Téma: Ferofluid - áno či nie ?

Dlhodobo uvažujem nad tým, či je používanie ferofluidu opodstatnené. Dá sa povedať, že všetci poprední výrobcovia ferofluid u svojich výrobkov (najmä u tweetrov) používajú. Ale naproti tomu najkvalitnejšie meniče ferofluid obvykle nemajú. Na druhej strane pokiaľ sa hovorí o tunení tweetrov, prvým krokom býva odstránenie ferofluidu z medzery. Mám pocit, že ferofluid tam výrobcovia dávajú najmä u typov, ktoré by sa mohli tepelne poškodiť a ferofluid je jedným zo spôsobov ako tomu zabrániť (samozrejme na úkor kvality). Na stránkach Visatonu je síce článok, ktorý to vyvracia, ale diy komunita po celom svete unisono tvrdí niečo iné. Čo vy na to ?!

(upravil MethMan 27. 7. 2009 9:30)

Re: Ferofluid - áno či nie ?

Nemyslím, že jde tvrdit, že použití FF je samozřejmě na úkor kvality. Je to součást komplexního návrhu cekého měniče. FF v mezeře zvýší hmotnost a sníží poddajnost kmitacího systému - přibližně stejného účinku mohu dosáhnout změnou závěsu. Z pohledu dlouhodobého tepelného zatížení, ale FF umožní použití subtilnější cívky a snížení hmotnosti systému. Celé to nepříliš podstatně ovlivní  rozsah vysokých frekvencí a jakost rezonancí v pracovním pásmu. Pro transientní signály je subtilní cívka jednoznačně nevýhodou a použití FF to není schopno příliš změnit. Vytřít papírovým kapesníkem FF z mezery umí každý vůl, stejně tak jako to následně nazvat "vylepšením zvuku".

Re: Ferofluid - áno či nie ?

Upřímně řečeno nemám na ferrofluid nějaký přesně definovaný názor , snad jenom dodám že je to jako s oleji do auta , značně se liší viskozitou a svým dopadem na zvuk.
Co se týče odstraňování ff: někdy to může pomoct ale jen tehdy pokud dotyčný ví co dělá a pokud ví co naopak ztratí - eventuálně jak se s tím poprat.
Osobně preferuji nofero měniče už od výrobce neb nerad tuním.

Re: Ferofluid - áno či nie ?

Vďaka za odpovede.

Re: Ferofluid - áno či nie ?

Nemáte někdo tip, kde sehnat ferrofluid vhodný do reproduktorů ?

Web

Re: Ferofluid - áno či nie ?

www.neomag.cz

Re: Ferofluid - áno či nie ?

Antonio, dodávají bohužel druh ferrofluidu, který je do reproduktorů zcela nevhodný.

Web

Re: Ferofluid - áno či nie ?

A aplikácia ferofluidu podľa toho odkazu je smiešna. Snáď si nekúpim 10 ml ferofluidu za 3 stovky a potom si budem z toho modelovať magnetom "ihlančeky".

(upravil dawsoo 31. 5. 2010 23:18)

Re: Ferofluid - áno či nie ?

Já naopak velmi rád tuním,ale FFL jsem nikdy neodsával pryč,protože to nepovažuju za přínos ... dělám to jen v případě že byl zapečenej nebo znečištěnej... nemyslím si že to je špatná věc jednak není FFL jako FFL a jako všechno to  má dvě strany téže mince... moje praxe hovoří zhruba takto :

repráky s FFL obecně (pokud porovnávám ten samý typ s ffl a bez) mají uchometricky o něco nižší rozlišení a dynamiku,jdou hůře středit...člověk musí být ještě přesnější)  ale nabízí zas na oplátku vyrovnejší zvuk a při buzení vyšším příkonem mají stálejší (díky lešímu chlazení méně proměnnou impedanci) ,dále je jejich velkou výhodou i částečné zkrocení (snížení Q) impedančního peaku na fs což zjednoduššuje dosti často návrh vyhýbky. Průběhy THD jsou podobné co se týče absolutních hodnot ale verze s FFL zejména u textilních kalot má méně "chlupatý" průběh na vyšších frekvencích.

Sendy:
Kdysi se dal koupit FFL jako náhradní díl od distributora Jamo... ale je to tak 8-10 let zpět takže nevím... nicméně za pokus to stojí zeptání nestojí nic... smile

Není co dodávat...