Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

Téma: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Ahoj,
mám už delší dobu problém se slabým rušivým zvukem, který mi vychází z reproduktorů u PC. Ukázku jsem pro představu nahrál zde: http://xpaul.ezin.cz/wtf.wav Dominantní frekvence je přibližně 1200Hz + harmonické (hlavně 2400Hz) a do toho se cca 2x za sekundu ozve jakési zavrčení.

Zesilovač je LM4780 v plechové bedně, která je uzemněná, ale má na horní straně množství štěrbin (chlazení). Intenzita zvuku je nezávislá na poloze potenciometru hlasitosti, stejně tak nemá vliv ani když úplně vytáhnu kabel ze zesilovače. PC ani příslušenství rušení nezpůsobuje, zkoušel jsem povypínat počítač, modem, wifi router, tiskárnu - nic nepomohlo.

Musí to tedy jít odněkud zvenku, buď vzduchem, nebo po elektrickém rozvodu. Bydlím na sídlišti, v těsné blízkosti jsou 2 BTS stanice mobilní sítě - jedna přímo na střeše a druhá cca o 40 metrů dál - na ty mám největší podezření.

Neví někdo, co to může způsobovat jak se toho mám zbavit? Zvuk byl dříve celkem slabý, ale poslední dobou rušení zesílilo a je slyšet i při běžné práci na PC... což začíná lézt na nervy smile

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

A nekmitá sám zesilovač, osobně?

(upravil jamox 30. 11. 2015 20:01)

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

...

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Předpokládám, integrovaná mnohakanálová zvukovka od realteku? Mě to dělá taky. Proto jí nepoužívám. Zkoušel sjem to kdysi analyzovat, nepřišel jsem na příčinu.

Další projev onoho problému je, že při basech se amplituda pištění zvyšuje. Je to tak?

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Však psal, že mu to dělá i s vypnutám PC.

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Vypnutém jak? Vypínačem na psu nebo jen "vypnutý" ?

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Kmitáním zesilovače to nebude, rušení se projevovalo i dříve když jsem ještě měl u PC obyčejné plastové Geniusy.
Hazys: PC jsem měl i vytažené ze zásuvky, nepomohlo... (Zvukovka je SB Audigy 2 ZS)

Všiml jsem si ale, že když zesilovač přemístím na druhý stůl v místnosti o pár metrů dál, tak rušení výrazně zeslábne. V nejhorším případě tam prostě zůstane natrvalo a natáhnu delší kabely k PC. Jenže to zas nedosáhnu rukou na knoflík hlasitosti sad. A stejně mě zajímá, co to rušení způsobuje.

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Vypadá to, jako by něco posílalo nějaká (skoro) stejná data, případně nějakou synchronizaci "něčeho"... Kdysi jsem přenášel data po kabelu na cca 1,5km taky na 1200kb. Což je stejný kmitočet smile

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

1200kb jako kilobaudů? To ale neni 1,2kHz. big_smile

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Zuki asi myslel 1200 baudů smile což je (pravda) široce používaná rychlost u sériových linek. Takže možná nějaký bezdrátový senzor?

Chci udělat takový experiment - vypnout hlavní jistič v bytě a nechat napájet jenom samotný zesík z UPSky. Tak vyloučím že to má původ u mě.

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Tím pádem by to musel docela dost dobře chytnout...1,2 kHz se vzduchem ve formě EM vln jen tak šířit nebude, podle mě se mu tam něco demoduluje, otázkou je co. Máš možnost sem dát screen ze škopku na výstupu zesilovače?

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Samotných 1,2kHz ne, ale když se to namoduluje na 433Mhz nebo 868MHz... teď jsem zkoušel pomocí RTL-SDR projet obě tyhle ISM pásma, ale nic moc zajímavýho tam není. Zato na 952MHz je nějaký opravdu brutálně! silný signál (GSM?) s šířkou pásma asi 300kHz. Ještě silnější než FM vysílání. Když nad tím pustím FM demodulátor, tak by zvuk přibližně odpovídal.

Screen ze škopku dát můžu, ale až někdy během týdne...

(upravil Dohnalik 17. 8. 2014 15:41)

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

952 - 960 MHz EXPERIMENTAL RADIO, AUXILIARY, SPECIAL BROADCAST AND OTHER PROGRAM DISTRIBUTIONAL SERVICES v emerice...otázkou je co to je u nás, GSM to asi nebude. Problém je, že takovýho svinstva se asi jen tak nezbavíš a budeš muset upravit zesilovač aby to nedemoduloval. Nebo zkus napsat na ČTU, co to tam máš za svinstvo smile

Zkus nad tím pustit ještě AM demodulaci. Bude to beztak nějakej digitál s tou přenosovou rychlostí...

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

GSM-R, nebydlíš náhodou vedle nádraží? smile

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Vedle nádraží ne, nicméně ta BTSka za oknem klidně může přenášet i tenhle železniční standard (frekvenčně i šířkou pásma by to odpovídalo). Je to jedna z těch větších, vedle antén je umístěný klasický lodní kontejner s technickou výbavou smile

Otázka je, co proti tomu můžu dělat? Napadá mě zapojit kondy 100pF NPO mezi kastli a vstupy zesu (přímo k desce), ale co dál? Podložit ty chladicí štěrbiny takovou tou měděnou síťkou proti EMC? Nějaký síťový filtr, kdyby tam ten bordel šel přes 230V vedení?

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Chladící štěrbiny, nech tak jak jsou, půjde to nějakou anténou, buď zem, nebo třeba i výstup k reproduktorům. Zesilovač je vyrobený ve fabrice? Pokud se dá rozdělat, kam vedou vývody 12 a 19 LMka, přímo na zem, nebo je tam vytvořena malým odporem tzv. čistá zem?

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Síťový filtr může pomoci. Použij ale takový ten integrovaný v eurozásuvce. Kdybys jej instaloval dovnitř až za kus drátů, fungovaly by ti jako antény a rušení vyzařovaly dovnitř krabice. Takže užití síťového odrušováku v zástrčce  je si myslím první správný krok, jak si nenechat vpustit nepořádek do krabice.
Další krok mohou být zaklapávací feritová jádra, která můžeš pokusně nacvakat na kabely jdoucí do a ze zesilovače. Blokují souhlasné složky VF proudů po kabelu.
Ochrana vstupů zesilovače je trochu složitější: V prvé řadě vstup zesilovače musí být osazen dolnopropustným filtrem, dnes je u většiny aspoň trochu slušných konstrukcí takovým standardem typicky RC propust 50-70kHz 6dB/oct. (například 2k2  a 1nF MKS).
Problematická je i ochrana výstupních vodičů ze zesilovače - tam pomohou např. boucheroty naletované přímo na konektory z krabice, případněi vodiče ke konektorům uvnitř krabice lze protáhnout vhodnými feritovými jádry - oba vodiče splečně, několik závitů. Funkce shodná jako ty zaklapávací ferity na kabely - blokování souhlasných VF proudů.
Souhlasný proud znamená, že ve všech vodičích skrz jádro teče proud stejným směrem - uplatní se tedy indukčnost. V případě diferenciálních proudů (jedním drátem skrz jádro teče TAM a druhým Z5) se magnetické toky navzájem vyruší a indukčnost se na přenášeném signálu (ať už síť 50Hz, audiosignál či reprovýstupy) nijak neuplatní.

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Ten bordel od BTSky je sice bordel, ale v podstatě legální (lidi si přejou civilizaci a tím pádem elektrický smog), dokud to nepřesahuje hygienické hranice vůči organismu, je to OK. Takže ochrana elektroniky vůči RFI je na místě všude a když se nedělá, je to z ekonomických důvodů a protože zatím BTS za oknem nejsou všude. Stínění krabice je jedna možnost, ale principálně je čistší řešení zamezit aby zesilovač nepřenášel (nedetekoval) pásmo, které nemá přenášet. Jak píše Hazys, blokovat vstupy a výstupy proti vf. Datasheet TI doporučuje i malou kapacitu pár pF přes oba vstupy zesilovače hned u vývodů.
V tom neštěstí máš aspoň výhodu, že ten rušící signál je tam stabilně takže se dá dobře laborovat. Horší byly občasné výkřiky do antény od souseda s CB nebo VHF rádiem. V před-integrované době se přidávaly do takto postižené spotřebky malé keramiky do 30 pF přímo na elektrody vstupních tranzistorů.
Téma se řeší taky tady.

(upravil zuki 18. 8. 2014 16:41)

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Ano, myslel jsem 1,2kb...  Nacvakávací ferity by mohly pomoci, ale pro skoro 1GHz by to chtělo nějaké typy který v tom pásmu fungují smile  Také jde použít toroid (třeba i UHF dvouděrové jádro) na který se navine třeba vstupní (výstupní, silovina atd.) stíněný kablík atd. Tak do 5-15z, víc nemá pro mezizávit. kapacity smysl.

A kondíky (RC horní zádrž) na vstup smile


Zažil jsem 100m od sebe CB s min 100W zesíkem - viz Crifodo. V té době jsem se o CB taky zajímal a na své anténě jsem měl od něho min. 10Vpp signálu... Musel jsem upravit a přeosadit vstup, nacpat do něj FETy atd... A už jsem pak mohl přijímat cca od 10kHz od rušícího.  Spolehlivě ob kanál a někdy i trochu zarušenej kanál vedle ... Předtím byla půlka pásma tj asi 15kanálů včudu...

Přitom na slušnou CB anténu (tj. 1/4 vlnové délky) stačí cca 2,7m drátu (a méně dle kapacit do okolí, např. koax to s činitelem zkrácení 0,6 zkrátí na 1,7m). To jen tak pro představu o ideálních délkách pro příjem CB...

Re: Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Tak jsem provedl experiment s UPSkou a vypnutým jističem. A hádejte co se stalo - no samozřejmě vůbec nic, ruší to pořád (možná o něco méně?). Takže to opravdu půjde z tý BTS. Síťový filtr vyzkouším, ale musím ho nejdřív objednat, typ přímo v konektoru tu žádný nemám. Zato těch feritových kroužků tu mám plno, tak uvidím...

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Podivné rušení 1200Hz - co to je, jak se toho zbavit?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£