dělícímu kmitočtu? Můžu se řídit výpočtem 2 Pí f C  kdy f nebo C si odvodím ? ( to ale asi nedokážu big_smile )

Druhý dotaz:
Když je bassreflex štěrbina tak při výpočtu objemu vzduchu bych mohl dát klasický bassreflex - rouru(y) o stejném objemu vzduchu že
př.
Když mám štěrbinu třeba 3cm vysokou, 39cm širokou a 43cm dlouhou tak výsledný objem je cca 5L kdy by to odpovídalo dvoum kusům bassreflexů s průměrem 10cm a délkou 31cm ?? nebo trojuhelníkové bassreflexy 4 ks  10x10 a délka 25cm

Je to správně? 
díval jsem se tady na audiowebu  a je tam výpočet ze štěrbiny na roury ale nějak mi to nefunguje ...

Re: Pár dotazů k výpočtů

1) žádnému. Ne.
2) Ne.

1369?!

Re: Pár dotazů k výpočtů

1/ Tady máš vzorce, si to dopočítej, musíš znát Z nebo Re měniče.

2/ Má-li nátrubek jakéhokoli tvaru stejnou plochu jako kruhový, bude délka stejná, to ale neplatí, tvoří-li jednu stranu/y (často u obdelníkového) stěna ozvučnice, ta nátrubek jakoby prodlužuje a posouvá naladění dolů.

Jak nefunguje? Plochu obdelníku si tam spočítáš, vyjde ti 11700mm2, shodnou plochu má kruh o průměru 122.1mm, dva 10cm mají 15708mm2.

Re: Pár dotazů k výpočtů

Lojzku, ten kondík máš k výškáči? Já jen, že 6,8 uF je docela dost. Při 8R bych použil cca 2,2 uF a při 4R 4,7 uF. Níž bych se bál jít, pokud výškáč není ARV 089...

Re: Pár dotazů k výpočtů

Methodmene co si představuješ pod číslem 1369?! smile
antonio za vzorce díky skusím si to přepočítat, jinak k tomu výpočtu délce, jo, máš pravdu vychází to 122.1mm ale když tam budu chtít dát 2 bassreflexy aď je to symetrické tak průměr 80 / 2ks bude délka 244mm ( při jednom volném konci smile to je asi z jedné strany zaoblený že?)  jinak mě se ty výpočty nějak nelíbí smile protože ten program neví jaký tam bude reproduktor - sice ví plochu ale neví objem? ( kdyby se tam zadávaly strany a, b, c tak to beru). objem bassreflexů by měl být stejný ne?

Mathesu je to výškáč ARV-040-05/4 ( nekupoval jsem ho! přítelkyně mi donesla 2ks nových zmetků na kterých byly ulomené jakésik plastové packy tak to neprošlo do expedice) je tam opravdu 6.8u

Re: Pár dotazů k výpočtů

Jeden volný konec rovná se to, co vidíš na obrázku vedle. Volný je ten v bedně, s přírubou druhý konec venku.
Bassreflexu je jedno, zda fouká vzduch jedné ARN-100 nebo dvanácti ARA-390, zadáváš jen jeho potřebnou plochu k ploše měniče/ů, to aby neprděl.

(upravil Mathes 2. 2. 2010 18:18)

Re: Pár dotazů k výpočtů

Jo, ta má 6,8 uF (sám mám asi 5 kousků doma), ale díky tomu je příkon jen 5W. Já jsem tenkrát dával kondík 4,7uF, abych zvednul příkon. Jinak zvukově mi příjdou dost hrozný. 045 z Octavie 2 zní mnohem líp.
Co k tomu vůbec bude za basáček?

(upravil Lojzek 2. 2. 2010 18:27)

Re: Pár dotazů k výpočtů

ano jednou mi bassreflex prděl - je to nepříjemné když se to trošku zesílí! Antonio jaká je potřebná plocha k ploše měničů? smile Stejně mi to pořád neleze do hlavy !!  jsem myslel že když spočítám objem tak stejný objem přepočítám na kulatý bassreflex ale ono je to jinačí ...
Takže já když tam dám 75L/35hz(program vůbec netuší jaké je tam repro),  tlumení 25%, průměr hajzlové trubky 77mm( stěna cca 3mm ), 2ks tak mi délka vyjde nějakých 224mm

nejde mi to do hlavy! já když si ve Winisd nasimuluju že repro mi vychází dobře v 75L/35hz tak mi to vyhodí i velikost bassreflexu ne?

mathesu válí se mi tu 2x6614 smile to bude kombinace smile a k tomu sub s USB2840 smile tzv. co dům dal big_smile

Re: Pár dotazů k výpočtů

Jednoduše funguje průměr měniče v palcích = průměr nátrubku v cm.
Porovnej si ty výsledky s WinISD. Dej si taky určitý objem a ladění, ale zcela jiná repra, ať vidíš, co se děje (nic).

Tady si můžeš počíst co to ten bassreflex je: smile

http://minus.com/lLUMdIpUcxGM4
http://minus.com/lb1vOAQQheFDAT

(upravil Lojzek 2. 2. 2010 18:57)

Re: Pár dotazů k výpočtů

Dobře budu vám věřit smile jinak antonio díky ale toho si v te angličtině počtu smile

Re: Pár dotazů k výpočtů

Počítať nevieš, anglinu sa neučíš.... aspoň telesná ti ide? Pardón za OT.

Re: Pár dotazů k výpočtů

telesnu nevedu smile ale číst a psát trošku umím smile

Re: Pár dotazů k výpočtů

Lojzek napsal:

ano jednou mi bassreflex prděl - je to nepříjemné když se to trošku zesílí! Antonio jaká je potřebná plocha k ploše měničů? smile Stejně mi to pořád neleze do hlavy !!  jsem myslel že když spočítám objem tak stejný objem přepočítám na kulatý bassreflex ale ono je to jinačí ...

Prdění může být způsobeno i reproduktorem nebo zesilovačem, ale nejčastější případ asi bude turbulentní proudění v nátrubku a jeho komprese. Kdy nastane je dáno Reynoldsovým číslem a okrajovými podmínkami vyústění. Re závisí přímo úměrně na rychlosti proudění, frekvenci a průměru. Problém je tedy tom, že změna rychlosti proudění zvětšením průřezu je tak trochu vytloukání klínu klínem. Lepší je tedy použití více menších nátrubků. Doporučuji v této věci si přečíst A. SALVATTI, D. BUTTON, A. DEVANTIER, Maximizing Performance from Loudspeaker Ports

1369 byl počet tvých příspěvků. Nejde mi do hlavy co je v nich napsáno, když ti uniká, že vliv C na přenosovou funkci je závislý i na impedanci reproduktoru. Dtto i chování BR. Jsou to úplný základy, který snad vidí každý.

Re: Pár dotazů k výpočtů

No mám sice tolik příspěvků ale to vůbec nezáleží na tom kolik toho musím vědět! jinak tady na audiowebu jsem se naučil asi 2x víc než ve škole !!

(upravil Lojzek 19. 2. 2010 22:13)

Re: Pár dotazů k výpočtů

ještě se chci zeptat smile ARV  040 - 05 má psaný Jmenovitý kmitočtový rozsah 4K-20K ale když se podívu na cháru tak by se dala použít cca od 2.5 KHz dotaz zní kolik asi vydrží když jí budu dělit na 4 Khz - autorádi spolu s ARN6614 a univerzální výhybkou (6db/oct) by by jí spálit nemělo že?

Re: Pár dotazů k výpočtů

Kondík 6,8 zaručuje sám o sobě dost nízký dělení, takže větší už nedávej...

(upravil Lojzek 20. 2. 2010 18:07)

Re: Pár dotazů k výpočtů

no nechám to tak, na výhybce je  10u takže je to těch 4K kdybych tam nechal těch 6.8 tak bych musel nějak přemotat cívku aby tam nebyla díra.. jinak to zatím hraje - a to celkem pěkně smile teda pro moje uši smile ještě se chci zeptat na odpor když ho dám do serie tak sleze citlivost výšky že a když tam dám do serie žárovku tak by měla výška  být ochráněná proti spálení - jak se dá vypočítat žárovička? že bych ji tam šoupnul smile

Re: Pár dotazů k výpočtů

Odpor bych nedával, vždyť ta výška má citlivost 84dB. Já teda nevím, ale ten výškáč má příkon 5W (nejspíš právě s kondíkem 6,8uF) a ty mu nacpeš 10uF. No, jsem zvědavej jak dlouho ti vydrží... Mimochodem, s nějakou dírou bych si starosti nedělal, pokud máš univerzální 6dB výhybku. Tam je děr, že ani nebudeš vědět co s nima. Dexon pro hifi doporučoval halogenku 12V/10W, při přetěžování  i nižší watáž.

Re: Pár dotazů k výpočtů

no uvidíme co vydrží smile výrobce píše 20W smile když je to při 6.8u cca 5 W což vychází dělící frekvence cca 5K8 tak uvidíme kolik vydrží při 4K smile podle mě to bude nějak kolem 3-4W smile což by stačit mohlo smile

(upravil Mathes 20. 2. 2010 22:12)

Re: Pár dotazů k výpočtů

Prosím tě, nemůžeš brát vzorečkovej výpočet za bernou minci... Já mám třeba v malým 8R 2-pásmu Dexonem doporučenou výhybku 0,33mH bass a 2,2uF výška+otočení fáze. Schválně si spočítej, jak daleko od sebe jsou jednotlivý filtry podle vzorečků. Pomůžu ti - bass cca 3900Hz, výška 8500Hz. Typuju, že ty máš bass 0,15mH a výšku 10uF. Co to máš vůbec za výšku? 20W má ARV 040-05 z Octavie 2 a to má kondík 4,7uF. ARV 040-03 má 5W a kondík 4,7uF a jediná výška s kondíkem 6,8uF je ARV 035 a to má opět 5W.
Mimochodem, už jsi někdy viděl výškáč dělený kondíkem 10uF? Navíc ve 2-pásmu s 8" basákem? Snad celej "komerční svět" dělí 4R výškáče kondíkama 2,2 - 4,7uF, ale ty musíš mít 10uF...