Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Bude fungovat zapojení zesilovače s diferenciálním výstupem tímto způsobem (s polovičním výkonem)?
https://imgway.cz/v/dbJ2.jpg

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Teoreticky může, ale jen pokud je i napájení symetrické. Jinak je potřeba přidat oddělení stejnosměrné složky kondenzátorem. V každém případě výkon nebude poloviční, ale čtvrtinový. Poloviční by byl, pokud by se použil reproduktor s poloviční impedancí než pro symetrický výstup.

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Děkuji, ano kondenzátor bude třeba.
https://imgway.cz/v/4Nr5.jpg
Nejspíš úplně nerozumím potřebě symetrického napájení, zvlášť s kondenzátorem, který (souhlasím) oddělí stejnosměrnou složku.
Můj případ by byl zesilovač třídy D, ale nevím co všechno z toho plyne.
Při tomto zapojení "jen" ztratím polovinu rychlosti přeběhu signálu? Z toho usuzuji, že polovinu výkonu.

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Výkon P = U² / R.

Když se U sníží na polovinu, výkon (při stejném R) se sníží na čtvrtinu big_smile

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

????????????? P=U*U/R kde U je 1/2 původního, takže  P2=1/2*U*1/2*U/R=1/4*U*U/R
Tuším sedmá třída ZŠ. Žádná atomová věda.

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Děkuji, na P=U*I jsem nemyslel (napěťové hladiny budou předpokládám stejné, doba přeběhu by se mohla zrychlit).
Na P2=1/2*U*1/2*U/R=1/4*U*U/R se neptám (ale děkuji).

Řadím vás tedy do skupiny A) fungovat to bude, výkon bude 1/4

Já si ale pravdivostí této odpovědi nejsem jistý, nevím co se stane se zpětnou vazbou, jak zareaguje ochrana proti zkratu, případně další aspekty o kterých nevím.

Už tohle někdo zkoušel? (případně s jakým zesilovačem? ideálně schéma)

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

misk11:

Je to koutek pro začátečníky, takže pro ně bych si dovolil podat nějakou tu základní informaci pro rozšíření obzoru:

1. Vzorec pro výkon:

P = U x I.

To je doufám jasné všem.

2. Nepotřebuji znát proud (třeba nemám žádný důvod ho měřit), ale odpor (impedanci - říkejme tomu jak chceme, hlavně do toho teď netahejme žádný kmitočtový průběh, rezonanční kmitočet reproduktoru atd. Prostě odpor v tom nejobecnějším pojetí).

Kde teda ten proud vezmu, když ho tedy neměřím, ale nutně ho potřebuji dosadit do výše uvedeného vzorečku?

Na světě totiž existuje už nějakou tu dobu ohmův zákon:

I = U/R.

Tohle dosadím do prvního vzorečku.

P = U x I neboli P = U x U/R.

Hezká odvozovačka, co :D ? A jednoduchá, že :D ?

Tečka.

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Tohle jsem nezkoušel, nevidím k tomu žádnej důvod. Můstkovejch zesilovačů s TPA3116 provozuju několik už několik roků, celkem mě ta technologie nadchnula, 2.1 zesilovač na stole, kde zabírá podobně místa jako externí zvukovka creativ SBX... Naopak mi trochu vadí, že nedokážu využít PBTL (paralelní spojení, v můstku) kde bych to mohl trápit až do 2R zátěže, ale můj subwoofer má 4R jmen. impedanci. A asi by to nezvládal napájecí zdroj 24V/8A

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Hele, třeba to potřebuje kvůli zemi, kvůli nulovému potenciálu, třeba kvůli sluchátkovému výstupu... To my nevíme.

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

misk11 napsal:

Nejspíš úplně nerozumím potřebě symetrického napájení, zvlášť s kondenzátorem

Tím jsem myslel případ, kdy tam kondenzátor nebude, tam by se to bez symetrického napájení asi neobešlo.

S kondenzátorem tahle podmínka samozřejmě padá a s ní přichází spousty nových problémů.

Důležitá je ta stejnosměrná složka, která je přičtena k oběma polovinám symetrického výstupu, kde ta se vezme. V symetrickém zapojení se zase odečte, tam je to relativně jedno kde. U zapojení vůči zemi se k výstupu tato "stenosměrná" složka přičte, takže je přímo slyšet. Do úvozovek to píšu proto, že většinou je to jen nějaká forma odporovýho děliče, opřená o napájení, aby výstup byl někde zhruba v polovině napájecího napětí, a to není věc, kterou by člověk chtěl mít puštěnou do reproduktoru, to má krom stejnosměrné složky taky dost podstatnou složku ruchu, brum, šum atd. . Takže teoreticky to jde, prakticky ale použitelnost záleží na topologii zapojení zesilovače, kvalitě zdroje a taky odkud se vyvede ta "zem" na reproduktor, aby ta nebyla taky zdrojem rušení, ať už směrem k reproduktoru nebo od něj do zesilovače.

A to jsem ještě nezmínil problém s tím, že se te kondenzátor taky musí nabít a jedinou cestu v takto jednoduchém zapojení má jen přes reprák, takže rána jak z děla při zapnutí víceméně zajištěna (pomalý náběh asi u symetrické verze řešen nebude, tam není třeba řešit, když se odečte). A na druhou stranu, jak ten kondík vybít při vypnutí, jestli zesilovač vůbec přežije, když mu po vypnutí napájení ještě na výstupu zůstane přes odpor reproduktoru ten nabitý kondík.

Tím nechci odrazovat od takového řešení obecně, ale rozhodně bych se podíval do datasheetu, bude to jednodušší, když je tato možnost zmíněna i výrobcem, bude jistě problémů k řešení podstatně míň.

Takže jako vždy teoreticky víme vše, o použitelnosti rozhodne praxe smile

Re: Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Děkuji, hlavně tobě Dzin.
Dává my smysl to teď postavit, zjistit co ten zesilovač vlastně dělá a vyzkoušet. Bohužel o spoustě detailech a chytrostech se v datasheetu moc nepíše.
Zesilovač budu napájet nesymetricky. A ano, opravdu potřebuji společnou zem pro sluchátka.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Diferenciální výstup zesilovače zapojit se společnou zemí

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£