Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 5)

Audioweb.cz » Dílna » Sitovy filtr

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 84]

(upravil zuki 19. 3. 2010 19:19)

Re: Sitovy filtr

No, obecně např. při převodu trafa 1:10 tzn 240/24V teče primárem 10x menší proud než sec a odrušovací tlumivky výjdou i pro výkon např. 100-200W rozměrově celkem malé. Ovšem na sec budou na 5-10A.

Tak si vyber sám jestli malé tl. či "krávy obrovské" (pro stejný útlum, tedy aspoň 10-30dB na 100-300kHz, kde je normou nejvyšší povolená úroveň a také je tam značné rušení od spínaných zdrojů PC atd....). Teda pokud to odrušení má být funkční a né jen tak "na okrasu"....

Sorry: přelít jsem název a tema v rychlosti a vyjádřil se nepřesně.  Rušení se likviduje co nejblíže jeho zdroji. To znamená hned na přívodu k trafu. Ať už je to oddělovák, nebo jak jsem zmínil příklad např. trafo 240/24V. Jakmile se totiž rušení pustí do "krabice" tak kapacitním a indukčníma vazbama se "nakmitá" do všeho poblíž. Pozor na (ne)vedení primárních a sec vodičů souběžně, čím dál od sebe tím líp. Jak kdosi výše zmínil, tak i trafo něco odfiltruje... A i z hlediska bezpečnosti je lepší prim a sec kousek od sebe. Zejména pokud nemáš dráty s dvojitou izolací...
Každou chvíli natrefím na experty, který všechno vysvazkují dohromady a útlum filtrů jde "do háje"....Pokud je filtr součástí vstupního (a výstupního) konektoru, tak už to provedení není na odrušení tak "háklich"...

Dáš-li pak filtry i na odchozí stranu, tak tím oddělíš případný průnik rušení mezi zařízeními (pokud nějaké z nich je zdrojem rušení -  a to mohou být někdy i nezablokovaný diody v můstku). A dále zvýšíš navíc hodnotu útlumu rušení přícházejícího z primáru. Jde o to jak to chceš (preventivně) udělat kvalitní ....

Re: Sitovy filtr

Oddělovací trafo ala Kazzatel  big_smile

http://s19.postimg.cc/jb6pw7vfz/262_pracka_creva.jpg

Web

Re: Sitovy filtr

reeb, to je jina liga smile

(upravil rica 19. 3. 2010 8:39)

Re: Sitovy filtr

Zuki: Mne nevadi velkost trafa, prekvapil ma pomer veľkosť/výkon- 200W vs cca10kg? je mi jasné že to robia tie drôty na 380V - 500V...
Aby som to teda nemal len na okrasu- je toto trafo použiteľné ako oddelovák?

Reeb: to bolo hnusné, dat sem Majstrov výtvor na porovnanie...to se vubec nedá srovnávat... to by mně ani ve snu...
Neviem, na Jeho mieste by som sa asi nasr... smile

(upravil reeb 19. 3. 2010 11:57)

Re: Sitovy filtr

Tak to je ukázka nějakého konstrukčního řešení.. Je tam soft-start, oddělovací trafo a filtry zvlášt pro každou zásuvku. Jestli je filtr i na primáru nepoznám. EI trafo je díky menší kapacitě primár/sekundár  vhodnější než toroid...to samé platí pro náchylnost na SS složku sítě. Takže nezoufejte smile

Web

Re: Sitovy filtr

Trafo je asi použitelné jako oddělovák. Nejsou tam patrný závažný nedostatky. Já osobně bych si (neznámé trafo) ho proměřil na 4kV. Pokud máš tu možnost, tak to udělej. Nebo aspoň unikající proudy. Z hlavy to přesně nevím, ale mám dojem, že je to max 100uA. Na zkratovaný primár dáš jeden pól 230V (fázi) a změříš AC proud mezi jedním (kterýmkoli) z vývodu sec a nulákem. 
Pozn. k filtrům jsem doplnil k mému předchozímu příspěvku.

Pozor na úraz el proudem. Pod napětím (nemáš-li vyhlášku 50tku nejméně 6) bys měl raději měřit pod dozorem (dohledem atd. dle paragrafu)....

Re: Sitovy filtr

reeb napsal:

Oddělovací trafo ala Kazzatel  big_smile

Nemáte niekto foto zadného panelu?

Re: Sitovy filtr

Zuki: Trafo som včera premeral, podľa zrozumitelného postupu -dakujem!- som nameral prúd necelých 60uA. 4kV nemám k dispo, a ani neviem ako by som ho premeral...
Na tom trafe som nenašiel žiaden vývod na kostru- zrejme nebude mať tieniacu fóliu medzi prim/sec ... toto bude teda asi jediný závažný nedostatok - nebude to brániť použiť to ako oddelovák? Skúsil by som tam zapojiť aj filtre, nad koncepciou ktorú opísal Reeb už nejakú dobu uvažujem...
Ďakujem za cenné rady.

Re: Sitovy filtr

Jako oddělovák můžeš použít i trafo bez stínící fólie. Můžeš zazemnit kostru = plechy zelenožlutým vodičem na příchozí (primární) nulák. Dokonce je tam vidět na kostře nějaké letovací očko. Někdy se ten zemnící vodič protáhne pár závitama přes ferit - aby se potlačilo příchozí rušení. Nebo se na všechny tři síťové vodiče v kulaté trojlince nacvakne "odrušovací nacvakávací ferit" (GM, GME cca 20-30Kč) atd... Záleží jak to chceš udělat "složité",  od zapojení vstupního odrušovacího filtru a úrovní místního rušení atd.... Většina fitrů (vyjma některé např. medicínské) má v sobě odrušovací kondíky, který stejně vedou na nulák...
Já oddělovák používám většinou jen při "práci pod napětím" a žádné filtry apod tam nemám. Ale zaleží na konkrétních podmínkách a určení a "preciznosti" konstruktéra...

Ještě k tomu unikajícímu (svodovému) proudu. Často je znatelný rozdíl v proudu podle toho na který primární vodič připojíš fázi. Je to způsobeno jinou kapacitní vazbou = jinou kapacitou mezi prim. a sec. vinutím podle toho které vývody (vrstvy) jsou na sobě. Pak je vhodné to vyzkoušet a zapojit primár (případně i sec) tak, aby ten proud byl menší. U EI kostry je to i vidět které vývody jsou "na sobě". Pak teče menší unikající (svodový) proud do zapojených zařízení.  Samozřejmě pokud to dáš někdy do jiné nestandardně zapojené zásuvky nebo rozdvojky tak se to zhorší.  Ale dle doporučení by měla být fáze v zásuvce nalevo (když je kolík nahoře).

Re: Sitovy filtr

Jen přední..

http://s19.postimg.cc/wgm82bpbj/262_pracka_face.jpg

ale někde mám naskenovaný leták od Ungra..

Web

Re: Sitovy filtr

Tak to si prosím naskenovať celé. Kde mám poslať peniaze? smile

Re: Sitovy filtr

Som rád, že je to použitelné aj bez fólie. Kostru pochopiteľne uzemnenú mám, zatiaľ to je bez akýchkolek kondenzátorov a filtrov, čiže samotné trafo... dnes večer skúsim poprehadzovať zapojenia a pomerať ten zvodový prúd- v akom zapojení je najmenší... Zohnal som aj krabicu- je to síce neštandardný rozmer, ale chcem to mať mimo aparátu tak to nebude biť do očí.

Kvôli výkonu trafa ma napadlo zapojenie: trafo + filtre= CD, preamp... samostatný,oddelený  filter= koncák. Filtre za trafo zrejme ostravské F811... F821(?), samostatný filter- zohnal som DIY zapojenie, je tam priložený aj graf útlmu, známy čo mi to posunul sa vyjadril, že je to seriózny návrh...
Dúfam, že to nebude moc trapas takto koncipovaný "filter"...

Re: Sitovy filtr

Já bych používal na výstupní stranu 4A filtry F811. Na vstup před trafo  F800/4A nebo F100/6,3A. Tak by ti stačila na vstupu společná 4A pojistka nebo jistič. Nebo v největší nouzi slabší 1A filtry pouze na výstup + k nim pojistky.

Zaprvé to přežije magnetizační proud většího trafa a např. i připojení zesíku s velkýma filtračníma kondama... A zadruhé (dle norem nutnost) - pokud použiješ součastky (filtry) na malý proud, musíš k nim do série zařadit příslušnou pojistku (k 1A filtru 1A pojistku). Obvody musí být jištěny dle nejslabšího místa. Když zatížíš 1A filtr trvale 2A tak ti shoří.... např. tam někdo "neznalý situace" bez tvé přítomnosti zapojí rychlovarnou konvici nebo žehličku.....

Pozn. k odrušování - vyjadřovat se k mě neznáménu DIY filtru nemohu a tím ani k celé koncepci. Ale když se to moc kombinuje, tak se chování dá obtížně odhadnout... V jednoduchosti a přehlednosti je "síla".

dále:
Odrušování už spadá do sféry "duchařina" a bez měření mohou složitější filtry nevhodně navázané mít horší útlum než jeden. Sám jsem kolegovi v práci upravoval dvoustupňový filtr, který rezonoval na 150kHz a měl tam 0dB útlum. Určen byl k odrušení 150kHz od spínaných zdrojů...Po změně jednoho kondenzátoru bylo vše OK. Není totiž dobré, když se opakují stejné hodnoty kondenzátorů a cívek...

Re: Sitovy filtr

... tak nevím ...
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi … ;t=91#p544

Re: Sitovy filtr

Presne tak, v jednoduchosti je krása-sila... nechcel by som výsledok eliminovať zložitosťou a neprehľadnosťou zapojenia. Priznám sa, že su mi ani neni celkom jasné rozdiely medzi jednotlivými filtrami: napr. medzi F100.005/2,5A a F800.2143/2,5A a.... atď

Na výstup trafa som aj ja plánoval plánoval F811- ale len preto, že nemá GND vývod... a z trafa ako som už bol spomenul, plánujem kàmiť len CD a preamp...Na tejto pozícii by stačili, myslím, aj 1A filtre, ale tie som našiel len s GND výstupom, tak neviem či sú na tomto mieste vhodné... jasne že nemusím zapojiť GND... Tieto s GND by šli pred trafo - napr. filter F800/4A - ten by som ešte jeden použil na separe výstup bez trafa - na koncák.

Zuki: Ten DIY filter má tri tlmivky 3,3mH, kondíky majú rôzne hodnoty. Neviem či to teda spľňa kritérium nevhodnosti, pre istotu skúsim poslať SS so zapojením filtra aj graf útlmu... Mám možnosť výhodne kúpiť tlmivky 3,3mH/ tuším 3A - tak preto ma napadlo vyskúšať toto už odskúšané DIY... ale ak by sa to malo byť s tými ES-filtrami...

Pre mňa je celá táto problematika "duchařina", ale zaujíma ma to... preto sa takto vypytujem a ďakujem za každú radu...

Re: Sitovy filtr

Neviem to poslať, dám to sem...

http://s19.postimg.cc/epvbj8smn/1034_sf01.jpg http://s19.postimg.cc/6yelkoohb/1034_sf02.jpg

(upravil zuki 25. 3. 2010 23:06)

Re: Sitovy filtr

Tlumivky 3,3mH jsou na odrušení nad 100kHz dobré.  Na nižší frekvence by to chtělo samozřejmě něco brutálnějšího, ale tam už začne být v tomto případě patrný vliv oddělení trafem. Na obr je vidět zrovna na 45kHz slabé místo toho filtru - jak jsem se zmiňoval výše rezonance apod.... Nechce se mi to simulovat v SW a nechci věštit zda by postupné (rovnoměrnější) snižování kapacit vedlo k lepším výsledkům...

Osobně bych místo jedné 3.3mH dal na konec (na stranu s menšími kondy) třeba 1mH a méně .... Ony totiž stejné tlumivky mají stejnou díru v útlumu tam, kde rezonuje rozptylová indukčnost s okolníma kapacitama a na vyšších kmitočtech tam, kde se začne uplatňovat mezizávitová kapacita. Takže u vícestupňových filtrů by měly být i rozdílné velikosti tlumivek, aby nebyl celý filtr pro nějaký kmitočet "průchozí bez útlumu" ....

Jak jsem se viz. výše zmínil, dal bych na vstup ty 6(4)A filtry třeba ty z Ostravy (také mají 3,3mH) - ty které obsahují kondy na zem. Zazemnil bych plechy trafa a za to bych dal filtry 6(4A) které kondy na zem nemají (nebo bych je nezapojil). Já osobně bych filtry pod 3A nepoužil.

Ještě jedna připomínka - dle norem: pokud to bude mít vypínač a filtry budou před vypínačem (např. pevný filtr který je součástí vstupního konektoru), tak má dojít k vybití odrušovacích kondů asi do 1sec. To znamená, že musí mezi L a N být vybíjecí odpor např 220k-1M/0,6W apod... To se týká i částí filtru, který múže být odpojen pojistkou... Neni dobré, když se někdo dotkne vidlice "nezapojeného" zařízení a dostane ránu o zůstatkového náboje kondíků...

Pokud máš dost tlumivek, tak si filtry klidně postav sám. Ty kondíky na zem jsou 1n-2,2nF "bezpečnostní" na 4kV. V nouzi 2kV. Takové ty modré terče, ale dělají se i s jinou barvou. Mělo by na nich být napsáno X1 440V, Y1... (pokud se nepletu, tak Y2 je určena na použití pouze mezi L a N, ale taky se v nouzi dá....). Mám dojem, že ty 4x 4,7nF překračují už dle norem max. "unikající" proudy do země.  Já používám na zem max. jen 2x 2,2nF. Dají(ly) se koupit v GES apod. Nemůže to být nějaká obecná keramika třeba i na 10kV, ale jen schválená s atestem na tohle použití....

Re: Sitovy filtr

Zuki- ďakujem za rady, veľmi pomohli...

Moja predstava sa viacmenej zhodovala s Vašimi radami, ale takto to mám sicher + nové - užitočné - info... pustím sa teda do toho, najprv tam dám asi tie ostravácke filtre, DIY by skúsil neskôr- aj keď uvidím: kondy -modré terče- mám, tlmivky možem zohnať výhodne....

Ešte raz dik za rady!!!

Re: Sitovy filtr

Chcel by som sa spýtať odborníkov, či je normálne, aby malo 500W trafo spotrebu ca 250mA naprázdno... je to zachovalé staršie trafo- dvojité jadro ako klasické C-čko, ale zložené z plechov...
Zrejme bolo v pláne použiť ho ako oddelovak, ked som ho vcera zapojil na 230, na sec som zmeral 225V...pri zapojení je dokonale tiché, nezahrieva sa, keď som podľa Zukiho rady zmeral zvodové-unikajúce prúdy, tak som nameral cca 10-15uA... 
Tak neviem, na prvý pohľad sa tvári korektne, ale tá spotreba mi nejde do hlavy, 60W sa mi zdá priveľa...

Re: Sitovy filtr

Možné to je. Jedná se o jalový proud, zpožděný o 90° za napětím. Zkus změřít watmetrem spotřebu, ta určitě nebude 60W.

Příspěvky [61 až 80 z 84]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Sitovy filtr

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£