Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

(upravil kompresor 10. 3. 2015 22:34)

Téma: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Zdravím,

mám problém se slabším podáním jak basů tak nepatrně celkové hlasitosti u jednoho reproduktoru. U zesilovače jsem zkoušel různě prokombinovat výstupy na repro a pořád se jedná o tu jednu bednu. Při stereu to není téměř poznat, ale pokud pustím jednotlivé kanály zvlášť je ten jeden o něco slabší na basech a asi i díky tomu i celkově slabší na síle, mohutnosti projevu. Co se týká vrtání se v součástkách uvnitř bedny a zjišťování příčiny jsem na tom dost bídně, proto bych potřeboval aspoň nasměrovat čím to může být a jak to případně opravit/neopravit...Jak jsem psal není to zesilovačem, pořád to dělá jedna a ta samá bedna...Jinak samo pokud by byl někdo ochoten se na to mrknout nechci to samozřejmě zadarmo...

Díky na názor!

(upravil zdenek00 11. 3. 2015 13:56)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Schéma výhybky se dá najít na Repromanii. Jediné, co můžeš se základním vybavením zjistit, je stav kondenzátorů, které jsou paralelně připojeny k basáku, můžou mít velký svod. Podle schéma jsou to dva krabicové 8 mikro. Předpokládám, že tlumivka jen tak neodejde, závada by tedy mohla být buď ve svodu kondenzátorů nebo je vadný repro. Zkus odpojit oba kondíky u basáku a jakýmkoliv, i tím nejlevnějším multimetrem, změřit jejich odpor - měl by být nekonečný. Pokud je, bude bohužel s největší pravděpodobností vadný basák.
Edit.: když už to bude rozdělaný, ty kondíky radši zkus všechny, je to za chvilku. Všechny musí mít nekonečný odpor.

(upravil ple 11. 3. 2015 10:21)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Mám s tými bedňami podobnú skúsenosť, je pravda že v tom horšom pripade to môže byť aj basák, ale skôr to typujem na ten krabicový kondenzátor. Z tých čo som mal mala jedna niečo cez 2 ohmy takže bacha na zosik... treba to neodkladne doriešiť a nehrať na tom, minimálne zatiaľ odpojiť špatný kondik ale neveril by som potom už ani tým ostatným.

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Zkus ten basák odpojit od výhybky a na chvíli zkusmo připojit napřímo k zesíku zdalipak vůbec hraje, tím multimetrem (ohmmetrem) můžeš si ověřit průchoznost cívečky, nebude to meření přesné jen orientační, pokud naměříš nekonečný odpor bude přerušená a pak jenom výměna basáku, někdy se opravit, převinout dá ale...to je prácička pro zkušeného fachmana.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Perfektní, jsem vybaven měřákem a jdu se podívat co se ukrývá v útrobách 30 staré reprobedny yikes

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Tak mapa k pokladu tam nebyla, tak jsem vymontoval celou desku s kondíkama a cívkama a ty dva zapojený přímo k basáku mě ukazujou odpor kolem 2 ohmů, další dva kolem 11 a jeden kolem 4, jinak žádný kablíky jsem zatím neodpojoval, měřil jsem to jak to jsem to vydnal, tak nevim jestli to tak stačí nebo musím ty kablíky odštípnout a pak měřit, basák jsem zatím taky neodpojoval, když by to bylo těma kondíkama tak mě to přišlo zatím zbytečný. Co myslíte? Omlouvám se za pro vás asi primitivní otázky, ale rád bych to nějak vyřešil, bedny jsou jinak ve slušném stavu a rád bych si je nechal. Jinak jsou napájeny receivrem Yamaha R-700, 8-16 ohmů což by mělo být v pořádku..

(upravil zdenek00 11. 3. 2015 18:48)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Dva ohmy jsou špatně, vypadá to na ty kondíky. Mělo by tam být cca 8 ohmů. Nebo je něco s cívkou repra. Určitě je radši změřit i odpájený.

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

tak jsem ty dva kondiky od basáku odšmiknul, odšmiknul jsem je i mezi sebou a jeden je cca 2,5, druhej mě přijde divný nemůžu vůbec změřit?! šmikalo se i u basáku a ten teď vesele basuje na stole...takže chyba vypadá na dva kondiky, nebo mohlo s nima odejít ještě něco dalšího?? Pokud bych je chtěl vyměnit, musím měnit všech 5, nebo stačí jen ty dva?

(upravil zdenek00 11. 3. 2015 20:09)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Stačí ty dva, nebo i jen ten jeden vadný. Náhradou za oba dva se dá použít třeba z Dexonu jeden, MKT 15uF/250. Určitě ale časem nový všechny.
Edit.: Vadný je ten, co ukazuje těch 2,5, ten dobrý nemá žádný odpor!!!

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

http://www.klelektronik.cz/ozvucovaci-t … ovy-15-uf/
?

takže ten co nešel změřit má žádný odpor jestli to správně chápu...co by teda bylo vhodnější sehnat ten původní jeden vadný, nebo odpojit oba a dát tam tenhle bonbón? Ještě tam je jedna drobnost a to, že z toho vadného vede drátek do plastové cívky, tzn. by se připojily na jeden konec dva drátky?

(upravil zdenek00 11. 3. 2015 21:28)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Tak teda já osobně bych vyměnil všechny, v obou bednách, a měl natrvalo pokoj, tlumivky neodchází. Ale je to jedno, záleží na tobě. Ty starý můžou ještě vydržet měsíc nebo třeba taky 10 let, těžko říct. Jde i o peníze, pár stovek by to bylo. Jo a na jeden konec, oba dráty.
Nevím, jestli našels to schéma, tady je:  http://www.repromania.net/tesla/ruzne-r … 067-08.php

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

schéma mám, díky, musím se v tom ale nejdříve trochu zorientovat big_smile,  ten jeden vyměním určitě, znamenalo by to dát při výměně všech 5 kusů 3 ty dexony?

(upravil zdenek00 12. 3. 2015 10:42)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Kdybys měnil všechny, bylo by lepší je koupit jinde, třeba tady http://www.reproobchod.cz/kondenzatory-a903
Dexon nemá celou řadu a musely by se různě poskládat z více kusů.
Jsou potřeba do jedné bedny na basy 1ks 15μF, na středy 1ks 12μF, na výšky 1ks 2,2μF.
Edit.: ty kondíky bych vyměnil všechny ne proto, že by měly nějakej vliv na zvuk nebo že jsou modernější a kvalitnější, ale hlavně proto, že pokud se nějaký starý zase zkratuje, může při větší hlasitosti odejít konec zesu - pracuje pak do nízké zátěže. Máš asi štěstí, že se to odchytlo včas.

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Docela o tom vyměnit všechny i přemýšlím, ale nejsem si tak jistej jestli bych to zmáknul, je tam něco na co bych si měl dát pozor? Co tak koukám tak by odpadlo propojení mezi některými kondíky, někde bych se tomu ale nevyhnul(středy + výšky a 2x do cívky) a pak nějak šikovně připevnit k desce, dají se do desky vrtnout menší dírky na objímku?

(upravil zdenek00 13. 3. 2015 18:57)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

No tak zatím vyměň ten jeden vadný, aby se dalo hrát, časem kup ty nový a domluv se s někým na výměnu, je to práce snad na hodinu.
Dírky se tam nějak zřejmě navrtat dají, to budou průměru nějak kolem 3 mm, ne?
Je nutné si dát pozor na zapojení reproduktorů - oba vývody u každýho repra se musí zapojit tak, jak byly! Nepřehodit mezi sebou, jinak se bedna rozfázuje - hrát to sice bude, ale neposlouchatelně. Na reprácích by měly být tečky a ty by měly korespondovat se schématem.
Edit,: Nějakej krabičák 8 mikro ti tady třeba i někdo nabídne zadara, ale myslím si, že bys zvládl i tu výměnu všech, stačí jít podle schématu po drátech. Jo a půjčit někde páječku, tady bohatě stačí pistolová. A pokud možno i s cínem.
Na závěr změřit odpor na vývodech celý bedny, měl by být kolem 8 - 9 ohmů.

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Pokusím se zapojit repro jak to bylo, jen mám takový dotaz, týká se to konkrétně i těchto beden, kde u kabelů, které jsou vidět vně repro není označení + a -, co se může stát pokud mám kabely v zesilovači zapojeny obráceně?! 3 mm by mělo na nějaký užší pásek stačit, i do malé dírky se... smile jen jestli není deska něčím prošpikovaná a vrtání by to nenarušilo, ale to snad ne..

(upravil zdenek00 13. 3. 2015 19:09)

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Nebude to ničemu vadit, v bedně nejsou elektrolyty, je jedno kde je plus a kde mínus ze zesilovače. Akorát se musí připojit obě bedny shodně, stejnou polaritou.
Deska by prošpikovaná být neměla, je to zapojovaný vrchem. Však na ni koukni zespodu.

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

tak to budu muset stejně mrknout i do druhé bedny který kabel je + a -, to je teda docela divně řešené, že nejsou kabely vně nějak označeny, no nic to se pořeší...co se týká toho kondíku tam je to potřeba taky rozlišit? třeba na to starém tesla 473 mp 8uf 160v nijak označena polarita není..

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Svitkové kondenzátory nejsou polarizované jako elektrolyty. U svitkových nezáleží, jakje zapojíš (nemají + a - pól).
Polaritu bedny bez rozebrání zjistíš krátkodobým připojením 1,5V tužkové baterie na vývody bedny. Pokud se membrána basáku při připojení pohne směrem dopředu, je + pól baterie připojen k + pólu bedny.

Re: Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Zrovna nedávno jsem k těmto bednám psal v jiném vláknu: za uplynulý rok jsem repasoval tři páry těchto 30ti letých beden. V každé výhybce byly některé krabicáky hodnotami zcela mimo - hodně zvětšená kapacita, svody a některé měly i čistý zkrat. Takže musíš paralelně pospojované kondy rozpojit a každý zvlášť měřit na kapacitu a svody. Tímto základním proměřením získáš obrázek o stavu výhybky. Pokud to nejsi schopen udělat sám, tak to raději někomu svěř do opravy. Další možnost je zakoupit všechny kondy nové a preventivně vyměnit - to by zaručilo další dlouholetou bezproblémovou funkci. Místo hodnoty 16M by bylo možno použít levnější bipolár, ostatní (12M a 2M) by měly být každopádně svitkové. Já tyto kondenzátory většinou nakupuji u Prodance.
Jinak přívodní kabel má uvnitř bedny jednu žílu označenou červenou barvou, takže na to dej pozor aby byly v obou výhybkách zapojeny stejně.

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jedno repro hraje slaběji tesla pf 067 068, není chyba zes, help!

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£