Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 42]

Téma: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Tak jsem zkousel vyrobit V-MOS120 smile po velmi pozitivnich zkusenostech z klasickou 60W variantou. Dle navodu vse nechat tak jak je,pridat jen paralelni koncove tranzistory k tem puvodnim,samozrejme i jejich emitorove odpory a rezistory 100ohm v buzeni.Inspirace zde:
http://pjotr.603.sweb.cz//sejmout0003x.jpg
http://pjotr.603.sweb.cz//sejmout0008x.jpg
Dle popisu by nemel byt problem.

Koncove tranzistory jsem sparoval aspon na stejne Ugs pri 100mA.Zesilovac slapal na prvni zapojeni.Napred jsem ho rozjizdel na standartnich 2x30V ,pak dal na 2x50V, vybudil generatorem do umele zateze.Vylezl me z neho sinusovy vykon 110W kousek pod limitaci,a to jeste bez pomocneho zdroje.Napajeci napeti me totiz spadlo pri zatizeni na 2x45V. Vsechno hezke,nicmene tento vykon vydrzel davat asi 2minuty,potom prskl,a hotovo.Pritom se jeste skoro vubec nestihl zahrat.Mel jsem ho namontovany na opravdu predimenzovanem chladici. Byl jen trochu teply uhelnik na kterem jsou namontovany tranzistory.Merenim jsem pak zjistil ze odesel jeden z koncovych fetu.Pritom jsem pouzil BUN20 coz je KUN20 na 200V.
Tak ze sem preventivne prehazel vsechny koncove mosfety primo za KUN20.Opet vybudil na plny vykon,tentokrat uz po par vterinach rana,a zase hotovo.. Nevim co je spatne sad ,neni potreba jeste udelat jine zmeny v zapojeni pri takto upravenem modulu? Nebo je potreba sparovat koncove fety dukladneji,pro ruzne i vetsi proudy,aby pak jeden z dvojice neprebiral vetsi cast vykonu?

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Co tak přepčítat SOA ?

Web

(upravil Xhibit 26. 1. 2010 19:21)

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

To me taky napadlo,jestli to pro tyhle tranzistory neni prilis,nicmene v popisu vyse co jsem daval odkazy o tomto nic neni.Tam se pise jen o zdvojeni vystupnich mosfetu.A k nim jsem nasel jen tohle:

http://katalogy.ic.cz/io2/365.gif
http://katalogy.ic.cz/io6/14.jpg

Z cehoz asi SOA nevyctu.A pro jistotu ve dvou katalozich Tesla co mam doma nejsou KUN uvedeny vubec.

(upravil Sendy 26. 1. 2010 19:38)

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

No jo, chlape, když bude na netu v plánku napsáno "skoč do ohně", tak skočíš ? smile

Nevím, jak moc jsou ekvivalentem Siemensů BUZ10 a spol., možná by se dalo vyjít z jejich charakteristiky.

Web

(upravil DJ_Rix 26. 1. 2010 19:42)

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

+-50V na KUNdy.....ach jo. sad

EDIT: Zkus vybudit ten konec bez zátěže těsně pod limitaci,třeba ti to napoví co je špatně...

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

to Sendy: No chtel jsem predtim napsat mimo jine i to, "ze je to tam psano jeste nicneznamena.." big_smile
Proto se ptam taky na nazor zkusenejsich..

to DJ_Rix: Vzdyt jsou i KUN40 na 400V ,ja pouzil 200 voltove. No uvidim jestli to budu s nima jeste dal zkouset,uz jsem dneska par KUNd vyhazel a nechce se me v tom pokracovat.
Napovez co je spatne at je zbytecne nehazu do kose?

Prave jsem uz nekde v diskuzi neco zahledl,ani nevim jestli tady nebo jinde,ze nekdo psal o V-MOSU a paralelnim razeni fetu,a prej to chodilo,nicmene najit to uz nemuzu..
Co treba DPA380 ? 4pary myslim IRF640-9640 na 200W, zhruba receno jsou ty KUN podobne IRF630..
V-MOS60 me taky jeden kompletni zesik slape uz skoro tretim rokem s IRF630 a ze teda dostava na prdel.

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Nějake info máš tu..  http://www.elektroworld.info/modules.ph … mp;t=24603

Kdybys chtěl tak KUN20 mám..    http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=9807

Web

(upravil Xhibit 26. 1. 2010 21:36)

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Na tom elektroworldu sem taky prispival,pisu tam na zaver toho threadu stejny dotaz jako tady,ale tam je to jakesi mrtve.. Vsichni by spis jen psali a psali a teoretizovali.. a nic nestaveli smile .Akorat tam mam jiny nick.Tam se spis resil novy navrh DPS nez zdvojeni vystupnich fetu.Fakt si nemuzu za boha vzpomenout kde a kdo to psal ze mu to slapalo.
Jinak tech KUN mam zatim dost,z aukra od Leweho stejne jak ty wink.Nabizis je moc draho,i Denkl je ma levnejsi..
Spis zkusim nekde koupit par kousku IRFP, to je trochu jine kafe,s tema me to snad neshori.Dival jsem se na IRFP250N 200V/30A/214W/75mohm. Nevim jaka je sance ze to s nima korektne pujde (linearita,stabilita klidoveho proudu) ,ale nic jineho uz s tim asi nevymyslim.. 
Chci to proste jen tak vyzkouset kdyz uz o tom byly zminky.Chystam se postavit asi na V-MOSu 5-ti kanal pouzitelny pro stereo i kino soucasne a na predky bych chtel preventivne neco silnejsiho at za rok zas neresim dalsi zesak..

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

S ohledem na zachování slew-rate při tom zdvojování MOSFETů doporučuju snížit odpory mezi G-S (v kolektorech diferáku budiče) a zvednout proud budičem. Možná si to vyžádá nutnost budiče chladit.

Je to jen nápad při pohledu na schéma, nikoliv praktická zkušenost.

Web

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Kdyby jen SR,ty KUNdy mají kapacitu 1,5nF a já mám obavy že při 3nF/2páry už ten původní budič bude mít problémy při vyšších frekvencích dostatečně rychle konce otevřít/zavřít. S těmi odpory souhlasím,klidně je můžeš stáhnout na polovinu i méně,v tom případě už ovšem původní KFka nebudou se svými 50mA při tomhle napájení stačit ani omylem.

Pokud něco z toho co jsem napsal není správně,zkušenější mě určitě opraví.:)

Jinak DPA380 měla na 200W tři páry při napájení +-50V.

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

KUNy majú dosť veľký vnútorný tepelný odpor (= malé Pc), navyše sa systém často oddeľoval od podložky..Boli robené pre spínacie aplikácie, nie pre lineárnu záťaž s veľkým Pc.  S istotou vyhovie IRF640(aj obávané N..), alebo niečo od Fairchildu..

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Mates, který tady na fóru kdysi býval, použil nějaké mrchy od IXYS, rychlé budiče v TO220, odpory kolem 100R, dává mu to s pomocným zdrojem v + větvi 200W do 4 ohmů...

Web

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

100R je dobrá hodnota vybíjecího odporu,myslím že stejnou má PD v DPA380. Dneska bych k buzení použil asi 2SA1837 nebo 2SA1540,nebo jiné videotranzistory,je jich dost dostupných.

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Tak se to tu nejak nad ocekavani rozjelo smile Diky vsem za namety,neco s tim teda dle Vasich rad vyzkousim.. Nakoupim nejake tranzistory a uvidime jak to bude slapat.

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Jo, ty 1540 jsou ony (nebo něco hodně podobné). Chladit!!!

Mimochodem, hrálo to jako z praku...

Web

(upravil DJ_Rix 27. 1. 2010 21:21)

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Xhibit: Já myslím že na to přijdeš i měřením,dej si do šín odpory k omezení proudu,vybuď to bez zátěže na plnej kotel (rozuměj těsně pod limitaci) třeba na 20ti kilech a mrkni na kliďák. Podle mě narostou příčný proudy,tím si ověříš že je problém s těmi budiči a odpory. Podle mě už i na škopku uvidíš že to przní...

BTW: Nevím jestli těch +-50 už není moc i na vstupní diferák s KC239F...to by totiž mohl být úplně prvotní problém.

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

No to asi jo... plně vyhoví BC546B.

Web

(upravil Xhibit 28. 1. 2010 0:42)

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

I co se tyce sumu? Ja sem ted prave sehnal nejake kousky BC413, ty chvalil sinclair co se jejich sumovych vlastnosti tyce,myslim aspon tedy ty od siemense,nevim uz presne vyrobce.Ja mam nejake telefunkeny,ve vstupnim diferaku mam patice abych mohl ty tranzistory lehce prehazovat.Sice maji vetsi Uce nez ty KC ale taky malo..

EDIT: To opamp: Divam se na ty IXYS a nevypada to veru zle smile ,akorat u nas asi tezko sehnatelne

http://www.ixysrf.com/pdf/switch_mode/I … 60N20F.pdf

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Nějaké IXYSy mají(měli) v AME.

A na šum u koncovýho zesu s citlivostí cca 1V zvysoka ser.

Web

(upravil DJ_Rix 28. 1. 2010 20:58)

Re: Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

xhibit: BC546 je naprosto v klidu,kór v tomhle pracovním bodě. Když jsem to jen tak od oka spočítal,vstupním diferákem frčí 5mA (na můj vkus docela hodně),tedy 2,5mA na kus. Při tomhle to vychází přes 35V v klidu! na KC239F při napájení +-50V.

Příspěvky [1 až 20 z 42]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Upgrade V-MOS60 na V-MOS120

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£