Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 131]

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Nač potřebuješ takový zdvih korekcí?

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Vím je to hodně, ale zadání je zadaání

(upravil mckvak 17. 10. 2009 17:20)

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Počítám předzesilovač a mám nějaké problémy.Potřeboval bych poradit . Docela si lámu hlvau se zapojením předzesilovače od Sinclaira (3list tohoto fora) Nejde mi do hlavy proč je mezi prvníma dvouma tranzistorama v kolektoru kondenzátor (47p) a k tomu odpor 6K8. Prosím poradte vsude jsem to hledal a nic jsem nenašel ani Kellner to nemá ve schématu.

Ještě mám otázku. Jaký zesílená musí mít předzesilovač když vstupní signál bude o velikosti 1V. Všude se počítá že vstup je 7,5mV a zesilují to na 300 až 400mV, takže vychází zesílení okolo 100

(upravil Bobeš1 18. 10. 2009 0:14)

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

6k8 je odpor filtrace napájení  1. stupně (je za ním kondenzátor na zem) a 47 p je kondenzátor snižující zesílení na vysokých kmitočtech. Dívej se pořádně na schéma a uč se funkce jednotlivých součástek. V těch úrovních máš dost hokej. 1 volt nebudeš zesilovat abys dostal 400 mv - použiješ dělič - nebo lépe snížíš zesílení následujícího stupně. V dalším příkladu je zesílení rovné poměru napětí (např. 400 mv:7,5mv=53x). To Tě nenapadne?

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Docela dobrý popis je i v Elektronika od Láníčka.. dá se stáhnout

Web

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

dik za tip je to dobrá kniha je v ni vše nejen zesilovače

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Chtěl jsem se zeptat jestli je vhodný spínaný zdroj pro zesilovač. V žádném zesilovači jsem ho neviděl proto nevim

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Není (rušení, interference s audiosignálem, odezva na změny zátěže).

Web

(upravil lexx 21. 10. 2009 15:00)

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Souhlas s opamem,ale v zesilovačích se používá-zvláště v americe jej používají.

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Lexxi, zapomněl jsi vysvětlit proč.

Web

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Ano Leoši- Takže, se  jedná o zesilovače digitální,o vysokých výkonech,kde se používájí spínané zdroje o spínací frekvenci 80-100khz. Rušení vzniklé ve zdroji,tam nevadí,neboť digitální zesilovače samy o sobě produkují značné rušení a proto používají účinné výstupní filtry. Tyto zdroje jsou přitom malé,levné a neskutečně výkonné.  Například Britský Chord SPM 12000,o výkonu 12kw,nebo vynikající Australský Halcro DM 68,o výkonu 2x400w.
A další Lynx,lyngdorf...

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

lexxi a neměl by si dokumentaci na takovej malej, levnej  12kw zdroj ?
Víš já bych si ho chtěl postavit, s transformátorem už zdroje umím, to je brnkačka, jenom se musí správně zapojit vinutí, když to dáš obráceně, tak to vyhazuje pojistky, ale to už vím smile

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

danharde nepruď smile

Web

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Ne dokumentaci nemám a určitě je menší a levnější než s trafama.

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

lexxi a to je 12kW PMPO nebo jak ?
To abych si s takovym zesilovacem nechal natahnout silnejsi kabely v baraku, pripojoval jsem indukcni varnou desku a vyhazovalo me to 16A jistic a to mela jenom 4,5kW smile
Hele a to ten zdroj ma asi dost mizernou ucinnost, kdyz ma ten zesilovac jen 2kW vystupni vykon ?
A ze by to bylo maly a lehky ? vzdyt ta mrcha vazi 75kg ! takzvana mrcha dvoumuzna smile

(upravil sinclair 22. 10. 2009 15:18)

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Lexxi teď už se z toho nevykroutíš.
Tak proč zrovna v Americe spínané zdroje? Pročpak ne R-core, orientované toroidy a podobně?

Navíc kdybys komunikoval se zvukaři a majiteli vysoce výkonných PA aparátů, tak bys věděl, že spínané zdroje v zesilovačích jsou sice k stáru na záda docela výhra, ale po stránce zvuku, dynamiky, poruchovosti a zatížení sítě už to taková výhra není?
Možná by to chtělo víc se porozhlédnout v terénu a míň číst sračky jako Stereo/Video a podobné, třeba i highendové plátky...

Web

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

danharde smile ty jsi jelito smile 4.5KW deska bere při plném zatížení ze sítě až 19.5 A tak se nediv že ti to 16A jistič neudržel smile

(upravil Birkoff 22. 10. 2009 15:41)

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Když už tady sinclair naznačil různé "specialitky" v oblasti traf (nejen) pro zesilovače, chtěl bych se na něco zeptat: asi před 10ti lety si pro mě o půlnoci přijelo auto, že jim odešel zesík na docela velké diskotéce. Když jsem tu věc odkrytoval, bylo tam trafo na jakoby C jádře, ovšem to jádro bylo tvořeno vinutím a místo vinutí byly dva válce  navinuté z permalloyového plechu, jimiž to vinutí procházelo. Nepotkal jste to někdo? Ožralej jsem nebyl a závada byla ve vstupním konektoru.

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Lojzek, a jak jsi zjistil tech 19,5A? Delaji se jistice na 19,5A? Neni chyba na strane vyrobce varnych desek pustit neco takoveho na trh?

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Birkoff nebyl jsi ozralej, BVaudio takovy trafa pouzival.

Příspěvky [81 až 100 z 131]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£