Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Tesla NC 140

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

Téma: Tesla NC 140

Mám dotázek. Má smysl k tomuto gramci shánět novou přenosku, respektive dá se vůbec sehnat? Narazil jsem na něj doma, hraje ale jen 1 kanál. Zvuk je celkem dost na pi*u. Teď je tam přenoska VK4204.

Web

Re: Tesla NC 140

A důvod?

(upravil BlackRider 28. 2. 2008 19:59)

Re: Tesla NC 140

Přehrání desek. Máme tu docela zajímavý Queeny, Chicago 90, Jackson...

Jo a chcu si konečně poslechnout zvuk z gramce. big_smile

Web

Re: Tesla NC 140

No tak z tohohle soustruhu si "zvuk z gramce" radši nezkoušej poslechnout, nedopadlo by to dobře.
Je to levné šasi s poměrně mizerným, hlučným motorkem, hlučným převodem přes mezikolo na talíř a proto se na ně osazovaly levné krystalové vložky, které nejdou moc do hloubek, aby nebyl slyšet hluk převodu.
Jediná slušná přenoska je magnetodynamická, vše ostatní, značené VK4... či CS2.. jsou pouhé laciné náhražky s otřesným zvukem, určené do levných gramofonů.
Nenič si desky ojetým safírovým hrotem té staré vložky.

Web

Re: Tesla NC 140

Nevíte, která VM přenoska z Tesláckých je nejkvalitnější? Sám mám VM2102.

Re: Tesla NC 140

Dobrá tedy, tušil jsem, že je to docela shit - je tam slyšet i hrkání toho motorku. smile Takže sehnat lepší gramec... Nějáký tipy?

Web

Re: Tesla NC 140

NC500, 450...

Re: Tesla NC 140

NC470 je top.

Re: Tesla NC 140

Staré desky se dají rozumně poslouchat už na HC15-HC16, což jsou šasi se sice jednoduchým raménkem, ale řemínkovým pohonem subtalíře a nehlučí. Dají se osadit jakoukoli MM vložkou /z dostupných ideálně Ortofon OMB5E/ a DIY sokl si přizpůsobíte vzhledu ostatních přístrojů..Dobré šasi je samozřejmě i HC42 či HC43, nebo verze v soklu NC420-NC430. Ale je občas možno koupit i za pár babek tak vynikající stroj, jako je NC450.

Web

(upravil jik 3. 3. 2008 9:58)

Re: Tesla NC 140

No, já jsem si prodělal vývoj s HC-13, několik různých krystalových vložek, toho jsem se pak zbavil a koupil HC-15, kam už šla namontovat magnetodynamická vložka 1/2", potom jsem ji taky prodal a koupil jsem si HC-16 (stejné šasi, jenom mělo ještě navíc ruční zvedáček). Je to takové obyčejné jednoduché, ale už celkem dobré - standardní šasi. Vložku jsem tenkrát koupil tu hranatou (ne tu půlkruhovou), ty byly dvě, jedna stála 395,- Kčs a ta lepší 495,- (označení VM-xxxx si už taky nepamatuju). Tu dražší jsem koupil (dalo by se říci 1. jakost, ta levnější 2. jakost). Za tu dobu několik hrotů a přirozený vývoj - v dnešní době to skončilo Ortofonem. Nikdy jsem v oblasti gramofonů nešel výš jak po stránce vložek (Shure apod.) tak ani po stránce šasi.

Ale co jsem chtěl hlavně říct - ty krystalové vložky byly specifické právě tím, že odcházel jeden kanál. Ať už to byla jakákokoliv VK-xxxx. A navíc na tu sůl uvnitř má hrozný vliv teplota a vlhkost, takže ta tvoje už má určitě po smrti. Navíc krystalové vložky vyžadovaly několikanásobně vyšší svislou sílu na hrot než magnetodynamická, byl jenom safírový, takže když se to sečte, velmi malá životnost. Nejlépe se to pozná tak, že poslední písničky na LP desce byly už slyšitelně zkreslené, vlivem malé obvodové rychlosti.
O něco lepší byly vložky keramické, nesly označení VB-xxxx (nebo VG-xxxx? - už ani nevím), byly stejného provedení jako krystalové a poznaly se jenom podle označení. Ty měly všechny neduhy vložek krystalových, ale jedinou výhodu měly - nestárly vlivem teploty a vlhkosti. Ale zkreslení, kmitočtová nevyrovnanost, vysoká impedance - v tom si mohly podat ruku s krystalovými. Krystalová běžná VK-4301 stála tuším 43,- Kčs, keramická stála myslím 84,- Kčs.

Takže - jako vždy - naprosto souhlasím se Sinclairem, ten Tvůj gramofon je přímo nebezpečný pro desky.
No a jestli Tě láká seznámit se se zvukem gramce, tak obejít bazar a koupit gramec osazený minimálně HC-15 -tkou (neby lepším), podle potřeby z něj třeba to šasi vybrakovat a dát tomu svůj vzhled, udělat pro začátek klidně i jednoduchý korekčák RIAA (dva tranzistory nebo jeden OZ na kanál - schémat a návodů plno) a jet. A pro vážnější úmysly postavit předzesilovač nějaký kvalitní.

Jo a ještě jedna perlička - tenkrát jsem si udělal automatické přepínání rychlosti na principu světelné závory, byl tam servomechanismus, který přecvakl na 33 otáček při zaclonění. Fungovalo to dobře, ale přecvákávalo to (logicky) i při otáčení desek, tak jsem to po nějaké době zase zrušil.

Re: Tesla NC 140

NC470 podle mně není top smile

A korekčák doporučuju aspoň Actidamp Mk2, aby to opravdu hrálo.

Jinak souhlas.

Web

Re: Tesla NC 140

A co je podle tebe z produkce Tesly TOP?

Re: Tesla NC 140

Blacku, ak chceš, môžeš mať úplne nové chassis HC-16. Spodok si dorobíš a slušný gramec s poloautomatickým zdvihom prenosky je na svete.
Mám tu asi 4ks. Ak by ste prípadne chceli, do mailu.
http://www.oldradio.cz/gramofon/nzc160.htm

Re: Tesla NC 140

NC440, 450, 452, 500. Všechno, co mělo raménko P1101.

Web

Re: Tesla NC 140

Potřeboval bych trochu upřesnit pojmy. Chassis je všechna elektronika? Takže by stačilo koupit přenosku a udělat krabici? O gramcích vím celkem kulový. wink

Web

Re: Tesla NC 140

chassis - plech, tanier, motor, kompletny gramec. Presne ako vravíš, treba spodok a prenosku. Ramienko tam je.
Je to úplne nové - stálo to pár rokov zabalené v krabici na sklade. odhadom takých 15   smile

Re: Tesla NC 140

Plus gramo předzes.

Re: Tesla NC 140

Aha a ten preamp je nutnej když mám na zesu vstup pro magnetodynamickou přenosku? Ten vstup by měl mít spešl korigovanou cháru (RIAA).

Web

Re: Tesla NC 140

V tom případě nutnej není, zejména pro účely zkoušení. Ale upozorňuju, že pravděpodobně budeš poslouchat spíš ten vestavěnej preamp než desku smile

Web

Re: Tesla NC 140

BlackRider má mnou upravenou AZS220 a sic je tam klasický zpěnovazebák s bécéčky, hraje velmi slušně. Stačí mu jen vrazit pětiklacek do příslušné lochny a zmáčknout příslušné tlačítko.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Tesla NC 140

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£