Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

Zdravim chcel by som sa spytat ci je 9mV na vystupe koncoveho stupna na prazdno pri mostikovom zapojeni v poriadku ?....menil som nejake elektrolity lebo je to uz starsia hracka a neviem aka tam bola pred tym hodnota....na niekto s tymto zosilovacom skusenosti ? je to mono zosilovac 150W/4ohm

(upravil sinclair 27. 6. 2007 20:23)

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

Pokud se jedná o 9mV stejnosměrných, ať už na výstupu každé desky, nebo celého můstku, není třeba si s tím dělat těžkou hlavu.
Signalizuje to jen mírně ujeté KC809/810, protože se správnými tranzistory /zcela shodné Ube i beta/ má deska z D240 i jiných podobných strojů na výstupu jen okolo 2-3mV.
Ale do 30mV netřeba se tím zabývat. Hlavně pozor na zbytečně velký klidový proud, stačí cca 40mA.

Web

(upravil Cobalco 27. 6. 2007 21:22)

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

sinclair:

ano je to jednosmerne napatie DC a konkretne celeho mostika...pri vytoceni na polovicny vykon to DC napatie poskakuje aj obcas ku 50mV...je to v pohode? nepocut ziadne skreslenie. Akurat ten zosilovac trosku sumi ale to bude asi tim ze su tam uz dost stare polovodice. Dnes mi vyhodilo istic ked som zapol ten zosik...prisiel som na to ze prerazilo kondik na primare trafa co je na odrusenie....som ho vymenil...a ked som uz mal otvoreny zosik tak som pomenil elektrolity na kocovych stupnoch a predzosilovaci(korekcie...).......povodne hlavne napajacie kondiky 5mF/50V som nechal tak lebo som meral reaktanciu na nich a maju ju taku istu ako nove....tak som len k tym povodnym pripojil este 6x 4,7mF/35V kedze je tam maximalne napatie DC 2x 29,4V. Ten zosik hra zatial najlepsie co som pocul...len skoda ze je mono....Dalo by sa ho prerobit na Stereo?, ved kazdy kocovy stupen ma 2x 150W tranzistory.....tak taky 2x100W zosik by nebol zly...len problem by bol z predzosilovacom...korekciami atd.....Prerabal si uz niekedy taky zosik ?nemas od toho schemu nahodou ?

Edit: este otazka...viem kde sa nastavuje kludovi prud ale ako zistim aky je nastaveny kludovy prud porad prosim ?treba to merat cez ubitok napatia a ked ano kde?

(upravil Cobalco 27. 6. 2007 21:26)

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

Este jeden dotaz...na predzosilovaci...a korekciach je napajanie zabezpecene z hlavnej vetvi 2x 29,4V cez dva odpory 218ohm som ich meral su zhodne....len problem je taky ze vysledne napatie pre predzosilovac a korekcie je +-...na jednej vetve 14,4V a na druhej 15V.....jedna vetva musi trochu viac papat prud....nevies de by mohol byt problem?....najradsej by som tam dal stabilizatory.....moze to sposobvat ze na vystupe zosilovaca je tych DC 9mV?

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

Klidový proud určíš z úbytku napětí na emitorových odporech koncáků (nejspíš KD503).
Sice nemám schéma, ale dovolil bych si tipnout, že napětí +-15 pro preamp bude stabilizováno zenerkama a tudíž ten rozdíl bude daný jejich výrobní tolerancí. Dále si tipnu, že koncák má na vstupu nějaký ten vazební kondík, takže případný offset preampu by ho neměl nijak ovlivňovat.

"...pri vytoceni na polovicny vykon to DC napatie poskakuje aj obcas ku 50mV..."
Ty měříš offset při buzení signálem? Nebo co to znamená poloviční výkon?

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

Petr:
diky tak sa na to pozriem......no su tam zemerky dajake dve v serii na kazdu vetvu...mozno by sa hodilo ich vymenit.....no to je pravda koncak ma na vstupe vezobny kondik 10uF....ten ofset preampu moze sposobovat nelinearne skreslenie ?..........no 9mV je na vystupe koncaka bez budenia......a to co som pisal ze poskakuje aj obcas ku 50mV tak to ked ho budim..a ide asi na polovycny vykon koncak nejakych 75W-100W.......nemeram len som nahodou skusal ze ako to bude kolisat ked to vytocim

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

Já pořád nějak nechápu, jak můžeš měřit dc napětí řádu mV na výstupu zesilovače, kde je střídavé napětí řádu desítek V.

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

to ani ja smile...proste som to skusil a to bol vysledok smile....viem ze to mohlo kludne usmernovat to striedave napatie...ale to bola asi blby napad pytat sa na to  smile

(upravil sinclair 28. 6. 2007 14:55)

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

Hlavně je blbý nápad DĚLAT TO, tj. nechat na výstupu pověšený měřák, přepnutý na mVDC a ládovat do něj zároveň signál řádu desítek voltů střídavých. Tohle dělají píčusové, co nevědí, co vlastně chtějí měřit a nebo majitelé superodolných drahých měřáků, kterým je to jedno.

Zenerky nech na pokoji, je to jejich běžná výrobní tolerance a preampu to nijak nevadí.

Ty přídavné elektrolyty klidně odpoj. Ty původní, které tam jsou, naprosto bohatě stačí a ty přídavné na zvuku nic nezlepší-nevím, která pizda ušatá Ti tohle poradila.

Předělat na stereo JAK? Přidat další dvě výkonové desky, další modul ochranného relé, další usměrňovač, další elektrolyty a 2x větší síťové trafo?
Nebylo by lepší před tím, než něco napíšu, popřemýšlet o tom, jestli jsem náhodou nenapsal píčovinu jak barák?

Klidový proud se nastavuje trimrem blíže ke středu desek, měří se úbytek na emitorových odporech a konkrétně u D240 by to měl být jeden z "vinutých" drátových odporů 0,18R. Stačí na kterémkoli z nich nastavit úbytek napětí 10-15mV.

Ovšem úplně nejlepší by při Tvých znalostech bylo do toho zesu NEMRDAT smile

Web

(upravil Cobalco 28. 6. 2007 21:55)

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

lol no konkretne ten multimeter ma vysiel okolo 200sk...tak za tu cenu je odolny heh smile.....inac diky za rady...ale nemusel by si sa hrat hned na najmudrejsieho....nemam 30rocne skusenosti ako ty...a necitam kazdy den servisne manualy vyrobcou kde mas vsetko do bodky napisane ze co kde a ako opravit ked nastala taka a taka chyba....ja sa snazim prist na vec sam...a mam s toho potom lepsi pocit....to ze som sa spytal na hlupost neznamena ze nic neviem...uz som opravil strasne vela veci...to sa neda ani spocitat...nic som zatial neposral...davam si na to pozor...ale clovek nemoze proste mysliet na kazdy detail...sak sa stale ucim ne...este k tym elektrolitom ja som to tam dal len pre to lebo som nevedel ze aku maju este kapacitu tie sare tesli co tam su, jedno viem ze ked som ich tam dal tak som tym nic nemohol pokazit velka kapacita pre zosik je len k dobru, s tym bude suhlasit asi kazdy...mozno to neprida na kvalite zvuku nejak badatelne...ale u maximalneho vykonu nebude az take zvlnene napajanie.

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

ja som myslel skror....tym ze zrobit s toho stereo asi tak....ze by som rozpojil mostik a urobyl z kazdeho modulu osobytny zosilovac...co je na tom zle?

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

na buduce radsej  veru popremyslam...:)....ale co je na tom zle ked napises niekedy aj to co ta prve napadne...nie kazdy je dokonaly

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

V servisních manuálech žádné takové návody typu "udělej to a to, když to dělá to a to" nejsou a ani nemohou být. Na to musí ten servisák přijít sám a výrobce přístroje právem očekává od servisáka jakousi minimální dávku samostatného uvažování a inteligence.
Z toho mi vyplývá, že jsi nikdy skutečný servisní manuál neviděl a blbneš jen tak "od oka".
Když se podíváš pozorně, tak ty koncové desky nejsou úplně stejné a ani se stejně nechovají. Abys z toho udělal koncák 2x50W/4R stereo, tak bys ale ten manuál potřeboval, minimálně schémata obou koncových desek a pokládačku součástek, abys z nich dokázal udělat dvě naprosto rovnocenné.
NEMRDAT do toho, dokud to jede:-) smile

Web

Re: Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

No tak servisne manualy nema hocikto....mas pravdu ze som ziaden zatial nevide...ale zatial som prisiel na chybu stale ked bolo nieco pokazene a netrebalo mi ziaden servisny manual...a urcite to nerobim od oka,nejake tie vedomosti este mam....nemusis mat schemu pokial vidis z plosaka ako je to zapojene...a parametre suciastok sa daju zohnat........no to som si vsimol hned ze niesu zhodne osadene to je jasne a ani sa nemou zhodne chovat ked pracuju v mostikovom zapojeni....zas taka lamka niesom smile.....Bez schemy by som sa do prerabania urcite nepustil takze neboj smile zatial som rad ze to hra....keby sa dalo tak by som chcel zohnat este jeden taky kus D240H...aby som mal stereo..po com take nieco este ide ? Da sa to este zohnat ?

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla Disco 240 H (Mostikove zapojenie)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£