Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » Určení výkonu reproduktoru

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 34]

Téma: Určení výkonu reproduktoru

Ahoj, dá se nějak změřit u neznámého reproduktoru, kolik mu můžu nejvíc naložit? Jinými slovy, kolikati watty ho můžu krmit, aníž bych ho odsmažil? Mám neznámý basový reproduktor, který ovšem jde dostatečně hluboko a chtěl bych ho dát do bedýnky od subu, kterou už mám doma. (uzavřená ozvučnice) Ale netuším, jak silný zesilovač k tomu, abych to neodsmažil. Poradíte?

Web

Re: Určení výkonu reproduktoru

tak to snad slyšíš ne. Navíc jak bys chtěl měřit, kolik do něj zrovna poušíš....

Web

(upravil bhm1 10. 6. 2009 20:24)

Re: Určení výkonu reproduktoru

Milan - nemají to některý zesilovače v sobě.? ukazatel aktuálního výkonu.? já třeba takovej doma mám

(upravil hranatybraska 10. 6. 2009 21:54)

Re: Určení výkonu reproduktoru

No, mě ani nezajímá tak výkon v číslech, spíš to prostě nechci přepísknout a spálit reprák. Jak je to slyšet? Jestli myslíš narážení kmitačky na magnet, tak to je věc max. výchlky, což u uzavřené ozvučnice nastane až při větším výkonu, než je jmenovitý max. příkon toho repráku, ne?

Jinak výkon zesilovače je limitován napájením, takže si můžu v pohodě spočítat, kolik max. ze zesilovače dostanu.
Navíc to můžu budit sinusem a můžu změřit napětí na výstupu zesilovače, a z něho vypočítat výkon, protože impedanci zátěže znám..

Prostě jde o to, jak určit ten moment při zvyšování výkonu, kdy se kmitačka přestává stíhat chladit.. Uvažuju správně?

Web

Re: Určení výkonu reproduktoru

Odfoť ten reprák, možno ho spoznáme.

Web

Re: Určení výkonu reproduktoru

Běloch by repro odvařit neměl. A na výchylce to poznáš.

(upravil hranatybraska 11. 6. 2009 20:43)

Re: Určení výkonu reproduktoru

Mám ho zrovna v práci a protože jsme dostali dnes a zítra nucenou dovolenou, tak ho vyfotím až po víkendu. Je to 8palec s tvrzenou papírovou membránou a gumovým závěsem. Víc k tomu už teď nepovím.

Web

Re: Určení výkonu reproduktoru

tak na většinu 8" ti stačí 100W

Web

Re: Určení výkonu reproduktoru

Průměr cívky a materiál na kterém je navinuta, samozřejmě i jak tlustým drátem. Výchylka je taky (v případě nekvalitního zesilovače nebo nekvalitním reproduktorem) limitním prvkem.

Re: Určení výkonu reproduktoru

Dá sa to odhadnúť z priemeru cievky. Pri basovom reproduktore je to približne 2-násobok jej priemeru v mm.

Re: Určení výkonu reproduktoru

bhm1: jo a podle toho chceš něco poznávat? Ručičky mám sice rád, ale nevim teda jak bych podle nich pozával zatížitelnost, obzvláště pak RMS...

Web

Re: Určení výkonu reproduktoru

Odhadovat prikon podla priemeru cievky je totalna blbost. Niektore PA basy maju cievku 3" a povoleny prikon 300W a naopak, autorepra maju tiez 3" a prikon aj 2000W. Cievku casto nevidno, tak podla priemeru drotu to tazko pojde.

Odhadovat prikon podla metody "je to približne 2-násobok jej priemeru v mm"  je ulpne odveci, to by tie so 4" cievkou mali tak 220W, coz nie je ani nahodou pravda.

Priblizny prikon sa da odhadnut od celkoveho vzhladu, spracovania repraku, jeho parametrov urcenia, zaradenia pouzita atd....
Alebo ho zatazit s ruzovym sumom a pri urovni prikonu, ked sa zacne ohrievat prachovka, tak ma dost.

Re: Určení výkonu reproduktoru

Milan-ano máš pravdu.. ale pokud člověk není zrovna hluchej, tak naložim repráku a když už nemůže tak to slyšim... Pak se mrknu kolik se do toho cpe a měl bych to.. ale ano máš pravdu tohle jsem si neuvědomil.. Omlouvám se smile

Re: Určení výkonu reproduktoru

To s priemerom cievky poradil ako všeobecné pravidlo Big Bobo, 2 násobok priemeru cievky pre basák, 1 násobok pre streďák a 0,5 násobok pre výšku.

Re: Určení výkonu reproduktoru

Nie je to len dako blbo pochopene? Ako to presne povedal on?

Vo vseobecnosti je take "pravidlo", ze cievky 1" maju prikon do cca 100W, 2" do 300, 3" do 600 a 4" do 1000, ale to je uplne zovseobecnenie.

Re: Určení výkonu reproduktoru

Nie je to blbo pochopené. Samozrejme je to odhad, ale pre väčšinu reproduktorov celkom sedí. Pre tých, ktorí chcú vedieť príkon na jednotky W je to nepoužitelné. Pre tých, ktorí vedia aký je rozdiel napr. medzi 100 a 150 W je to použitelné.

Komar: do 100 W - máme tomu rozumieť tak, že je to interval povedzme 1 až 100?

Re: Určení výkonu reproduktoru

ono rozdiel medzi 100 a 150W moc veľký nie je

Web

Re: Určení výkonu reproduktoru

Veď práve smile

(upravil bhm1 13. 6. 2009 19:25)

Re: Určení výkonu reproduktoru

Sice mimo debatu, ale nechápu proč je nutnost tohle zjistit.. snad slyšim kdy už reproduktor nemůže a už mu nedávám. Zjištění tohohle parametru mi příjde jako zbytečnost.. imho pokud nejsi nějakej hluchoň tak tomu postačí něco kolem 100w smile jestli to máš na doma tak to bude rvat uši pokud ten reprák není zrovna marnej

(upravil hranatybraska 13. 6. 2009 22:09)

Re: Určení výkonu reproduktoru

No jak píšu výše, nejde mi vůbec o zjištění watáže, ale prostě o to, jak poznám, že má dost, abych ho neodvařil. Díky za odpovědi, snad to poznám smile

Web

Příspěvky [1 až 20 z 34]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » Určení výkonu reproduktoru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£