Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


[Zamknuto] (Stránka 49 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

  Stránky: ««« 1 ... 47 48 49 50 51 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [961 až 980 z 1,209]

Re: Zesilovač Federmann

My si radsi poslechnem tech Pef=10W na zesilovaci s Pnom=100W, protoze se nebudeme bat, ze nam vylitne nejka pojistka pri delsi pasazi s plnym rozkmitem, ze se neprehreje zdroj a chladic pri nejake 10 minutove vypalovacce kterou si pustime trochu nahlas, budem si uzivat cisteho ticheho poslechu bez prechodoveho zkresleni ve tride AB s pekne velkym klidovym proudem, a pri hlasitem poslechu (samozrejme pod urovni limitace, max. amplitudu uz nam pekne zlimitovalo prenosove medium) si budem uzivat dynamiky bez slysitelneho saga (omezeni max. vykonu poklesem napajeni mekkeho zdroje).

Re: Zesilovač Federmann

rostík napsal:

Proč pan F nechce pochopit, že existují jisté normy, které platí na celém světě a přitom si tvoří svá vlastní pravidla. Já si vždy myslel, že určený trvalý sinusový výkon, je jaké si ……………To by bylo mrtvejch .

•    Ty normy praví že zesilovač, stejně jak celý elektroakustický řetězec musí snést přebuzení běžně 20dB u profi ještě více. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Lindos10.svg 
•    Pokud někdo postaví Pnom = Pmax, jaké přebuzení může takový zesilovač ještě snést?
•    Proč s 6Wattového 50let starého rádia při přebuzení vylezlo běžně 30W a dnes to nejde? Viz. http://www.federmann.wz.cz/index_soubory/Page2203.htm
•    #37  autor: Pavel Dudek: Výstupní výkon: U digitálního záznamu, který má větší využitelnou dynamiku, mohou být tyto špičky i vyšší (záznam není třeba tolik komprimovat). Bude-li tedy zesilovač o výkonu 100W schopen tento signál přenést bez limitace, bude střední hodnota výstupního výkonu jen asi 1W. http://audioweb.cz/tp-zesilovace1.htm

Mám jej poslouchat na Pef = 100W s 200W zdrojem, nebo na Pef = 1W s 20W zdrojem (Pef = 1 - 10W s 60W zdrojem)? Vy trváte na Pef = 100W já na Pef = 1W!!!

Já si dovolím ten výtah pustit i prázdný a běžně trvám pouze na zatížení 10%, nejsem ten, který trvá na tom, že výtah musí být vždy maximálně zatížen!!! TROCHU SE TO ZASE PLETE !!! Nevkládejte mi do úst prosím opak mého tvrzení!

A z těch TIPů tahám papírově jen 5W, ale to by jste to musel celé přečíst a nedělat ukvapené závěry bez znalostí věci.

Thales napsal:

A proč tedy neříkáte že to je xxW zesilovač s rezervou? Jestliže uvádíte Pmax který je měřitelný jen nějakým burstem a podobně pak jste na tom jak ti čínani. Nebo autohifíci. Není vám to blbé? Prosím odpovězte jasně bez odkazů jinam a vytáček.

Zdánlivě odbočím a odpovím otázkou, kolik dvojitých 16A (2 * 16A = 32A) zásuvek může být připojeno na jeden 16A jištěný okruh? Kolik takových a jiných okruhů je připojeno na jeden např. 24A hlavní jistič, když absolutní součet všech zásuvek a jiných zakončení může být i 1000A? Nejsme ČÍŇANI?

Co je vlastně na doraz:

Pmax = Pnom (bez jakékoliv výkonové rezervy)


                     Nebo

Pmax/10 = Pnom (s výkonovou rezervou x 10, ale pouze pro dostatečnou dynamiku signálu)

Vše se již mnohokráte probralo a nemá cenu to celé znovu opakovat!

               NE BLBÉ MI TO NEPŘÍJDE!

BLBÉ BY MI PŘIŠLO NĚKOHO NAVÁDĚT POSLOUCHAT JAKOUKOLIV HUDBU TRVALE V LIMITACI A TVRDIT, ŽE TO JE TO PRAVÉ HI-FI!

Vezměte si libovolný zesilovač, nastavte hlasitost tak aby odběr ze zdroje odpovídal Pnom * účinnost a porovnejte POSLOUCHATELNOST běžné nahrávky různého hudebního žánru.

                   Pro jeden kanál a dostatečně dimenzované tranzistory, například:

Pro mé zapojení v můstku ±35V,  odběr 1,4A (zdroj 100W, chladič 50-100W)
                        vs.
ALDAX SPS 50 ±33V, odběr 1,5A (zdroj 100W, chladič 50-100W)

                     Nebo:
Pro mé zapojení v můstku ±50V,  odběr 2,0A (zdroj 200W, chladič 100-150W)
                        vs.
ALDAX SPV 100 ±45V, odběr 2,2A (zdroj 200W, chladič 100-150W)

                      Nebo:
Pro mé zapojení v můstku ±65V,  odběr 4,0A (zdroj 500W, chladič 300-400W)
                        vs.
ALDAX SPV 250 ±60V, odběr 4,2A (zdroj 500W, chladič 300-400W)

Re: Zesilovač Federmann

Máš v tý svý šišce trochu guláš, Cimrmane/Péráku : pojem přebuditelnost je používán ve spojitosti s napěťovým zesilovačem, tj. třeba u osciloskopu nebo u mixážního pultu, nikdy se nepoužívá ve spojitosti s výkonovým stupněm, kde to nedává smysl .... Jinak jsem nepochopil, cos teď naposled chtěl říct - žeby po ránu už bylo trochu medoviny ? smile

Re: Zesilovač Federmann

Zdánlivě odbočím a odpovím otázkou, kolik dvojitých 16A (2 * 16A = 32A) zásuvek může být připojeno na jeden 16A jištěný okruh? Kolik takových a jiných okruhů je připojeno na jeden např. 24A hlavní jistič, když absolutní součet všech zásuvek a jiných zakončení může být i 1000A? Nejsme ČÍŇANI?

No a jakou to má souvislost? To si jako doma můžu dávat na jeden jištěný okruh pouze jednu zásuvku??

Jo a nejsme ve škole, takže trochu uberte s tou červenou.

(upravil Federmann 9. 12. 2007 12:00)

Re: Zesilovač Federmann

AD danhard:
„My si radsi poslechnem tech Pef=10W na zesilovaci s Pnom=100W, protoze se …. samozrejme pod urovni limitace….“

Mám tomu rozumět jako zásadní obrat v pojetí a netrvání na Pef = Pnom = Pmax, ale nový výklad Pef =  Pnom/10, při zachování Pnom =  Pmax, nebo počátek chápání nutnosti přebuditelnosti.

AD raspi

Těch zásuvek mohu mít i 10, pokud mám dvojité tak jich mám vlastně 20, ale neznamená to že bych mohl trvale, současně ze všech odebírat po 16A, tedy celkem 320A.

Obdobně pokud mám zesilovač, který dá ve špičce nějaký výkon, ještě nemusím trvat na tom, že tento výkon musím odebírat trvale a vydávat jej za Pnom či Pef.

(upravil Sendy 9. 12. 2007 12:10)

Re: Zesilovač Federmann

Jo my to chápem, ještě bych zavedl do výkonových zesilovačů pojem nedobuditelnost. Tady u vietkongu na tržnici mají nějaké 300W jazevčíky s nedobuditelností 40dB pro přebuditelnost 20dB.


Počkat jaká zásuvka 16A ??? Vždyť je to nesmysl, copak z každé zásuvky bereme 16A ?? Já mám třeba do zásuvek připojené stolní lampy, to je tak 60W, čili 0,25A. Takže to mám vlastně zásuvky 0,25A s rezervou na větší odběr !

Web

Re: Zesilovač Federmann

Fedrmanne, to ze ma zesilovac nejaky jmenovity vykon (coz znamena vetsinou, ze je schopen tento vykon davat po dobu aspon 5 min. bez nejakeho omezeni limitaci), neznamena, ze si ho budem stale poustet na plne pecky, od toho tam byva takovej knoflik, jmenuje se hlasitost.

Re: Zesilovač Federmann

AD kazzatel

„Máš v tý svý šišce trochu guláš“ No jo, "Upupa epops"

AD danhard
„Fedrmanne, to ze ma zesilovac nejaky jmenovity vykon (coz znamena vetsinou, ze je schopen tento vykon davat po dobu aspon 5 min. bez nejakeho omezeni limitaci), neznamena, ze si ho budem stale poustet na plne pecky, od toho tam byva takovej knoflik, jmenuje se hlasitost.“

Že by další kdo objevil, že nemusím svůj zesilovač poslouchat na Pef  = Pmax, ale na na Pef  = Pmax/10??,

Re: Zesilovač Federmann

Tyvole Cimrman já tu mám zesik kde nějaký debil výrobce píše 1200W AES já to pustit na 10% tak chytnu duševní koliku a začnu psát do wikipedie.

Web

Re: Zesilovač Federmann

smile Buďme rádi, že jsme rádi. Užívejme si míru a lásky (někteří i mládí lol) a neserme se do sebe smile Tohle fakt nemá cenu...

Re: Zesilovač Federmann

Paneboze !?
Samozrejme si budu poslouhat zesilovac na takovou hlasitost jaka se me zlibi, jenom kdyz si ho dam jaksi nahlas, tak to nebudu cinit s obavou, ze me shori nejake pojistky, ze se me prehreje, ze shori zdroj, ze budu slyset zahuhlany houpani saga prebuzenyho zesilovace.
A bez problemu ho pucim kamosovi i na ozvuceni mejdanu, kde urcite pujde az na doraz.

Re: Zesilovač Federmann

Že by další kdo objevil, že nemusím svůj zesilovač poslouchat na Pef  = Pmax, ale na na Pef  = Pmax/10??,

Jak že nemusí? Spíše ho poslouchat nad Pmax/10 nesmí. A to pro mě trochu rozdíl.

Re: Zesilovač Federmann

AD danhard
„Paneboze !?
Samozrejme si budu poslouhat zesilovac na takovou hlasitost jaka se me zlibi, jenom kdyz si ho dam jaksi nahlas, tak to nebudu cinit s obavou, ze me shori nejake pojistky, ze se me prehreje, ze shori zdroj, ze budu slyset zahuhlany houpani saga prebuzenyho zesilovace.
A bez problemu ho pucim kamosovi i na ozvuceni mejdanu, kde urcite pujde az na doraz.“

Záměrně jsem uvedl srovnatelné zesilovače, zdroje i chladiče, kde je jeden zesilovač jištěn ochranami (pojistkou) a druhý pojistkou, liší se topologií a maximálním dosažitelným výstupním napětím u obou předpokládám stejný výstupní výkon a tedy i hlasitost, pak nevím proč bych pouze jeden musel dávat hlasitěji abych mohl tvrdit, že shoří.

AD raspi
„Že by další kdo objevil, že nemusím svůj zesilovač poslouchat na Pef  = Pmax, ale na na Pef  = Pmax/10??,

Jak že nemusí? Spíše ho poslouchat nad Pmax/10 nesmí. A to pro mě trochu rozdíl.“

Je to opravdu rozdíl, jeden jde nad Pnom a protože se to nemá, tak jej proti takovému zacházení chrání pojistka, ale druhý již nejde nad Pnom, protože je již na doraz.

Re: Zesilovač Federmann

No tak proč furt srovnáváš 10W zesilovač se 100W??? Postav něco podobnýho s 100Wfnom a bude.

(upravil Federmann 9. 12. 2007 12:55)

Re: Zesilovač Federmann

AD Frank
„No tak proč furt srovnáváš 10W zesilovač se 100W??? Postav něco podobnýho s 100Wfnom a bude.“

Je tam dostatečné srovnání a navíc červeně: QQF-55 – ALDAX, Pnom(Pmax):  50W(500W) – 50W(50W), 100W(1kW) – 100W(100W) a 200W(2kW) – 250W(250W), nad doporučuji pro každý reproduktor jeden konec a můžu pokračovat s výkonem dál.
Nejsem ten kdo staví 10W proti 100W, ale ten co se tomu brání.

Re: Zesilovač Federmann

Začíná mi unikat, o čem tu ta diskuze je... opravte mě, pokud se pletu, ale mám takový pocit, že původní problém byl v tom, že pan F razí filosofii zesilovače, který striktně využívá charakteru hudebního signálu. Potud není žádný problém, pokud by ovšem :

1) Zesilovač nebyl na takovém charakteru existenčně závislý, pokud uživateli při použití "nevhodné" hudby zesilovač shoří či v lepším případě odejdou pojistky, hodí po několika opravách "Systém F" z okna. Já také nemám nic proti poslechu několika wattů se špičkami mnohem vyššího výkonu, nestojím však o stroj, který skončí jak pompeje, pokud těch špiček bude náhodou trochu víc. A nejde jen o špičky, uvědomte si, že i tolikrát zmiňovaná dynamika orchestrální nahrávky nevypadá jako konstantní efektivní výkon se špičkami, ale má i velký rozdíl efektivní hodnoty v pianissimu a forte.

2) Zesilovač netrpěl řadou obvodových problémů (viz. boucherot, "blokovací" kondy, offset, nesymetrická limitace, přechodové zkreslení). Mám takový pocit, že do elektronek má tranzistorovej přechoďák sakra daleko. Pan F tu prohlásil, že supernízké harmonické zkreslení ještě neznamená dobrý zvuk, protože je tu ještě neharmonické zkreslení, které nikdo neumí změřit. Mě z toho vyplývá, že ho tedy neumí změřit ani pan F a tedy nechápu, jak může svůj zesilovač vyzdvihovat v tomhle ohledu. Mimochodem, domnívám se, že právě zesilovač s přechoďákem (tedy značnou nelinearitou) bude tvořit značné množstní neharmonických produktů (viz princip směšování na diodě).

3) Tady jsem chtěl rozebírat kouzlení s parametry, postupy, měřením, atd... ale nezlobte se na mne, už na to nemám náladu... to bych do poloviny odpoledne nedělal nic jiného.

Snad jsem shrnul podstatná fakta. Odhlédněme od otázek, zdali pan F umí počítat s decibely. Čekal bych, že pan F bude obhajovat obvodové řešení a zdůvodní, proč vypadá tak jak vypadá. Místo toho se tu slovíčkaří. Na skutečně pádné a konkrétní argumenty žádné odpovědi a nebo odpovědi hodné politiky.

Re: Zesilovač Federmann

2 Federmann: Všichni dobře víme, že taková SPM250 dokáže hrát i potichu smile Vtip je v tom, že když ji vezmu na ozvuční živé kapely v sokolovně, musí vydržet hrát na maximum. Od toho je tam zvukař, aby při nesnesitelně zkresleném zvuku ubral hlasitost. Horší je, když při každé špičce při živém hraní vyhoří pojistka, pak je chvíli ticho, vymění se pojistka, pak zase přijde špička, atd. dokud nedojdou pojistky. Pak zoufalí muzikanti použijí místo pojistek hřebíky, aby nemuseli zrušit představení. Bohužel po chvíli hraní se ze zesilovače vyvalí oblak dýmu a je definitivně hotovo...

Dobrý zesilovač by měl trvale snášet i extrémní zatížení v profesionálním ozvučování, při náhodném přehřátí vypnout bez kouřových efektů a po ochlazení zase naběhnout a rovněž při fatálním selhání konce (i nejspolehlivější konstrukce může selhat) nevzít s sebou do pekel připojené reproduktory.

Stále dost dobře nedokážu pochopit, jak z padesátiwattového zesilovače dostanu ve špičkách 500W : QQF-55...50W(500W), případně ze stowattového zesilovače 1kW. To bych musel např. používat ALDAX SPD800 na výkon do 100W, ale se zdrojem napěťově i proudově dimenzovaným na 1kW?

Re: Zesilovač Federmann

AD Boramyr

1.    Diskuze je již dlouhá a nepřehledná, měření provedl opamp  #827  04.12.07 14:24 a #827 04.12.07 14:24, výkon jasný a zkreslení neviditelné, dále nemá cenu rozebírat.
2.    Princip tranzistorového zvuku včetně nelineárního zkreslení vysvětlen a celosvětově doložen včetně příčin (dlouhé zpětné vazby a malé šířky pásma)  http://cs.wikipedia.org/wiki/Tranzistorov%C3%BD_zvuk , dále dle odkazů a v anglické verzi, dále nemá cenu rozebírat.
3.    Jak porovnávat kvalitu zvuku popsáno a celosvětově doloženo v http://cs.wikipedia.org/wiki/Hi-Fi, dále rovněž dle odkazů a v anglické verzi, dále nemá cenu rozebírat.
4.    V podstatě chybí pouze poslechové zkoušky a bude to snad nejprověřenější zesilovač.

Re: Zesilovač Federmann

http://federmann.wz.cz/index_soubory/Page832.htm
Koncový stupeň 0W—?KW 

Na jedné straně se tady někdo ohání kilowattovými výkony (původně bylo v nadpisu myslím 2kW, před zásahy ministerstva pravdy), pak zase 10%... poněkud schizofrenní.

2 Boramyr - o čem asi tak může cimrman diskutovat ? Z jeho webu je jasné, že je vepřový obvodář a co neumí, to se snaží nějak okecat, čili musí okecat skoro vše. Dále má problémy s chápáním obecně rozšířených pojmů, neustále se snaží vyložit je jinak - viz decibely, ztrátový výkon polovodiče apod. Celé jeho gró jsou střípky vytržené z kontextů a velkohubě zaštítěné nějakou autoritou, která má udělat dojem na laika. Viz to citování norem, které bezpochyby nebyl schopen pochopit, jinak by tasdy nedával ty pitominky s přebuditelností a už dávno si někde našel normu, podle které se udává a měří výkon koncového zesilovače.

Web

Re: Zesilovač Federmann

To Federmann:
1. Vykon mi stale nie je jasny, pri mojich meraniach s 1.5A poistkou 52.3W/8R po dobu   asi 2-3 sek. Kde je tych 500W?
2. Neviditelne skreslenie? Hej na na osciloskope, teda mensie ako 2%. Mne vyslo pri 10W  asi 0.8%/1kHz, pri Vami pozadovanom vystupe 1V nebolo mozne merat, kvoli bordelu v signale. Na 10 som sa nedomeral, pretoze po vymene poistiek za 3.15 koncak umrel asi po 30sek zatazeni plnym vykom.

Příspěvky [961 až 980 z 1,209]

  Stránky: ««« 1 ... 47 48 49 50 51 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£