Re: BR nátrubky - jak na to

michal neviem sice co vies o geometriji ale
10cm ma 78cm2 3,5cm ma 9,6cm2 a 6,5cm ma 33cm2
takze tu neplati ze ked mas dva basserflexy o 5cm kazdy tak budu ako jeden 10cm...
teda aspon tak som ta ja pochopil....ak blbo tak nebit big_smile

Re: BR nátrubky - jak na to

Něco jsem tam dopsal... je to složitý.


Jste si jistý, že to patří sem???

Re: BR nátrubky - jak na to

2 Frank: Ako je to s BR nátrubkami, teda s plochou, keď nátrubok nemá rovnaký priemer po celej dľžke (na jedom konci napr. 7cm a na druhom 6cm). Potom aký priemer dať do výpočtu, alebo z toho spraviť nejakú strednú hodnotu.
Skúšal som počítať dľžku nátrubku pre môj sub, a vychádzajú mi rôzne dľžky pri tom istom Vb aj Fb(priemer nátrubku 10cm): v JBL Speakersound a v programe Bassreflex 20cm a vo WinISD 24cm (ale niekde som čítal, že WinISD nepočíta skutočnú dľžku nátrubku, ale o niečo dlhšiu). Tak čo s tým, ako to potom ladiť? Podľa ucha? big_smile
A ešte dotaz: kôli cene a dostupnosti by som skôr miesto nátrubku 10x20cm použil dva kratšie 7cm. Čo sa týka prúdenia vzduchu tak by to malo byť ok ak plocha tých nátrubkov je dokopy taká istá alebo väčšia ako plocha toho 10cm. Je to tak?

Re: BR nátrubky - jak na to

Frank: jsem

Pegass: Jo, počítat střední hodnotu.
WinISD počítá délku trošku větší, to je fakt, použij LspCAD, dává dost přesné výsledky, experimentuj s tlumením.
2 můžeš použít, celkovou plochou jsou stejné, takže se není čeho obávat.

Re: BR nátrubky - jak na to

To je zas debata lol ale musím se tak trošku zastat Dokkena....

1. nikdo není dokonalý a nikdo není bůh ani sám Velký ne to zaprvé..

2. zadruhé existuje mnoho různých konstrukčních škol a přístupů co se týče návrhu a konstrukce beden ...vždy je to kompromis a jde jen o to které menší zlo si konstruktér vybere a halvně na co si troufne.... (singledriver-dvoj-vícepásmo-aktiv-pasiv-uzavřená-BR-tvar-časová koherence-minimum difrakcí-náročnost na krmení) pokud by tomu tak nebylo byl by jen jeden typ který by byl jasně nejlepší...

3.Franku uber,pokud nemáš nic ověřeno s vlastními výsledky podepřené alespoň částečně nějakým projektem,kde své znalosti uplatníš jsou to jen a jen řeči složené z rozumů co kde někdo znalej občas pustí, to umí přeci každej, ale důležitá věc ...pokud to není plně rozvedeno a zdůvodněno a v plném kontextu prezentováno spolu s podmínkami kdy toto tvrzení je platné na 100%  nemusí každá idea z chytrých hlav, bejt vždy tím nejlepším řešením v tom kterém konkrétním případě.... 

4.Všechny tyhle finesy o kterých je tu řeč při běžné DIY konstrukci jsou stejně k ničemu, průser bejvá většinou jinde....pokud není použita adekvátní technologie = a to jak v samotném návrhu,výběru a použitých měničích či ostatního materiálu a samozřejmě i v měření a jeho interpretaci s možnosti korekce až při ověření prakticky v prototypu na skorofinální samotné konstrukci... bavit se o nekulatých BR jestli dopředu nebo dozadu a difrakcích či osách Z a počtech pásem pokud není zajištěno alespoň základní vybavení a zkušenost mi příjde uplně zbytečný ... Je to asi tak jako kdyby se autotuneři co maj Š 120 a favority bavili o testech v aerodynamickém tunelu se svým novým křídlem z Tesca... smile

5. Bohužel nebo bohudík zrovna bedny sváděj k tomu narozdíl d zesilovačů či ještě složitějších audio hraček že to zvládne každej...ano zvládne ale s jakými výsledky to je ta druhá část odpovědi...



Sorry za OT ale nemoh jsem jinak...

Není co dodávat...

Re: BR nátrubky - jak na to

Žádný OT, na tohle jsem čekal.

Re: BR nátrubky - jak na to

A kam s BR u dvoupásma? Jak je to s umístěnim dole? Slyšel jsem něco o vzdálenosti BR od překážky min. D/2, D... je průměr BR. To je pěkně řešitelné hroty 35mm a průměr BR 5cm, ne?

Re: BR nátrubky - jak na to

Bendas: Dozadu naproti vejšce, a jestli se nepletu, máš to tam všechno napsaný, i ty BR.

Re: BR nátrubky - jak na to

Mě zajímalo konkrétně spíš umístění BR zespoda, zezadu je to pro mě nevhodné- reprobedny budou poměrně blízko zdi. Zepředu pokud možno ne...

Re: BR nátrubky - jak na to

Může být, ale 35mm bude málo, určitě víc jak 5cm. Malá mezera může dělat na basech bordel.

Re: BR nátrubky - jak na to

35mm stačí ale bude to chtít změřit impedanci a podle toho doladit dílku br

(upravil Bendas 18. 9. 2007 11:27)

Re: BR nátrubky - jak na to

Teda myslíš udělat to tak, nechat proměřit a pak podle toho doladit výhybku, OK? Resp. jak doladit délku BR podle impedance?

Re: BR nátrubky - jak na to

Ne, myslí to tak, že tím, že to dáš tak blízko k podlaze se v podstatě trošku "prodlouží" basreflex, takže bude potřeba ladit né pouze basreflexní trubku, ale už basreflexní trubku v souvislosti se štěrbinou, kterou utvoří bedna nad podlahou. Kapiš? Takže přeloženo do češtiny to bude chtít trošku zkrátit rouru.

(upravil hot.shot 18. 9. 2007 11:37)

Re: BR nátrubky - jak na to

Jo přesně jak píše Michal. Impedanci si změříš doma (někde se o tom tady psalo, není to nic složitýho) a pak už jen podle toho zkrátíš br...
Nebo prostě můžeš udělat br o něco kratší jestli se ti nechce měřit impedanci ale s měřením to bude přesnější

Re: BR nátrubky - jak na to

Jasně, pochopil smile Tak to zkusim... A realizoval to tu už někdo? Vlastně podobně se často řeší BR na subwooferech.

Re: BR nátrubky - jak na to

Není blbost odvozovat potřebný průměr od velikosti repra? Proč by měl mít 18" s 4mm výchylkou větší BR než 12" s 12mm Xmax? Navíc většinou plachta disponuje velkým Vas, takže BR často nemá ani takový zisk, jako u konstrukcí s menším průměrem měničů. Průměr BR by se spíš měl nějak odvozovat od Vd.

Proč se nepoužívají zahnuté BR? Fotky takových rour tu někdo postoval, i když to bylo ve spotřebce. Horny jsou přece taky zakroucené. Nejsou to rezonátory, al vzduch tam přece taky vibruje. Asi by to i líp pohlcovalo středy.

Web

(upravil hot.shot 31. 10. 2007 1:19)

Re: BR nátrubky - jak na to

Mělo by se odvozovat od Vd a od x-maxu si myslím. Osobně tam vždy cpu co největší (ale s rozumem) štěrbinu co to jde.

Jinak zahnutý bassreflex mám v plánu na ten sub s 15PS76 do auta...

edit: Kurňa jsem chtěl napsat Sd místo Vd... Ale ono rozumnější něž něco odvozovat bude v simulaci sledovat vent air velocity...

Re: BR nátrubky - jak na to

Vd je spocitana z x-max ne?

Re: BR nátrubky - jak na to

Bych si tipnul, že Vd=Xmax*Sd

Re: BR nátrubky - jak na to

OT: (promiňte, dlouho jsem s nim nespamoval):

Kurva Franku, ty si budeš na starý kolena dávat do beden roury nebo co vole? Co to má jako bejt tohleto?

Web