Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Svazarm - Elektronika RS228

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil Otas 2. 9. 2023 11:42)

Téma: Svazarm - Elektronika RS228

Před téměř půl stoletím jsem si pořídil tyto bedýnky (coby stavebnici) s osazením Tesla ARN 6608 a ARV 168.
Postavil jsem na ně kysny cca 25 litrů a čelo udělal podle návodu. A v tom stálo, že se do něj mají vyvrtat dvě díry o průměru (pouhých) 5 mm.
Nyní bádám, proč tam takový - snad - nesmysl autoři chtěli? BR to nemůže být, to by si vyžádalo alespoň průměr 30 mm.
Skládat bedny přeci uměli, rozhodně to nebyli žádní hlupáci.
Napadá mne jen, že se jim líbilo "dýchání" na basech, jinak fakt nic.

Ani jsem to neřešil při (nepovedené) přestavbě - přeosazení před 35 lety na ARN 226-7/8 a ARV3608. Až teď se mi zase dostaly do rukou (byly mi hozeny na hlavu smile ), tak překopávám výhybku již s měřícím mikrofonem (a zírám, nakolik jsem byl hluchý už tenkrát sad ). Ale to už je OT.

Nenapadá vás někoho důvod těch děr?

Re: Svazarm - Elektronika RS228

Unikova cesta pro hmyz?
Domecek pro pro broucky?
Vyrovnani tlaku, po divokem hrani???

Re: Svazarm - Elektronika RS228

Pokud mě paměť nezklame, tak ty RS 20 a podobné odvozeniny se stavěly do univerzálních skeletů, takže těch děr tam bylo poněkud víc než bylo potřeba

Re: Svazarm - Elektronika RS228

Na tom vyrovnání tlaku může něco být. Mělo by to sice utéct přes Tesla (asi i DIN) reprokonektor kolem pinů, ale kdoví. Objem plynu se s teplotou (i atmosférickým tlakem!) skutečně dost mění a mohlo by to posouvat základní pozici membrány. Běda tomu, kdo udělá dokonale těsnící uzavřenku smile.

K tvorbě bedýnky jsem dostal jen nákres a doporučení objemu, takže nic univerzálního. Navíc ty díry jsou zcela samostatně a pod sebou cca 55 mm (ani znak - značka firmy mi k tomu nepasuje).

Re: Svazarm - Elektronika RS228

Dírky se dělaly pro vyrovnání tlaku v ranných fázích, kdy uzavřená ozvučnice byla novinka, jen nechápu proč 2x5 mm, to je zbytečně moc, sviští to a pro splnění funkce stačil <1mm průměr. Důvod možná proč se to přestalo doporučovat je ten, že vyrovnání tlaku funguje i bez toho, jen pomaleji - póry v membráně, netěsnosti ve spojích, i surová MDF je "děravá".

Re: Svazarm - Elektronika RS228

Díky za odpovědí, zvážím budoucnost těchto děr.
Varianty do úvahy:
- Vložit BR na 30Hz (získám 2 dB na basech navrch),
- ucpat okrasnými šrouby (+ nějaký znak?),
- nebo nechat být (to je úplně bez námahy big_smile, ale zůstane funění )

Re: Svazarm - Elektronika RS228

Nebyly náhodou ty díry pro montáž výhybek? RSka mívaly výhybky zevnitř na čele...

Re: Svazarm - Elektronika RS228

Tato RS228 má výhybku s reprokonektorem, nanýtovaným do plošného spoje. Plošák je stavěný na montáž čtyřmi šrouby na stěnu, ve které je otvor pro konektor.
Což podle mne není špatné řešení, zachoval jsem ho (při pružném a utěsněném uložení).

Otvory jsem zatím uzavřel okrasnými šrouby (teď probíhají zkoušky výsledného zvuku - dá se to přežít smile ).

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Svazarm - Elektronika RS228

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£