Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 14 z 15)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

  Stránky: ««« 1 ... 12 13 14 15 »»»

RSS

Příspěvky [261 až 280 z 287]

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Dík za zprávu, botu jsme tedy překvalifikovali na normální vlastnost smile Tak jsem šťastný muž, moje moduly fungují bez závady smile

(upravil lemra79 13. 4. 2012 19:20)

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Tak mi to nedalo a kouknul jsem jak je to s tou stabilizací proudu. Zkusmo jsem ji tam nalepil:

https://i.postimg.cc/Ln8NY259/2052707.jpg

Po první zkoušce a vyladění na pár mV na výstupu jsem konečně spokojen. Kolísání napájecího napětí má minimální vliv na výskyt SS napětí na výstupu. Ještě to budu testovat, na nějaké závěry je brzo. Ale myslim, že už budu spokojen.

Jinak přítomnost SS napětí na výstupu řádově ve stovkách mV v závislosti na napájení pro mě byla nepřípustná, klidně tomu odpustím zkreslení v procentech....

Výrazně se také potlačili jevy spojené se zapínáním a vypínáním.

Je mi jasné, že byla snaha o maximální jednoduchost, ale.......

Ještě je mi divný, že jste nikdo neměl problémy s SS napětím na výstupu.....

No nic, jedu užívat víkendu a pokračování příští týden. Mějte se!

(upravil lemra79 21. 4. 2012 13:09)

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Zdravím,
   po odmlce jsem se zase mohl věnovat BERATONovu zesilovači. Po vyřešení záhady s SS napětím na výstupu jsem prováděl testování, vyrobil ochranu, vše funguje. Blížím se s projektem do finále, dávám tomu finální podobu, ale zase řeším jednu záhadu. Této věci jsem si všiml už na začátku a přikládal jsem to nepořádku v propojení. O co jde: do reproduktorů se mi dostává mírné bručení, pravděpodobně 50 Hz. Bručení je přímo úměrné hodnotě klidového proudu koncových tranzistorů. Oba kanály se chovají stejně, i když jsou zapojeny samostatně. Chovalo se to podobně i s jiným zdrojem podobných parametrů. Vyhlazovací kapacitu mám 2 x 4,7 mF, nějaké samsung.
        Děje se tak i při odpojeném a zkratovaném vstupu. Do napájecí cesty a zdroje jsem různě rafičil keramiky 100 nF, zkoušel přepojovat země, ale nic. Připojoval jsem větší množství menších elektrolitů kvůli ESRu, bez vlivu. Jediné, co výrazně pomůže je přidat do zdroje kondenzátory 22mF, pak se brum sníží na akceptovatelnou, sotva rozpoznatelnou úroveň, nicméně závislost na klidovém proudu je pořád. Nechce se mi do toho investovat dva unikátní kondenzátory 22 mF.

Pokud Vás něco věcného a konkrétního napadne, prosím napište. Dík

https://i.postimg.cc/MX58J6gq/2055623.jpg https://i.postimg.cc/KRsS49ZW/2055624.jpg https://i.postimg.cc/56tW4cMv/2055625.jpg

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Chtělo by to mrknout škopkem jestli ti to nekmitá.........

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Taky po pomlce pokračuji, propojil jsem trafo, zdroj a zesilovač do podoby, jak budou v krabici a trochu měřil. SS napětí u výstupů je asi 45 a 65 mV, to neřeším, repru to neublíží. Klidový proud mám nastavený při +/- 39V na necelých 50 mA a v reprácích je slabý brum, slyšitelný jen z minimální vzdálenosti, což je při umístění na stole podle mne normální. Jinak žádné kmitání, zvuk hezký, výkon přiměřený pro hraní na zahradě. Až mi kamoš dodělá čelní panel ( měl být před týdnem ) hodím do krabice a dám sem fotky. Hezký den!

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Pánové, od tohoto primitivního, jednoduchého, zastaralého zapojení nemůžeme očekávat kvalitativní výsledek alá zesilovač DPA yikes V tomto případě se jedná o čiré bastlení, kde o nic důležitého nejde. Pouze pro radost, že si lze udělat od píky během víkendu něco, co bude dělat hned na druhý den nějaký rámus smile
Hned od samého počátku jsem tento modulek směroval jako koncák ke kytarovému kombu, nikoliv k poslechu HiFi. Pro toto zaměření na trošce brumu, či šumu nezáleží…

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Pro tohle to dělám i já, když mám chvilku, zajdu do dílny a bastlím nějaké jednobuché zapojení. Beru to jako odreagování z práce ( strojvedoucí ČD ) a vyženil jsem dva kluky v pubertě, tak aby mohli dělat rámus! Nějaké THD a zkreslení na 0,0000 mne nebere, na zahradě, nebo hřišti se to bere jinak.... A člověka v mých letech to baví, když se něco vyrobí vlastní rukou a funguje to, za mlada jiná možnost mnohdy nebyla. Jinak na větší výkon mám bedny a zesilovače Regent, byla to výhodná "koupě" za odvoz ze zrušeného kulturáku. Přeji Vám hezký den a těším se na Vaše další příspěvky. Pavel

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Tak, po delším čekání na reproduktory SPM-116/8 jsem konečně mohl sestavit celek, jehož základ je BETARONův zesilovač. Vznikla z toho taková hlásná trouba pro notebook a telefon na venek nebo do dílny. Už to hraje a nehraje to vůbec špatně......
Tentoktát jsem udělal budku z 9 mm silné překlížky, nečekal jsem, že se tim bude pracovat tak dobře......

https://i.postimg.cc/GTLSTJx3/2064327.jpg https://i.postimg.cc/t7pccpG0/2064328.jpg

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Výstupní ss ofset kolem a přes 50mV nelze neřešit. Jednak to při sepnutí lupne, co je ale podstatnější je to, že i s tak malým ss napětím dostává relé dost pohulit, časem se na kontaktu utvoří velmi málo vodivý až nevodivý škvarek a relé je nutno vyměnit - jsou to víceméně poznatky ze servisu starších, ale výkonných Denonů, Akaiů, Pioneerů, Kenwoodů, Marantzů a dalších, kde pokud se konce stejnosměrně rozjedou a na výstupech je okolo těch 50, ale i 100mV, výstupní relé to do pár let zcela zničí.

Web

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

S článkem musím částečně souhlasit, V zaměstnání se často setkávám s vadným relé, které odmítá sepnout stejnosměrný proud řádu jednotek, či desítek mA. Příčinou je právě ten "škvarek" na kontaktu, který se tvoří více u relé, která jsou jen sepnutá dlouhou dobu, než u relátek, která spínají často. Je to paradox, ale určitě má vysvětlení. Pro úplnost, jedná  se o relé používaná v řídících obvodech lokomotiv, nejčastěji typu RP700 a jejich klonů. Hezký den!

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Žádný paradox,každé relé má tzv. samočistící funkci kontaktů. Ta je ale podmíněna nějakým alespoň minimálním proudem procházejícím kontaktem při sepnutí/rozepnutí. Paradoxně jev popsaný sinclairem,totiž velký SS ofset,tomuto jevu ("škvarku") naopak může zabránit.

Problém je právě jak jsi sám poznamenal v tom,že kontaktem neteče v okamžiku sepnutí téměř žádný proud,a relé je povětšinu svého života v poloze "sepnuto".

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Díky za odpověď, člověk se musí učit celý život...

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

da sa v scheme dioda KA261 nahradit KA262?

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

... mně se tyto, jakož i podobné a předešlé, iniciativy, líbí, a jejich výsledky jakbysmet. Nebál bych se tvrdit, že jsou radostí pohledět, pomyslet, zvážit, zinventarizovat doma KU a KD, a zrealizovat. Proč čekat, až jednou nebudou ani poctivé TI, NS, Sankeny, apod. Radostných cest je stále dost. Tahle jednou z nich, a to mě těší, nejen pro tu krátkou chvíli zde. Přeji mnoho zdaru, a to i následovníkům.

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

cavte postavil som si ten Betaronov tranzistorový koncáčik proste nádhera je to supeeer môj prvý funkčný tranzistorák big_smile sebavedomie mi stuplo o 1 000 000 % a hneď idem stavat uni50SE vdaka Betaron big_smile a na taký nesymetrický koncáčik to hrá fakt super wink

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

bych si místo UNI50 postavil MIR50 smile

Web

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

..no, vida ho kluka jednoho, šikovného smile tak ať zesilovaček slouží..


..a příští rok bude na řadě nějaké DPA ??

(upravil robek 25. 5. 2013 13:19)

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

no dufam že slúžiť bude big_smile a mohli by ste sem popridávať aj viac takýchto "zaujímavých ,, zapojení smile  a ak to DPA bola otázka na mňa tak možno áno ak si naň trúfnem no aj tak sa mám ešte dosť čo učiť

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

dá sa ten Betaronov koncáčik aj mostíkovať? už mám postavené 4 tak by som to chcel skúsiť big_smile

Re: Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Když tomu druhýmu otočíš fázi, tak proč ne. Samozřejmě bacha na zatěžovací impedanci.

Příspěvky [261 až 280 z 287]

  Stránky: ««« 1 ... 12 13 14 15 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Primitivní zesilovače k PC za 0,-Kč

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£