Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Ochrana pomoci žarovky

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 33]

Téma: Ochrana pomoci žarovky

Dobry den. Zajimalo by mě, jak je to s ochranou vyškoveho reproduktoru pomoci žarovky. Konkretně mam driver od Selenia DH200E 8/ohm a chtěl bych do vyhybky zabudovat ochrannou žarovku. Problem je že jsem nikde nenašel navod na vypočet parametru te žarovky. Mate stim někdo zkušenosti nebo alespoň nějaky osvědčeny postup?

(upravil Bubacek 27. 3. 2008 23:43)

Re: Ochrana pomoci žarovky

prostě zapojíš do série s výškáčem smile
čím výkonnější žárovka, tím větší zkreslení. Měla by mít max. příkon zhruba stejný, jako výškáč (pozor, ne peak!)

Re: Ochrana pomoci žarovky

Bubacek: hmm to tam ma dat jako 100W zarovku? no to asi ne...

KejmlRX8: No pro tenhle driver bych to videl na zarovku 12V a 15-20W, bud autozarovku nebo se muze pouzit i mala halogenka.

(upravil BV 28. 3. 2008 10:32)

Re: Ochrana pomoci žarovky

Vhodná žiarovka bude 12V/21W (vybrať takú, čo pri otrasoch nemení odpor v studenom stave!), obmedzí max. príkon asi na 35-40W, čo je pre tento driver dosť. Udávané príkony sú pre hudobný signál s normálnym rozložením výkonu a je to pre vstup do výhybky, nie príkon drivera..Závisí to aj od deliaceho kmitočtu.
Ale určite nie do série s driverom (čo sa stane ,ak  žiarovka zhorí????), ale do série s prvým kondenzátorom výhybky pre driver.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Ziarovka sa dava pred vyhybku driveru do serie. Priamo pred driver NIE. To preto, ze so stupajucim prikonom stupa odpor ziarovky a tym padom sa znizuje deliaca frekvencia vyhybky - co ma za nasledok este vacsie zvacsenie prikonu atd. atd. az zhori ziarovka, v tom lepsom pripade.

Re: Ochrana pomoci žarovky

nepochopil jsi mě a je vidět, že neznáš teorii. ten driver nedá ani náhodou 100W, to dá jako peak. Standartně bude mít tak 35W šumovej příkon.

když shoří žárovka v sérii, reproduktor jednoduše přestane hrát a nic se mu nestane, hm? souhlasím s BV 12V/21W

Re: Ochrana pomoci žarovky

Bubacku ty budes taky peknej trouba - odkud se asi ma kdo dozvedet jakej bude mit sumovej prikon bez vyhybky, kdyz se to nikde neuvadi??? Ani v datashitu vyrobce... Jo opapouskoval jsi, co jsem tu prvni napsal ja... no nic...

(upravil sinclair 28. 3. 2008 20:27)

Re: Ochrana pomoci žarovky

Jo, bubáku. Žárovka sice shoří /driver je už tak či tak připálený/, ale zesilovač pracuje do nezatížené výškové části výhybky, jinak řečeno do nezatížené a ničím netlumené sériové LC jaloviny. Říká ti to něco ???

Web

(upravil BV 28. 3. 2008 22:41)

Re: Ochrana pomoci žarovky

Asi tak, navyše na deliacom kmitočte to má impedanciu danú len sériovým odporom cievky vo výškovej výhybke (0,2-1ohm ), "točí" to fázu o 180 stupňov ... Dosť často to zosilňovač "záhadne" neprežije.
Okrem toho žiarovka v sérii s driverom nechráni, pretože keď sa zohreje mení sa jej odpor, takže výhybka je zaťažená vyššou impedanciou a jednak sa posúva deliaci kmitočet smerom dole, a súčasne na deliacom kmitočte vzniká pekná rezonancia a príkon na tomto kmitočte neklesá, práve naopak. Takže  driver dosť často záhadne odíde, nie je spálený, ale je zničený mechanicky (prerušené prívody, prasknutá membrána..)

(upravil Bubacek 29. 3. 2008 13:10)

Re: Ochrana pomoci žarovky

Jo tak, no jasně, žárovku před výhybku, sorry mi to netrklo.

Možná to bude tím, že používám crossover a pro každou sekci zvlášť zesilovač. (Do Hi-Fi samozřejmě žárovku nikam necpu!)

Re: Ochrana pomoci žarovky

Děkuji za cenne rady. Snad ještě teda doplnim, že dělici kmitočet je na 2500Hz. A když už se otom bavime, jakou roli v tom hraje napěti te žarovky? Všim jsem si totiž, že v mych starych AC Akustikach jsou ochranne žarovky 2, před prvnim kondenzatorem, zapojene k sobě paralelně a o hodnotach 24V 21W. Dodam že jsou tam Tweetry na dělici frekvenci 6000Hz.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Jestli jsou zapojené paralelně, napětí je na nich stejné, akorát snesou dohromady dvojnásobný proud. Teoreticky tedy 42W, ne?

(upravil KejmlRX8 31. 3. 2008 21:27)

Re: Ochrana pomoci žarovky

Ano to je mi jasne, ale proč jsou na napěti 24V? Nebo spiše jakou roli v tom hraje to napěti...

Edit: Myslim, jakože mi doporučujete žarovku na 21W a 12V, tak proč jsou tam na 24V.

Re: Ochrana pomoci žarovky

lebo vlákno žiarovky má akú voltampérovú charakteristiku, há?

Web

Re: Ochrana pomoci žarovky

Aha, to jsem si neuvědomil... Ještě teda by mě zajimalo, kdybych chtěl nahodou vyměnit driver a to za AC 03-1" od AC Akustiky jenž ma udavane přikon 200W RMS tak žarovka by byla jaka? Teda jestli by tam ještě měla smysl... Zde je odkaz: http://www.ac-akustika.cz/produkty/item … driver.htm

(upravil Sendy 1. 4. 2008 22:57)

Re: Ochrana pomoci žarovky

Ten AC driver jako by z oka vypadl čínskému Stage Line MRD-180

http://www.bmm-electronics.com/Product. … ct_ID=2996

http://www.monacor.cz/catalogue-product … SubKtg=676

Web

(upravil hanzs 2. 4. 2008 0:37)

Re: Ochrana pomoci žarovky

No on je to totiz na 99% originalne P.Audio BM D-450, ktery od primeho dovozce (harmonymusic.cz) stoji 1420,- viz. http://www.p-audio.co.uk/products/db_pr … m-d450.htm

Takze si kazdy muze udelat obrazek o AC Akustika, ktery ho maji o 1000,- draz...

Abych rek pravdu, nejak nechapu, jak to muze nekoho napadnout to od nich koupit...

Jinak za 1420,- to nemusi byt spatny driver, P.Audio moc nelze (taky jejich parametry uz nejsou takove jako u AC).
Hubert ma slabsiho brasku D-440 v mereni na webu Prodance

I kdyz bych stejne volil Selenium D220, lepsi cena 1100,- , ma 50mm civku a pravdepodobne lepsi dostupnost nahr. membrany.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Hmotnost nesedí, P-audio má mít 2,5kg a AC 2,75kg...  taky bych o ničem jiném v téhle kategorii než D220 neuvažoval.

Web

Re: Ochrana pomoci žarovky

Sendy: to ses nejak prekouk - AC ma uvedeno: Dimensions Ř 134mm x 58mm   
Weight 2.75kg 
A u toho P.Audia je prum. 134 x59 z obrazku, hmotnost 2.72kg

Bude to on, protoze ani AC ani Monacor ty vyskace nevyrabi, Monacor ma ve svoji nabidce pod jinym nazvem min 50% sortimentu P.Audio.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Takže jestli měnit tak za D210Ti (jestli seženu) nebo D220Ti pokud to spravně chapu. Dik za všechny cenne rady.

Příspěvky [1 až 20 z 33]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Ochrana pomoci žarovky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£