Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 19 z 116)

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

  Stránky: ««« 1 ... 17 18 19 20 21 ... 116 »»»

RSS

Příspěvky [361 až 380 z 2,319]

(upravil maras 15. 1. 2014 21:02)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Honzo urcite to vyzkousim,presne jnak si psal venoval jsem tomu casu az hanba tak to uz je jen drobnost.

Nicmene ted jsem rychle nasimuloval toto :

a, RK=240R, RA=10K  zesileni bez blokovaciho kondiku = 14,83 x
b, RK=270R, RA=20K zesileni bez blokovaciho kondiku = 19,3 x 

Taky zajimave smile   Takze ted babo rad  co je rozumnejsi, jit vetsi zatezi lampy v anode a byt v prostredku linearni casti, a nebo snizit tudle zatez s tim, ze se mi zvysi zesileni. Jeste sem koukal do poznamek a mam tam zaznaceno ze anodovy odpor by mel byt 2x az 2,5x nasobkem Ri. Ecc88 ma ri 2,6k.  Nevim jestli budu schopen vubec zmerit nejaky rozdil mezi temito alternativami + tou posledni , kterou si navrhnul.  No kazdopadne to zkusim a uvidime.
Zitra nakoupim odpory a asi to vyzkousim.
Marek

EDIT:

c, RK=680R. RA=33K, zesileni bez blokovaciho kondiku = 17,12x

EDIT2:

Tady jsem chodil na charku teda Tebou navrhovane hodnoty RK a RA no a vyslo mi to takhle, prakticky stejne mi to vyslo i v simulatoru.  Tak  snad sem se dopocital spravne smile

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/132/gep7.png

Marek

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Maras:
Ahoj, po takový době!!

Honza63:
E88CC a PCC88 se opravdu liší.
Myslím, že při tomto Ub by při 1-2mA flaška byla hodně v koleně. sice dosáhneš většího napěťovýho zesílení, ale daní za to je zvýšení nelinearity (což v tomto zapojenáí" narovná" zpětnýá vazba)
Já osobně bych u E88CC nechal krapet vyšší Ia, flaška to vydrží.
Běžně v VF aplikacích (STA apod) pracovala i s vyššími Ia.
Tzn. nemusíš se trápit s "velkým" Ia 10mA není na tuto flašku zas až tak moc.

(upravil Honza63 16. 1. 2014 13:31)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Já se netrápím, napsal jsem svoji zkušenost s ECC88 a E88CC, pro dobro věci. Je na Markovi, aby si to odzkoušel. Malování v grafech umím 55let a ani jsem je pro pracovní bod blízko kolene nedoporučoval. Je to nepřesné a prakticky k ničemu.
Změřené zkreslení 0,05% asi o nelinearitě nebude.
K rozdílům mezi ECC88 a PCC88 jsem se vůbec nevyjadřoval, PCC nepoužívám, mám NOS TESLA v provedení ECC.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Takze jsem dneska koupil ty odpory a o vikendu zkusim na prkynkove verzi vymenit odpory pro prvni triody a porovnam s puvodni verzi. Jinak dneska jsem zacal osazovat prototypove PCB akorat sem nekoupil ja blbec odpory 150R, takze pro ne zitra musim skocit. Pokud vse dopadne dobre tak se zitra pokusim ozivit ty moduly na PCB a hodim tady pak i nejake to foto.
Marek

Web

(upravil maras 17. 1. 2014 23:34)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Dneska jsem dokoupil par drobnosti ktere mi chybely k oziveni OTL-ka na PCB.  No a klasika , to bych nebyl ja aby se mi zase neco nevysmolilo...   osadim  prvni desku lampou PCC88 s tim, ze nastavim pracovni body atd.  No po zapnuti anodoveho zdroje nesla lampa vubec trimrem nijak nastavit. No vedel jsem , ze zapojeni je overene a funkcni a musi to chodit, tak sem pojal podezreni na precizni trimr, kterym se nastavuje prepeti druhe triody. No samozrejme sem se nespletl a uplne novy trimr byl v riti !!  Po vymene uz bylo ozvieni a nastaveni obou desek otazka 10 minut.  No nebudu napinat, na PCB to je jeste uplne jina "pisnicka". Oba kanaly jedou naprosto symetricky a to jsem lampy nijek neparoval , takze paradicka. Vykon je spolehlivych 150mW do 330R.  Dneska uz mi bylo ovsem dost zle tak jsem jen overil stabilitu zesiku jestli nekde nekmita a dolni kmitocet kde je pokles -3db + preslech mezi kanaly. Taky jsem kuknul jak vypada odbelnik na 1,10 a 20 khz - nadhera naprosto ukazkovy prubeh.

Takze zesik "hraje" od 23Hz kde je pokles -3dB. Preslech mezi kanaly jsem zmeril pri 150mW v levem kanalu, druhy kanal byl uzemnen.
Levy kanal mel  napeti 7V RMS a na pravem byly presne 3mV RMS, tedy -67dB.

No a jako perlicku na zaver jsem se snazil zmerit THD.  Nastudoval jsem k tomu nejakou literaturu a jelikoz muj osciloskop umi FFT, tak jsem zkusil toto zkresleni zmerit. Vysledek me prekvapil a tak tady hazu namerene hodnoty pro konrolu, protoze tak dobry vysledek sem neocekaval (no snad sem se nekde nesekl, ale jelikoz mi je celkem mizerne - je to mozne)

Pocital jsem dle :

http://blog.hameg.com/wp-content/uploads/2013/10/THD_formula.png


Namerene vysledky:

V1=6,84V
V2= - 48dB = 27,2mV = 0,0272V
V3 = - 42dB = 53,3mV = 0,0543V
V4= - 60dB = 6,57mV = 0,00657 V
V5= - 53dB = 15.3mV = 0,0153V 

No a  po dosazeni mi vyslo THD 0,0092 !!!. Vcera jsem meril "prkynkovou" verzi a tam mi to vyslo 0,013.

Pokud sem pocital blbe tak prosim o nakopnuti spravnym smerem. Nicmene verim, ze jsem odecetl z osciloskopu urovne dobre - eventualne tu zitra dam screeny  jestli mi bude lepe.

Marek


PS: Posilam nejake ty slibene fotky.


http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/819/mqop.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/38/qwqv.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/20/44t3.jpg

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Maras:
Takhle vypadá práce, když je ti blbě???

To by mne zajímalo, jak děláš, když je ti dobře. Dyk je to dokonalý!!!
To THD máš vzorec dobře, takže pokud máš dobře odečtený hodnoty, tak to tak holt je.

(upravil redyuri 17. 1. 2014 23:19)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

http://upload.wikimedia.org/math/3/5/3/35355da4d99fa84d83b2ccd95ff0b268.png


+btw vynásobil si to 100? aby si to mal v %

Web

(upravil maras 17. 1. 2014 23:55)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Díky za pochvalu smile - od Tebe urcite potesi !!!

EDIT:  No  nevynasobil .... mi uz skutecne "parkuje" mozek , takze je to teda 0,92% - no tomuhle se mi uz veri lepe smile .  Ja jsem cetl anglicky psanou literaturu (vcera ve 3 rano a tak jsem to urcite prehlidnul.)  No kazdopadne diky za opravu. Nicmene i vysledek pod 1% neni na elektronkac   spatny ne ?

M.

Web

(upravil Dohnalik 17. 1. 2014 23:46)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Prožeň to na integrované zvukovce přes ARTU smile Jestli budeš mít THD+N pod 0,5%, tak máš u mě čokoládu. Nemyslím si, že by to zkreslení bylo u lamp tak dobrý...

//1% už je reálnější, všiml jsem si toho až potom.

(upravil maras 17. 1. 2014 23:54)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

S artou zatim neumim, muzu to nekdy zkusi. Zatim jsem se snazil zmerit alespon THD na osciloskopu pomoci FFT - odectene to mam urcite  dobre, resp mi urovne harmoniockych vypocital primo  ociloskop (stacilo sproste opsat z obrazovky smile), takze tam by chyba byt nemela a vypocet mam uz opraveny.  No verim ze to pod to 1% to THD  ma.  Jak uz jsem psal nekolikrat -  hraje to neskutecne... SKoda, ze ses z daleka, ale pokud bys mel cestu nekdy do OV tak Ti to rad predvedu a muzes si udelat vlastni nazor - to je podle mne uplne to nejlepsi.
M.

EDIT: Navic to THD jsem meril pri 150mW  (to kdybych pustil do sluchatek  tak je po mne smile ) - ale bezne posloucham o rad nize a tam to THD bude jeste uplne nekde jinde, nicmene je pravda , ze je treba to merit  tesne pred limitaci .

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Mám v plánu OTL pro má AKG K701...nakonec volba padne asi na betaronův sluchátkáč. Až budu mít čas, tak si něco navrhnu a zkusím to pořádně poměřit.

(upravil maras 18. 1. 2014 0:03)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ja vim, cetl jsem Tvoje vlakno , nicmene sem presvedcen ze WCF ty AKG bezproblemu uzivi - mam doma i Philipsy 32R a na tech to jede taky bez vetsich problemu (resp. pri opravdu vysokych hlasitostech kdy uz boli usiska to pri nejnizsich kmitoctech nepatrne kresli).  Kazdopadne ja jsem tady schema vystavil a je na Tobe jestli si to zksusis nebo ne, par lidi  uz stavelo ty predesle jednodussi verze a ohlas byl vesmes velmi pozitivni. Kazdopadne bych na sluchatkac nepouzival vystupaky - podle mne to neni treba. (je dobre ze uvazujes o OTL a trafama se nezdrzujes smile)  Eventualne by se daly na konec dat misto 6n6P jine lampy , ktere by ty Tvoje AKG-cka utahly s prstem v nose.  Kazdopadne si to zkus spocitat pro ten WCF a uvidis.
M.

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Nevypadá to špatně smile Ale v elkách se nevyznám a nechce se mi to všechno počítat, uvidím. Jsem spíš zarytej silicon guy a dělám věci, co měří nějak takhle:
http://s17.postimg.cc/4ij19nztn/zvukovka_mereni.jpg

Takže i kdyby to bylo 0,1%, tak to bude super, ale pro mě pořád šok smile

Re: OTL sluchátkový zesilovač

No je to paradicka !!!  K tomuhle se s lampama ani nepriblizis smile  No ale poslech neni jen o mereni THD atd. Pro me bylo zatim nejvetsi "odmenou" jak u mne kamarad, ktery ma skutecne rad dobrou muziku a kvalitni poslech po 3 hodinach poslouchani prototypu sundal sluchatka a rekl: To je zatim to nejlepsi co jsem v zivote slysel smile  No z toho jsem mel skutecne radost. Proste ty flasky maji neco do sebe....

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Marku tak si to dotahl do konce,gratuluju...dulezity je ze ti to zvukove sedi...ja osobne davam prednost SE...zrovna jsem dokoncil jedno OTL pro znameho,ktery ma 600ohm sluchatka...obrazek tady:
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ … 7032_n.jpg

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Můžu potvrdit, že Marasův OTL zesilovač je fakt výborný a za sebe ho můžu každému doporučit. Postavené je to za chvilku a výsledek stojí za to. Hraju na tom už zhruba od března 2013, vyzkoušel jsem různé flašky na vstupu a pro mě nejlepší výsledek byl s EF80 v triodě. Koncové 6N6P utáhnou zcela v pohodě i sluchátka Sennheiser HD201 s udávanou impedancí 24 Ohm, takže se sluchátky 32 Ohm nebudete mít problémy. Zájemcům doporučuju si pročíst celé vlákno...
Marku vítám tě zpět a doufám, že vývoj bude zdárně pokračovat wink

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Kudlibabka: to máš SE s ruskou 6H5C (resp. 6H13C)? Čím takovou mrchu budíš, když má μ asi 2?

Web

(upravil Honza63 18. 1. 2014 12:09)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Rád přidám pochvalu, líbí se mně to.

(upravil kudlibabka 18. 1. 2014 12:26)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

diky za uznani...je to s ruskou 6H5C...stejnosmerne vazany,budic E88CC...schema zde:
https://lh3.googleusercontent.com/-D_sd … 206H5C.gif

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Zkoušel jsi 6H13C? Pokud ano, jaký je rozdíl ve zvuku? Obojí je ekvivalent 6AS7G...

Web

Příspěvky [361 až 380 z 2,319]

  Stránky: ««« 1 ... 17 18 19 20 21 ... 116 »»»

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£