Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 7 z 8)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7 8 »»»

RSS

Příspěvky [121 až 140 z 146]

(upravil reta 4. 2. 2014 15:12)

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

No to já s tím, že se to nepoznám souhlasím, to že síťový kmitočet stačí je jasné. Spíše kráčí o teorii.

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Dalča: pravda, to jsem trošku přepísk wink

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Síť je v současnosti docela stabilní a nějaká 555 s běžnou závislostí sučástek na teplotě by jí těžko konkurovala. Myslím, že regulace napětí v síti změnou kmitočtu je technický i organizační nesmysl. Ekologické zdroje spíš místně přetěžujou přenosovou soustavu a kurví tvar sítě harmonikama. Daleko větším faktorem pro změnu frekvence je denní průběh zatížení, viz třeba http://rayer.g6.cz/elektro/mainscnt.htm
Když se denní chyba frekvence sítě vejde do 0,1 % vůbec bych stabilitu otáček z hlediska sítě neřešil, víc udělá prokluz na řemínku. Ostatně u magnetofonů ji taky nikdo neřešil a myslím, že odchylka s teplotou tam udělala větší chybu.
Ty stroboskopy mají vůbec jen takovou vizuální funkci. Když má gramo pohon motorem na síť, stejně s tím nic neudělám, jestli má motor z jiného zdroje, tak může být stejně tak stabilní jako údaj stroboskopu.
Odchylka od jmenovité rychlosti může být důležitá v těch případech, kdy je žádoucí přesná stopáž skladeb nebo opakovatelná, ale to obvykle není problém gramofonních fajnšmekrů?

(upravil reta 23. 2. 2014 16:56)

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Sháním výkres(y) pro výrobu NC 440 okótované. Takové podle kterých se svého času vyráběly. Snad ještě někde existují. Třeba i jen půjčit.
Už teď co nejzdvořileji děkuji všem co se půjdou kouknout jestli je nemají v šuplíku. hmm2

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

reta napsal:

sagitarius: máš prosím odkaz na nějaké schéma.

Nemám, myslel jsem navrhnout- není to složitý. Anebo vyjít z tohohle http://www.elektrokoutek.cz/upload/led-strobe-2.JPG
Pochopitelně na 50Hz zvětšit R1 [trimr 47k, nastavit na 50Hz], zmenšit C1 [1uF] a vynechat T [LEDku přímo za odpor z výstupu 3]. Střídu budeš měnit tím potenciometrem. Bacha, hodnoty platí pro 555 TTL, nikoliv CMOS.

Web

(upravil Hazys 23. 2. 2014 13:43)

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Během dvou dní znova vidím NE555 jako generátor přesného kmitočtu. Ale proč? Vždyť to k tomu nejde použít vůbec.  50Hz ze sítě bude přesnějších, než jak se ti povede nastavit 555ka.
Chceš-li to ještě přesněji a nezávisle na síti, tak krystal třeba 3,6864MHz, podělit 13bitovou děličkou (4060), a ještě podělit 9ti třeba se 4017. A bude to správně audiofilsky přesné. Délku výstupního pulzu záblesku navolíš připojením výstupu z vhodného místa děliček.
O spotřebu těch dvou CMOSů bych si nedělal starosti, stejně jako o rušení.

//A u té 555ky elyt jako časovací kond pro přesný a stálý kmitočet... to snad ne.

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

A kdo psal o elytu??? Nejsou snad na trhu dostupný daleko přesnější kondy 1u? A 555 jsou dost přesný. Ne že ne. Jenže síť je dnes taky dost přesná- mám tady hodiny řízený sítí, a dva roky jsem je neseřizoval. Jestli se hnuly o dvě minuty za dva roky, je dost slušný.

Web

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Elyt je ve schématu, jen jsi doporučil zmenšení kapacity na 1uF. Psal tu někdo o svitku? Nevšiml jsem si.
555 jsou dost přesný Kmitočet závisí, jak nakroutíš ten trimr.  Nemluvě o tom, že tak jak doporučuješ celý odpor nahradit jedním trimrem, nebudeš mít žádné jemné rozlišení, a než to nastavíš, tak si pěkně sprostě zanadáváš. Pohnutím potenciometrem sice změníš střídu, ale taky frekvenci! Takže budeš opět sprostě nadávat při nastavování trimru.

Shánění daleko přesnějších kondů - zbytečné. Kroucení trimrem - zbytečné. To už je lepší z té 555 udělat MKO a spouštět jej síťovým kmitočtem.
Přiznám se, že nenávidím zbytečné trimry a kroutidla v zařízeních. Snižují spolehlivost, někdo je musí nakroutit, a tady máš dokonce dvě kroutidla, ještě vzájemně závislé.  Stejných a přesnějších 50Hz získáš podělením toho krystalu. Bude to stabilní, bez nutnosti nastavování. Délka záblesku bude 111ms.

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Tak nepíšu tam všechny detaily, protože předpokládám, že když už to bude stavět, tak alespoň něco ví. Já třeba na tyhle věci používám 20-ti otáčkový trimry. A dělal jsem kdysi s 555 hodiny a jely teda dost přesně.
Ano, ty kroutidla se v tomhle zapojení budou ovlivňovat, ale to nevadí, nastaví se to jen jednou. A není to moje schema, jen link jako nástřel. Já bych udělal nastavení střídy bez ovlivňování kmitočtu, ale nechce se mi to teď malovat, nemám na to čas. Stačí jezdec na kond, z jednoho koce potu diodu nahoru [vybíjecí] a na druhým konci opačně [nabíjecí].
Tenhle link byl jen na přiblížení, ne konkrétní návod.

Web

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Tak nepíšu tam všechny detaily, protože předpokládám, že když už to bude stavět, tak alespoň něco ví. Podle mě (ze zkušenosti se začátečníky) jsou takovéhle předpoklady na nic, a když něco myslíš a je to pro danou věc esenciální, měl bys to explicitně vyjádřit.
Hodiny s 555.. já se nepřestávám divit... 20tiotáčkový trimry... kurde vy ste někteří fakt maniaci.  Než tam prdnout krystal, radši nestabilní oscilátor a 100otáčkový kroutidlo, všecko nejlépe teplotně závislý (kond, i oscilátor) a pořád něčím kroutit. Když váš to baví...

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Tak někoho baví dělat věci ze šuplíkových zásob, a někoho zase jen pořád kritizovat....

Web

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Jo jo, ze šuplíkových zásob bych vytáhl hodinkový krystal, v tomto případě klidně ten 3,6864. 4060 bych musel asi chvíli hledat, pokud bych nenašel, dá se postavit oscilátor s normálním hradlem a za něj posadit libovolnou jinou děličku, třeba 4040, 4020 nebo 393 či co je po ruce.  Kritizovat? Když to tak bereš... potřeba prezentovat svojí práci mě poněkud přešla. Stejně kdo by na to byl zvědavý, takže pardon, že to vypadá že jen rýpu a nic nedělám.
A šuplíkové zásoby pro mě nejsou omluva, pro hodiny taktované z RC oscilátoru. Ta přesnost musí být fakt echt.

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Skutečně nejsem z těch co dokážou vymyslet schéma pro rozsvěcení diod pro stroboskop gramofonu a proto bych uvítal i schéma z nějakým tím krystalem.  Sagitariusovi za odkaz děkuji.

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Oscilátor řízený krystalem je blbý nápad, ta 555ka s s trimry stačí.

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

nechci rejpat, ale nejjednodušší je doutnavka na síť, nebo Leduše na síť.
Siťový kmitočet je dlouhodobě veeeeeeelmi stabilní.

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Ohledně toho silichormu - mám tu jeden co jsem kupoval tak před půl rokem a chtěl bych s ním vyleštit to plexi, ale už jsem s ním leštil takový kus plechu co tu mám a je to spíš jak tu někdo psal "brusná pasta", co tedy použít na to plexi? To Tempo či co?

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Zdravím
Před časem sem našel na netu konstrukci stroboskopu pro seřizování otáček pomocí strobokotouče tak postuju dál (žádná 555), je pro 50 i 60 Hz.
Osobně bych volil 60Hz verzi kuli přesnýmu seřízení 45 ot.

http://uloz.to/xuTMeBcE/ve-diy-strobe-pdf 

Při schánění součástek sem sezasek na těch 2 integráčích na webu sem našel jen tůto

http://www.tme.eu/cz/details/4060/logic … ady-cmos/#
http://www.tme.eu/cz/details/4013/logic … ady-cmos/#

sou to oni ? nerad by sem koupil něco jinýho ...

Web

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

4060/4013 jsou to ony

Web

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Super tak snad najdu ji ty ostatní součástky . Pak dam vědět jak to (ne)funguje .

Web

Re: Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Ahoj všem, potřeboval bych, zda by někdo měl fotečku jak je řešeno na NC450, 452, nebo MC 400 to okénečko se zrcadlíčkem stroboskopu za účelem vlastní konstrukce. Ale taky je možné že blbě hledám. Že to někde je. Díky.

Příspěvky [121 až 140 z 146]

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7 8 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Znovuoživení gramofonu TESLA NC440

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£