Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Upgrade PA systému Fenton ST050

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

(upravil pjaro77 24. 9. 2019 22:07)

Téma: Upgrade PA systému Fenton ST050

Prosím poradte mi. Mám 2 pásmový lacný PA ozvučovací systém s bassreflexom Fenton ST050. Nemá dobrý zvuk, tak ho chcem vylepšiť.
Mal som sa poradiť skôr než som ho kupoval, ale už sa stalo.
Pri rozobratí som zistil, aké sú tam meniče - nejaký čínsky stredobas  Puecesonic 8A23 6ohm 8" (nemám žiadne parametre k nemu) pripojený priamo na zosilovač
a výškový piezo driver s hornou pripojený cez kondenzátor a odpor. Damping vnútri skrinky žiaden.
Zabudovaný zosilňovač je triedy D s výkonom 15-18 W, chip je TPA3144D2 https://www.digikey.cz/en/product-highl … amplifier.
Je spolu so zvukovým procesorom a pamaťou na jednej malej doske.
Skriňa je malá, vnútorné rozmery 23 x 34 x 16.5 cm, objem necelých 13 l.  Bassreflex natrubok má priemer 4cm a dlžku 7cm.

Takže som sa rozhodol pre upgrade.  Asi mesiac študujem veci okolo reprakov. Ako základ som si zobral rady z vlákna https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16420
Kúpil som teda stredobas Fane Sovereign 8-225 8ohm  https://www.fane-international.com/view … EIGN-8-225   a k tomu výškač  monacor DT-19SU (8ohm) http://www.loudspeakerdatabase.com/MONACOR/DT-19SU.
Vyberal som  meniče, aby pasovali do otvorov a prekrývali sa vo frekvenciách.
Výhybku bude treba vytvoriť meraním, to bude práca na neskôr.  Zatiaľ tam môžem nejakú dočasnú, aby som nezničil výškový reprak.

Prvá fáza je naladenie bassreflexu.
Dáta o bedni aj reproduktore som nahodil do programov bassbox pro 6, winisd.
Aj keď má stredobas fs 62 HZ, chcel som dať nižšiu Fb pre bassreflex, nech je basy počuť.
Zaujímavé, že program bassreflex od L.Kunovského mi automaticky vkladá rezonančný kmitočet 57Hz.
A tak sa dostávam k prvej otázke - aký je vhodný rezonančný Fb pre daný menič s frekvenciou Fs a objem ozvučnice ?
Nevedel som k tomu nájsť výpočet. V simulačných programoch ako bassbox pro sa dá nastaviť akákoľvek hodnota Fb, aj vo WinISD.
Existujúci box chcem zachovať, má byť prenosný.

Druhá otázka je priemer nátrubku. V  bassbox pro  je tlačidlo 'Suggest minimum vent area fo Xmax'. Xmax je 5,5 pre menič Fane Sovereign.
Po stlačení mi vychádza pre fb ozvučnice 42Hz a objem 13l dosť vysoká hodnota 71mm a k tomu samozrejme moc dlhý nátrubok, nezmestí sa do boxu.
Doterajší nátrubok má priemer 40mm a pre Fb 42Hz mi vychádza dlžka 140mm, to by šlo.
Lenže čo sa stane, ak bude priemer nátrubku menší ako ten vypočítaný ? Môže to zničiť menič ?

Tretia otázka: Mám nastaviť bassreflex až po rozohratí meniča ?

(upravil lacikamo 15. 9. 2019 0:21)

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Čo je PS systém? /edit?/
Ak si vyberal meniče aby pasovali do otvorov - to bola prvá chyba, daj pozor aby zostala posledná. Najprv si nechaj odsúhlasiť meniče, či k sebe pasujú tak ako si predstavuješ-resp. ako by mali - už sa to tu viackrát spomínalo - 8" bude asi veľa na naviazanie k takejto výške. Možno sa zle dívam, ale PA stredobas s vyššou citlivosťou je podľa grafu hrajúci "rovno" do okolo 500 Hz, Hifi výška sa cez 90 dB dostáva pri 1,5 kHz.
Dá sa to spolu použiť?
Ak dostaneš odpoveď áno, na pôvodnú bedňu sa vybodni, zmysluplne z nej nepoužiješ nič, snáď ani to D.  Tipujem, že to "automatické vkladanie" vychádza z tebou zadaných rozmerov. Ja sem chodím hlavne čítať a zopár vecí som sa tu dozvedel. Na PA reprák bude treba trochu viac litrov ako 13..? Myslím, že okrem reproduktora je problém Fentona aj v skrini, v zosilovači a použitej výhybke.

(upravil Otas 15. 9. 2019 12:31)

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Informací je hodně, ale první otázka je, na co se to používá?

Podle toho je potřeba zvolit další postup, nicméně tak či tak je nutné si položit si několik otázek:

1. Je skříňka na repra z natolik slušného materiálu a tak slušně provedená, aby stála za přestavbu - přeosazení?
2. Je elektronika vevnitř na takové úrovni, aby mohla být zachována? Pokud ano, nebude potřebné ji přeprogramovat? Pokud ano, dovedeš si to zajistit?

Fs je jen číslo (TS parametr) pro výpočty. Důležitá je jeho kombinace s Qts (další TS parametr), což určuje doporučený kmitočet naladění BR a spolu s doporučeným objemem bedny (přepočet z Vas) to podá vyrovnaně basy. Ale s ekvalizérem (procesorem) se to dá dohnat a ladit níže.
Kmitočty pod naladění BR by se neměly do repra pouštět, udělá to akustický zkrat a hrozí zničení repra překročením Xdamage. I to by měl procesor v bedýnce zajistit.

Průměr nátrubku: Když je moc malý, tak to sípe (a nebo i prdí smile) z překročení rychlosti v něm, měnič to neničí, jen kvalitu zvuku.

Často lze dnes v různých bazarech koupit velmi slušné věci za zlomek hodnoty již jen použitých komponentů (reproduktorů).

(upravil djmayo 15. 9. 2019 16:48)

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Jedná sa o malú prenosnú reprobedňu na baterky so zabudovaným preghrávačom MP3 s BT a vstavaným bezdrôtovým mikrofónom.
Vzhľadom k výkonu zosilňovača by som tam dal nejaké slušnejšie 8" širokopásmo ak si myslíš že použite repro je nekvalitné. Z 8" rozumné basy asi nedostaneš, zase ak použiješ nejaký 8" schopný hrať basy (v tak malom objeme však pochybujem že by v tom zahral aj inak slušne basy hrajúci RSS210), tak to bude na úkor citlivosti a pri tom ohromnom výkone 15W to ktovieakú veľkú hlasitosť nedosiahne. Ten zvolený výškový repro dt19 je úplne nevhodný k tomu stredobasu 8-225 - HF repro musí mať vyššiu alebo podobnú citlivosť než basak. Ja by som tam strčil širokopásmo ako Visaton BG 20 alebo Beyma 8AG/N - podľa toho či je priorita podanie basov alebo celková hlasitosť. Na ozvčenie reči by som volil 8AG (prípadne aj lacný monacor SP205/8) , na posluch hudby dakde pri ohni BG20 z toho idú aj dajaké basy. Ak chceš 2-pásmo a je problém z umiestnením horny pre výškový repro, tak sa to dá riešiť aj koaxiálnym reprom, kde je driver našrovovaný do magnetu repra a membrána tvorí zvukovod, je tom kompromisné ale sá sa aj tak, už som tak preosadzoval lacné čínske boxi čo mali malú piezo hornu a väčšia tam jednoducho nevošla...šupol som tam nič moc repra eminence Beta10 (alebo 12)CX+DT150 aj tak bol rozdiel neskutočný, do iných čo boli na odposluchy nejaké B&C NCX aj s originál výhybkou tie boli ešte ešte lepšie od tých Eminence...ale v prípade 15W by som  fakt ani ten Sovereign 8 neriešil, je to repro čo si pýta aspoň 100-150W zosilňovač, na 15W jeho potenciál absolútne nevyužiješ.

(upravil tatko Tom 15. 9. 2019 18:42)

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

To je ponúkané ako "rečnícky systém" a v tak malej bedničke naozaj nič nespraví zázraky. Respektíve či sa vôbec oplatí investovať do toho.
Tých 130 watt výkonu sa mi nezdá reálnych.

(upravil pjaro77 15. 9. 2019 21:36)

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

djmayo: Na hudbu vonku, napríklad na garden party.
Tých 130W je len asi maximálny výkon pôvodného stredobasu, tak to dali na krabicu.
Reálny výkon zosilňovača je do 15W pri max napatí 15 V, či koľko.
V špecifikácii repraku je napísané Usable Frequency Range (-6dB)     55 Hz - 5kHz, tak bassreflex teda naladím na 55Hz, čo sa dá robiť.
Výškový reproduktor by som tam rád nechal, poradíte mi aký by bol vhodný ?  Tento monacor použijem v inom reproduktore.

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

A pozrel si si aj deklarovaný výkon Tebou uvažovaného stredobasu Fane?
Použiť ho môžeš, ale mal by to byť iný projekt, ktorý s tým 15 W zosilovačom nebude mať veľa spoločného..
Pohľadaj si dvojpásmové PA konštrukcie s týmto repro, hotové - výšku sa dozvieš z nich,najskór bude v zvukovode, ale bude to pomerané, overené - rovnako Ti z toho vylezie aj nejaká základná, možno finálna výhybka, ak dodržíš projekt. Tým sa odstávame k rozmerom aj celej skrine, iným parametrom BR, /ak to bude takáto konštrukcia/, ale bude to hrať tak ako očakávaš a budeš spokojnejší s vynaloženými financiami aj časom.

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Pokud z toho chces vetsi vykon, za malo penez, basy z toho maleho objemu tezko dostanes.
Levne reseni, je dat tam sirokopasmo z pomocnym trychtyrem, ktery ma mensi impedanci, aby se vyuzil potencial toho zesilovace.
BG20, nebo 8AG/N je 8R, pokud tomu chces udelat dobre sezen si SPM 200x-4.
Na maly SP205 8, nebo 4 ohmovy to netrap, ty menice nevydrzi moc, pokud je prehulis, umiraji velmi rychle.

Pokud tam potrebujes vysku, tak tam navazuj na sirokopasmo, pres vyhybku cokoli, problem je, ze to musis navazovat vysoko a bude to hrat divne.
Tudiz bych se na vysku vykaslal, nebo nechal tam to piezo, navazane pres kondik a vetsi reostat, nastavil bych to kompromisne a dal neresil
BR ladit v tak malem objemu, bude spis vtip, jak bylo zminovano, bude to prdet, nebo sipat.
Pravdepodobnost, ze se dostanes pod 80Hz, je mala, takze ten menic SPM200X4 to snad v puvodni konfiguraci moc nepokazi, ale basy od toho moc necekej.
Zlepsi se ucinnost, dik mensi impedanci a pravdepodobne vyssi citlivosti menice.
Vic od toho necekej, neni to v moznostech toho systemu.

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Keď už máš tie Fane Sovereighn 8-225 odporučím projekt Open8 podľa referencií to hrá veľmi pekne s podporou 15" subwofera to uhrá aj menšie párty v bare a pod.
Čo sa týka použitia repra z nižšou impedanciou s tým zosilňovačom to záleží aj od napájania - napätia a výkonu zdroja, môže to byť limitujúcim faktorom, obzvlášť ak to bude (pravdepodobne je) zapojene v PBTL móde. Pre 4 ohm je povolené nižšie napätie než pre pôvodných 6, použiva sa iný výstupný filter, aj keď veľmi sa do tých D zosikov nevyznám koľko znesú zmenšenie impedancie. Väčšinu 4 ohm verzie repro maju v reále čosi nižšiu citlivosť vyššiu Zmin ako 1/2 8ohm verzie, vyššie Qes než 8 ohm, takže ta výhoda polovičnej impedancie automaticky neznamená hlasitosť ako 8 ohm repro pri dvojnásobnom príkone zosilu. Ale máte pravdu čosi vyššie SPL by to vydať mohlo.

(upravil pjaro77 17. 9. 2019 16:32)

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Vďaka všetkým za dobré rady.
Pochopil som, že nejaké basy dostanem len vo väčšej bedni aspoň 25 -30 litrov,  a s iným a pravdepodobne väčším reproduktorom a tiež silnejším zosilňovačom.  To znamená, že z pôvodného fentonu by nezostalo nič.

Nechám teda reproduktor Fane Sovereign na iný projekt (stereo dvojpásmové bedne so samostatným subwooferom) -  vďaka za  Open8.
Do Fentonu dám napríklad BG 20, výškový zruším úplne.  Mám zlikvidovať aj bassreflex ?

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Vykaslal by som sa na BG 20, to je dobry nastrojovy reproduktor, podobne ako SP200x, ale do toho zazraku, by som urcite insatloval podstatne lacnejsi SPM200X4, bassreflex nechal na pokoji, mozno polaboroval pomocou vhodneho natrubku PVC z dlzkou, alebo pridal koleno, ak nevleze dlzka, ale to vsetko pri merani a opatrnom, lebo neviem ci za to stoji ta sustava.
Vzhladom na objem, to aj tak dole moc nepojde, SPM 200X4 aspon vyuzije moznosti toho zosilovaca.
Vysku naviazat cez kondik, plus potenciometer, pripojit pomerat fazu, aby to aspon nejako fungovalo a nechat tak, neskrabat.
Ten cinsky menic nemusi mat uplne zle vlastnosti, ale pravdepodobne to bude nejaka rozpoctovka.
Cokolvek budes laborovat z menicmi, ak ich nemas doma na polici, bude stat peniaze, ktore ten ozvucovaci aparat nevrati, objem je maly, aby to fungovalo aspon ciastocne dobre.

Na strane druhej, je tam v podstate cely system mixu, powermanagement, nejaka mptroska, je ku tomu mikrofon, mozno aj bezdrotovy.
Ak najdes niekde nejaky vatsi reproduktor, alebo monitor pasivny, skus pripojit vystup toho tvojho zazraku, na vatsiu bednu a mozno to vzhladom na vykon, nebude velka slava, alebo mozno sa otvoria nove moznosti.

(upravil pjaro77 18. 9. 2019 14:24)

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Už som aj uvažoval, že vymením celý mp3 bluetooth decoder so zosilovačom za iný.
Samostatný zosilovač 2x50W/4ohm  s ekvalizerom napr. https://www.audiophonics.fr/en/amplifie … 13958.html  a mp3 flac dekoder napr. https://www.aliexpress.com/i/32932864429.html.
Uvidím niekedy v vbudúcnosti.

(upravil pjaro77 18. 9. 2019 14:40)

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

Ešte mám jednu otázku na meniče v malom objeme a už dám s nimi pokoj.
Už som chcel objednať SPM 200X/4 ale objavil som  MONACOR SPX-200WP  http://www.loudspeakerdatabase.com/MONACOR/SPX-200WP a teraz mám chrobáka v hlave.  Podľa  http://www.repromania.net/forum/viewtop … mp;p=64185   ho jeden chlap vyskúšal v 14l bedni a vraj aj tam basuje.
SPX-200WP  má síce nižšiu citlivosť, takže bude hrať tichšie, ale tá neklesá tak rýchlo ako u SPM 200X/4 alebo BG 20 na nízkych frekvenciách. Charakteristika je pomerne vyrovnaná až na pokles okolo 500Hz.
Má plastovú membránu, máte s takým niekto skúsenosti ?

Re: Upgrade PA systému Fenton ST050

MONACOR SPX-200WP  prišiel. Umiestnil som ho do bedne a hrá podstatne lepšie ako pôvodný menič.

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Upgrade PA systému Fenton ST050

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£