Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 134]

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

lukyn napsal:

  Já potřebuju opravdu schéma ''držák'' zesilovače, který mě nenechá ve štychu. Nějaké bastl pokusy... to je ztráta času a peněz. Uvažoval jsem okopírovat nějak starý zesák, třeba QSC USA1310, ten dá 1kW do 2R. Co vy nato?

Ako si sám napísal, nakoniec bude tento "projekt" naozaj strata času a hlavne peňazí....na výkon 2400W/4 v mostíku je treba riešiť aspoň H step a nie AB...Najlacnejšia varianta bude kúpiť nový príp. zánovný profesionálny zosilovač niečo ako EV Q99 v mostíku 2800W/4R príp. orientovať sa na D Class napr. PKN XD4000 (2100W/4), XD6000 (3600W/4). Ja by som si netrúfol pripojiť drahé 18" príp. 21" reprá na domorobo zosilovač výkonu 2400W/4 a spoliehať sa, že to nestrelí. Predpokladám, že s takým výkonom budeš budiť nejaké subbasy. Dnešný trend je na budenie subbasov používať ľahké D class 9kg a nie sa orientovať na ťažké 37kg  H step ako sú QSC 4050HD príp. 5050HD. Osobne by som sa cestou domorobo zosilovača výkonu 2400W/4R neuberal.

(upravil Otas 19. 7. 2015 18:38)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

2400 W/4 - nároky jsou to vysoké, to vypadá na nějaký 21". Pro menší se to nevyplatí.
Cesta kopií profi je podle mne cestou největšího hledání. Lepší použít některá zapojení od A. Krause, kde je i domakaný plošný spoj, což ušetří dost práce a sníží rizika na minimum. Namísto zde nepoužitelných chabých 2SC5200, 2SA1943 to bude chtít jít na daleko lepší (SOA i výkon) MJL1302/3281, které přitom nejsou moc drahé a vypadají s těmi Toshibami vyměnitelné (u jedné konstrukce jsem tak s úspěchem učinil).
Na kanál, napájený +- 80 - 85 V naprázdno (což je pro výše zmíněné konstrukce standard) je to alespoň tak 8 párů, je potřebné to dopočítat se znalostí vlastností chladícího systému (chladící systém na rozptýlení cca 1,2 kW bude DÍLO). A můstek a společný standardní ochranný systém. A dvě 2 kW trafa, už mne bolí ruce za Lukyna.
A nebo nějaké spínané zdroje, lákal by mne například tenhle:
http://connexelectronic.com/product_inf … m74bq46ep5
I tak to bude na zásuvkový rozvod nápor.
Tak bych to řešil já, pokud bych nenalezl vymakané zapojení v D nebo T. Bohužel tam, odkud je zdroj, na Lukynovo zadání (2 ohmy) nemysleli smile.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Otas díky za link na SMPS. Hned bych si tam vybral, jen na ně nemám žádné reference....

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Otas pozrem na cenu toho zdroja a hneď mi pride jasné že cena za celkový koncák sa výšplhá nad 600€. Dám sem ešte jeden tip a potom nech si už zadavatel témi robí čo chce. Vyše roka používam konce od thomana TSA 4-1300. Jedná sa o 4 kanál s realnym vykonom 4x1650W/4R. Cena pod 500€ tri roky záruka. Koncák je trojstupňové Hčko váha 12kg. Pri tejto cene nemá význam nič iné riešiť.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Tak to jste oba špatně koukali:
1300W zesík (do 4Ohm) aj se zdrojem za 265 doláčů = cca 250€
http://connexelectronic.com/product_inf … cts_id/119

Vlastně nad ním slintám už hodinu,a nevím co si o tom mám myslet. Asi zkusit. Už jsem do kanálu vyhodil víc peněz, tak pár korun se už nepodělá.

(upravil samponek 3. 8. 2015 8:31)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

2SC3281 jsem kuchnul, má stejný čip, jako kádéčko, takže platí to samé jako s kádéčkama - kýble, pokud 2R http://s2.postimg.cc/jqc6i1d51/002.jpg http://s21.postimg.cc/55ccpgxhv/zesilova_s_KD606.jpg Jeden tranzistor musí šlapat na nejvýš 20 až 30W, jinak je to celý nespolehlivý a jednou se to prorazí. Tedy dvě kádéčka 50W, čtyři kádéčka 100W atd...
Tolik tranzistorů, co je na obrázku potřebuješ v AB na 1500W, pokud chceš, aby to opravdu fungovalo, jiné tranzistory nijak výrazněji větší čip nemají,  jen KD503 má o něco větší.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

"trojstupňové Hčko" -  když je to stupňové, tak je to třída G.

(upravil Dohnalik 19. 7. 2015 21:19)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

samponek: nedá mi to, ale ty máš nějakej problém se neustále chlubit šrotem? všichni včetně zakladatele vlákna ti napsali, že nemají zájem, akorát je tu ted 60% vlákna zasraný hovnama. Just saying.

Pokud to máš na basy, tak bych prostě šel do Dčka. Vím, nemáte to nikdo rádi...ale chce to zkusit se přemoct. Použít ověřený budič a ověřený konce, můžeš si dovolit to klidně několikanásobně předimenzovat a tahat z toho 4kW do 2R, Dčku je to jedno, má tepelnou ochranu a má proudové snímače, který neustáhle hlídají SOA tranzistorů...něco, co u běžnýho lineáru budeš dělat docela dost složitě. Odpálit dobře udělaný Dčko jde maximálně tím, že na jeho výstup připojíš velký napětí s ohromným proudem...a možná ani tak ne.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Už si tu mudrlant? Chýbal si nám. Ked hovorím klasa H tak klasa H.
http://forum.qscaudio.com/forum/viewtop … mp;p=12283

(upravil Hazys 19. 7. 2015 23:08)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Něco bych ti rád pověděl, ale pak by ses možná litoval. smile

...

(upravil samponek 20. 7. 2015 8:09)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Nikdo neříkal, že D nemáme rádi, Déčko se taky dá zprasit a nic k tomu nepotřebuješ, s TL494 a H můstkem s kádéčkama na nizkém kmitočtu, v basáku je velká vzduchová tlumivka drátem 1.5mm  10mH a kondík 20 až 50 mikro, odežere všechno nad 500Hz a když zesilovač píská na řádově kilohertzech, stejně to není slyšet a basuje to.

Bastlení je na nic, klidně můžeš dát do AB zesilovače dva tranzistory, napálit tam 2R a 100V, poleze z toho 400W, ale bude ti to hrát 3 vteřiny a pak to udělá pink, zadavatel potřebuje, aby to hrálo řádově hodiny a dobře ho chápu, je už jedno, jestli kádéčka ze šrotu, nebo pajcované MJ, ty mají ještě menší čip a musí jich být ještě víc, než na obrázku, jinak to nepojede, kdo tomu nevěří, může si hrát a dělat pokusy, pokud má čas a chuť, žádnými 2SC3281, 2SA . .  MJ . .  to ošidit taky nejde, může tě akorát hřát pocit, že si za ně zaplatil a tudíž to musí být OK, ale tak to není,  také jich musí být moc, mají stejně velký čip jako kádéčka. Teda ošidit jde všechno, dokonce i zdroj,  jenže to nebude fungovat. . .

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Reproduktory mám 18NBX100, občas si můžu zapůjčit suby s 21SW152 smile. Nicméně Ještě by šly udělat slabší moduly v můstku, aby dávaly 1200W/8R ale tím pádem už bych nemohl dát suby paralelně a musel bych pro 4 suby tahat 2 koncáky, ale i tohle je řešení, vím že požaduju obrovské výkony sad

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Hazys, to označení třídy G a H je dané nějakou normou ?

(upravil samponek 20. 7. 2015 11:49)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Výkony požaduješ úplně normální, na basový bomby venku to jinak nejde, důležité je, aby v zesilovači tekly všude velké proudy ( nemyslím tím koncovými tranzistory) , v diferácích, žádný 0.5mA, ale 5mA, žádný vysoký hodnoty odporů, do zesilovače prší, leží v blátě na zemi, vlhkost. . . nebo naopak se dusí na slunku.  Tak nějak, aby to skutečně hrálo. Kýblům tranzistorů, nebo dvou IGBT bloků paralelně se nejde vyhnout.

Do G to taky můžeš upravit, stačí třeba dva stupně, míň to potom hřeje, v deseti zdrojích v sérii jsem využil indikátor s A777D z nějakýho Tesla kazeťáku a spíná zdroje a přidává a odebírá napětí. Žádná, nebo malá hlasitost = 44V, největší bomby = 225V, pak zase klesá. Zesilovač musí mít místo odporu 39k u ledek zdroj konstantního proudu = dva tranzistory, dvě ledky a tři odpory.

V zesilovači na 2.5kW mám kádéček 192, všechny jsou ze šrotu ( 96 televiz Color 110 a 110ST ) obrázek dávat nebudu, kvůli poznámkám některých ( je to zprasené maximálním způsobem daleko za hranicí představivosti )

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

lukyn napsal:

Reproduktory mám 18NBX100, občas si můžu zapůjčit suby s 21SW152 smile. Nicméně Ještě by šly udělat slabší moduly v můstku, aby dávaly 1200W/8R ale tím pádem už bych nemohl dát suby paralelně a musel bych pro 4 suby tahat 2 koncáky, ale i tohle je řešení, vím že požaduju obrovské výkony sad

Pokiaľ plánuješ napájať B&C 21SW152 (je vo verzii 4R aj 8R) tak jednoznačne k tomu niečo ako PKN XD/XE 6000, ak chceš využiť potenciál tých reprákov.  Tie 18NBX100 ti v pohode potiahne 2 paralelne na kanál. Rozmýšľať o napájaní 21" nejakým AB-éčkom v mostíku je v dnešnej dobe fantasmagória. Vezmi do úvahy účinnosť AB vs. D class a tiež váhu AB vs. D class. Koľko tepla musíš rozptýliť na chladičoch pri takom výkone v AB? Komu sa chce v dnešnej dobe ťahať pomaly 70kg rack zosilovačov koncepcie AB alebo H step oproti 9,5 kg váhe D class? AB sa používajú v aktívnom delení len na napájanie výškových driverov, kde stačí výkon 100-150W/8R.

(upravil djsteve 20. 7. 2015 14:38)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Je to sice mimo túto tému ale súvisí to tak dám poznámku k neodymovým reprákom o takýchto velkých  výkonoch.
Dnes je to móda a trend ponúkať reproduktory o kW výkonoch s neodýmovým magnetom. No ma to jeden háčik.
Vzhladom na to že toho neodýmu je tam akosi málo a výkony sa požadujú nehorázne dochadza aj napriak velkej koercitivnej sile týchto magnetov po čase k odmagnetovaniu a namiesto indukcie v medzere 1,2T tam po čase a dlhodobom pôsobení zmienených  kilowatov dochadza k miernemu odmagnetovaniu  a indukcia v medzere klesá pod 0,8T. Tomu všetkému ešte napomáhajú extrémne teploty v jadre mnohokrát presahujúce 150st.C. Padnutie indukcie mám overené na pár kuskoch značkových neodýmov zmeraním TS parametrov.
Preto chcem len pripomenúť že pokiaľ máte štýlové neodymové vysokovýkonné basáky bude vás časom čakať nemilé prekvapenie v podobe odpálenej cievky lebo s ubúdajúcou citlivosťou sa bude valiť večší výkon.
Pripomínam len že podobným neduhom trpia aj niektoré  reproduktory ALNICO.
V skutočnej profi branži si zvukári ktorý si tento jav uvedomujú na basové sekcie osadzajú výločne feritové repráky ktorým neduh odmagnetovania až tak nehrozí.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Jak dlouho takové odmagnetování trvá? Já jen, že jsem do 18NW100 valil slušně 1200W a ne tak docela basů, a pořád hráli jen líp a líp, víc a víc smile

(upravil Otas 20. 7. 2015 19:27)

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Samponku, závěry o 3281, které jsi sdělil, beru s úsměvem, v zesu QSA 1200 4 zmíněné páry na kanál při zátěži 4 ohmy a napájení +- 90 V AB makají minimálně 10 let bez poruchy (čili topí asi tak 40 W/ tranzistor + rezerva na protizkratovou ochranu). DJové jsou přitom hluší jako tetřevi. Od toho bych vlastně mohl mít potvrzení na 8 párů na 2 ohmy smile.

KD503 patří do dávné historie, nostalgie mne také občas bere, jenže při pohledu do SOA v katalogu zjistíš, že DC zatížení při UCE 80 V je jen 0,35 A, čili 28 W.
Ta měď pouzdra je dobrá, ve šrotu za ta hejna dostaneš nějakou kačku smile.
Pokud KD, tak se slušným SOA, což mne napadá jen KD3773.

Problém bude to chlazení zesu; napadl mne hezký příměr k těm 1200 W - žehlička. Bude potřeba udržet teplotu stále topící žehličky na cca 70°C. To bude docela výzva, především z dlouhodobého hlediska (zanášení chladících žeber a filtrů ventilátorů prachem - to je slabina i toho QSA 1200; čistím ho každé 3 měsíce). Ale zvládnout se to dá.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Crashpc:
To záleží na druhu muziky a použitom zosilňovači presete na procesore využití subharmonizéru a hlavne obsluhe.
Viem že sa tomu smeješ čo som napísal ale to že Ti ten reprák hral lepšie a lepšie je u profi reprákov známa vec. Niekedy treba veľa desiatok hodín aby si rezonančný kmitočet basáku sadol trocha nižšie.
No nemýl si tento jav s tým čo som písal ja.
Veľa záleží aj na spomenutých zosilňovačoch. A to hlavne vtedy ked nemajú integrovaný limiter ktorý zabráni tomu aby sa špičky v limitácii chovali ako jednosmerná magnetizačná zložka. Sínusovka v tvrdej nesymetrickej limitácii predstavuje jednosmerný prúd a jednosnerné mag pole. Pri takejto jednosmernej limitácii zostava membrána stáť a moc sa nehýbe kedže už nemá kam a reproduktor prestáva byť dobre chladený. Pripočítaj k tomu spústu jalového tepla a náchylnosť neodýmov demagnetizovať sa pri 200st.C a on ten zlom sa dostavý.
Ale nemusíš mať strach pri vykonoch okolo 1000W koncák je to ešte v pohode. To si naozaj ten reprák len tak švajstká.

Re: Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

djsteve:
Nemýlím si to. Opravdu šlo o rozehrávání, ale i pak dostával ten reproduktor slušnej kouř občas. 1200W špatně uřezaného/odfiltrovaného rachotu do limitu, a ten reproduktor po déle než roce práce neměl nejmenší problém vždycky předvést to samé.
Netvrdím, že to není možné. Tvrdím, že to není možné, pokud se k tomu člověk chová jako bílej.
Pokud vím, slušnej neodymiovej magnet má Tc kolem 270-300 stupňů. První příznaky slábnutí opravdu kolem 200 stupňů, ale povětšinou vratné. Aby ho reproduktor dostal na tuto teplotu, musel by se rozžhavit drát na cívce ještě víc. Jinak se dost slušne ochladí o okolní vzduch, protože u těchto reproduktorů se víc spoléhá na přímý odvod tepla nucenější ventilací.
Lidi co s tím pracují, jako třeba Hubert Mašín z prodance nemálokrát při opravě našli ROZTEČENÉ části cívky, kde z nepochopitelných důvodů muselo jít o několik stovek stupňů větší teplotu. No jestli se k tomu chová někdo takhle, nebo někdo cívku omlátí o dno, pak to zahoří a znehodnotí se magnet, tak se není čemu divit. Holt to s neodymem není tak jako že vyšťourám bodrel z mezery, vyměním membránu, a jede se dál, ale holt zkurvím celej reproduktor. To bych obecně nenazýval jako náchylnost nebo s tím nestrašil lidi, že to přestane fungovat. Je potřeba mít trošku soudnost.

Příspěvky [41 až 60 z 134]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Schéma zesilovače 1,2kW které pojede do 2R zátěže

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£