Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Úprava předzesilovače

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: Úprava předzesilovače

Zdravím,

pustil jsem se do úpravy předzesilovače, který vyšel v časopise elektor. Jedná se o toto schéma. Pro úpravy jsem se především rozhodl z důvodu použití předzesilovače jako náhradu operačních zesilovačů. Schéma bylo zbytečně složité a po konzultacích se zdejším členem Reebem ( děkuji za pomoc) jsem udělal tyto úpravy:
-Vynechání  zdrojů proudu pro vstupní diferák
-použití dostupných součástek aby bylo možné postavit tento předzesilovač ze šuplíkových zásob
-Změna některých pracovních bodů aby bylo možné do vstupu hodit exotičtější tranzistory, včetně jfetů
Chtěl bych se zeptat zkušenějších na pár věcí, než azčnu kreslit desku. Zaprvé, jestli má cenu na výstup dávat RC člen? A zadruhé, nevím si rady s návrhem DC serva. Pomohl by mi zde někdo přidat DC servo, popřípadně stačí použít známé schéma s věčně se opakujícími hodnoty?
Zde přikládám upravené schéma i s pracovními body, budu také rád když se k tomu vyjádříte. Za každou pomoc budu rád.

Re: Úprava předzesilovače

Pěkný,máš palec nahoru big_smile Až budeš dělat fošnu, počítej i se mnou, vyzkoušel bych to taky. Do vstupu jfety, zapojit selfbias nebo na to alespoň pamatovat na fošně, servo dej klasicky, RC je podle mě zbytečný.... Originál byl zatlučený VAS do země, těžko říct jestli je tohle lepší, pokud bude dobrá deska a osazení nemuselo by to bejt ani moc zatlučený.....na výsledek jsem zvědavej, tohle zapojení už jsem několikrát zvažoval... Na výstup dej určitě něco v TO126...

Re: Úprava předzesilovače

Díky za pochvalu, přemýšlím co tam dát místo těch bc-ček, možná by stálo za to udělat více verzí a to jak pro tyto bcčka, stím že by to bylo přímo určené pro zátěže s vyšší impedancí a pak pro TO126 pro zátěže s nízkou impedancí, akorát se bude pro TO126 hůře řešit tepelné svázání tranzistorů. Zítra tu nahodím nějaké návrhy desek. Ten self biasem je to dobrý nápad, myslím že to půjde pořád vyřešit univerzálně smile

(upravil DJ_Rix 11. 6. 2013 22:34)

Re: Úprava předzesilovače

Já bych to tepelný svázání zas tak nehrotil.... prostě budeš mít na chladiči jeden trand jako násobič Ube co bude hlídat kliďák... na tu kombinaci dvou bych se vyprdl, jedině že by jsi nechtěl dávat velkej chladič, v tom případě ty dva trandy co hlídaj kliďák dej taky v TO126 (BD139 a BD140) a postav je na desce hned za koncáky - sešroubujou se pak k sobě a následně k chladiči smile
Podle mě jdeš na to dobře, kaskoda je pro tohle napájení zbytečná,čili jen jfety se selfbias a vlastně jen dvě propojky dle osazení bipolár/jfet a bude smile I pro zátěže s vyšší impedancí bude lepší tam mít trandy v TO126... prdneš tam férčájldy nebo klidně i ty bédéčka, dle vkusu každého soudruha... big_smile

Re: Úprava předzesilovače

staci tl071

Web

Re: Úprava předzesilovače

Děkuji všem za rady. Nejraději bych se DC servu úplně vyhnul, použitím trimru na vulování offsetu nebo párováním tranzistorů, ale vůbec nevím jestli ten offset může v tomto zapojení courat. Přikládám zde desku jak zhruba bude jeden kanál vypadat. Dost se toho bude jeětě měnit, byl bych rád kdyby si někdo vyjádřil k té rozlité mědi. Snažil jsem se zachovat celosymetrický vzhled, ale je to moje první kreslení plošňáku tak si nejsem jistý zdali to tam může vůbec být. Prozatím jen s BC, pro tranzistory BD, popřípadně japonce zkusím dokreslit zítra. Ve schématu pro TO126 bude hlídání teploty řešeno násobičem Ube.
Deska  Schéma

Re: Úprava předzesilovače

Strašně roztahaný, fastony jsou na preamp naprosto nevhodný konektory, chybí montážní otvory.....

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Úprava předzesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£