Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 21 z 24)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

  Stránky: ««« 1 ... 19 20 21 22 23 24 »»»

RSS

Příspěvky [401 až 420 z 471]

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Hranatybraška:
Když flašku donutíš jít do úplný lineárnosti, ztratí se to oný flaškový čudo....

Už jsem to někde tu písal, že se dá postavit superzesík s flaškama, s perfektními parametry aaale... už to nezní jako flaška....
srovnej jednoduchej diferák s falškama a společným Rk, totéž, kdy místo Rk dáš zdroj proudu, totéž se zdrojem proudu v anodách... výsledky měřitelné objektivně i uchometricky. dokonce najdeš exaktní závislost mezi naměřeným a uslyšeným. zvlášť když použiješ "nejmodernější" triody s rámečkovou mřížkou.

(upravil hranatybraska 6. 2. 2014 9:34)

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Neboj se, SYMASYM tube edition z toho nebude. lol

O lampový čudo bych se nebál, ale jasno bude až asi poslechem toho mýho výtvoru..

Web

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

...ja stavim lampace prave pro jejich charakteristickej zvuk,libi se mi.Postavit jednoduchej jednocinnej lampac je pomerne snadny,jednoduchy schema a kvalitni komponenty jsou cesta,kterou jsem se vydal...jsem u cile,spokojene posloucham svoje oblibeny nahravky a obcas najdu i neco novyho... smile

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Nojo, to jsem stavěl taky, ale víš co, skolit hnedka první srnku, co se ti objeví za barákem.. no mě to už omrzelo.

Web

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

hranatybraska: pro mne je taky cílem i cesta, jak se k němu doberu... baví mne zkoušet různá zapojení a jejich přínos pro výsledný projekt a každopádně to není honička za minimálním THD za každou cenu, ono celková zpětná vazba spolu s lokálními není taky ideální lék na všechno. V signálové cestě (a nejen v ní) upřednostňuji jednoduchost, která se s lampama dosáhnout dá, na druhou stranu mi polovodiče ve zdroji nevadí a nemyslím si, že by měkký zdroj se svitkem a velkou tlumivkou byl nějakým přínosem pro výsledný zvuk (dal jsem si tu práci a vyzkoušel to), co to udělá na basech je více než zřejmé...

Na rozdíl od Markova OTL jsem zkusil poměrně minimalistický PP sluchátkáč v A třídě s výstupáky na C jadrech a jsem spokojen, při tom jsem si ověřil, že se VT dá spočítat a navinout i v domácích podmínkách tak, aby měl pro tohle použití slušné parametry (THD i frekvenčku). Prostě každý má své priority ... důležitá je radost, kterou to přinese, ať už z vývoje nebo z výsledku... smile

Web

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

PZWAK.
výstupák se dá navrhnout i spočítat doma, jen je to práce, když na to nemáš cajky, docela otrocká - vlastní zkušenost.
Pokud nebudu mít vybavení, tak na další motání výstupáku hned tak nedojde.

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

teď sem postavil to co tu navrhoval a postoval maras, to s tim baxandalem mezi polovinama E88CC, postavil sem to jen s drobnejma úpravama, ty rezistory co dělaj místní zpětnou vazbu u každý triody sem dal 100K a 680K, vazební kondenzátory sem dneska koupil 3,3uF (sou to už docela pořádný kýble) a vypadá to dobře, zdá se že snížená výstupní impedance těch E88CC se na tom nijak negativně neprojevila, nevim kolik ta impedance je, ale průběhy korekcí sou víceméně stejný jako byly před tim a celkový zesílení je taky přijatelný, možná zmenšim ty 680K rezistory, invertor tam mam furt stejnej ECC82 s rozdělenou zátěží, chtěl sem skusit ten schmidt s proudovym zdrojem, ale jak sem to čet dál tak je fakt že přítomnost toho tranzistoru by ten zvuk mohla trošku zkurvit no, pokud by nějak šlo zavíst zpětnou vazbu z konce do tohodle stávajícího zapojení, tak si myslim že by to bylo fajn, mě se ten invertor s rozdělenou zátěží zdá dobrej, akorát teď při poslednim měření se na něm projevila docela velká nelinearita, ale to už je muj problém nastavení pracovního bodu, šlo by tu zpětnou vazbu z konce zavíst do katody tý tridoy co je stejnosměrně vázaná na tu triodu co je tam jako invertor ? Taky sem si všim, že když to přebudim, a signál ztlumim, tak to trvá docela dlouho než to přestaně mít zkreslení a vrátí se to do mornálu, to je možná tou velkou kapacitou vazebních kondíků...

(upravil maras 6. 2. 2014 15:16)

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Kařdý ma jinou cestu k ideálu. Já jsem se rozhodl hned napoprvé udělat alespoň pro mě etalon kvality, prostě abych měl "referenční" zesilovač.  Samozřejmě když stavíš zesík a jsou tam 2 flašky na kanál, nebo jedna kombinovaná , tak to je něco jiného. Věřím , že 80% těch flaškových  "geeku" nebo jak se nazývají miluje právě tyto projekty , protože na nic složitějšího nemají. Prostě nechápou jak to v těch lampách funguje, neumí si nic spočítat a nemají žádnou vlastní invenci - slepě kopírují projekty stejně "postižených" kolegů.  Za jedno odpoledne to spichnou a ono to hraje. Pak to hvízdnou do retro krabice a už sou nadšeni. Je to poměrně blbuvzdorné a tak i když něco poserou tak to okamžitě neshoří jak papírový čert, což by polovodiče udělaly.   Tím narážím třeba na to thajské fórum co tu dával odkaz Mirek, jeden nebo dva projekty se mi tam líbily, ale zbytek byl teda aspoň pro mě nezajímavý.  No já jsem si teda místo SRPP oblíbil Mu-Follower, líbí se mi jak to hraje. Když sem dal polovodičový zdroj proudu do anod OTL-ka. Tak uchem už jsem nepoznal žáden rozdíl ve středováškách oprotí odporové zátěži. Jediný rozdíl byl v ještě pevnejším spodku, ale to má na svědomí více utažena NFB a s tím snížený vnitřní odpor zesíku - prostě tu membránu sluchátek řídí daleko přesneji a nekompromisněji než bez NFB. Fyziku prostě "neojebeš". Já osobně mám rád když poslouchám nějakou dynamickou nahrávku ať tam ta dynamika prostě je spodky musí být pevné a přesné, žádné bučení  nebo snad limitace !  Pokud je tam kopák tak musí to být kopák prostě  tak jak jsem psal.  Proto běžně dimenzovaný  lampový zdroj NIKDY nemůže tyto mé požadavky splnit  O sterilitě kterou tu zmiňoval Harnatybráška nemůže být řeč. Naopak to hraje strašně hezky a čistě , krásné "široké" středy a krystalicky čisté výšky. Stále je jasně slyšet rozdíl mezi polovodičový sluchátkáčem a OTL v jasný prospěch OTL. Samozřejmě to je jen a jen můj pohled na věc  někdo rád poslouchá "krystalku" a někdo má rád Hi-Fi.
M.


EDIT: Stále to vztahuji (CCS) oproti běžnému zapojení ale s NFB. Je samozřejmé, že bez zpětné vazby ten zvuk bude skutečně jiný neříkám jestli lepši nebo horší (věc osobního vkusu každého soudruha) - prostě jen jiný...

Web

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

je fakt že přítomnost toho tranzistoru by ten zvuk mohla trošku zkurvit

Mylsím že ten tranzistor bude nejlineárnější aktivní součástka v tom zesilovači. lol

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Davide ten invertor cos postavil nemůže být z principu dobrý, když jednu fázi bereš z vysokoimpedančního výstupu a druhou z nízkoimpedančního. Da se tomu trošku pomoct přidáním rezistoru do nizkoimpedančního výstupu, když tak pohledej.   Nakresli teď jak to máš přesně zapojené a zkusíme vymyslet tu NFB.
Marek

Web

(upravil maras 6. 2. 2014 16:01)

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Davide které zapojení si stavěl ? já nemám nikde v NFB 680k a 100 k !!!  mám tam 15K a 10k !!  To nemůžeš zaměnit , zvedl si tím  výstupní odpor z 500R na 2,5K !!!

Web

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

http://i60.tinypic.com/207us0z.jpg
mam to zapojený takhle, chtěl sem aby ty zpětný vazby byly u obou triod stejný, a kombinaci 100k a 680K sem měl před tim, proto sem jí použil protože vim že to s ní má přijatelný zesílení, zpětnou vazbu sem měl na mysli zavíst tak jak mam nakresleno. Invertor s rozdělenou zátěží sem viděl že se používá v zesilovačích JJ, tak sem si z toho odvodil že to bude dobrý řešení, v tom schematu zesilovače JJ tam u katody je před vazebním kondenzátorem rezistor, má bejt myslim velkej zhruba jako vnitřní odpor elektronky, já ten schmidt skusim udělat, koupil sem si na něj i ty tranzistory (protože tu mam jen samý vypájený a pochybný)

(upravil maras 6. 2. 2014 16:10)

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Takhle podle mě  NFB zavést nemůžeš, nezapomeň mimo jiné , že chceš mít korektor vypinatelný.  Hele odpor 4K7 / 2W doma najdeš ne ?   Postav toho Schmitta zatím na odporu v katodě a ten CCS doděláš kdykoliv. To nemá na funkci zásadní  vliv.  Tam pak bude zavedení NFB hračka.  Jinak lokální NFB ma jen první trioda, ta druhá ma vazbu přeci přes ten korektor.

Edit: taky nemusíš mít bypaslé katodové odpory , teda pokud nenaháníš zesílení. Pokud už je tam chceš mít tak dej k nim ještě kvalitní svitek  Pokud není katoda kondíkem bypadlá  tak přes ten odpor zavádíš zpětnou vazbu, která Ti sice snižuje zesílení, ale opět linearizuje flašku   

U druhé triody ty vazební odpory zruš  R2 a R1   - dyť jsem Ti psal , že to je blbě !!!!


EDIT2:


Postav tohle, to co jsi postavil Ty je úplně něco jiného !!!!


http://imageshack.com/a/img36/8370/3fyh.png
M.

Web

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

zrušil sem odpory u druhý triody a ty odpory u první sem udělal podle tvýho návrhu, funguje to skvěle, pořát nechápu co je na tom schématu špatný, to co si postnul teď se mi moc nelíbí, protože si myslim že ta třetí trioda je tam docela zbytečná, setkávaly by se mi dva kanály v jedný lampě...

(upravil maras 6. 2. 2014 17:57)

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Třetí trioda Ti dělá nízkou výstupní impedanci nic víc (psal si , že potřebuješ nízkou impedanci). Pokus Ti stačí 2,5K  tak tam být nemusí.  (mělo by stačit, ale to jsem psal předtím taky).

PS: Na tvém schématu je tam katodový sledovač tak jsem Ti ho tam dal taky .

Web

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

no vypadá to, že to stačí protože jinak by se mi zvedly basy, nulový polohy mi vycházej u prostřed dráhy potenciometru... myslim si že je to dobrý, dík, za návrh, skusim teď postavit ten jinej invertor

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Nemáš zač.  jak jsem Ti předtím psal už si nepamatuju , tak ta impedance by měla být dostatečna, je to někde v předešlých příspěvcích.   No jsem rád, že jseš   spokojený a hraje to dle Tvých představ. No a následně to pak nějak vyřešíme celý ten Tvůj zesák. Postav ten invertor a pak poreferuj.

Web

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

postavil sem ten invertor podle tvýho návrhu s tou ECC83, osciloskopem to vypadá víceméně stejně jako před tim, dal sem pryč všechny katodový kondenzátory, uplně to zkurvilo obdelník (nebo průběh korekcí) musim mít trošku ubraný basy a přidaný vejšky aby to byl obdelník, navíc má trošku zaoblenou náběžnou hranu

(upravil maras 7. 2. 2014 11:36)

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Tam na druhé triodě ty kondíky dej zpět (jakou tam máš kapacitu ?). Ona ta vazba "jde proti těm" korekcím.  To sem si neuvědomil - moje chyba měl jsem Tě na to upozornit. Za to se omlouvám, ale na vstupu by něměl být žáden trabl.

Web

(upravil hranatybraska 8. 2. 2014 19:20)

Re: Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

pzwak napsal:

hranatybraska: pro mne je taky cílem i cesta, jak se k němu doberu... baví mne zkoušet různá zapojení a jejich přínos pro výsledný projekt a každopádně to není honička za minimálním THD za každou cenu, ono celková zpětná vazba spolu s lokálními není taky ideální lék na všechno. V signálové cestě (a nejen v ní) upřednostňuji jednoduchost, která se s lampama dosáhnout dá, na druhou stranu mi polovodiče ve zdroji nevadí a nemyslím si, že by měkký zdroj se svitkem a velkou tlumivkou byl nějakým přínosem pro výsledný zvuk (dal jsem si tu práci a vyzkoušel to), co to udělá na basech je více než zřejmé...

Na rozdíl od Markova OTL jsem zkusil poměrně minimalistický PP sluchátkáč v A třídě s výstupáky na C jadrech a jsem spokojen, při tom jsem si ověřil, že se VT dá spočítat a navinout i v domácích podmínkách tak, aby měl pro tohle použití slušné parametry (THD i frekvenčku). Prostě každý má své priority ... důležitá je radost, kterou to přinese, ať už z vývoje nebo z výsledku... smile

Tím jsem si už prošel a věz, že to moje snižování THD čili zvyšování linearity zesáku je taky výsledek nějaký cesty a vývoje. A taky jsem furt na cestě, ikdyž poslední dobou se zdá, že dál to půjde jen zvyšování počtu aktivních prvků - k čemuž se dostaly v podstatě i tranzistoráky - viz. vývj od tranziwattu ud pár ks tranzistorů až po moderní zesíky typu DPA, kdy je tam těch aktivů víc.

Jo, vždycky je dobrý si to vyzkoušet sám. Co už věcí bylo jinak, než jsem četl tu na audiowebu nebo na netu u Broskieho, nebo i třeba v Lukešovi. smile

Web

Příspěvky [401 až 420 z 471]

  Stránky: ««« 1 ... 19 20 21 22 23 24 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 8x EL84 2x 30W High-End

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£