Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 26 z 37)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduchý zesilovač třídy B

  Stránky: ««« 1 ... 24 25 26 27 28 ... 37 »»»

RSS

Příspěvky [501 až 520 z 727]

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Rozpadnutí kdy ? při přebuzení ?
V normálním vybuzení by to nemělo nic způsobit.

(upravil laco 22. 10. 2021 20:00)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

cele je to take divne, vratil som odpor 1k, odpojil D3, slape. zmenim model T3 z BC546B na BC550C a vystup rozpadne pri normalnom budeni (aj pri prebudeni). odstranenie kaskody T4 vyriesi problem. ako mam inak urobit tu kaskodu ? ci uplne vyhodit ?


edit: vyriesene, model BC550C "vyzaduje" vacsie napatie zenerky D2, 6V8

(upravil danhard 23. 10. 2021 11:20)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Kaskódu jsi si tam vymyslel, tak jí taky odlaď, není tam potřeba a když už, tak by měla mít nějaký přínos.
Původně jsem tam počítal s folded kaskódou s jedním tranzistorem, před ní operák.
Jsou tam k dispozici 3V k napájení.
Mimochodem, tranzistor s menší betou má v té pozici větší napěťové zesílení smile

Když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře.
Na snížení prazitní kapacity spoje musíš udělat ten spoj co nejkratší a přemístit C7.
Pokud to není stíněné, tak je reálná parazitní kapacita na výstup (ten je vzdáleně všude okolo) kolem 0,1pF
S takovým prosakem nemá cenu ani pomýšlet o 3p kompenzaci, protože by neměla žádný přínos a stačí to tak na dobře fungijící 2p. Samozřejmě, zabývat se nějakým převýšením na velkém smyčkovém zesílení nemá také smysl, to se nijak neprojevuje a parazitní kapacita to tlumí.
Posazení odběrného místa na VAS to také tlumí.
Takže můžeš vyhodit další 3 zbytečné součástky big_smile

Ty parazitní vazby se týkají všech konstrukcí zesilovačů, takže si tam na krásně můžete navymejšlet různé kompenzace, ale pokud je to citlivé na parazitní vazby, tak to bude dělat v reálu něco jiného.
A to můžou ty odpory zařezávat, být to 100% symetrické a ještě barevně vyvážené a s pozlacenejma šroubkama, ale stejně to bude, z tohoto pohledu, blbě navrženej tišťák smile

(upravil laco 23. 10. 2021 12:58)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

kaskoda vyhodena, T3 2N5551, upravena doska, celkova dlzka cesticky = 16mm (T1C R10 T2B C7)

https://i.ibb.co/j6vNJhX/homlesak-sch7.jpg
https://i.ibb.co/PDLGBZ6/homeless-c1.jpg

(upravil BV 23. 10. 2021 15:23)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Laco, skús v simulácii C7 zapojiť na emitor T1. Zrejme bude potrebné zmeniť hodnotu C7. A odpojiť R14,C8.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

No hlavně ať si tam zkusí tu parazitní kapacitu smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

BV napsal:

Laco, skús v simulácii C7 zapojiť na emitor T1. Zrejme bude potrebné zmeniť hodnotu C7. A odpojiť R14,C8.

skusam, osciluje v limitacii. pod lim je ok, aj kap zataz

(upravil BV 23. 10. 2021 17:10)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Mierne zvýšiť hodnotu C6 (82-100p)? A odpojiť R14,C8!

(upravil laco 23. 10. 2021 17:50)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

R14,C8 mam odpojene. v limitacii je problem aj s jednym kondikom (alebo R+C) medzi T5E a T1E

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

https://1iq.cz/img/fJMn8/qSt6D.png

Já tomu pořád nerozumím, proč je tam ta opičárna C19, C23, R50, když mi to v simulaci věci jen zhoršuje, proti tomu když jsem dal mezi bázi Q79 a kolektor Q82 kondík 22p ... buď mi kecá LTSpice, nebo fakt nevím

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

To je těžký tady někomu vysvětlovat, co je dvoupólová a třípolová kompenzace a jaký to má význam.

(upravil rvx73 24. 10. 2021 22:12)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

stačila by jednoduchá kuchařka smile

Když to projedu AC analýzou s hodnotama dle schématu, tak to vypadá takhle: (pro vstupní signál 0,5Vp)

https://www.imgup.cz/images/2021/10/24/sim1.jpg

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

aha, tak už jsem na to asi přišel - chyba byla v modelu konc. darlingtonů

Teď to vypadá takhle:

https://www.imgup.cz/images/2021/10/24/sim2.jpg

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Uf to se mi ulevilo už na to smolím tišťák smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

chemik: tak se pak pochlub, jak se Ti to povedlo

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Ještě to není ve stavu abych se troufl pochlubit (pokud tedy někdy bude) Ale už mám v PC tišťák osazený a teď ho pomalu učesávám. Nevím kdy to dokončím od příštího týdne rekonstruujeme půl bytu a to se k tomu nejspíš brzy nedostanu. Neměl by být c31 větší? Zdá se mi se sériovým odporem 100R malý.

(upravil rvx73 25. 10. 2021 6:13)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

mě přijde tak akorát - když ho zvětším na 100 uF, tak začne negativně ovlivňovat přenos nízkých frekvencí (<300 Hz). Takže víc než 68u bych tam rozhodně nedával.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Děkuju dám tam tedy těch 47u.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

mám to tedy osahané pouze v simulaci, v reálu to může chodit trochu jinak, ale zatím to vypadá že se to Danhardovi povedlo. Na to jak je to jednoduchý (na počet součástek), s koncem v Béčku, tak ty parametry nejsou špatný - např. THD při 1 kHz je cca 0.005% (1Vp, 1kHz)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Jo mně se to taky líbí škoda že teď nebude čas na ruční práce. Zkusím variantu s nižším napájením cca 35 V dle trafa v šuplíku.

Příspěvky [501 až 520 z 727]

  Stránky: ««« 1 ... 24 25 26 27 28 ... 37 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduchý zesilovač třídy B

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£