Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 18)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 18 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 354]

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

cestmir pravdu máš no už to nechajme tak. Vyvoj a hranie sa u podobneho zariadenia už mam za sebou a narozdiel od iných som poskytol len par info ako na to a dotyčnemu stavatelovi som poslal mail s inšpiraciou. Totiž to LC člen nieje skutočne až tak nutny na vystupe a mnoho výrobcou aj svetových značiek ho niekedy ani nedavala. A buck konvertor je na tejto pozicii už uplne zbytočný. rapidne s ním klesá učinnosť.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

cestmír, budeš tam mít ztráty jako by jsi to reguloval lineárně.
Nebuděš umět regulovat na 100% při plné zátěži.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

A to sem na začátku uvažoval, že bych někde založil téma - spínaný zdroj + spínaný zesilovač - big_smile. To by asi nedopadlo jak na to koukám. Jinak ta tlumivka tam být musí.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Pokud chceš regulovat, tak tam akumulační indukčnost být musí.
Pokud je to neregulovaný dvojčinný měnič, tak si vystačíš i s parazitními vlastnostmi trafa, rozběh a zkrat musíš ale stejně ošetřit přes PWM a tam se to dostaneš do horších stavů, než se špulkou.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Podle mě při uvažovaných proudech a napětích si jen s vyhl. kondíkem nevystačí. Uvažuje se pokud si dobře pamatuji 2x75V/600W, tedy cca 4A na větev. 

Autor ovšem psal "stabilizovaný zdroj". Já bych tam dal určitě tlumivku i v případě vypuštění zpětné vazby - tj. regulace.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Tak to přitlač s těma ampérama...

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

A kam by podle tebe měl tlačit?

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Špičkový proud 17 A, doběr ze zdroje při plným výkonu 7A

(upravil ruza99 28. 7. 2014 16:05)

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

To Microlan: V zadání je 600W zdroj => I = P/U = 600/2x75 = 4A. Můžeme se bavit o tom, že špičkové proudy budou jiné a jak takovou situaci řešit u stabilizovaného zdroje - běžně se konstruují pro výkonovou část zesilovačů nestabilizované zdroje s velkou filtrační kapacitou, která vyrovnává nároky na špičkové proudy od zesilovače při zachování rozumného dimenzování zdroje.
Ale u stabilizovaného zdroje se není o čem bavit. Napětí na výstupu se vyrovnává skrz zpětnou vazbu dokud mu stačí šťáva.  Takový zdroj je samozřejmě třeba dimenzovat na špičkové hodnoty proudu požadované od zesilovače. . Ale zadání na začátku tohoto vlákna je jasné - 600W stabilizovaný zdroj a napětí 2x75V. Tam je to jednoduchá matematika. 

Při uvažovaném výkonu zesilovače 350W do 4Ohm zátěže vychází špičkový proud 6.6A ( eff. 4.7A ). Zdroj bude tedy nutné dimenzovat ještě na vyšší výkon při zachování dobrých dynamických vlastností.

Jinak by mě zajímalo, kde se vzalo těch 17A?

Pri inspiraci:

http://www.nuc.elf.stuba.sk/svoc2007/CD … _Boris.pdf

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Podle mě je v zadání 600 W výkon, zřejmě 2x 300 W při započítání účinnosti se dostanu na 1 kW příkonu, odtud těch 7 A.  17 A jsem vycházel z jednoho kanálu 600 W. U 300 W je to jen 12 A, ale zato 2x, takže špička 24 A při souhlasném signálu v obou kanálech

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

V zadání je vcelku jasně popisován 600W měnič, čti pořádně.

Zdroj s trafem a grecem na zesilovač taky dimenzuješ podle špičkovýho proudovýho odběru zesilovače? Lol.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Hazys, ty ucho, spínaný zdroj bývá také vybaven proudovou ochranou, limitací a ta je jen s rezervou nad maximálním výkonem.
Zatímco klasický zdroj snese krátkodobé přetížení jen s nějakým ohřátím, tak u spínaného zdroje zabere proudová ochrana, což můze vést k propadu výstupu, nebo i k restartu.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Aha, trochu mě zmátlo to vysoké napětí zdroje. Ale pro vybuzení těch fetů to bude potřeba. Volil bych raději bipoláry, vyjde to energeticky líp. Pro stabilizované napájení by pak stačilo nějakých +-60 V

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

ruza99 napsal:

Při uvažovaném výkonu zesilovače 350W do 4Ohm zátěže vychází špičkový proud 6.6A ( eff. 4.7A ).

Na to jsi přišel jak ?

(upravil Hazys 28. 7. 2014 18:35)

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

danahrd, ty abys nevynechal jedinou příležitost ze mě dělat čuráka. Neprosil si ještě nedávno, abych se k tobě choval slušně? Na to se můžu leda vysrat!

ruza99: Asi tak 13 ampér.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Možná by šlo propojit proudové jištění zdroje se zesilovačem a blokovat pojistku při špičkách signálu. Nad tím samozřejmě ještě jedna, která by zabrala při překročení i špičkového proudu.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

U symetrického napájení dodá každá polovina napájení polovinu proudu do zátěže nebo ne? Odmocnina z 350/4 je 9,5A což je efektivní hodnota proudu - špičková by pak měla být 13,2A. No a vydělíme dvěma - takže špičková hodnota proudu 13,2/2 = 6,6A z každé větve.

Při představě, že pro výkon 350W efektivní potřebuju stavět zdroj 2x75Vx13A = 1950W, se mi zdá trošku hodně.

Ale je možné že se pletu...

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

To microlan: Tak to můžeš rovnou nastavit pojistku na vyšší - špičkovou hodnotu. Jenže na tuhle hodnotu musíš dimenzovat i všechno ostatní. Takže stavíš zdroj na vyšší výkon.
Nebo - jakej význam má mít tam pojistku na hodnotu proudu, když ji v případě překročení proudu zrušíš?

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

U 99percent zosikov do aut žiadnu nadprudovu ochranu nenajdeš. Iba ak tak masívnu kovovú poistku. Preto sa v zdrojoch nachadza šialené množstvo fetov...

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

To Steve: každý řídící brouk spínaného zdroje má integrovaný systém omezení výstupního proudu

Příspěvky [41 až 60 z 354]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 18 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£