Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TESLA AUJ620 Help!

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: TESLA AUJ620 Help!

Caute vsetci toto je moj prvy prsipevok tu.
Mam modul Tesla AUJ620, (2xEL34, EF86, ECC85), pri googlovani som narazil na toto forum a vyzera to tak ze niektory z vas o nom nieco vedia.
-V prvom rade by som poprosil o pomoc pri hladani schemy smile !!!
A v druhom rade, by som chcel prehodnotit jeho upravy na gitarovy zosilovac.
Je mi trocha luto ho uplne rozobrat (teda bez shcemy to robit nebudem ,lebo neviem co tam presne je) a postavit nejaky gitarovy zosilovac podla AMARA.
Ten ktory prave mam je prerobeny na gitarovy zosilovac, ale v korekcnom predzosilovaci su tam tranzistory, co by som chcel eliminovat.
Zvuk je zastrety a vystup je pomerne slaby.
Dalej mam ruske GU50, ktore by som rad pouzil miesto EL34.

No napiste co vy na to.

P.S.: Niesom ziaden vytrety gitarista co chce 200Watt na to aby hral v izbe big_smile Teda dufam, s elektronikov som zacal pred styrmi rokmi.

R.

Re: TESLA AUJ620 Help!

Takže od konce :
4. GU50 namísto EL34 skutečně není moc dobrý nápad, ty GU50 vyžadují zcela jiné pracovní podmínky, což
    je v AUJ620 téměř nemožné splnit. Navíc GU50 je vf elektronka a s jako takovou je potřeba s ní
    zacházet-v nf zesilovačích se rády rozkmitávají a jak už jsem psal, vyžadují specifické pracovní
    podmínky.

3. Určitě víš, že AUJ620 má pouze tzv. stovoltový výstup, pro normální nízkoohmovou zátěž je nutné použít
    75W převodní transformátor s primární impedancí 133 ohm a sekundární např. 8 ohm. A hlavně se mi
    nesnaž namluvit jako někteří "experti", že výstupní trafo v AUJ620 "má odbočky".
    Nejsou to odbočky, jsou to jednotlivé sekce sekundáru + zpětnovazební vinutí, ze kterých ale nelze
    odebírat téměř žádný výkon. AUJ620 jako takový je určen pro napájení 100V rozvodné sítě místního
    rozhlasu a sekundár výstupního trafa tomu odpovídá.

2. Schéma i popis zapojení včetně plošného spoje a výkresu vnitřní kabeláže /defacto celý servisní manuál/
    k AUJ620 mám k dispozici, bohužel ale ne zadarmo, charitu už dávno nedělám. Schéma AUJ620 se na
    netu, pokud vím, nevyskytuje.

1. AUJ620 jako kytarový zesilovač není příliš vhodný nápad. AUJ620 je slepá ulička vývoje v Tesle Vráble,
    je nepovedený v tom, že nepříliš velkého výkonu 75W dosahuje při anodovém napětí až 830V, což
    vůbec neprospívá paticím EL34. Při větší relativní vzdušné vlhkosti /zcela běžně při hraní venku nebo
    při kondenzované vlhkosti při transportu ze zimy do tepla a opačně/ se patice EL34 velmi rády
    prorážejí tím způsobem, že v bakelitu patice EL34 prohoří vodivý můstek mezi jedním vývodem
    žhavení a anodou. Elektronka se pak stává zcela nepoužitelnou /i když nemá "najeté hodiny"/ a navíc
    se průrazem izolace žhavení-katoda ještě zničí katodové obvody koncového stupně.
    Vím o čem mluvím, živil jsem se pár let servisem několika desítek rozhlasových ústředen AUA120 s
    několika stovkami těchto koncových zesilovačů /i se zesilovači AUJ620 v samostatném výkonovém
    rámu AUC144/.

Web

Re: TESLA AUJ620 Help!

Ahoj sinclair.

dakujem za odpoved, a som rad ze si to uvideol na pravu mieru, nakolko ten co prisposoboval ten zosilovac na gitaru bol riadny sedliak, aj podla toho zapojenia co tam narobil.
Spravne si odhadol, a ja som bol itez v tom ze trafo ma odbocky na 8 a 16ohm, co sa mi nezdalo nakolko to bol panel z ustredne.
To mi nerobi problem to by som si navinul.
GU50 ma napadli preto nakolko som videl niekolko zapojeni zosilovacov s nimi v B triede pri 50W, a maju velmi dlhu zivotnost.
Chcem to urobit v podstate tak, ze to cele asi rozoberiem, priviniem na vystupak (pripadne 12 V na GU50 wink a cele to naspat zlozim podla nejakej inej shcemy.

No stale ma laka ta GU50ka, pridam par linkov:

http://hlava.webpark.cz/dvojcinne.html

urcite poznate

http://www.jogis-roehrenbude.de/Verstae … s/GU50.htm

http://www.jogis-roehrenbude.de/Verstaerker/LS50.htm


No neviem mozno mam len velke oci.

O tie schemy mam urcite zaujem, kolko za ne chcete?

Dakujem
R.

Re: TESLA AUJ620 Help!

GU50 jsou zajímavé elky, někde dokonce psali "best of KT88... are russian GU50", a vzhledem k současné ceně a světovým zásobám mají slušnou perspektivu. Akorát že v té ústředně bys musel zajistit nejen žhavení, ale i předpětí (budou chtít cca -100V) a tuším, že o dost vyšší budící napětí.

Web

Re: TESLA AUJ620 Help!

Diky za odpoved, hej ako si pisal su dobre, no to trafo by som si privinul veci, len mi treba nejaku schemu s nimi, tak neviem ci to idem silit s obmedenymi financnymi moznostami.
Ja by som potreboval vediet co je navinute na tych trafach z tej ustredne. Asi to urobim, 40W (2x EL34), len neviem ci to bude dobre impedancne prisposobne? Vsade sa uvadza inak tak neviem, alebo to mam urobit 100W (4xEL 34) ??? Tie trafa to podla mna znesu.
Co by si mi poradil sinclair?

Re: TESLA AUJ620 Help!

Podle mě není šance provozovat tento modul jako kytarový zesilovač tak, aby hrál aspoň půl roku spolehlivě. Jak napsal Sinclair změna teplot a vysoké anodové napětí předurčuje tento modul do kontejneru. Nemůže přežít trojkombinaci domov¨,zkušebna,koncert. Byl konstruován do suchého prostředí s konstantní teplotou ve školách, MNV či fotbalových kabinách. Pokud chceš začít experimentovat, zkus music 70.

Re: TESLA AUJ620 Help!

Kupodivu jsem pár těchto modulů viděl smontované s preampem a vestavěné do něčeho jako kytarová hlava. Páchal to kdysi nějaký člověk z Přerovska. Až na občasné vyhoření bakelitu na EL34 to kupodivu fungovalo, jako 8-16R výstup používa to pomocné vinutí (cca 1R odpor).  Několik jsem jich přepojoval do lidštější podoby, tj. zrušit násobič, Ua jen kolem 400V a anody elek na spojky trafa. Výkon šel samozřejmě dolů, ale taky se to nekazilo.

Web

Re: TESLA AUJ620 Help!

Ak mas nejake shcemy tak mi ich prosimta posli na mail somorastik@zoznam.sk
Takze si nic nepotreboval navijat na vystupne trafo? Ma to tam odbocku?
Ake parametre (respektive napatia) dava to sietove trafo?

Diky za pomoc

Re: TESLA AUJ620 Help!

Výstupák žádnou odbočku nemá, kromě spojek na primáru - tuším po třetinách vinutí, a pak má pomocné vinutí, které sice odpovídá cca 8-10R, ale má dost tenký drát a velký odpor. Čili používání je tak nějak východisko z nouze.
Síťové trafo z hlavy nevím, jsou tam navíc dvě smile

Web

(upravil sinclair 17. 5. 2008 13:21)

Re: TESLA AUJ620 Help!

Síťová trafa jsou tam dvě, jedno anodové, které dává cca 330V AC a druhé je žhavicí, na kterém jsou dvě vinutí po 6,3V a vinutí asi 40V AC pro napájení usměrňovače prvních mřížek. Zapínat je to nutné tak, že se nejprve zapojí na síť žhavicí trafo, nechají se dokonale vyžhavit elky a pak teprve připojit k síti anodové trafo.

Tomášu, pěkně mě s těma kecama o tom zpětnovazebním vinutí sereš. Jednak je vinuté drátem asi 0,3 /tři paralelně/, jednak připojením zátěže 8R na tohle vinutí na něm prudce spadne napětí, nfb ujede někam doprdele a konec má tendence nakmitávat, nehledě už na to, že je ten konec takto impedančně přetížený a kurví se katody koncovek. To bys doprdele jako fachman měl vědět. Něco jsem se s AUJ620 namrdal, abych dozajista věděl, že žádným způsobem a to ani nouzovým nejde nízkoimpedanční zátěž k tomuhle zesu připojit.
Nejjednodušší cesta je nechat AUJ620 jak je, hodit do karosérie, opatřit ji dvěma síťovými spínači "HEAT" a "ANODE", doplnit flaškovým preampem třeba z JCM800 či Fendera /jde napájet z AUJ620, z větve pro g2/
a reproduktory připojit přes převodní trafo 100V/8ohm/75W, které se počítá a navíjí daleko snadněji, než překopávat celý zesilovač i s výstupákem a ještě k tomu na jiné elektronky.
EL34 je všude plná prdel, tak se na nějaké GU50 vyser a máš to bez komplikací.

Web

Re: TESLA AUJ620 Help!

Samozřejmě, pokud chce někdo zv vinutí použít jako výstupní, musí to překopat. Je to NOUZOVKA, ale myslím, že je tam tlustší drát, než píšeš, Leoši. Rozhodně tlustší než na MONO 50, o kterém se rozšířila fáma, že má jakési skryté výstupní 8R vinutí.

Web

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TESLA AUJ620 Help!

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£