(upravil Crashpc 14. 1. 2008 12:42)

Téma: PA suby v autech

Dovolil jsem si založit nějaký komplexní a globální thread s problematikou PA reproduktorů v autech. Mnoho lidí tady po PA subíkách kouká a tak bych chtěl pomoct těm co si ještě svou PA cestu neprošli a nevědí coby. Je tu zastáván názor, že PA je levné, a že to převálcuje kdejakej hifík. Po vlastní zkušenosti vás musím ujistit že to není až tak uplně pravda. Pokud se zbavíme těch úplných šmejdů jako je MCFun a i dražší odnože, a zahrneme do úvahy jen normální OK repráky, je boj dosti vyrovnaný. V nižších cenových relacích ještě více. Rád bych sem dal získané reference a byl bych taky rád kdyby další přispěli.,

PA(jakékoli) v platě:
moc dobrej příjemnej zvuk. tuhle koncepci mam moc rád. problém je že se reprák nevyužije jak má a když otevřete kufr, můžete snadno překročit Xmax/Xlim
dobrý pokud to honíte rádiem big_smile což je ale zhovadilé.


Eminence Delta12LF(v ozvučnici) - v pohodě levnej repráček
Za tu cenu je to príma do začátku. v autě basuje poměrně slušně, zvuk je taky velmi příjemnej.

výhody jsou jasné  - slušný zvuk a malá cena.
bohužel, pokud chcete nějaké dobré finální ozvučení, musím říct že to není dobrá cesta.

nevýhody -
reprák má papírovou membránu
Má relativně malé Xmax
Velké VAS. je potřeba velkou ozvučnici která zabere mooc místa z kufru.
ostatní parametry jako Fs - taky nedobré. nejde tak hluboko, a když jí tam dotáhnete, hodně toho poserete -
vylítne jí už tak malá Xmax, a 200W je pak pro ní až až.
Za 1700 myslím že tak adekvátní. je to slušný low-cost. Omlouvá ho to že to není repro určený pro aplikace jako basák smile

B&C 12TBX100:
s tímhle reprákem osobní zkušenosti nemám, ale asi brzo budu. Občas tu o něm někdo prohodí ale moc info o něm není.
Tak bych to chtěl víc přiblížit ostatním. je to pěkný 12" macek s nějakou lepší membránou a velkým magnetem smile
Jeho parametry se absolutně hodí na subovou koncepci, navíc je to dobrý reprák sám o sobě.

stěžejní parametry:
Fs 42Hz - 40Hz no problemo
VAS 38 litrů - mělo by to jíst strčit do 35l BR ozvučnice
Xmax skoro +-1cm
ukrutná zatižitelnost - ve správné uzvučnici by neměl bejt reálně problém 500W+
silový faktor Bl: přes 25 - na 12" membránu parádní číslo. ten reprák má sílu na všechno. asi bude slušně kopat. pomáhá si tím k mnoha věcem a dobrým výsledkům.
Impedance 8Ohm - to je trošku na škodu ale výhody tenhle problém přebijí. Dá se ale sehnat i 4Ohm a to musí pak bejt peklo smile

někdy na jaře ten reprák asi koupím a postavím. mám na to moc dobrý názor. Podle simulací 38Hz-100Hz -3db @500W žádný problém.
ten reprák má samozřejmě taky nějaké nevýhody. zatím jsem přišel jen na jednu - není zadarmo. stojí kolem 5000....

/// ach ta gramatika

Re: PA suby v autech

Jak to hodlas ladit?

Re: PA suby v autech

Pokud vyškrtneš ze seznamu hifi lowend, musíš udělat to samé u PA. Pak ten boj nebude vyrovnaný ani omylem.

"Omlouvá ho to že to není repro určený pro aplikace jako basák" - to už tu bylo několikrát, zřejmě je to teda střeďák...parametry tomu nějak nasvědčují nebo je to jenom pocit? smile

12TBX100 je opravdu kvalitní kousek. Xmax je ale udávána jinak (než např. u té Eminence) a to dost optimisticky. Při klasickém výpočtu Hvc-Hag/2 už to tak úžasné není. Nicméně je opravdu schopen uplatnit svojí zatižitelnost +- v celém rozsahu.

Nechci jenom kritizovat ale pokud to má být přínosné pro ostatní, chtělo by to trochu vědečtěji a míň citově. Takový thread je ale dobrý nápad. A nic ve zlém:-)

(upravil Crashpc 14. 1. 2008 13:43)

Re: PA suby v autech

Michal. to ani snad nejde ladit jinak než na 40Hz smile

KarelXth: no psal jsem že v nižších cenách to bude vyrovnaný. navíc myslím že tu jde spíš o cenovou relaci a ne zařazení. nebo spíš něco mezi. h-fi low end stojí 800, PA low-end stojí +-1800.....
ani ti nevím jak si Deltu LF zařadit. asi jako střeďák s větší Xmax - středobas??? big_smile

Už dřív jsem o 12TBX100 trošku přemýšlel ale cena mě odrazovala. teď vidím že to je něco za něco.
S tou Xmax nevím. popíšeš mi to nějak podrobněji? ten výpočet samozřejmě platí ale...
s tím mym popisem - no píšu jen o praxi a jak to dopadlo. pokud by někoho zajmalo něco víc, můžem diskusi otevřít ale nevím kdo by tu četl 300 řádek textu.....

Re: PA suby v autech

Takové monstrum do auta, nepochopím... bacha na sluch

Pár repro podle zmíněného vzorce, důležitější tady ale bude Xdam, která by se v případě TBX mohla pohybovat mezi 4-5cm p-p, a to je dost. Delta 12LF má 27mm p-p a už by měla klepat nebo se trhat středění, a to při špičkách a kór v autě není moc ...když to hulí blbeček. lol

(upravil Crashpc 14. 1. 2008 14:08)

Re: PA suby v autech

nerozumím "odůvodnění" toho druhého vzorečku. proč??? smile
+-2cm si vážně nedokážu představit big_smile
jinak ten sub udělám nějakej kultivovanej univerzální. asi ho budu tahat i do obýváku a na malé akce....

(upravil chyna.cz 14. 1. 2008 14:40)

Re: PA suby v autech

asi tak nějak. ta lab má taky docela naložený Xdamage... 22mm je síla no
mám sem vůbec tahat labinu nebo ne? je to něco mezi takže jo tongue

Web

Re: PA suby v autech

lidne ji sem natahni. je to taky jakasi uchylka od hifi...
jinak ja nekde cetl ze ma 24 nebo 26mm Xmax pk/pk

Re: PA suby v autech

a vsechno v basreflexech, ladene na rovno podle ISD... achjo.

Re: PA suby v autech

já jí dám do uzavřenky smile cca 40 litrů bednu mám +- na ní hotovou, jen upraviz zkosení zadní strany a bude smile

asi 26mm protože 0-Peak má 13 mm

Web

Re: PA suby v autech

Michal: o co jde? moje delta byla zavrena, chyna bude mit zavrenou. vubec sem nepochopil podstatu toho prispevku. jde tu proste o nehifi zvuk.

Re: PA suby v autech

Potom jo, z podstaty tech prispevku jsem nejak vydedukoval ze vzdycky "ladeni na XXhz", coz ve me evokuje BR a znate mne. smile

Re: PA suby v autech

Někdo může být jiného názoru (ty Michale určitě:-) ) ale pro mě zrovna ta Delta v closed bedně není nic moc. Hraje sice (v autě!) celkem pěkně ale jen při velice decentním poslechu. Pokud tomu chce člověk "naložit", velice rychle jí dochází dech. Zato v rozumně naladěném bassrelexu a s odpovídajícím zesilovačem si nedovedu představit, že někomu výkonově nestačí.

Re: PA suby v autech

Karel: to už ale neni tak rychlá a HLAVNĚ - zabere skloro celej kufr.Mnoha lidem se pak vyplatí jít do něčeho skroměnšího jako je LAB12,12TBX100 nebo nějakej hifík i za vyšší cenu, protože zabít kufr hudbou si může dovolit málokdo.

s tou deltou: no mě se zdá do 100W příjemná pořád, ale prostě taková kysna....

Re: PA suby v autech

40-50l Deltě v pohodě stačí, to snad není taková hrůza, ne? LAB12 i 12TBX100 zas o tolik skromnější nebudou.

Re: PA suby v autech

B&C 15PS76 to je nářez - mám v 70l/45Hz

Re: PA suby v autech

PA reproduktory mají svoje specifické vlastnosti a požadavky. Je potřeba s tím při návrhu počítat. Často jsou osobní nesympatie a nedůvěra k PA reproduktorům způsobené spíše nevhodnými podmínkami a špatným použitím. Už to tu někdo kdysi psal a je to tak.

Kolikrát už se tu nadávalo na PA v autohifi aplikacích a pak z dotyčného vylezlo že má špatně udělanou a nevhodnou ozvučnici, nepochopitelně naladěný BR, nevhodně nastavené filtry a hlavně (jako no.1 všech potíží) mizerný zesilovač. Zatímco autosuby jsou v tomto ohledu tolerantnější (vždycky to nějak duní), tak PA reproduktor přesně kopírující signál vám umožní ty konstrukční "přešlapy" slyšet.

Re: PA suby v autech

karel: mel sem tu deltu v cca 46-48 litrech a jak bych to rekl - prakticky to je super, jinak bida, hlavne co se SPL a citlivosti na basech tyka.
proste toho zkratka moc nepredvedla. s 12TBX100 bych se mel vejit kolem/pod 40 litru ale citlivost by mela bejt o mnoho [6+] db vyssi...

Re: PA suby v autech

Nezlob se, ale Delta je prostě low end profi, maximálně podprůměrné profi.... tak od toho nemůžeš moc čekat.  Porovnávali jsme to s nějakým hyperkakáčem Pyle, za který chtějí zloději v tuzemsku 6500-8000 (180 doláčů v USA), tak delta masírovala hrudník, zatímco pyle se musel kontrolovat uchem zblízka, jestli fakt hraje, nebo to sebou škube jen kolísáním ss složky ze zesu.

Web

Re: PA suby v autech

tu posledni vetu nejak nepobiram smile jen mi po desate omlatte o palici ze delta je low-end smile