Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 42 z 49)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

  Stránky: ««« 1 ... 40 41 42 43 44 ... 49 »»»

RSS

Příspěvky [821 až 840 z 967]

(upravil therion 12. 1. 2023 11:40)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

No ony i BD140-STM uz to maji v TME nahnuty : /

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Není náhodou v okolí Liberce někdo šikovný kdo by mi vyměnil šumící tranzistory v receiveru Kenwood KR-4140 a nastavil klidové proudy. Jsou tam 2sc458 které jsou prý poruchové a doporučují se vyměnit. Já bych výměnu zvládnul, ale nemám další znalosti a vybavení jako osciloskop atd. Asi to nelze jen tak vyměnit bez dalšího nastavení? Cenu za práci respektuji.

(upravil mechanik 13. 1. 2023 0:56)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

dawsoo, ja zásoby mám big_smile (som fotil pred necelým rokom)

https://i.postimg.cc/0j3pDJ9M/20220424-223004.jpg

https://i.postimg.cc/sx2cprS8/20220424-222902.jpg

Dnes mám toho viac. Pribudlo tak 50ks jfetov v TO92. Tiež tak 50ks na budiče v TO-126 a 200MHz toshiba budiče v TO-200 asi 50ks. Tiež najrýchlejšie koncové bipoláry ktoré som už mal ale našiel som ich dokonca MT-200 smile To bude super na chladenie v Ačku...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

To asi bude bohatě stačit když děláš jen věci pro sebe ...Já nakupoval nejvíc asi v letech 2011-2015 (nedis,tme,rs,ecom,mouser,digikey,a x dalších různých dodavatelů) v té době začal velkej pokles dostupnosti do té doby běžných součástek, tak jsem se snažil to zachytit a bral jsem to min. po 100-300ks  (malé) po 50ks (střední) a 24ks+ velké tranzistory. Povedly se mi i pěkné kousky z buyout kde se rušily kšefty např 2SK30,2SK117 BS250 apod.... Takže kolik čeho mám fakt netušim,mam to v krabicích roztříděný a popsaný v pytlíkách a pytlích a pár kusů od každého v šuplíkách jako provozní zásobu big_smile

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

No jo to je rovnaky umelo vytvoreny problem ako so vsetkym, prisla korona a ludom drblo a vykupili muku, spagety a ryzu. Toto je podobne, ak zazrakom nieco naskladnia tak pride magor ako ty a mechanik co to vykupi po stovkach aby si bastlic nemohoo kupit 10 kuskov… hlavne ze to budes doma syslit v krabici 20 rokov to ta zachrani.

Sry za ten hejt ale takto to proste je… rovnako ako graficke karty a krypto. Teraz ich nikto nekupuje a je ich jak nasrano za super cenu. Ja chapem ze su to obsolete veci ale obzvlast ak to priekupnici a zberatelia masovo vykupia takto to potom vyzera.

Treba novo vyrabane zapojenia optimalizovat na smd, take to252 sa krasne da pritlacit na chladic a je tam pekny vyber… len trochu popremyslat pri navrhu. Ja sa o to v poslednej dobe snazim no potom skoncim spat u tht lebo je problem v eshopoch uz aj tie smd niekedy najst a paradoxne tht su… ale pri sucasnych cenach vsetkeho sa uz malo co oplati doma stavat sad

(upravil mechanik 13. 1. 2023 12:57)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Wili, vôbec to tak nie je. Sledujem trh cez 10 rokov a túto tému som založil. Tieto zásoby som začal robiť v 2013. Vtedy som si kúpil asi 10 párov párovaných 2SK170+2SJ74 z USA. S tým že najviac som toho kúpil v 2021. To som dal za tranzistory do 1000e. Ani nechcem vedieť kolko je v tom penazí big_smile Všetko to kupujem zo zdrojov kde nenakupuje nikto z fora. Zásoby robím zo špeciálnych vecí. BCčok je tam len pár desiatok kusov. Koncáky od ON Semi sú tam skôr omylom. Ak ich niekto chce tak rád predám. Sú to tie TO-264 asi 30MHz...

Pardon za výraz ale TO-252 je oproti TO-126 na hovno. TO-126 nastojato zaberá miesto asi ako TO-92. Táto prakticky TO-220 placka na ležato bez krídelka zaberá strašnú plochu. Vezmi si že mám buffer kde je 12xTO-126 a tie buffery sú 4. Kebyže tam dám TO-252 tak je ten buffer 8x väčší. Dalšie miesto zaberie úchyt chladiča. Pokračoval by som tým že to spájkovanie velkej plošky tranzistoru na DPS ti znemožní spoje v top. Takže aj kompromisnejší návrh DPS. Navyše to je na vysoké prúdy, takže vysoké kapacity... Chýba niečo rýchle s malými kapacitami ako robilo SANYO pre CRT/video a TOSHIBA pre audio.

Strávil som premýšlaním mnoho času a nevidím to najlepšie ale lepšie než dawsoo určite. Elektronky sa robia stále... Nájde sa nejaky výrobca ako unisonic a začne rôzne legendy robiť za tažké prachy, ale budú. Jednoducho velkých výrobcov už audio tranzistory neuživia. ON Semi čo skúpil sanyo aj fairchild ponúkne pre audio len pár základných vecí. Tiež netreba čakať dostupnosť v bežných eshopoch...

Ja za SMDčka som rozhodne. V DACe mám až na folie, polymery a konektory v SMD všetko. Až raz budem stavať RIAA z diskretnych OZ tak to urobím kompletne na SMD. V SMD sa robia parádne veci... Problém je čím nahradiť veci na vyšší výkon...

dawsoo, nezaujali ta tie toshiby? Ešte so starým logom a zeleným púzdrom smile Sú to tie rýchle typy smile Ešte som ich nepočul ale teším sa až to niekedy otestujem. Priznám sa že mna zhánať tieto modely čo používal acuphase začiatkom 70s a dalšie nedostupné veci baví. Je to zaujímavý "matroš" a nemá náhradu. Na druhej strane SMDčka v DACe mám tie najmodernejšie. Crysteky, polymery a špičkové SMD regulátory s hromadou vývodov...

(upravil dawsoo 6. 2. 2023 21:18)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Wiili sorry ale tvůj zoufalej křik je zcela mimo, to že jsi naštvanej na dostupnost rozhodně nevyřeší to že lidem co sledovali vývoj a předešli tomu za to že neměli hlavy v prdelích a koukali dopředu nadáváš, je fakt trošku zoufalost.

Nedostatek dílů není vůbec o žádným vykupování nějakých překupníků,ale o ukončování výroby průmyslově neperspektivních součástek.Audio a hifi tak jak ho známe včetně DIY je čím dál více naprosto marginální oblast, která nikoho z výrobců nikdy moc nezajímala a dnes už asi vůbec (dobré trandy držela ve výrobě víceméně jen CRT technologie) vývoj je jasnej a je bohužel jen otázkou času kdy to umře uplně. 

Já zásoby dělal z nutnosti, protože jsem tehdy servisoval a dělal speciální věci a pokud jsem potřeboval třeba vybírat tak z 10ks to fakt nejde big_smile To že jsem se na celý hifi vyprdnul je věc druhá,nicméně pozitivní aspoň na tom je, že zásoby pokud je nevyužiju nebudou ztrácet na hodnotě a jestli je někdy třeba i prodám se ziskem a nebo ne, je čistě moje věc do který nikomu vůbec nic není ,neb ceny na trhu u všech nedostatkových komodit vždy určuje nabídka a poptávka nikoliv něčí přání smile

Mechaniku jo, starý toshiby ještě pár ks asi mám jak TO3p A1146/C2706 tak i to pouzdro podobný MT-200 a držel jsem je čistě na Yamahy který jsem měl a sbíral jako svou srdcovku. Dneska už to beru čistě pragmaticky vše lze nahradit Sankenama které jsou jen o něco pomalejší ale maj lepší SOA v podobných pouzdrech A1186/C2837 a A1215/C2921 a jejich menší verze se stejným chipem A1303/C3284 těch mam dost.

Co jsem bohužel nestihl byly 2SJ74 a TO3 rychlý 30Mhz komplementáry 2STA /2STC od STM sad Ačkoli by to asi byly spíš sbírkové kousky nebo na experimenty typu náhrada japonců či modifikace stávajících, kde jsou použitý kováky TO3.

SMD je určo pro výrobu super technologie,nikoliv však pro servis a v kombinaci s pbfree green sračkama ani moc na trvanlivost,když srovnám věci i 50 let staré co stále fungují a tzv. moderní šrot co vydrží 3-5 let tak není myslím o čem moc přemejšlet. Emitoráky v SMD s propálenou PCB  když zesík dostane co proto je fakt ňamka big_smile

edit opraveno typ číslo u komplementáru.

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Ta nedostupnost a ukončování výroby není jenom u tranzistrů pro audio, ale u součástek obecně. Dneska už prakticky nikde nedokážu už ani koupit slušnej konedenzátor na 450V, budiče mosfetů (IR2104), výkonový mosfety z arozumnou cenu,  jednočipy, který ještě onehdy stály pod 1E (attiny 25,45,85) prodávají už jenom překupníci na aliexpresu, kde nikdy nevíš, co ti pošlou, stejně jako klasický atmega 328 procesory... Asi je něco špatně, a že by se tak náhle doprodaly dlouholetý zásoby "jednoduchejch" součástek, se mi nezdá. Mopžná mají výrobci plný sklady a spekulují na nárůst ceny, až se vykoupí i všelijaký smé z aliexpresu...
Co mě naštvalo, tak Ti mi posílá newsletter, byyl tam nějakej obvod na spínanej step down, co se mi líbil, tak na to kliknu, a přímo v Ti měli loni dostupnost prosinec 2023...
Tak proč mi posílají newsletter, když mi to nechtějí dodat? To už je jak za komančů, nikde nic není, aspoň zatím je jídlo a chlast, jinak už by asi byla nějaká selská rebelie...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

dawsoo napsal:

Wiili

SMD je určo pro výrobu super technologie,nikoliv však pro servis a v kombinaci s pbfree green sračkama ani moc na trvanlivost,když srovnám věci i 50 let staré co stále fungují a tzv. moderní šrot co vydrží 3-5 let tak není myslím o čem moc přemejšlet. Emitoráky v SMD s propálenou PCB  když zesík dostane co proto je fakt ňamka big_smile

Neni to stou spolehlivosti az tak strasne. Od doby co jsme v praci presli kompletne na smd se poruchovost spise snizila. Je to o tom pouzit kvalitni pb/free pastu a profil. A pajeni v tezkych parach se ukazuje jako jedno z nejlepsich i pro vetsi soucastky s velkou tepl. kapacitou.

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

co jsou těžký páry? Co jsem viděl SMD linky, tak se to obvykle "peklo" v infratunelu, ale na druhopu stranu, byly to automotive věci, takže předpokládám olovo, ale nevím to jistě, víceméně jsem jenom šel kolem...
I při bastlení, když se dělá víc než 10ks, tak je smd na pastu a pájení horkým vzduchem jistě přínosem v rychlosti osazení, proti klasice. Ale tady to pořád nikdo nechce slyšet. Na druhou stranu, poškozená deska s SMD součástkama je sice opravitelná, ale jsou to úplně jiný technologie, něco jsme shlídl na YT, (doplnění chybějící mědi, oprava laminátu) ale zatím nezkoušel.

(upravil therion 18. 1. 2023 9:08)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

je to jen o neco malo vetsi nez infra pec. Ta uz mela s vetsime soucastkama (civky, kondy) problem. Tohle je opravdu spolehlive a hlavne to neprepaluje soucastky s tmavym povrchem jako infra.

https://i.postimg.cc/bNKTNLm3/IMG-20230118-065314-500.jpg
https://i.postimg.cc/1tt6KNW8/IMG-20230118-065321-349.jpg
https://i.postimg.cc/B6kgLgqS/IMG-20230118-075553-807.jpg

https://www.dps-az.cz/vyroba/id:80520/p … ne-funguje

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

therion: vyřiď těm údržbářům, co se starají o tu pícku na fotkách co jsi dal, že jsou pěkný čuňata, ať to alespoň jednou za čas očistí od těch sraženin tavidel smile
Co v tom používáte za kapalinu ? Měl jsem za to, že to je tak na prototypy ultradrahejch (a extra citlivejch) věcí, jelikož ta "kapalina" byla drahá jak čert smile

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

o německém polovodičovém průmyslu

https://youtu.be/cxrkC-pMH_s

(upravil therion 22. 1. 2023 10:57)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

DJ_Rix napsal:

therion: vyřiď těm údržbářům, co se starají o tu pícku na fotkách co jsi dal, že jsou pěkný čuňata, ať to alespoň jednou za čas očistí od těch sraženin tavidel smile
Co v tom používáte za kapalinu ? Měl jsem za to, že to je tak na prototypy ultradrahejch (a extra citlivejch) věcí, jelikož ta "kapalina" byla drahá jak čert smile

Pouzivame to na beznou vyrobu, ta kapalina tam vydrzi dlouho. Jak je to s cistenim nevim, ale ta pec uz jede tak 10let , prakticky denne.

dawsoo napsal:

To asi bude bohatě stačit když děláš jen věci pro sebe ...Já nakupoval nejvíc asi v letech 2011-2015 (nedis,tme,rs,ecom,mouser,digikey,a x dalších různých dodavatelů) v té době začal velkej pokles dostupnosti do té doby běžných součástek, tak jsem se snažil to zachytit a bral jsem to min. po 100-300ks  (malé) po 50ks (střední) a 24ks+ velké tranzistory. Povedly se mi i pěkné kousky z buyout kde se rušily kšefty např 2SK30,2SK117 BS250 apod.... Takže kolik čeho mám fakt netušim,mam to v krabicích roztříděný a popsaný v pytlíkách a pytlích a pár kusů od každého v šuplíkách jako provozní zásobu big_smile

Nevzpomenes si kdy toshiba u vykonaku napr. 2SA1302/2SC3281 prestala barevne odlisovat vodivost zelena/cerna?

(upravil já Michal 6. 2. 2023 22:17)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Ahoj.
Prosím sháním 2SC1645 npn Darlington TO92 125Mhz 40V 0.3w ? Nebo poradit náhradu.
Vím,že se dají koupit na eBay, ale potřebuji mít jistotu že je to originál. Nechci a možná ani nemohu, to pájet několikrát. Je to oboustranná deska a výkonové. tr. (10 ks.) mají zahnuté vývody přes desku.Dík.M

Vyřešeno,budou z Utsource.

(upravil dawsoo 6. 2. 2023 21:22)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

therion napsal:

Nevzpomenes si kdy toshiba u vykonaku napr. 2SA1302/2SC3281 prestala barevne odlisovat vodivost zelena/cerna?

Asi každej výrobce jindy, ale ne všcichni japonci ... bylo to v letech 1993-2000. Výrobu nevím ale prodej a ve finál výrobcích Vidět bylo oboje verze v TO126,TO220,TO3P,TO247,TO264 v hifi mašinách z devadesátek ale i v profi např starší ještě dobrý genelecy. Sanken,Sanyo,Rohm i Panasonic např měli vše černé. Toshiba,NEC,Fujitsu,Hitachi zelený a černý. Speciálně 1302/3281 v čistě černý i u P polarity jsou hodně raritní a spíš je to fejkovka když na to dnes člověk narazí náhodou.

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

dawsoo napsal:

... BD139/140 jdou vyměřit někam mezi 110-130V = což na to domácí šmrdlání co tu dělá až na vyjimky 90% osazenstva myslim bohatě stačí. big_smile

prosim ma niekto info, ake ft maju momentalne bezne dostupne BD-cka (ON, STM) ... v ofic datashitoch som to nenasiel, na zmeranie nemam vybavu. dakujem.

(upravil dawsoo 6. 2. 2023 21:19)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

zs_
cca kolem 50-100Mhz podle velikosti a geometrie chipu a P/N polarity. STM a Phillips jsou rychlý,Fairchildy a ON pomalejší. Teslácký KD13x/140 maj cca 50-60MHz.

Není co dodávat...

(upravil therion 7. 2. 2023 7:57)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

zs_ napsal:

prosim ma niekto info, ake ft maju momentalne bezne dostupne BD-cka (ON, STM) ... v ofic datashitoch som to nenasiel, na zmeranie nemam vybavu. dakujem.

Tme uvadi u STM 50Mhz , ale cert vi kde na to prisli. Datasheet o tom totiz taktne mlci : ))

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

diky Dawsoo za info,

@therion, tym 50MHz by som este uveril, ale rad alternativnych vyrobcov/dealerov (UTC, NXP, ISC...) vo svojich datashitoch uvadza az 190MHz ... a tomu uz ja osobne tazko uverim ...

Příspěvky [821 až 840 z 967]

  Stránky: ««« 1 ... 40 41 42 43 44 ... 49 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£