Téma: 15" profi do Hifi subu

Pořád špekuluju nad použitím profi repro v Hifi subu, jelikož mi vyhovuje jejich zvuk. Ale protože profíky zas tak neznám, tak bych potřeboval trošku konzultaci.
Potřeboval bych něco do cca 90l ozvučnice, co by zahrálo od cca 30 - 35 Hz. Zběžně jsem koukal na některý repro, a zatím jsem zjistil jen to, že 12" tak hluboko nezahrajou, takže bych spíš vybíral mezi 15", 18" už je moc a nemám na to dostatečně velkou bednu, ani prostor na ní smile

Re: 15" profi do Hifi subu

Z 15" se domů, za slušnou cenu, jeví dobře Selenium 15SWS800, z dražších B&C 15TBX100, Beyma 15P1200Nd, do chlup větší budky pak RCF LF15G401. Ciare NDH15-4S je u nás k nedostání, stejně tak BMS, ten je navíc dost drahý.

B&C 15TBX100 - 100l/32Hz
Selenium 15SWS800 - 100l/33Hz
RCF LF15G401 - 110l/32Hz
Beyma 112Nd/W (12LX60) - 70l/35Hz
Eminence LAB12 - 80l/22Hz

Parametrický ekvalizér netřeba, přes 70Hz to snad honit nebudeš. Úplný spodek to neuhraje, na to jsou uzavřenky a jiný repra.

(upravil check 27. 2. 2008 18:05)

Re: 15" profi do Hifi subu

Selenium 15SWS800 se mi jeví jako lepší, má víc hmotnosti materiálu na membráně - bude víc tuhá, což je pro 90l objem důležité. Přimlouvám se za ladění na 25Hz a BR s poloměrem zaoblení alespoň 2cm.
Samozřejmě předpokládám, že nebudeš tupě zírat na několikadecibelový pokles na charakteristice, ale zapojíš parametrický ekvalizér a cháru patřičně upravíš k obrazu svému.

Web

(upravil KarelXth 27. 2. 2008 15:58)

Re: 15" profi do Hifi subu

Já ti můžu vřele doporučit DAS15S (cca 5800,-), má krásný mohutný zvuk a je to opravdu poctivý kousek, z levných reproduktorů může vyhovět i BC 15PS76 (ten ale v 90l těžko pojede slušně k 35Hz). To, co psal Antonio jsou také reálné možnosti.

Taky se přimlouvám abys vyzkoušel Checkovo naladění na 25Hz. A kdyby se ti zvuk nezdál, tak to zkus naladit tak, jak to dělá zbytek světa, čili někam mezi 30-40Hz.

Re: 15" profi do Hifi subu

pokud ti to vyhovuje tak proc napravujes neco co neni rozbity?

jinak pokud chces PA zvuk tak bych to pod 35Hz ani moc nehnal.

Re: 15" profi do Hifi subu

Slyšel odsud někdo, jak hraje 15SWS800? Ten reprák má na tak těžkou membránu dost slabý magnet. Kdo ví, jestli ještě kope jako profík.

Re: 15" profi do Hifi subu

Připadá mi,že 15SWS800 docela nadhodnocujete.

Re: 15" profi do Hifi subu

Čo takto Selenium 15SW2P?

(upravil Paolo.n 28. 2. 2008 0:36)

Re: 15" profi do Hifi subu

Skvělý, díky za tipy, než bych si sám vybral, tak bych na tom strávil měsíc.
Už startuju LspCad a jdu na to smile
Na basech od profi repráků se mi líbí ta tvrdost, že to prostě nehuhlá, je to razantní a čitelný. Mám totiž debilní místnost, která bere strašný rezonance kolem 40 Hz, a tak si nemůžu dovolit ještě huhlající reprák, to už bych nevydržel.
Je mi jasný, že v profi se ladění pod 40 Hz moc nevede, ale já bych z toho rád dostal nějakej rozumnej kompromis, protože si na tom občas i nějakej ten film pustím a tak. I když v drtivý většině bude hrát muziku. Vzhledem k mýmu použití ani nevyžaduju citlivosti kolem 100 dB, těch 93 u toho Selenia je úplně v pohodě. No uvidíme co na to simulace.

Edit:

Tak jsem zkouknul parametry a udělal zběžně simulace a vychází mi zatím asi nejlíp Selenium 15SWS800. Beyma má o malinko horší group delay a to BC mě celkově za tu cenu nijak zvlášť nenadchlo. DAS15s by byl použitelnej v bedně aspoň 120l a to už je docela hodně, stejně je na tom i RCF L15P200AK, který mi taky někdo doporučoval.

Selenium že má těžkou membránu? Mě to vůbec nepřipadá, s 98g. Doufám teda, že na Prodance nekecají, opisuju parametry odtamtud.

(upravil Pepa 28. 2. 2008 7:30)

Re: 15" profi do Hifi subu

Paolo.n - Když si otevřeš specifikaci, tak tam najdeš 176 g. V popisu Prodance je asi chyba.

Re: 15" profi do Hifi subu

Hmmm, tak to sou kreténi, takže všechno znova, ach jo. Dík za upozornění.

Re: 15" profi do Hifi subu

Pokud máš v místnosti výrazný zdvih na 40Hz, zkus udělat ten subbas uzavřený, bude to mnohem lepší. Vím o čem mluvím, momentálně jsem taky v bytě, kde je na 40Hz a 80Hz prudký zdvih.

Re: 15" profi do Hifi subu

Jojo, já vím, tady v těch případech ten basreflex dělá s akustikou místnosti strašnej bordel. Momentálně to mám taky, jako provizorní sub používám Beymu 12BR70 v uzavřený bedně, s BR se to nedalo poslouchat. Ale pořád doufám že s pomocí parametrickýho ekvalizéru a vhodným umístěním se mi to povede aspoň nějak eliminovat.

No zjistil jsem si správný (teda podle výrobců smile) parametry a předělal simulace a teď mi vychází asi nejlíp BC 15TBX100, ale ten je z nich kurník nejdražší. I když to Selenium taky v simulaci nevychází tak špatně, jen nebejt toho poměru membrány k síle magnetu... Otázka ale je, jak moc by to v reálu vadilo a mrvilo zvuk.

Re: 15" profi do Hifi subu

Simulace je jedna věc a praxe věc druhá.Do simulací nepoužívej jen data výrobců,ale zkus taky výsledky měření z Prodencu.

Re: 15" profi do Hifi subu

v reálu to hold nebude tak tvrdý bas,ale i tak to bude PA. a třeba na doma bych PA asi ani nechtěl. sice by šel i níž,ale s ohledem na rodiče a sousedy ybch si to dovolit nemoch. seš šťastný člověk, že můžeš mít PéAčko v subíku

Web

(upravil check 28. 2. 2008 23:59)

Re: 15" profi do Hifi subu

Prosimvás a když tak všichni poznáte podle parametrů, kterej reprák bude kopat a kterej už ne - jaké parametry a jejich hodnoty jsou kopací?
Já bych měl například strach, že cokoli jiného než Selenium 15SWS800 bude mít málo tuhou membránu, která se v těch 90l po čase ukmitá.
Dunění místnosti je velmi úzkopásmové, takže taky věřím v ten parametrák, který by šlo případně doplnit o rezonátory po místnosti, správně laděné. Dal bych to do BR.

edit: Tak sem nahlídnul do datashitu TBX100, má zkratovací prstenec, proto je o tolik dražší, nemusela by bejt marná.

Web

Re: 15" profi do Hifi subu

Tak podle checka nic lepšího než 15SWS800 není.Ikdyž už jsme u Selenia,tak mají na webu doporučené ozvučnice pro svoje měniče,zrovna tak to má BC i RCF,takže se dá z toho vycházet.Stejně ti výsledek stavby projektu ovlivní poslechový prostor.

Re: 15" profi do Hifi subu

nepsal jsem že nebude tolik kopat,nebo že to bude hučák,jen že nebude tolik kopat oproti ostatním co zde byli uvedeny,přeci jen maj menší hmotnost membrány a i větší BL

Web

Re: 15" profi do Hifi subu

check napsal:

Já bych měl například strach, že cokoli jiného než Selenium 15SWS800 bude mít málo tuhou membránu, která se v těch 90l po čase ukmitá.

K té tuhosti, podle čeho tak usuzuješ? Z parametrů ani obrázků ji nevyčteš, částečně jedině z frekvečky/impedančky, ale ne tam dole. Jakou souvislost má hmotnost na tuhost membrány, čím víc, tím víc? Stejně tak co znamená, že se po čase a v tom konkrétním objemu "ukmitá"? Nedokážu si pod tím nic rozumného představit.

Re: 15" profi do Hifi subu

Já bych se taky nebál, že se 15" PA reproduktor doma "umlátí". Ty reproduktory jsou stavěné na provoz ve vlhku, zimě, horku, při výkonu 500W a více. A i v takových podmínkách vydrží minimálně několik let. Neumím si představit, že by někdo v bytě zničil PA subbas jinak, než rozmlácením formeru o dno mag. obvodu nebo spálením cívky limitujícím nebo kmitajícím zesilovačem.