Téma: Rada odborníků

Dobrý den.měl bych pár dotazů ohledné mé stavby..stavím si dvoupásmovku na domací používání s repro.   2x ARN188/7 (ten velkej magnet, a membrána bez laku)   a T2030 uspořádání měničů bude "appolito" vyhybku už mám postavenou a odzkoušenou,jsem vcelku spokojen...bedna má 23l vnitřní objem, je z MDF22mm ,probblém je že neumím spočítat velikost a délku basreflexu,případně kam ho finálně umístit do bedny,nerad bych to nečím pokazil..mohl by mě to někdo vypočítat,nebo alespoň nastínit jak na to? pak bych se chtěl zeptat,jestli je důležité i rozmístění repro,myslím vzdálenosti od sebe, a do třetice,měla by pak bedna stát na nějakých nožkách? děkuji

Re: Rada odborníků

Co je to za impedance? Ideálně 8ohm paralelně.
23l je na dvě 188 málo, objem pro každou 188 zvlášť po cca 18l.
BR tady, počítá to přesně, budeš se pohybovat kolem 45Hz. Umístit oba dozadu.
Rozmístění repro co nejblíž, vejšku můžeš vychýlit mimo osu.
188 a T23 není ideální kombinace, 188 se nechce nahoru, T23 dolů.
Měla by.

Re: Rada odborníků

To skoro vypadá, že s tím objemem bude lepší nechat to uzavřený.

Web

(upravil Xenon 15. 7. 2008 11:09)

Re: Rada odborníků

No já ty bedny mám zatím udělaný jen pokusně ze zbytků lamina,zatím těch 23L tu finální bednu z MDF,kterou pak podýhuju budu teprve dělat,takže i s tím objemem se dá pracovat
Antonio tzn,že na oba by mělo být 36L ? jsou to 8ohmy spojený takže výsledek 4ohmy..musí to být dozadu??

Re: Rada odborníků

Tak tu pokusnou nech uzavřenou a novou udělaj tak, jak Ti píše antonio.

Je to podstatně lepší dozadu.

Web

Re: Rada odborníků

takže shrnu: objem 36l,repro blízko k sobě,baseflex dozadu (postavit bych to ale chtěl ke stěně,tak aby to nefoukalo do zdi)..k té trubce,je lepší aby měla průměr vědší,nebo spíš menší dělá se 100,70,50 atd...

Re: Rada odborníků

Kdyžtak koukám na simulaci, neublíží těm 8ohm 188čkám o něco větší objem, každé dej dobře vytlumených 25l s nátrubkem BR-70TR (46Hz). Pokud budou od stěny 10cm nemáš problém.

Re: Rada odborníků

smile no moment tj 50l na každou bedu ..to už by mi žena do obýváku nedovolila....měl bych se vejít do nějakých rozumných rozměrů 75x35x24...takže tak max 40l...

Re: Rada odborníků

Proč takové drobotinky? Dej jim metr, to snad musí překousnout.

Re: Rada odborníků

Antonio co to je prosimtě "nátrubek BR-70TR" já těmto věcem vakt moc nerozumím,spíš jsem si myslel že mi tu řeknete do objemu 36L dej "(např. trubku průměr 50 a délku 100)" ...já ti děkuji za ty výpočtový odkazy,ale opravdu bych raději konkrétní čísla....

Re: Rada odborníků

To je typové označení, kdybys otevřel google, už to dávno víš.

Re: Rada odborníků

Hele budu se fakt držet toho objemu 36L...důvody jsem zmínil a dál to fakt nemá cenu řešit....takže na 36L můžu taky použít ten nátrubek BR-70TR??...nebo se to musí naladit jinak??

Re: Rada odborníků

Když jinak nedáš, v tom případě BR-60TR.

Re: Rada odborníků

kdyz to tady tak ctu,tak co je teda vlastne doopravdy lepsi?BR vzadu,nebo vepredu?

Re: Rada odborníků

záleží na použití. proto vždy v každém oboru existuje tolik variací. Univerzálně nejlepší není ani jedna...

Re: Rada odborníků

Tak opravdu nevím,jestli si tu někdo nedělá z někoho srandu.Délka a vnitřní průměr nátrubku je vždy výsledek výpočtu z dat basového repra,velikosti ozvučnice/vnitřní objem bedny/,a dolního kmitočtu, voleného nad rezonančním kmit. reproduktoru, který chci z bedýnky dostat.Vše podléhá simulacím v programech pro toto určených.Posléze měření,a konečnému doladění na přesnost cca 1Cm.Tolerance veliká, neznám poloměry zaoblení na koncích BR.

Re: Rada odborníků

Muth: co ten amok? big_smile
jinak zaoblení basreflexu na koncích, pokud není extrémní, je zanedbatelné.

Re: Rada odborníků

Jo a min. vzdálenost reprobeden od zadní stěny je 1m ,od bočních 1,4m.Vše s posluchačem v trojúhelníku a tento by neměl sedět od zadní stěny blíže jak 1,4m.Pak nezáleží na umístění BR.Na přední nebo zadní stěně ozvučnice.Zdravím Crashpcika,máš pravdu.Prakticky je to téměř nemožné.

Re: Rada odborníků

a co když je umístěn od země?
Jinak mi nedá - pokud bude basreflex v tom 1 a 1.4 metrovém scénáři mířit na hlavu, a nebo naopak ke zdi, tak by měl k posluchači mířit poměrně jiný  - zpožděný a odražený zvuk basreflexu od stěny, tudíž by měl slyšet něco jiného. A když slyší něco jiného, je to odlišné, a dvě odlišné varianty nemůžou být přece stejně dobré. Vykopal jsem tedy psa. bohužel ale nevím, kde byl zakopaný. nebo spíš naopak. zakopal jsem a rád bych aby ho někdo přišel vykopat... big_smile

Re: Rada odborníků

Pro dvoupásmo je lepší BR vzadu, protože skrze BR "prolezou" středy, což napáchá bordel na frekvenční charakteristice právě na těch středech.
U třípásma by mohla být zase při nějaké konstrukci vzdálenost vyústění BR/repro srovnatelná s vlnovou délkou a tím pádem by se zdroje signálu (BR a repro) nesečetly správně. Proto se radí BR dopředu u 3p. V zásadě ale není problém mít BR v zadu, pokud ho nedáš moc daleko.

Muth: Jak souvisí Fs a frekvencí ladění nátrubku, proč by Fs měl ležet pod Fb?
Crashpc: A spočítal sis jak velké to zpoždění je vzhledem k vlnové délce?

Web