Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 42]

(upravil Zorg 17. 10. 2012 11:12)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Není těch 12dB myšleno jako takový rozumný (průměrný) headroom na dynamické špičky (předpoklad 0dBFS)? Tj. normálně jedu na nějaké střední hlasitosti těch -12dBFS, pak potřebuju 4x větší výkon, aby se přenesly nezkresleně dynamické špičky při 0dBFS. Tj. po vynásobení 4 mi to fakt cca. řekne, jak výkonný bych měl mít zes při mnou subjektivně nastavené hlasitosti.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Zorg - jakože,když mě to dává 20W ,potřebuju aby dával 80W ,takže jsem vklidu protože do 8mi by ten Denon měl dávat cca těch 100W,jak mi tu někdo psal,když do 8mi je na 2x150W ..
takže otázka.. vyplývá z toho,že už jedu vpodstatě na doraz co se dynamických špiček týká a proto mi to při vyšší hlasitosti už začne limitovat,že 70W basaky už dosahují max. vychylky ? (viz. mé téma "vedle") tongue
zajmavé.. smile

(upravil Zorg 17. 10. 2012 12:22)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

No, tak nějak jsem to myslel, že např. vasimu stačí průměrně 5W, čili na dynamiku 12dB by mu moh stačit 20W silič smile
Tvůj problém, viz vedle, sem to netahej.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Mám neodbytný pocit, že 12 dB je 4x vyšší napětí, tedy 16x větší výkon smile

Web

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Zorg: těch -12dB úrovně tam je proto, aby se to dobře počítalo, aby jsi eventuálně nezlikvidoval bedny a šlo to ještě vydržet až budeš měřit sinus. Druhá věc je, že jsi to úplně nepobral - je jedno jaký DR bude tvé další album mít (pokud nebude výrazně vyšší než nejlepší z těch na kterých jsi to zkoušel). MAXIMUM je pevně dané.

PwrB: říkal jsem si co máš za mizernej šunt, že to není možné mít rozdíl 2V ve výsledku. Pak vidím, že máš Loudness. Těch cca 10V znamená, že potřebuješ zesilovač, co má rozkmit 40V. Nevím proč je potřeba všechno převádět na watty, který stejně nikdo nedokáže ověřit. Napětí do zátěže si umí změřit každej, citlivost reproduktorů je ve voltech. Když budeš mít slušný zesilovač musí mít v tvém případě trafo alespoň 36VAC.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Není náhodou "rozkmit" definován jako Peak-peak napětí?

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

MethMan: jo,vypnul jsem loudness a při nižší hlasitosti 1.75V vs. 1.78V (taky bych dal nějakou toleranci měřáku..) smile  36VAC resp. 36W na kanal? neni to málo,když ted mi to vycházi na cca 21W/kanál odebraných?

opamp: a není to 8x ? jako,že pro +3dB je zapotřebí Dvojnásobek výkonu, taks to myslel? smile

(upravil MethMan 18. 10. 2012 14:44)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

PWoB: Myslel jsem samozřejmě 2x36V, tzn. cca +/- 50V DC.

Mám neodbytný pocit, že 12 dB je 4x vyšší napětí, tedy 16x větší výkon

To ano, ale v případě tohoto testu platí, že naměřené napětí DMM při signálu -12dBFS je Vrms. Vpk, protože jde o sinus je tedy o 3dB víc. Jinak řečeno maximální RMS úroveň  sinusového signálu musí být -3dBFS. (12-3)= +9dB, 2,83x napěťové zesílení.
Potřebný výkon zesilovače v obvyklejších jednotkách Wrms do 8ohm  = (Vrms x 2,83) ^2 /8 = 4.
Potřebné napětí Vrms zesilovače = 4x naměřené, stejně jako výkon do 8 ohm.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

neviem k čomu je tento test dobý a určite mnoho ludí potvrdí že aj použitie 400W koncáku sa kladne prejavý na výslednom zvuku a proste platí čím viac tým lepšie

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Mechaniku, naprosto nechápu Tvojí potřebu psát takový "rozumy mnoha lidí". Tak si kup 4000W zesilovač od Behringeru, když víc je líp. Jednoznačně to bude lahůdka.
Ostatní, kteří nejsou zabednění mohou zjistit, že netřeba 400W zesilovače, když jim stačí 50W. A taky mohou zjistit jak hanebný jsou jejich bedny při už při příkonu okolo 10W. Nelíbí? Neber a nech být.

(upravil mechanik 18. 10. 2012 17:08)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

ja som si to vyskúšal tiež a môžem potvrdiť že je to tak, napríklad hypa A400 má 400W a bude sa počúvať spolu s VMA-1 MK II  http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 0ecdb6b9cc

EDIT: konkretne som to skúšal na symasyme 5.3 ktorý som si upravil na dvojnásobný výkon a plánujem štvornásobný ale skúšal som tiež čo urobí samotná výmena zdroja za výkonnejší a čo urobím čisto len väčší počet koncových tranzistorov

"určite mnoho ludí potvrdí že aj použitie 400W koncáku sa kladne prejavý na výslednom zvuku" myslel som to takto:
výkon sa prejavuje "pevnejším zvukom" od nižších stredov smerom dole to určite potvrdí mnoho ludí ktorý stavali silnejší zosilovač, nepísal som že to znamená že nejaky PA zosilovač s výkonom 800W prehrá na výškach hypu

Hordek, o limitacií tu nič nepíšem predpokladám že oba zosilovače budú pod limitaciou, ono je to dobre počuť aj vtedy, napríklad o tom písal PMA na slovanete, po výmenej za PA4  (2x300W) počul rozdiel na basoch aj pri svojich 2 pásmach s 5MP60/N, možno vám to pohladám aby som nebol za blbca

(upravil Hordek 28. 6. 2014 12:46)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

..odhaduji cirka třicet až padesát stránek v linku smile

Téma patří spíše do sekce "Měření"

(upravil MaBat 19. 10. 2012 11:42)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

U mě jde o dost citlivý dvoupásmový aktiv, měřeno na několika normalizovaných nahrávkách, bráno maximum:

Basák 1.6Vrms, výškáč 0.8Vrms.

Snesl bych ve špičkách asi i víc, ale to už by byly celkově úrovně, na kterých ani výjimečně opravdu neposlouchám.
Kdybych měl dát rezervu na případné nahrávky s ještě větším dynamickým rozsahem, tak to celé řekněme x2, víc už opravdu těžko.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Pro běžnou reprosoustavu s citlivostí 90dB/2.83Vef/1m bych pro domácí poslech doporučoval zesilovač alespoň 100W. Ano, výkonová rezerva je znát, takže pokud zacházíte rozumně s "volume", nebál bych se zesilovače s větším výkonem, než je max. doporučený příkon repro. Ve zvuku ("suverenitě", "kontrole") to určitě poznáte.

Zesilovač s velkým výkonem je často pro repro menší zlo, než zesilovač s malým výkonem, leckterý prodejce reprosoustav by mohl vyprávět o zničených výškových repro z toho důvodu, že zesilovač hrál v limitaci ....

(upravil Hordek 28. 6. 2014 12:59)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

.

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Je to celkem jednoduché, když si uvědomíme minimální rozsah amplitůd tj. dynamiky "normálního zvuku" . Cca před 25-30 rokama jsem si jako zvídavý hoch udělal k 100W zesíku měřič výkonu (špičkové hodnoty) a i když jsem poslouchal tehdy cca nekomprimovanou muziku na "průměrnou" úroveň 1W, tak celkem často to skočilo až na 100W. Je to totiž napěťově jen 10x větší signál (P=U*U/R) tj. dynamika navíc (nad 1W) amplitůdově jen 20dB, protože celkový dynamický rozsah byl cca 50-60dB... To nemluvím např. o podstaně větší dynamice živého orchestru apod....
Kdo se někdy podíval skopem na audio signál tak ví, že se amplitůdově mění (měníval) celkem značně. Ale protože slyšíme logaritmicky, tak nám např. rozdíl mezi 10W a 100W nepříde až tak zásadní... Takže rezerva výkonu je celkem na místě. Nebo podstatně citlivější bedny smile

V dnešní době "komprimací" všech dat tj. i zvuku, je rozsah dynamiky ("obálky") často s bídou 3-6dB - takže zde by stačil jen 4-20x výkonová rezerva na přenos špiček signálu tj. "na střed 1W" stačí 20W. Vlastně to bude asi i hrát "hlasitějí", ale i hnusněji. O to dnes hlavně jde - kůli reklamám, apod. aby to důležité bylo slyšet - ale to už je jiné téma...  sad

Pro mě to vychází na bednách s citlivostí cca 88-90dB/... jako "minimální optimum" 50-100W. A to bych občas (tak 4x do roka - když mám náladu) i chlup nad 100W (eff. sinus) přidal... Ale poslouchat doma některou dnešní značně komprimovanou muziku na hranici 100W by mě fakt asi zabilo....

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

zuki, ta čísla "dynamického rozsahu" 50 - 60dB jsou trochu zavádějící resp. nepopisují adekvátně to, co se reálně děje. Mnohem zajímavější je údaj crest factor, což je poměr mezi špičkou a střední hodnotou. A to je číslo, které se běžně pohybuje okolo 10 - 15 dB, jestli přes 20dB, tak už je to hodně a dost výjimečné.

(upravil zuki 2. 11. 2012 22:04)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

No např. u orchestru -tam ty dB jen lítaj sem a tam smile , ale to já moc neposlouchám, jen říkám co si pamatuji z dřívějška. Teď na takové pokusy nemívám moc čas.

U současné muziky věřím, že mezi tichem a max. bude těch 10-15dB... A čarování-ho se střední hodnotou mám např. u TV občas plné zuby - jak mi někdy protivně řvou reklamy... Bohužel mám starší TV - cca 7let LCD Samsung - a i když má "kontrolu" hlasitosti, tak asi jen dle špiček a né dle střední (efektivní) hodnoty. S tím asi ještě tehdy moc nepočítali.

Ale snažil jsem se to moc nerozvádět a popsat spíš zjednodušeně s přijatelnou nepřesností. smile Pro mě je 100W optimum. Musí mít odstup aspoň 100dB (aby nešuměl) a pak jde poslouchat i potichu smile A jako podkres u práce s PC mi stačí i dost pod 1W, spíš tak 0,1W smile

(upravil MaBat 2. 11. 2012 22:06)

Re: TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

No mezi tichem a nejhlasitějšími pasážemi to bude hodně.. smile Ale to je právě to číslo, které pro zesilovač z hlediska výkonového dimenzování až tak zajímavé není... Větší smysl má dívat se na poměr mezi špičkou a řekněme RMS hodnotou (crest factor).

Příspěvky [21 až 40 z 42]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » TEST - Jak silný zesilovač opravdu potřebujete

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£