Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Stereo zesilovač s moduly DPA223

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [3]

(upravil j_paseka 9. 11. 2018 8:20)

Téma: Stereo zesilovač s moduly DPA223

Plánem na stavbu zesilovače s moduly DPA223 jsem se začal zabývat před šesti lety. Desky jsem koupil přímo od autora pana Pavla Dudka. Před dvěma lety jsem nakoupil součástky a pustil jsem se do stavby.
Poté co mi při záverečném testu jeden kanál shořel. Jsem dva roky na zesilovač nesáhl, nebyla nějak chuť. Až teď po dvou letech a shánění nových desek všude možně, jsem zesilovač znovu úspěšně dokončil.

Snažil jsem se zesilovač udělat  „jednoduchý“ hlavně z pohledu ovládacích prvků. Jelikož je plánováno použití zesilovače spolu s předzesilovačem s Dispre II (https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 12#p327012), rozhodl jsem se vypustit ovládání hlasitosti a přepínání vstupů, neboť ty už obsahuje výše zmíněný předzesilovač.

Hlavní část zesilovače tvoří moduly DPA223 o výkonu cca 100W/4Ω. Jako korekce jsem zvolil zapojení od pana Ing. Semanka, které dříve prodával jako stavebnici pod názvem SP500. Zapojení umožňuje vypnutí-přemostění korekcí přepínačem „direct“.
Zesilovač je vybaven modulem soft-startu, kromě pomalého náběhu toroidního transformátoru se stará o automatické zapnutí zesilovače při zapnutí předzesilovače („remote control“).
Popis soft-startu je umístěný na internetovém fóru Světelektro. (https://svetelektro.com/modules.php?nam … 37#p628989).
Zesilovač je napájen z toroidního transformátoru o výkonu cca 300W zakoupeného u firmy Aldax pod označením ATr2B. Transformátor poskytuje kromě dvou hlavních sekundárních vinutí pro napájení modulů DPA223 i dvě pomocná vinutí o napětí 22V. Ta jsou využita pro napájení korekcí.

Krabici pro zesilovač jsem zvolil výšky 2U koupenou u firmy Modushop. Přední a zadní panely jsem nechal zhotovit u firmy Quickpanel. Pro upevnění jednotlivých modulů je opět použito plexisklo upevněné ke dnu krabice pomocí šroubu M5 držícího toroidní transformátor a šroubu jedné z nožiček.

https://www.rajce.idnes.cz/f1331629775/350pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1331629734/350px

Další fotky - https://pasecka.rajce.idnes.cz/Stereo_z … ly_DPA223/ .

Re: Stereo zesilovač s moduly DPA223

Zase pěkné, co dodat.
Už jsem se unášel u zmíněného předzesilovače. Vždy se musím krotit a brát to, že tento zes není pro profi; u profi by mi vadily ty kablíky poblíž výstupů a přidaná malá trafa. Tady se s tím nebude házet (předpokládám, že doma nemáš ke koníčkům nevraživou paní domu smile), tak jsou ty kabely naopak skvělé při případné úpravě, opravě či zdokonalení.
Vždycky blednu závistí, když vidím, jak tu dovedete udělat krásný dizain. To jsem nikdy nedovedl...

Re: Stereo zesilovač s moduly DPA223

j_paseka napsal:

... vynutí ...

Prosím Tě, nic nám tady nenuť smile

Příspěvky [3]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Stereo zesilovač s moduly DPA223

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£