Téma: Nevyvážené kanály

Mám tento zes, starší kus z 95 (ještě solidní japonská práce bych řekl) a již dlouhou dobu jsem měl podezření, že jeden kanál hraje víc. A taky že jo, na konec jsem zapíchl multimetr a poslal do zesu sinus 50/1000Hz, bez zátěže to dělá tohle: levý=5.42V/5.37V, pravý=5.48V/5.46V

Potenciometr balance už docela šustí, stačí náhrada za nový nebo je tu i možnost, že to celé může mít na svědomí zdroj (velmi často jsem totiž používal jen levý kanál)?

Re: Nevyvážené kanály

Zesák není měřící přístroj, pokud jsou třeba souběhy potenciometrů 2dB, je to poměrně slušné.

Web

Re: Nevyvážené kanály

Dosti často to má na triku vadný potenciometr balance.

Web

Re: Nevyvážené kanály

Ono stačí zaoxidované kontakty v tlačítku loudness a je pořádný problém na světě.

Web

Re: Nevyvážené kanály

Sendy: Jen mi nedochází, májí-li obě větve stejné součástky (a v tomhle případě by snad neměly být velkotoleranční), kde se ten rozdíl bere, snad ten zdroj za to může?

sinclair: I když seřídím balance, aby výstupy byly shodné, se změnou volume se kanály stejně rozejdou.

(upravil opamp 26. 6. 2009 20:32)

Re: Nevyvážené kanály

No tak to je daný souběhem potenciometru. Ale jak píše Sendy, rozdíl (z hodnot pro 1 kHz) je asi 1,4%, to je nějakej 1 dB. To je velmi dobrá hodnota.

Výměnou potenciometru balance nic nezkazíš, ale pravděpodobně ani nespravíš (kromě toho šustění).

Web

Re: Nevyvážené kanály

V takovém zesu bývá většina odporů 5%, kondů taky, potenciometry mívají 10-30%, takže rozdíl gainů, shoda korekcí atd. nebývá moc valná.

Web