Re: Jak zacpat větrací otvor?

Také by mě zajímaly ty výsledky před a po úpravě.Já bych se spíše bál vzniku nějakých nepříjemných turbulencí vzduchu.Těma dírkama by to mohlo docela slušně hvízdat smile To už by byl snad lepší ten pokus vyměnit vrchlík za síťku.

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Vydusím se a pozítří ten reprák zase vymontuju, proměřím a hodím to sem. (Zítra sloužím vlasti.)

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Nechápu, něco děláš blbě, koukej na SPH-170C (originál / zátka):

Fs  = 45.18 / 45.12 Hz
Re  = 6.00 ohms[dc]
Qt  = 0.34 / 0.31
Qes = 0.35 / 0.35
Qms = 8.60 / 3.14
Mms = 17.84 / 17.64 grams
Rms = 0.588763 / 1.593264 kg/s
Cms = 0.696 / 0.705 mm/N
Vas = 15.68 / 15.90 liters
Sd= 126.68 cm^2
Bl  = 9.262884 / 9.266274 Tm
ETA = 0.39 / 0.40 %
Lp(2.83V/1m) = 89.29 / 89.39 dB
Zmax =  151.73 / 59.89 ohm
Zmin = 7.03 / 7.35 ohm

Edit: Jen tak okrajově: Lítá ti tam Rms u ucpaného, podle Qms má být o řád větší.

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Tak to taky nechápu. Určitě bude záležet na objemu té díry, ale takové rozdíly? Jinak musím říct, že to bylo dobře slyšet. Ten šum z Arty se po zacpání podstatně změnil. Pozítří změřím znovu a uvidíme.

Edit: Tuším, v čem to vězí. Každý měříme při jiné úrovni šumu. Jestli měříš při nízké, zdvih membrány je nízký a zacpaný otvor se neprojevuje. Já jsem zvyklý měřit při vyšší hlasitosti. Normálně získáme stejné výsledky, ale při uzavření otvoru mně vychází nesmysly. Bohužel, reprák pojede právě v tomto režimu.

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Ale samozřejmě, že se zacpaný otvor projevuje a je vidět kde. Máš-li mít solidní výsledek, nesmíš tomu nakládat, s vysokou hodnotou šumu fs klesá a to míněno ať už doleva nebo dolů a hustě to zkresluje. U sinu musíš podle tuhosti systému taky mnohdá rapidně ubrat. Parametry se odjakživa měří v klidové pozici cívky, tedy nízkou úrovní.

Re: Jak zacpat větrací otvor?

7tech napsal:

originál 6G40/Nd / ucpaný otvor
Fs  = 132.03 / 126,5 Hz
Re  = 6.2 / 6.2 ohm
Le  = 1.553 / 1.001 mH
L2  = 581.78 uH / ?
R2  = 5.30 ohms / ?
Qt  = 0.41    / 0.171
Qes = 0.44 / 0.204
Qms = 5.84 / 1.061
Mms = 8.57 / 11.216 g
Rms = 1.216813 / 0.8406 kg/s
Cms = 0.000170 / 0.000141 m/N
Vas = 4.67 / 3.873 l
Sd= 139.98 / 140 cm2
Bl  = 10.021501 / 16.462 Tm
ETA = 2.35 % / ?
Lp(2.83V/1m) = 96.93 dB / ?

Blbost, to nedává smysl. Podle mě je zacpání otvoru nedokonalé. Použij nízkou úroveň šumu, opakování a průměrování. Vexluj při tom s ucpávkou a sleduj co to dělá s impedancí. Až bude charakteristika očekávaně hladká, zkus vyšší úrovně signálu.
Mimochodem, čím jsi to ucpával? Musí to být dost na fest aby to bylo opravdu neprodyšné.

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Nechci rejpat, ale i kdyby tam byla mezírka, ve výsledku se to projeví jen a pouze tím, že pík nebude tak nízkej = vyšší Qms, nic víc. Stejně jako u impedančky celé bedny, čím vyšší píky jsou, tím větší těsnost bedna má.

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Ucpání bylo dokonalé. Přelepil jsem otvor izolepou a reprák položil na magnet. Jenže tady teď nejde o to, jaká TS-ka vychází, ale o to, že se zacpáním otvoru výsledky extrémně změnily. Je fakt, že jsem to tentokrát dost osolil aby to bylo i slyšet a slyšet to bylo. Ale kdybych to neosolil, nezjistil bych, jak velké následky to nese. Vhodnější by bylo, rovnou změřit cháru a zkreslení. Jenže to já na basech nezměřím. Teď v zimě určitě ne.


Edit: Tak s tím příkonem při měření to není vůbec divoké. Dal jsem si práci a proměřil TS-ka co nejpečlivěji to šlo. Mimo jiné jsem vyměnil moji obvyklou vodní nebo izolepovou zátěž za mikrotenový sáček s hladkou moukou. Ze všeho, co jsem kdy vyzkoušel, se taková zátěž chová nejlíp. Křivka zůstává pěkně hladká a hlavně není deformovaný impedanční vrchol. Měřil jsem při příkonu (zdánlivém, napětí přepočteno na 8ohm, měřeno BM 494) od 0,3mW do 300mW. Větší rozsah neměl smysl. Na nejnižším už byla křivka pěkně chlupatá, objevovalo se tam i síťové napětí, měření vyžadovalo kolem 50-ti cyklů, aby dalo rozumné výsledky. I tak vyšel spodní rozsah poměrně přesně. Na nejvyšším rozsahu se zase trhal impedanční vrchol. (Asi mouka ožila. smile) Takže Arta vzala nejvyšší bod a ne střed vrcholu. Dalo by se to odečíst ručně, ale měření při 300mW a citlivosti kolem 95dB stejně není nic příjemného, takže jsem se na to vykašlal. Výsledky jsou v přiložené tabulce. Jediná nesrovnalost, kterou mi hlava nebere, je poloviční Le při 1mW. Asi ufouni. Časem zkusím totéž zopakovat s ucpaným větracím otvorem. Myslím, že tam bude všechno jinak.

http://7tech.czweb.org/public/ts1.gif

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Antonio: asi ano.
Nějak mi v zápalu boje nedošlo, že je ještě mezera mezi cívkou a nástavci. Odhadoval jsem ze skutečnosti, že 7tech psal o několika špičkách vysoko nad rezonancí. Podobně se mi to stalo při výrobě kalibrátoru na mikrofon. Velmi podobné chování - rezonance na 250 a pak o několik oktáv výš chumel rezonancí. Důvodem byl nějaký miniaturní únik. Bylo to velmi háklivé na různé přitlačování mikrofonu a reproduktoru ke komůrce. Reproduktor, komora i mikrofon byly utěsněny tmelem a stejně se mi nikdy nepodařilo provést dokonale vzduchotěsné spojení. Nějaká izolepa je pak o ničem.
Buď jak buď 7tech si bude muset měření zopakovat smile

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Nevím, proč by měla být izolepa o ničem. Byla tam jenom jako těsnění. Reprák ležel na tom otvoru celou svojí vahou. Spíš mám podezření na zátěž. Ale to jsem teď odstranil, tak uvidíme, jestli se to tam ještě objeví.
Při tom novém měření nějak nechápu to veliké Le. Ať jsem měřil cokoliv, vždycky vyšlo o dost vyšší, než udává výrobce.

(upravil mirulu 8. 1. 2009 16:56)

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Arta má s Le problém, když naměříš v Artě (Limp) parametry, ukážou se ti vlevo. Pokud dáš Export in CVS file, a otevřeš ho třeba v poznámkovém bloku, zjistíš, že hodnota Le je menší.

Web

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Le ukazuje nesmysly, najeď na 1kHz a dej Analyze/RLC impedance... to je přesný.
Postni sem ještě grafy originál a ucpaného repra s a bez zátěže. Nízkou úroveň.

(upravil 7tech 9. 1. 2009 19:02)

Re: Jak zacpat větrací otvor?

Tak je jasno. Všechno dělala špatná zátěž, která se při větším příkonu rozkmitala. Zrada byla v tom, že se to stalo až při ucpání otvoru. Při otevřeném se zátěž nijak neprojevila, takže jsem všechny změny přisuzoval tomu ucpanému otvoru.
nevhodná zátěž při příkonu 30mW a 300mW
Tady jsou grafy z nového měření při použití vhodné zátěže:
3mW otevřený otvor
3mW uzavřený otvor
30mW otevřený otvor
30mW uzavřený otvor
300mW otevřený otvor
300mW uzavřený otvor
Takže rozdíly v TS nejsou zdaleka tak veliké, jak jsem si myslel. Při uzavřeném otvoru má volba příkonu větší vliv na měření, než při otevřeném. Nejlepší shoda je asi při 30mW.
nově naměřená TS-ka při uzavřeném otvoru
Takže to chce jen proměřit, co se stane se zkreslením a citlivostí na basech, když se díra zalepí. Jestli nastane problém, udělám tam ty ďoury ala Peerless.