Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


[Zamknuto] (Stránka 15 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

  Stránky: ««« 1 ... 13 14 15 16 17 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [281 až 300 z 1,209]

(upravil Federmann 26. 10. 2007 22:00)

Re: Zesilovač Federmann

kazzatel napsal:

285 : Měl jsi studenta, Cimrmane ? Který stavěl mnohakilowatový monstra ? Kde na to ten student bral ? Kde je pak používal ? Není to náhodou nějaká transpozice tvýho ega ?  smile Lžeš jako bolševik... smile Ostatně jako úspěšnej vynálezce asi jseš... smile

Zdržte se laskavě uražek a neustéle nelžete a nevymýšlejte si nesmysly když již nevíte jak na sebe upoutat, prosím!

Nerušte slušné lidi!




viz: souběžná vulgární diskuze: Doktor, 23.10.2007 21:48:30

"Tento zesilovac fungoval bez problemu 95% lidi kteri jej v me blizkosti staveli! Jak psal P. Federmann tech 40 x 500W neni jen vymysl, ale clovek, ktery toto stavel, prave sedi vedle me a jediny kus mu neshorel!"

Fotku bech ve škole měl snad najít, ale ty práce jsou studentů ne moje, většině jsem nebyl ani konzultant...

Re: Zesilovač Federmann

Jistě existuje náležitá fotodokumentace, zkušenosti z dlouhodobého provozu a měření.

Web

Re: Zesilovač Federmann

Pane Ing. Federmanne, žádám Vás o reakci na můj příspěvek #290! Reakci na #289 považuji za OT netýkající se tématu tohoto threadu.

Re: Zesilovač Federmann

Jak se zdá, Cimrmane, ještě dva dny týhle diskuse, a poznáš Chocholouška... smile Ale je to prča, že chlapci ? smile

(upravil Federmann 26. 10. 2007 22:41)

Re: Zesilovač Federmann

mira #290

díky, přehlídl jsem to jinak viz #118, #187

PS nevyrábím, součástky nedodávám, ale PS nechávám vyrábět profi firmou a nyní jich mám dostatek (20-30), vrtané, pocínované, potisk, nepájivá maska cca 50kč/kus, zbytek součástek vyjde cca 150kč, dá se postavit bez chladiče a ostatního do 200kč, standardně doporučuji BDW83D/84D, do 2x35V postačující k uchycení je třeba 2 x (matice M4 jako podložka, dvě podložky do tranzistoru-druhá je v matce, jedna pod tranzistor a M3 šroub) viz foto na stránkách (verze ještě konektoru). Repro připojené od výstupu zesilovače na zem zdroje!

Když dodržíte zemně a nebudete s efektivním výkonem příliš překračovat 10% Pmax, tak budete spokojení, v testech to asi platit nebude, jinak by se nezjistily jeho hranice.

Jinak ten RC na vstupu je každého svobodná volba, jak všechno ostatní, já můžu pouze doporučit, ten RC ano-ne by byl zajímavý u slušné nejlíp živé reprodukce.

(upravil Sendy 26. 10. 2007 22:13)

Re: Zesilovač Federmann

2 kazzatel : "Vy se tomu smějete, pane doktore... ale já sám vím nejlépe, jak mi je".  Jdu zvracet sad

P.S.: zcela souhlasím s tím, aby admin mých pár posledních bezobsažných příspěvků promazal, aby se náhodou neztratila nějaká ta perla.

Web

(upravil opamp 26. 10. 2007 22:15)

Re: Zesilovač Federmann

mira: Prosím ozvěte se mi na e-mail (odkaz pod mým avatarem), domluvíme co a jak. Zájem mám. Akceptujete možnost zničení zesilovače? Příčný proud hrozí a není tam ten filtr na vstupu (provokuju smile)

Můžem si tykat, jak tu obvykle pravidlem? smile

Web

Re: Zesilovač Federmann

Můžem si tykat, jak tu obvykle pravidlem?

diky nejsem proti

Re: Zesilovač Federmann

opamp: Zničení zesilovače akceptuji /jak jsem napsal, jsem k tomuto obvodu dost skeptický/, ale považuji za nutné, aby byl zesilovač při testování dostatečně chlazen (ne nějakým chladičem na cca 10 - 20 % výkonu smile ) Jestli by to bylo možné, přál bych si, aby byly uveřejněny výsledky se vstupním RC filtrem (o kterém jsem zde už také psal) a bez něj, tak jak to vyžaduje pan Federmann. Tykat si můžeme, pro informaci jsem čerstvým absolventem bc. studia FEL ZČU.

kazzatel: Pane Dudku, byl bych Vám velmi vděčný, kdybyste svými zkušenostmi přispěl k tomuto "testovacímu projektu" viz #290 smile

Federmann: Ozvu se Vám mailem, budu mít zájem minimálně o 1 kus:-) Zatím prosím počkejte na vyjádření sinclaira a kazzatele.

Re: Zesilovač Federmann

2 Federmann:
Zde máte konkrétní oscilogramy, stavebnice ALDAX SPV100:
Obdelník 1kHz,"komplexní zátěž(DP-0.6mH@10uF zatížená odporem 5ohm) 20Všš.
http://img402.imageshack.us/img402/2029/snmek008vs7.th.jpg
Limitace (komplexní zátěž) 1kHz
http://img228.imageshack.us/img228/2627/snmek009wu6.th.jpg
20kHz 0,5V,5ohm
http://img402.imageshack.us/img402/9734/snmek010gj3.th.jpg
Na oplátku by jste mohl vyfotit ocilogram vašeho zesilovače za stejných podmínek.
Je to měřeno starým škopkem 2x20MHz EO213,
těsně pod limitací je výstupní napětí 21V.

Web

Re: Zesilovač Federmann

Jistě, klidně...ale co chceme dokázat ? 142/147 mám, jsou to líný a pomalý mrchy, osobně jsem je používal do 50 W výkonu, to pak jakžtakž drží...

Re: Zesilovač Federmann

mira
sinclaira a kazzatele, jsem si nepřestal vážit i když je zdá se „seru“, pardon, v minulosti to již jistý pan Sýkora nemohl rozchodit… čímž se zesilovač proslavil dřív, než jej začali stavit studenti, já mu nepřisuzuji zázračné vlastnosti, pro mne je to takový standard. A se sinclairem a kazzatelem jsem se spíš chtěl setkat a ne utkat, jinak nic ve zlém.

Re: Zesilovač Federmann

2 kazzatel: Předpokládám, že Vám tedy k otestování postačí osazená deska bez koncových tranzistorů. Chtěl bych, aby se zde na fóru objevily pravdivé a měřením podložené parametry obvodu, tak jak je přesně nakreslen na schématu pana Federmanna. Popis "KS 500W" je přinejmenším zavádějící, chybí veškeré ochrany, jak už tu bylo mnohokrát napsáno, zesilováč zvládne 600kHz atd. Ať tedy měření a testy ukáží, jestli ochrany opravdu "nejsou třeba", jak je to s výstupním výkonem a diskutovanými zátěžemi 1Ohm a 2 Ohmy apod. Děkuji.

Re: Zesilovač Federmann

Ale jo, leč více jak dva páry na testování neobětuju... smile

(upravil Sendy 26. 10. 2007 23:25)

Re: Zesilovač Federmann

Kazzatelovi se to z pochopitelných důvodů ekluje, mi taky... je to jako vrtat se v právě použitém nočníku, nejsou-li tam zlaté nuggety... podobných nesmyslů jsem před 20 lety taky vytvořil hromadu, s podobnou filozofií, občas se mi to připomene jako hřích mládí. Fyzika za ty roky se nějak nezměnila, ohmův zákon není korigován nějakými konstantami ani se k napětí nepřipočítává DPH smile

Web

(upravil danhard 27. 10. 2007 11:49)

Re: Zesilovač Federmann

Skutecne nevim co nam chce jeste Federmann noveho sdelit. Z jeho stranek:

... Přiměřeně zde popsané platí i pro napájecí zdroj, jeho kondensátory a hlavně transformátor, pouze 20% maximálního výstupního výkonu nám postačí!!! Nikoliv 300% či dokonce 2x 300% pro případ omezení v obou větvích.

Ale tak uz to davno je, snad v kazdem pristroji nasich sikmovokejch kamaradu, a taky na to ma kazdej napsano 2000W (vy tedy rovnou 2kW, ted z hlavy nevim co je vic, nebo min).

Snad jen, ze tech 125W s TIP142/174 a +/-35V napajenim by mohl byt maximalne tak ojedinely spickovy vykon PMPO, protoze s 25W trafem od Hahna bych si nedovolil z toho tahat ani tech 10W stredniho hudebniho vykonu, protoze bych to upek. V tomto pripade to trafo, ne ty konce.

Doplnim to malym vypoctem:
10W do 4R to je asi 1.6A efektivniho proudu, zhruba stejne stredni, polovinu casu z kazde pulvlny, zdroj bude zatezovan 0,8A kazda vetev.
Podle Federmanna pouziju 25W trafo, ktere je dimenzovane dejme tomu 2x24V/0,5A vystupu, naprazdno da urcite 10% navic, takze po usmerneni budu mit pri malem odberu pres tech 35V napajeni, pro 125W spicku vykonu.
Pri dc zatizeni vetve zdroje proudem 0,8A, bude efektivne zatizene vinuti trafa cca 1,5x tedy cca 1,2A, napeti zdroje znacne poklesne, pocitam k tem +/-20V a trafo bude 2,4x pretizeno.
Vysledek, po 20 minutach dojde k prehrati trafa.

Ale skutecne nevim, v jake kofiguraci, napajecim napeti a pouzitych koncich (jak mam ty TO3 naroubovat k tomu tistaku ?) vyrobit ty 2kW, nebo je to mysleno jako 16 tech zakladnich bazmeku pracujicich do zateze 0,25 Ohm ?? Jako blbej student vazne nefim ...

Re: Zesilovač Federmann

Dodejte mi to na stůl a rozstřelím to jak kulečníkový koule během deseti sekund. Ty darlingtony jsou úplně na píču, jednak jsou oboje /vlastně skoro všecky/ pomalý a jednak jsou to kurva spínače, kolikrát to mám opakovat? Druhej průraz ty BDW schytají na cca 40V/2A, jen bude plast lítat.
Ještě byste mi tedy mohli poradit, jakou měřicí metodou je možný ze zesilovače se zdrojem +-35V dostat 125W při poslouchatelným zkreslení. O teoretickém zkreslení 20-30% se nebavme, to s audiozesilovači nemá co dělat.
Jinak - 30kHz zesílív plné úrovni a bez nebezpečí destrukce prakticky jakýkoli slušný audiozesilovač, včetně "vrábelských" kvazikomplementů s KD503.
I 40kHz není až tak velký problém, jen je třeba dávat majzla na Boucherot.

Web

(upravil opamp 27. 10. 2007 1:35)

Re: Zesilovač Federmann

Ondra Ch #302:

Pro 0,6mH/10uF/4ohmy, 1kHz limitace by to s TIP dopadlo nějak takhle:

http://opamp.wz.cz/TIP142-147.PNG

Sinclair má opět pravdu a navíc ta zátěž není nikterak exotická smile

Web

(upravil Federmann 27. 10. 2007 19:04)

Re: Zesilovač Federmann

opamp #310:

Grafy opravdu pěkné, jenom mi tam některé věci moc nesedí, kde se při napájení 2x35V vezme proud 5A, při 35V na tranzistoru … jaké jsou vlastnosti indukčnosti a kondenzátoru, hlavně jejich vnitřní odpory, co je to za kondenzátor, jaký má seriový odpor! (0,0001 či 10ohmů) ...?

Většina mých pulzních zdrojů z malých napětí, s nábojovou pumpou ztroskotala právě na nemožnosti sehnat vhodný kondenzátor, skládal jsem to z desítek keramických a stejně ty hodnoty byly v ohmech.

Ostatní je mi jasné, hold je to komplexní včetně použitých L a C. Musel bych hledat, ale ta hodnota bude zřejmě přes 1ohm a výjimečně se dá sehnat menší, pro pulzní zdroje.

EDIT:

Ty sériové odpory L a C, to totálně změní a výsledek bude zcela jinde, nehledě na odpor vedení. V simulaci je to složité, ale v reálu by se to projevilo jako činná ztráta a značný pokles účinnosti, což se při žádných reprobednách neprojevilo. Navíc chybí vlastnosti reálného reproduktoru, jaké jsou?

(upravil opamp 27. 10. 2007 9:54)

Re: Zesilovač Federmann

Graf byl vytvořen simulací zesilovače i zátěže v OrCAD 10.3 - v časové doméně, tedy s nelineárními modely polovodičů, prvky R, L, C jsou idealizované (není problém doplnit případné seriové odpory induktorů a svody kapacitorů - pokud máte zájem, sdělte mi konkrétní hodnoty - předpokládejme kvalitní foliový kondenzátor MKT, MKP používaný v repro výhybkách).

Vezme se to tam díky fázovému posuvu napětí-proud na komplexní zátěži.

Další fázový posuv vzniká díky tomu, že koncové tranzistory mají konečnou rychlost a dále, zesilovač pracuje v limitaci a rozkmitový stupeň nemá antisaturační opatření - saturační zpoždění při odběhu z limitace tak způsobuje další fázové posuvy - samotný zesilovač se již chová jako "komplexní zdroj" - tento výraz je jistě neodborný ale líp to neumím. Tyto vlivy ale hrají roli spíš na 10 kHz a výše.

Jen pro představu, obyčejný "oscilogram" toho o poměrech na tranzistorech moc neřekne, vypadá (na 1 kHz) ještě relativně civilizovaně:

http://opamp.wz.cz/F_1kHz_komplex_clip.PNG

Web

Příspěvky [281 až 300 z 1,209]

  Stránky: ««« 1 ... 13 14 15 16 17 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£