Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 39 z 76)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

  Stránky: ««« 1 ... 37 38 39 40 41 ... 76 »»»

RSS

Příspěvky [761 až 780 z 1,503]

(upravil danhard 27. 12. 2019 20:36)

Re: Danwatt ...

Ono to má i své výhody smile
V r. 1974 jsem dělal takové mono zesilovače do krabičky od radia Tesla Madison.
http://www.oldradio.cz/ts2828.htm
Naprázdno tam bylo skoro 70V, při plném vybuzení to spadlo asi na 52V, trafo EI32X32, sám jsem si je vinul.
Hudebně 100W, "trvale" 70W/4R.
Krabička zcela papírová, v zadu trčely žebra chladice z 1mm Al plechu, vážilo to ani ne 4kg.
A přeřvalo to i Mono 50 smile

Kamarád, co to používal ke kytaře si pochvaloval, jak to pěkně boostruje.
Jen se na to nesmělo šlápnout.
Dělal jsem to za 500,- Kčs, pak za 700, kam se hrabe čínan smile

Re: Danwatt ...

To bylo z dnešního pohledu strašně drahý, smažákovej i pivní index od té doby vzrostl cca o 5000%... A to chodim do levnejch hospod

Re: Danwatt ...

kaed napsal:

To bylo z dnešního pohledu strašně drahý, smažákovej i pivní index od té doby vzrostl cca o 5000%... A to chodim do levnejch hospod

Ale blbost. Za mejch mladejch pivních let stála točená jedenáctka 3,30Kčs a dnes jí točej za 30Kč, někde jinde za 35Kč. Takže index vzrostl "jen" o cca 1000%.

Re: Danwatt ...

danhard napsal:

Wili, to nebylo na Tebe, ale na Františka.

Transiwatt to dělat nebude, protože tam je budič jako darlington a nemá takovou saturaci jako MJE340, která je zde přebuzená.
Vstup je o něco odolnější, protože jsou tam v serii větší vstupní odpory.

Upravovaný TW40 to nedělal, i když tam to zapojení budiče po úpravě diodou také vzniklo, ale byly tam jiné poměry.

Proti 1k ve vstupu jsem zde varoval.
Větší odpory v lokální zv. jsem použil, protože BV s tím honil jiné parametry a byla to chyba.
Taktéž byla chyba tam nechat budič s BD139, který šel do lehké saturace, protože to ničemu nevadilo.

Když se přidá ta jedna antisaturační dioda, tak by to melo být i lepší, než prostý darlington, protože nejde do saturace ani ta BC546B.

Dělá to až když je saturace budiče - odtrh, víc než asi 5us, pak se stačí zablokovat vstup a způsobí to to překlopení.


Antisaturační dioda anodou na bázi BC-546 a katodou na kolektor BD-139? A má to "nějaký" přínos i při nižším napájecím napětí (47V)?

Re: Danwatt ...

Nemáte zkušenost s těmito trafy?
https://www.vpcentrum.eu/zdroje-napajen … 2-14a-ip00
Říkám si že k Danwattu osazenému TIPy a s BDčkem v budiči by něco podobného mohlo stačit...

Re: Danwatt ...

Skúste pridať jednu diodu medzi bázu a emitor "predbudiča" BC546 (katoda na bázu, anoda na emitor). Zrýchli to zatváranie budiča  a výrazne zredukuje problémy so zablokovaním.
https://i.postimg.cc/7PBYPcm2/danwat.png

Re: Danwatt ...

Aha bv ja som ta zle pochopil na prvykrat a tu diodu som dal trochu inak. Ok skusim teda este raz podla schemy co si poslal a dam vediet ako to dopadlo..

Re: Danwatt ...

Diodwatt smile

(upravil danhard 28. 12. 2019 16:06)

Re: Danwatt ...

Dioda D6 už nemá význam, když je to ošetřené antisaturační diodou.
Pokud se použije jen ta, tak se u MJE340 sníží saturační doba asi na polovinu.

Opět upozorňuji, že malý seriový odpor ve vstupu zvyšuje citlivost na zahlcení vstupu.
Taky vstupní filtr by měl mít něco pod 20Hz, aby do zesilovače nelezlo co nemá, co nemůže střídavě vázaný výstup přenést.

(upravil Wili 28. 12. 2019 20:09)

Re: Danwatt ...

ospravedlnujem sa za dezinformaciu z predoslej strany, dioda pomohla. Ja blbec som to zle pochopil a zapajal diodu z prveho bc do konca, potom to logicky robilo blbosti big_smile

S diodou z baze darlingtonu do kolektoru mje to uz funguje dobre, sice tam vznikne ciastocne prekmit ale nezborti sa budenie uplne na nulu takze je to uz blbuvzdorne. Pri vyssich fr. napr. 20k sa to sprava tak ze v momente kedy by to zblblo sa to len zmeni/preklopi na obdlznik. Este sa s tym trochu pohram a potom spravim video ako to vyzera a hodim sem.

Rozhodne dakujem BV za same prinosne rady a skvele zlepsovaky, od kondenzatoru cez diody zdroja prudu az po smiesne diody pre stabilitu, mne by take drobne zmeny ani vo sne nenapadli a zazracne to meni chovanie celeho zapojenia.

(upravil Wili 28. 12. 2019 20:39)

Re: Danwatt ...

Tu je video s diodou do 4R zataze. Ten hrb na vrchole sinusovky je od zvlnenia zdroja. Prekmit ktory vznikne na nabeznej hrane v hlbsej limitacii je spominana nestabilita, ktora zbortila bez diody budenie ale tu vidno ako to ta dioda podrzi a preklopi na obdlznik a zachrani budenie ktore sa nestrati, takze to pomohlo...

nemam na stole miesto lebo tu mam trochu bordel a generator som drzal v rukach takze sem tam prekmit na padajucej hrane obdlzniku je len zly kontakt BNC kabla z generatora.

https://youtu.be/_X-qZsIdqms

EDIT: skusal som teraz este do 8R zataze a tam ten prekmit kedy by spadlo budenie nie je, takze to bude nieco co suvisi s nedostatkom prudu asi v budici alebo konci kedze na 4R zatazi to vidiet a na 8R nie. V zdroji prudu mam 10R odpor, skusim znizit co to spravi.

EDIT2: skusil som aj co spravi ta druha dioda medzi bazami darlingtonu, myslim ze ten prechod do obdlznika a prekmit je trosicku mensi a vdaka nej plynulejsi a hladsi ale mozno sa mi to len zda, asi robi minimalnu zmenu v spravani.

EDIT3:

video prepinanie medzi 4R a 8R

https://youtu.be/k3almnRVTlI

Re: Danwatt ...

Tak jsem zkoušel oživit svou variantu (schéma Wili deska moje) a zjistil jsem,že ty budiče topí jaxviňa.Buď tam má krpu nebo se budu bát že ty celoplasty upeču.Budu to muset píchnout na kus hliníku.

Re: Danwatt ...

to126 musia byt na chladici, je na nich par Watov...

Re: Danwatt ...

Nečekal jsem,že se ohřejí tak rychle.Tam by chtělo něco parního.Přes ten celoplast se to bude blbě chladit.Píchnu to na chladič a zkusím potrápit.

Re: Danwatt ...

to126 da 10W celkom v pohode, ak mas dobru pastu aj viac...

Re: Danwatt ...

Wili, prečo to nasilu  robíš s MJE340 na mieste budiča? BD139-16 bude výrazne lepší.

Re: Danwatt ...

BD139 mi strelil lebo je mimo SOA

(upravil BV 28. 12. 2019 21:33)

Re: Danwatt ...

Aké máš napájanie a konce?

Re: Danwatt ...

63V a toshiby 2sc5200/sa1943

(upravil BV 28. 12. 2019 21:49)

Re: Danwatt ...

Nemôže byť mimo SOA, ak si to netrápil do 2R.. Konce prežili a strelil len BD139? A bol to značkový BD139-16, (na chladič ) alebo len "various "BD139 ,nejaká ćína? V zdroji prúdu  BD140, alebo MJE350?

Příspěvky [761 až 780 z 1,503]

  Stránky: ««« 1 ... 37 38 39 40 41 ... 76 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£