Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 12)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 12 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 226]

(upravil sprocha 17. 9. 2023 20:16)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Osazeny RC členy, zem z napájení na kostře skříně, zem ze zdroje s 10r na dně skříně, vše jsem propípal.
Brum není, jen při uchu na repru je slyšet jakoby hučení toroidu.

Měření:
potenciometr min:
L 0,000V
P 0,000V

potenciometr max:
L 0,001V
P 0,002V

zkrat vstupu:
L 0,0V
P 0,0V

Návrh:
deska softstartu se vleze nad desku zdroje, deska DO bude kompletní s motopotenciometrem.
https://i.postimg.cc/C10J59Zf/20230917-200952.jpg

(upravil Otas 18. 9. 2023 12:30)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Vcelku to na první oko vypadá slušně. Výsledky měření jsou výtečné (v této chvilce běží o hodnoty potenciometr min, země se nehádají se vstupy G50, tak je to fajn), škoda, že neměříme desetiny mV. 1 mV představuje odstup rušivých napětí cca 86 dB, což je sice slušné, ale neoslňuje.
Obavy vzbuzuje zatím nezapojené malé tráfko, které tam může vnést nedobrotu (i když je malé, takové tráfko dost ruší). Tu desku DO bych posunul co nejvíce napravo (možno i odclonit plechem), desku s tráfkem (softstart) zase co nejvíce doleva a nahoru, je tam všude 230 V, může to rušit, hlavně DO.. Starosti potom budou s vedením k softstartu, samé 230 V.
Lepší by bylo softstart dát někam pod/nad vstupní konektor 230V, jenže to se tam na mé oko nevejde. Nebo posunout hlavní trafo do strany a softstart dát vedle něj.
Bude ještě další oříšek a to je vedení vstupů ke konektorům CINCH, navíc, jestli jsem to pochopil správně, je u potenciometru předzesilovač, čili to bude háklivější na indukované napětí úměrně zesílení smile.
Ideální bývá dát předzesilovač ke vstupním konektorům, ale hřídel potenciometru obvykle kouká ven z přední stěny, pokud to není výhradně motorizované. Tápu v parametrech - možnostech DO.
A nevím, jakým způsobem je realizován dálkový přenos, pozor na to, že kovová krabice je faradayova klec, čili do ní nepronikne signál. Což je dobré pro eliminaci rušení zvenku, nikoli ale pro DO sad .

Úplně optimální mi po chvíli přemýšlení připadá trafo + softstart přesunout dopředu a obě G50 s chladiči a zdrojem přesunout na doraz dozádu. Tam dát i DO. Tohle by mělo být bez potíží, pokud vstup 230 V bude přiměřeně posunut nahoru, aby neovlivnil  G50 a vešel se nad zdroj. Vedení 230 V by mělo být taženo "pod stropem" dopředu, související dráty (fáze a nulák) vzájemně stočeny..
Edit:
Průnik signálu pro DO lze zajistit dírkami pro chlazení ve víku (u chladičů i ve dně), pokud to není na optickém principu. Je- li tam (nedemontovatelný) optický snímač, musí deska DO dopředu, což jen doplňuji achich, achich sad .....

(upravil sprocha 18. 9. 2023 16:49)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

DO modul má ir, které lze vytáhnout třemi kablíky na přední panel nebo dopředu na víko. Prodloužení hřídele potenciometru bych řešil až jako to poslední, prioritou bylo ovládání volume přes DO, nikomu se nechce vstávat ke kolečku hlasitosti na předním panelu.
Po práci zkusím přeskládat k posouzení.
Děkuji

Pokus, dozadu se vše nevleze.
https://i.postimg.cc/9MR7TNwc/rovno.png
Edit: je velký rozdíl mezi 10r a 33r na dno skříně?

(upravil Otas 18. 9. 2023 22:17)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Nejde to tak, aby se to v původní pozici chladičů (na strany) a především G50 blízko od zdroje jen posunulo dozadu? Takto se G50 od sebe vzdálí, což stupňuje hrozbu brumu. Co překáží?
DO by mělo zůstat vzadu a jen jeho optický snímač by měl jít dopředu.

Malá teoretická úvaha (výchozí pro mé stanovisko k rezistorům), doufám principem správná, když tak mne někdo opraví: Případný zkratový proud se při 33 ohmech zmenší a jističe při fatálním selhání nemusí zareagovat (uvědomme si, že uzemněný spotřebič nepřímo chrání i všechny spotřebiče neuzemněné). Na druhou stranu se vylepší poměr mezi odporem stínění a tím ochranným odporem, méně se odrazí do signálu rozdíl potenciálů mezi zeměmi dvou zásuvek v systému 230V s ochranou nulováním. Zapojení má výkonové trandy s kolektorem na napájení, to by nemělo mít velké tendence kmitat (není to Texan smile ). A výpadek jističe se zajistí silovými diodami v antiparalelním zapojení.

Já jsem spíše viděl 10 ohmů (vídával jsem tam odpory na větší výkon). Těch 33 ohmů bych raději vyzkoušel, co to udělá se stabilitou a brumem (změří se), uvidíme. A doplnil bych pak antiparalelní diody.

(upravil jardag69 18. 9. 2023 22:41)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Kdybys to vyskládal, jak jsem ti nakreslil a dal DO mezi desky zesilovacu a konektory, tak to je asi ideal. Pokud nebudeš trvat na vyvedení osy potaku, tak je to v pohodě. Cinche k sobe, co to pujde. Aby se dalo manipulovat s konektory.
Trafo asi nebude kritické, ale asi bych ho dal dopredu a poblíž desky usmernovace. Temi dráty pujdou proudy z nabíjení kondíků a budou víc vyzařovat než primár, ten muze být delší. A budeš mít místo na případný odstranovac DC slozky nebo další filtr. Navic si muzes dopredu dat dalsi sitovy vypinac.
Zpozdeni pro repro bude problem, kvuli trafu. Asi bych ho vyndal a dal nekam stranou. Navic bude asi pěkně hřát.
To DO má taky nějaké napájení, odkud ho vezmeš?

https://i.postimg.cc/x1JrvRP6/20230915-191622.jpg

(upravil sprocha 19. 9. 2023 12:02)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

DO modul je napájen ze softstartu, má i funkci on/off z ovladače.

Nafotím uspořádání dle vašich rad.

Děkuji, za váš čas a rady.

Edit:
1. návrh, můžu vpředu toroid vyosit a vedle něj softstart?
https://i.postimg.cc/KzGpNNsp/20230919-115957.jpg

2. návrh, upravím dle jardag69, doplním DO a softstart

(upravil sprocha 21. 9. 2023 11:29)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Osadil jsem vše dle původního záměru, už to nebrumí.
https://i.postimg.cc/d115dx56/20230921-102418.jpg
Zem ze zdroje s odporem 10r na dno krabice a ještě zem osy potencimetru.
Kabely nanečisto.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Super, že sa podarilo problém vyriešiť!!! Pomohlo by do budúcna aj viacerým, (ako sme sa bavili), ak by si sem nakreslil hotovú blokovku ako to máš pozapájané, aby sa vedelo kde je čo a prípadne možno sa ešte niečo nájde na zlepšenie...

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Zachovejme klídek, uvidíme ve finále, po zapojení všeho a připojení zdroje signálu. Aby se náhodou z nějaké bedny beden neozýval "zvuk, jako od trafa" smile.
Návrhy na zlepšení už tu nějaké padly (oddělená signálová zem ala Leach, ochrana proti zkratu na výstupu), můžeme je později precizovat.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Jestli tohle nebrumí, tak respekt. Je to skoro nejhorší možná varianta, jak to rozestavit a vydratovat.

(upravil sprocha 22. 9. 2023 11:22)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Vážení, sypu si popel na hlavu, dnes jsem si k tomu v klidu sedl, levý kanál je ok, ale pravý trošku brumí, netuším proč.

(upravil Otas 22. 9. 2023 11:51)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Mno, a je to tady, bohužel sad.
Návrhy na pozice věcí jsi tu měl. Pokud se odhodláš na výměnu zadní stěny, tak se mi z pohledu eliminace brumu líbilo nejvíc to z odkazu jardyg69, kdy je zcela oddělena část silová a signálová. Trafo pěkně vpředu, plošák zpoždění vzadu. Pozor na ty konektory, vstupní mohou být u sebe, výstupní co nejdál dál od nich. Pokud by to zásadně nepomohlo, tak se bude muset škrábat plošák sad .....

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Omlouvám se všem.

Předělání zvládnu, nafotím návrh dle jardag69, k připomínkám.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Neomlouvej se, jsi zde jako začátečník, nemáš zkušenosti, optimismus bývá slabina začínajících smile. Zkušeného obvykle udělají špatné zkušenosti big_smile
Ještě doplnění, kabel a konektor 230 V samozřejmě v pozici hodně vpravo. Takto by to mohlo zvládnout bez brumu a bez potřeby dělení země na plošácích.

(upravil 22. 9. 2023 15:37)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Mrzí mě to vůči vám všem, ve středu jsem to osadil a v rychlosti pustil, nekontroloval, prostě narychlo a špatně.

Vážení, takto?
https://i.postimg.cc/13Tz7PFf/20230922-153550.jpg

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Jo, takhle bych to také viděl. Vše s 230 V doprava (pokud plánuješ, tak i prostor pro vypínač), vstupy a citlivé věci doleva.
Pozor na chlazení levého kanálu, ve finále bude asi potřebovat větší péči, než ten pravý (např. vyvrtat - nainstalovat proůduchy).
Vše vlevo posunout o jeden až dva cenťáky (o hřídel pro potenciometr smile ) dopředu, aby bylo vzádu místo na konektory.
Ale to už jsou detaily, které zřejmě máš promyšlené.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Děkuji, rozumím, posunu levou stranu dopředu, pro osu potencimetru zatím nemám na předním panelu otvor. Desku s potenciometrem můžu vyosit ještě co nejvíc vlevo?

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Pokud by ti stačila hlasitost na dálku, tak modul DO někam nad zesilovače. Dost se tím zkrátí signálové vodiče.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Mohl by jít DO modul úplně dozadu před zesilovače?

(upravil jardag69 16. 3. 2024 16:27)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

.

Příspěvky [61 až 80 z 226]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 12 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£