Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Mě osobně by zajímalo co konkrétně je to za zesilovač. 120 W na to co chceš není mnoho. Jestli to bude nějakej modul typu Mivoc, viděl bych problém už v tom. Taky ono najít něco v 30cm, co by mělo aspoň trochu smysl stavět k TIW300, neni sranda. Já bych se na 12" nesoustredil. Co tenhle dayton? ten vyhovuje cenou i parametrama a muzes si ho tam klidne objednat. Jen bych ho dal do většího objemu, je docela citlivej, ale asi by potřeboval trochu nakrmit, za pokus by to ale stálo. http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=7676

Web

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Zesilovač je Acoustique quality AQ K 412, relativně poctivé konstrukce.
Právě kvůli Visatonům 12" jsem chtěl sub 15" - o 30cm repráku jsem původně vůbec neuvažoval.
Díky za odkaz, jenom mám otázku : posílají bez problémů na dobírku, nebo se musí platit předem, máš s tím zkušenost?
Jsem rozhodnutý vzít 15" HiFi reprák (s PA laborovat raději nebudu.) jen si ještě podle všech příspěvků, ceny a vlastního uvážení musím vybrat který a od toho se bude odvíjet další..

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Též doporučuji rovnou hifi basák...určitě 15". Nebo i tenhle http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=7098
Platí se Paypalem, bankovním převodem nebo kreditkou... dobírkou ne.

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=7098

cena sem do 6tisic sevsim vsudy

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Díky pánové, to je slovo do pranice - je rozhodnuto...(Dayton RSS390HF-4),  jdu do toho,  našel jsem i nějaké návody na aplikaci. Dám vědět, až něco z toho vyberu a začnou se věci hýbat..
Zatím moc díky všem za Váš čas a rady.

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

no to jsem zvědavý, jak naladí ten BR...
v150litrech BR 15cm průměr vychází délka na70cm a více aby to k něčemu bylo.
s pasivem by to bylo jiné kafe...
http://img98.imageshack.us/img98/981/dayton.th.png

Web

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Ten měnič se totiž hodí do uzavřenky, 120l třeba.
Opravdu netřeba se hnát až k 20Hz, tam žádnej 15" trpajzlík moc nezahraje.

(upravil hippol 8. 9. 2009 22:00)

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Samozřejmě, že ani objem, ani ladění BR, ani to, jak až hluboko chci aby šel, není úplně dogma, jisté je, že chci, aby šel níž, než 12" v hlavních bednách, který navíc musí hrát až do nějakých 350Hz. Tohle snad ten 15" trpaslík zvládne, doufám - měl by... Bude to pak o bedně - prostoru mám habaděj, takže prozkoumám všechny alternativy, které půjdou s tímto jedním měničem (pasív raději pokoušet nebudu, netroufám si...) a nějakou skříní  (uzavřenou, BR, transmission line atd). Samozřejmě, to v čem si nebudu jistý, (nebo pokud to nebude cizí ověřený projekt) dělat  prostě nebudu, nebo budu tak dlouho laborovat, až to vyloudí to, co očekávám, nebo alespoň něco podobného smile.

(upravil KomarD-Jeay 8. 9. 2009 23:08)

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Uzavretu a ekvalizovat zosikom tam, kde zacne klesat podla simulacie, od 20 by to kludne mohlo hrat, len tam, kde sa to bude ekvalizovat o dakych 6-8dB, to bude chciet aj znacny vykon zosika, aspon nejaky 300W koniec by to chcelo, lepsie 500-600W.

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Psal jsi, že chceš repro za 3-4 litry. Za 200€ + doprava + zesilovač...

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

...inu, to je vývoj, vycházel jsem z domněnky, že se něco podobného mému prvotnímu výběru za ty peníze najde. Nicméně, pokud to půjde, chtěl bych to vyzkoušet se zesíkem, který už mám a nahradit až jedině, když to opravdu nepůjde jinak....

Zkusím ho nechat kam zahraje (až budu mít ujasněnou skříň) a uvidím, jestli to bude přijatelné (bude stát v rohu) pokud ne, můžu si hrát s výkonem zesilovače a ekvalizovat.

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Jestli zesilovač bude/nebude vyhovovat se dá zhruba spočítat. Na to není potřeba nic zkoušet.
A za 4 tisíce se dá najít dostatek vhodných a i lepších reproduktorů. To je tvůj boj. smile

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

A který  to jsou?

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Tiez by ma zaujimalo, ktore su tie vhodnejsie.

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Prakticky jakýkoliv reproduktor výrobcem deklarovaný jako SW, který má silnější magnetický obvod a rozumnou Mms. Psalo se tu o dvou (15SWS, 15TBX) a spousta dalších jich je. Není žádná výhoda mít čtvrtkilovou membránu, protože to víc zasáhne účinnost než sníží rezonanci. Je to jen mrtvá hmota se kterou se nedá nijak manipulovat. Daleko lepší je mít možnost nastavit reproduktoru maximální účinnost na potřebné frekvenci ozvučnicí. Snaha o vyrovnanou charakteristiku na NF je naprosto zbytečná protože vzájemné provázání vlastních rezonancí místnosti jí rozseká na hory doly +/- 10dB, a to v tom lepším případě. Jak jsem psal místnost a umístění rozhoduje a ne reproduktor. Ten se musí přizpůsobit místnosti, protože to nejde udělat opačně.

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Tak za 1. mody miestnosti sa vzdy riesia ekvalizaciou. Za 2. dva zdroje su vzdy malo, ako aj jeden, zacinat treba na 3 ale potom cena ide hore za zosiky.
Za 3. tie repraky maju male Xmax na zelane pasmo poslednej oktavy a sub oktavy.
Za 4. tie repra pri vysokej vychylke maju velku zmenu tuhosti zavesu, je tam velke deformovanie a zvysuje sa skreslenie.
Za 5. treba ich ekvalizovat.
Za 6. maju vysoke Fs a bud bez EQ nepojdu nizko, alebo bez pridania hmotnosti na membranu a ta bude potom vyssia ako u uceloveho basaku.
Za 7. frekvencie, kde 1/2vlnovej dlzky je vacsia ako rozmery miestnosti uz s tymi modmi taky problem nemaju.
Aby sme sa chapali, bavime sa o frekvenciach pod 40Hz.
Taky PA bas by potreboval sam o sebe dole ekvalizovat aj o 10-15dB, to chce skutocne silny koncak a nie dakych 100-200W.

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Jo 15TBX100 by šla, jenže když jí naladíž tak nízko, jako jde hifi basák - tak se z ní rázem stane také požírač energie s obdobnou citlovostí... a bude potřeba si víc experimtovat.

(upravil MethMan 9. 9. 2009 14:02)

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Za 1. Blbost, jen hlupák to tak udělá. Ani 10 pásem PEQ by ti nestačilo.
Za 2. Dva zdroje jsou vždy 2x lepší než jeden. A hippol už dva má - ty v hlavních bednách.
Za 3. až Za 7. - viz #35
Za sebe: Odpusť si prosím exklamativní reakce. Nemůžu za to, že nerozumíš tomu co píšu.

NNNTomáš: Pochopitelně, že když zvětšuješ rozsah směrem dolů, platíš citlivostí. Ale máš z čeho brát. Myslíš, že u Hifi reproduktorů to neplatí? Je lhostejné jestli zvětšuješ rozsah hmotností membrány nebo něčím jiným. Silnější elektromagnetický obvod bude vždy lépe přeměňovat příkon, protože je účinnější. 
V principu to je jednoduchá věc. Zadní částí ozvučnice kontroluješ jakost a rezonanci reproduktoru, přední částí radiační impedanci.
Edit, jednoduššeji: Zadní ozvučnice a reproduktor funguje jako u přímovyzařující (CB, BR). U reproduktorů s malou poddajností nemá smysl aby byla velká. Ničemu to nepomáhá, zpravidla se nastavuje tak, aby kontrolovala výchylku. Přední částí si nastavíš pásmovou propust tam kde potřebuješ maximální účinnost. V čím užším pásmu ti to stačí, tím účinnější může být.

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

No... Tím pádem si pak budou +- citlivostně rovnocené, s 15TBX sice dostaneš větší SPL, potřebuješ stejně trochu pomoct ekvalizací, tudíž výkonej zes tě stejně nemine.

Co bude pro ně lepší bassreflex nebo uzavřenka?

Re: Typ repra pro sub (hudba) o objemu cca 150l - poradíte?

Viz. #35 je z polovice blud, neviem naco sa tam odvolavas.  Splietas nieco s citlivostou, pricom to je zase blud, mal by si vediet sam, ze ten PA bas ma udavanu citlivost v pasme okolo 100Hz a viac, nie dole na 30Hz.
2 zdroje zvuku neznamenaju automaticky, ze je to 2x lepsie, neviem odkial si na to prisiel. Ano, ma 2 zdroje, 12" v hlavnych bedniach. On chce doplnit spodok a tam sa to opat inak sprava. Ty sa v uvahach stale pohybujes niekde v pasme klasickeho subu 30-80/100Hz, ktore vsak vobec nema vyznam riesit.

Zase sa len silnopohonujes, pritom vsimni si charakteristiky zo simulacie, ktory reproduktor ma ake a preco ma vobec nejake Qts a Fs a co to v konecnom dosledku sposobuje na spravani sa prenosovej funkcie, preco daktore repra maju Qts 0,2 a niektore 0,7 a obe su pritom pouzitelne pre nejaku aplikaciu.