Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 12)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 12 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 226]

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Omlouvám se, znovu a lépe, opravil jsem měření.
Připojení kabel jack 3,5mm mp3 do kapsy, na dva cinch L a P vstup.

(upravil jardag69 16. 9. 2023 12:17)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

A jak to vychází ušima? Když je tam ten kabel zapojenej, tak má nějaký slyšitelný vliv spojování a rozpojování země na potaku?
Jak máš rozlozené komponenty v krabici a jak daleko od sebe mas konektory cinch u zesilovace a mas signalove kabliky tažené u sebe?

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Nyní měřeno v sestavě, jak psal Otas o pár příspěvků výše, tedy setup na první fotce vlákna.
Mám to přeměřit, vzdálenosti?
Bez spojené země na potenciometru je to v pořádku, po spojení zemí na potenciometru to brumí nepříjemně.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Víš o co mi jde? Když tam máš ten kablík, tak máš taky spojenou zem.
Pokud stačí rozpojit zem na potaku abys byl spokojenej, tak to asi tak nech i když je to hodně na "prasáka"
Minimalne delka signalovych kabelu a jejich vedeni.
Dál už je to na tobě, jestli to chceš nějak řešit a předelavat.
Stejně si asi nejvic vyhraješ s vyřešením děr pro chlazeni.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Rozumím, ale problém je v tom, že ten DO modul (1. příspěvek) je osazen motopotenciometrem se spojenou zemí.
Ten amp jsem chtěl osadit k TV, ale členové rodiny jsou zmlsaní dálkovým ovládáním hlasitosti. Obyčejný potenciometr bez spojené země řeší brumení. Ale nevyřeší pokaždé vstát od TV a přidat, ubrat hlasitost, to mi doma dají za uši.

(upravil jardag69 16. 9. 2023 13:02)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Předpokládám, že je to spojené přímo někde v potaku a ne na plosnaku, kde by se to dalo prerusit?
U toho DO.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Zem je spojená přímo v motopotenciometru, odpájel jsem jej od desky, propípal jsem jej, připojil samostatně L a P a zem, brumí. Dohledal jsem datasheet, spojená zem.
https://i.postimg.cc/y69pntnN/Sn-mek-obrazovky-2023-09-16-130748.jpg

(upravil jardag69 16. 9. 2023 13:16)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Hmm. Tak je to na tobě. Ja bych zkusil, jestli ma vliv preskladani a pretahani kablíků a podival se, jestli by nejak sla predelat zem na modulech, jak tu psal Jasnap. S těmi odpory 50 ohmu. Ze by se ty vypsane soucastky vytahaly a pak zaletovaly jen jednou nohou a zem by se tahnula extra dratkem nad plosnakem a pak se tam dal ten odpor 50. Pokud by nestacily delky nožiček, tak nove soucastky nebo do plosnaku naletovat kratke dratky.

(upravil sprocha 16. 9. 2023 13:20)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Dodám obrázek desky modulu ampu, pro možné úpravy, jak píšeš, domluvím se s vlastníkem projektu na poskytnutí.

(upravil jasnap 16. 9. 2023 18:22)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Ještě mě napadlo umístit modul DO k zadnímu čelu (cinchům) a prodloužit hřídel poťáku+čidlo DO na přední panel. Zkrátilo by se drátování signálu na minimum.
   Není společná zem poťáku spojená se zemí modulu DO?

(upravil Otas 16. 9. 2023 18:53)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

sprocha napsal:

oddělené země na potenciometru min poloha
P - 0,008V
L - 0,006V

oddělené země na potenciometru max poloha (není ustálená hodnota, mění se to v zhruba v těchto mezích)
P - 0,090V - 0,120V
L - 0,090V - 0,120V

spojené země na potenciometru min poloha
P - 0,009V
L - 0,010V

spojené země na potenciometru max poloha (není ustálená hodnota, mění se to v zhruba v těchto mezích)
P - 0,110V - 0,150V
L - 0,090V - 0,170V

Díky za změření, teď už víme, že spojení zemí na potenciometru jen situaci mírně zhorší, neakceptovatelné je všechno naměřené sad ..
Než budeme dál zkoušet změny: Krabice a chladiče asi nejsou spojeny se zemí zdroje pro G50, je nutno je spojit. Totéž platí o kostře potenciometru (tam, kde se chytá šroub do chasi). A pak další změření stejně jako výše.
Díky. Půjde to se mnou pomalu, ale bude šance se něco naučit, mám pedagogické sklony smile.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Já děkuji.

Tedy zem ze zdroje (černý kabel vyvedený ze zdroje, v prvním příspěvku) spojit s krabicí? Krabice je celokovová.

RC členy zachovat?

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Nekdo ti sem reseni uz posilal

http://www.bvaudio.sk/TEMP/PWR.png

(upravil Otas 16. 9. 2023 20:15)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Ono i to řešení z tohoto odkazu není vždy vítězné, zvláště při dlouhých vstupních cestách ke konektorům. Je to jen o mono, což je jen tak třetina potíží, podotýkám, že na obdobném boji s brumem z mého odkazu skončil každý kanál jinak. Trochu mi to řešení země občas připadá jako alchymie. I já jsem se občas těžce natrápil, nejsem děd Vševěd.

Pro začátek RC členy demontovat a dát to ze středu zdroje "natvrdo". Později se budeme zabývat RC+ double D členem, to je na další etapu boje smile.

Ještě jedna věc ke všem měřením. Postačí pouze měření zaručeně bez signálu, nejlépe vstupní jack pouze připojen a MP3 vypnuto. I to nám tam může vnést nepřesnost. Já bych to doma namísto přístroje (tady MP3) řešil náhradním členem (samice jack se dvěma rezistory 3k3 k zemi).

Edit, ať to zrychlíme smile:
Když budeš u toho měření, zkus změřit ještě výstupní napětí při jump (zkratovací) spojce IN konektoru na desce G50 (stačí každý zvlášť, čili jen jednu spojku udělat). Zdánlivá zbytečnost nám řekne, zda má současná pozice vedení drátů od G50 k reprokonektorům kolem trafa nějaký neblahý vliv. U zesilovače předpokládám, že přitom bude naprosto klidný (méně než 0,1 mV).

(upravil 17. 9. 2023 13:58)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Zem vyvedenou ze zdroje jsem uchytil pod matičku šroubu, co drží toroid, propípal jsem všechno, oba chladiče, celou skříň, země cinch, země výstupu, vše spojeno, i osa potenciometru. Nyní jsou tímto i oba piny potenciometru zem spojené.
Měření udělám zítra.
Děkuji za veškerou pomoc.

Přikládám desku ampu.
https://i.postimg.cc/g2y9RcTg/brd-blind.png

Měření, potenciometr spojená zem, brum je minimální, zem ze zdroje musela pomoct:
potenciometr min:
L 0,001V
P 0,001V

potenciometr max:
L 0,002V
P 0,002V

zkrat vstupu:
L 0,0V
P 0,0V

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Zem vyvedenou ze zdroje jsem uchytil pod matičku šroubu, co drží toroid

Ak to máš usporiadané ako  prvom príspevku, tak ten zemný vodič na stred toroidu ti tvorí vlastne polzávit, do ktorého sa indukuje 50Hz z toroidu. Daj nejakú skrutku dopredu na dno zosilňovača a pripoj to tam.. A potom skús tú zem zdroja pripojiť nie priamo, ale cez odpor cca 10-33R, zmenší to prípadné "zemné" prúdy. Ochranný vodič zo sieťovej zásuvky je už pripojený na zadný panel. A podľa schémy v prvom príspevku už máš zem pripojenú na krabicu pri vstupných RCA konektoroch cez 10R//100n..

(upravil sprocha 17. 9. 2023 15:01)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

RC členy a zem z napájení jsou teď demontované.
Zem můžu s odporem připojit na dno skříně.

(upravil Otas 17. 9. 2023 18:14)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Za tohoto stavu by to asi méně náročnému uživateli mohlo stačit.
Nicméně, jak už to zahájil BV, bude to asi potřebovat RC člen - z důvodu hrozby brumu od zapojení do napájecího systému 230 V s ochranou nulováním.
Jen vysvětlení začátečníkovi: Na zemnícím kolíku pak může být mezi dvěma zásuvkami odlišné napětí v desítkách i stovkách mV, což se dva přístroje s uzeměnou kostrou snaží srovnat přes signálové kabely a brum je na světě. K tomu byly ty RC členy u vstupů (což je někdy zdroj problémů).
Tak, jak už BV napsal, připojení nuly do krabice dej jinam (dobrý postřeh s tím půlzávitem, díky) a zkus to připojit přes RC člen. Nově se k tomu často používají silové diody (ze 2 - 4 antiparaleně zapojených diod), měly by lépe chránit obsluhu při poruše. Ty se dají beze změn výsledků později doplnit.  A zkus to zas změřit.

Pak uvaž místo pro potenciometr (a předzes) a zkus to nějak tady nadhodit (oponentuře smile ), - neboj se, doufám, že nikdo nebude machrovat, jsi zde v začátečnících, těm se má pomáhat, ne je odrazovat.

Prohlédl jsem si plošák a asi by šlo oddělit signálovou zem, proškrábnout gravírovacím perem. Ale to ještě uvidíme, zda bude i po instalaci předzesu s krátkými vývody potřebný další krok proti brumu. Záleží pak i na tvém rozhodnutí vadí/nevadí.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Děkuji, doosadím RC členy, zelenou zem od napájení a zem ze zdroje s odporem na dno skříně, jak psal BV.
Měření dodám, i foto s deskou DO.

Pozn.: k DO modulu mám desku softstartu s napájením pro něj, s funkcí on/off, navrhl mi ji místní vážený člen. Dodat foto i s ní anebo až v další fázi?

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Raději hned i s tou deskou softstartu, při rozvržení se musí rovnou počítat i s ní.

Příspěvky [41 až 60 z 226]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 12 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£