Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 21]

Téma: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Zdravím,
poraďte, jaký měnič použít do hodně malé bass-reflex bedničky, o objemu cca 2.5L.  Ideálně, aby to hrálo od cca 80Hz. Cenově asi do 1000Kč za měnič. Klidně i nějaké fullrange či coaxiální.
Proč tak malé - protože to bude přenosné.
Díky,
P.

(upravil ondra.klofat 20. 1. 2015 20:17)

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

na jaký použití by to mělo být? Mám tu postavený původně k PC dvoupásmovky s 4" (původně v basreflexu 3,7l ) pak předěláno na uzavřenku... je v tom nějaký Monacor... nedopídil jsem se co to přesně je (byly z druhé ruky asi za 200,- za kus..takže jiná liga než o čem uvažuješ) nicméně mi to tu leží a nepoužívám to (nějaký čas jsem to používal s malym 2x5"subwooferem, pak už ani to ne). Od něčeho takhle malého bych tudíž nic moc nečekal asi ani ve vyšší kategorii a asi bych se s tím znovu netrápil, pokud by mě vyloženě netlačilo to, že to musí být opravdu extra maličké.

(upravil paka 20. 1. 2015 20:50)

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Bude to přenosné DAB/FM rádio, kombinované s možností použití buď jako mini kombo, nebo ozvučení k telefonu/tabletu a pod. Když už to stavím, tak si říkám aby to mělo tochu slušný zvuk...

Zkusil jsem cvičně zadat do kalkulátoru na výpočer bassrflexu parametry pár různých repro co jsem našel, z levných mám zatím adept Visaton FRS8 - vychází 94Hz/-3dB při 2.3L.  Z lepších snad Vifa NE95W - kalkulačka tvrdí 79Hz/-3dB při 2.5L - ale nevím jestli se to dá sehnat tady, našel jsem ho kdesi za $40 takže už není nejlevnější.

Doplnění: ještě jsem narazil na Mission CP-104 (za 16euro), tam mi kalkulačka tvrdí 77Hz/-3dB při 2.7L, otázka je zda se tomu dá věřit..

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Ideální by bylo, jako vždy, okopčit nějaký už hotový projekt... ikdyž se obávám že v téhle kategorii toho zas tak moc na výběr nebude. Ale konkrétní osazení..to ti moc neporadim... z toho co jsi uváděl jsem nejspíš nic neměl v ruce.

Možná trošku mimo, ale osobně bych k tomu asi přistoupil jako k All-in-one... odpadnou kabely a všechno.. jedna bedna je mnohem kompaktnější než dvě (což jsem z tvého příspěvku pochopil, že zamýšlíš). Teoreticky nějaké pseudo 2 a Půl pásmo s 5" basáčkem a malý 3" středy + tweetery po stranách.... (něco ve stylu: http://a248.e.akamai.net/pix.crutchfiel … utaway.jpg ) záleží jak moc se chceš piplat s vyhýbkama a zesilovačem.. to v téhle variantě bude samozřejmě trochu komplikovanější wink

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Něco podobného jsem řešil pro dceru a po všech kompromisech z toho vyšlo (co dům dal): subwofer - 2 x ARN 5614-doplněné další magnety bedna cca 24 l, basreflex 60 Hz a asi půllitrové satelity s koaxiálními autorepro Sony 130 mm, vložitelné vzadu na rohy subwoferu, ale mají asi 3 m kabely pro roztažení stereobáze. Zvuk přijatelný.

(upravil paka 21. 1. 2015 11:37)

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

ondra.klofat napsal:

Možná trošku mimo, ale osobně bych k tomu asi přistoupil jako k All-in-one... odpadnou kabely a všechno.. jedna bedna je mnohem kompaktnější než dvě (což jsem z tvého příspěvku pochopil, že zamýšlíš). Teoreticky nějaké pseudo 2 a Půl pásmo s 5" basáčkem a malý 3" středy + tweetery po stranách.... (něco ve stylu: http://a248.e.akamai.net/pix.crutchfiel … utaway.jpg ) záleží jak moc se chceš piplat s vyhýbkama a zesilovačem.. to v téhle variantě bude samozřejmě trochu komplikovanější wink

Ano můj plán je all-in-one, ale zamýšlel jsem to jen jako jednu mono bednu (případně s možností do budoucna připojit duhou, takže zesilovač mám rovnou stereo).

Ale myšlenka udělat to jako all-in-one "polo-stereo" - širší a tedy trošku přidat na objemu (cca 3-3.5L) a použít jeden společný  basový uprostřed + vejškáče na krajích je docela zajímavá. Ten basový by snad šel zapojit do bridge (s výhybkou), jen musím zjistit jestli zesilovač co na to mám objednaný by šel použít pro variantu bridge (jestli mu jde zinvertovat jeden kanál).

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

měl jsem tu dva relativně malé tříkanálové amp-moduly (2x20W +40W do 4ohmů), který by na to byly relativně ideální, ale už jsou pryč... každá bedna by tak mohla být stereo + společnej basáček uprostřed (takže 2.1 systémek v jedné bedně)... ale když už máš zesilovač ošéfovanej, tak je to jedno wink akorát s tím zapojením do můstku nějak nechápu jak si to myslel.... do jednoho dvoukanálového zesilovače to všechno asi nenavěsíš. Pokud by měla být každá bedna MONO, tak by to šlo.

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Zapojení by mohlo být snad cca jako zde:
A  - http://www.amplifiercircuit.info/2014/0 … ifier.html
nebo
B - http://s56.photobucket.com/user/dkleits … 1.gif.html

Předpokládá to, že basový by měl mít 8ohm a výškáče 4ohmy, aby při můstku nešel do basového vyšší výkon.

U zesilovače ale zatím nevím, zda má výstupy +- a šlo by tedy použít můstek rovnou (jako odkaz A), nebo zda má výstupy proti zemi a musel by se invertovat jeden kanál na vstupu (jako v B).

Nebo opravdu použít zesilovač 2.1 - škoda že už ho mám objednaný ve variantě 2.0, dělají přitom i 2.1.

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

tak s tímto zapojením jsem se naživo nesetkal... nicméně by to snad fungovat mělo big_smile Pokud to ale zamýšlíš pouze dvoupásmově /tedy basáček uprostřed a dva výškáče/ tak bych to asi nekomplikoval, a dal bych to normálně jako stereo dvoupásmo...tzn. na každý kanál středobas + výškáč. Varianta se společným basáčkem by dávala smysl u té "třípásmové" nebo dvou a půl pásmové varianty.

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Výhoda jednoho basáčku oproti dvěma v jedné bedně by mohla být, že se při stejném objemu  dostane níž - jak to zkouším v rychlosti počítat, tak třeba Visaton W 100 S vychází bassreflex na 63Hz pro 4.3L. Nebo větší W 130 S - tam vychází 85hz pro 4L, ovšem uzavřená ozvučnice (což by mělo také své výhody).

Ale máš pravdu, že by to chtělo ten společný použít jen opravdu pro basy a už středy dát odděleně po stranách, jinak z toho sterea moc slyšet nebude.

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

přesně tak.. chce to mít do sterea rozdělené i ty středy... samozřejmě ve variantě s dvěma basáčky by musel být dvojnásobný objem, resp. dvě ozvučnice. To už si pak zhodnoť sám, co ti vychází líp, jestli dvě dvoupásma nebo tak "2.1" wink

(upravil paka 21. 1. 2015 14:07)

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Jo jo smile
Mezitím jsem zjistil, že objednaný zesilovač 2.0 šel ještě stornovat, objednal jsem místo toho 2.1 takže nebudu muset řešit můstek.
Ve variantě s jedním basáčkem, od jaké frekvence tak oddělit ty středy, aby to bylo trochu stereo ? Někde jsem našel že pod 200Hz člověk nepozná směr, tady by se hádám dalo jít ještě i výš (aby pak ty středy a výšky mohly pokrýt jen dva středovýškáče, co nejvíc na kraji).

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

to už pak taky záleží na konkrétních reproduktorech... ale řádově kolem těch 200Hz to bude wink Pro přesný určení by to pak bylo potřeba změřit pro konkrétní osazení a ozvučnici... Ale tak nějak kolem těch 200-250Hz by to být mohlo

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Jak nad tím tak přemýšlím - v případě použití dvou středovýškových měničů (asi nějaký ~7-8cm fullrange) je ovšem budu muset oddělit od prostoru basáčku, odhadem tak 0.5L pro každý, takže mi to z celkového objemu asi litr ubere. Uzavřený výškáč s rozsahem cca od 250Hz obávám se nenajdu..

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Beyma měla (nevim jestli se ještě stále prodávají) poměrně velice hezky hrající kalotový střeďák...ale nebyl uplně lacinej, a jiný řešení než to oddělit není... uzavřenej střeďák bude asi opravdu těžký sehnat.

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Našel jsem jeden uzavřený středový 4": Visaton M10 (cca 300Kč) - ale jednak je to 8ohm, jednak je použitelný až od ~800hz, to už je v tomto  případě dost vysoko.
Pak jsem našel uzavřený Dai-Ichi 4" MR4-40, ten zvládá od 370hz to už je lepší, ale zdá se je k mání jen v Austrálii smile Pak je dělá Pyle, ale až od 5" a vetší.

Ale ono ve variantě s oddělením to možná nebude tak zlé a bude pro středy stačit i menší objem, např. s fullrange 3" Visaton FRS8 by při 0.3L měl snad zvládat od ~200Hz, což by pro ten přechod ze společného basového bylo dostatečné, a obětovat z celkového objemu asi 0.6L na středy to už by snad šlo smile

Zkusil jsem si udělt pokus od jaké frekvence poznám směr odkud jde - poznal jsem od cca 150Hz, okolo 200Hz ještě trochu neurčité, okolo 250Hz už celkem jasné. Ale i tak bych řekl že když ten přechod od společného basového na oddělěné středy bude někde okolo 250-300Hz tak to bude ok, je to furt jen kousek spektra co je v hudbě.

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

hele ono vzhledem k tomu jak daleko od sebe L-P kanály budou, bych se tím směrovým rozlišením zas takhle moc netrápil wink myslim že celkový dojem z přednesu ovlivní daleko víc výběr reproduktorů a hlavně konstrukce vyhýbky než to, jak moc budou odlišitelné strany... to že to nebude hrát "MONO" bych bral spíš jako takovej přijemnej bonus big_smile

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Tak už jsem objednal reproduktor co tam použiju: Dayton ND90-4 - je to 9cm (3.5"), Qts=0.73, f=76Hz, Vas=1.36, je celkem lehký. (Dobrý by byl taky Dayton RS100, ale ten už je těžký)

Bedna bude cca 3L, bassreflex laděný na cca 55-60Hz. Budu asi muset použít menší průměr, tak 2.5cm (1") aby délka nátrubku nevyšla moc velká - snad to u takto malého 9cm měniče bude stačit, a asi bude muset být zahnutý aby mohl ústit dopředu. Akorát koukám že bassreflex nátrubky 1" nějak neexistují...holt zkusím vyrobit.

Aktuální plán je: hlavní bedýnka ~3L s jedním full range 3.5", v ní zesilovač 2.1 a baterie (8xAA).
K tomu navíc dvě mini-bedýnky cca 0.8L osazené fullrange Visaton FRWS5, přicvaknutelné po stranách. Bude možné přepnout zda to má fungovat jen do toho 3.5" v hlavní bedýnce - pro větší mobilitu, nebo zda půjdou do hlavního uprostřed jen basy do ~250Hz a do minibedýnek vše od 250Hz výše, ty pak půjde buď nechat přicvaknuté v kuse nebo roztáhnout víc do stran pro trochu toho sterea.

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Jak jsi daleko s "apárkou", postoupilo to někam. Já už na to hraju ve sklepě, ale mám tam pořád jen konce, stále nemám dokončen směšovací zes + příslušenství. Ale jinak zvuk po doladění výhybek je docela překvapující.

Re: Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Můžu se zeptat odkud jsi objednával ty daytony ND-90?
A jestli z parts-expressu, tak na kolik tě vyšlo poštovné?

Příspěvky [1 až 20 z 21]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » Jaké repro 3"-4" do hodně malého bassreflexu?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£