Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Misto KF507/KF517 jsem pouzival bez radeji KFY46/KFY18 nebo KFY34/KFY16, ktere se daly vybrat mnohem snaz. Jeste porad se obcas daji sehnat... a proc 90V? Pri napajeni 70V staci v pohode Uceo 80V. Muzes mi poslat ty podklady pro plosak na mejl? akorat nemam Eagle, tak staci v nejakem obrazovem formatu rtypu bmp, jpg atp. Dekuji.

Web

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Mám napájení 80V proto Uceo 90V a víc. Jasný, pošlu, Upozorňuju že je to jen na rychlo seskládaná verze. Ale chodí to pěkně smile...hodím to do .pdf a pošlu ti to smile

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

pzwak: jakej máš mail? Nevím jak se tady dávaj obrázky big_smile

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Misacek: mohu taky poprosit o desku? Já bych si naopak vzal Eagle soubory. Program docela dobře ovládám, mohu desku upravit a učesat pro hromadnou produkci a, samozřejmě s Tvým svolením, nabídnout upravenou verzi ostatním.

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

j_pasek: Jasan, pošlu ti eagle soubory. Pokud se ti bude chtít to trochu poučesat, tak budu rád. Jen dodám že deska je navržena na starší součástky. Odpory TR161 svitky TC206 a tak podobně pro využití skladových dílů.

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

pzwak@tanger.cz

Web

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Misacek: v pořádku, nějaké TC mám, odpory TR161 ne, ale myslím že velikostně jsou podobné moderním 0,6W vel. 0207.

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

pokud Misacek mysli opravdu TR161 (to byly ty presne modre), tak ty maji vzdalenost 12.5 a starsi provedeni dokonce 15mm. Pokud mysli TR191, tak ty maji 7.5, takze stejne jako 0207

Web

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Chlapi máte to oba na mailu. Pro odpory TR161 kterých mám asi miliardu dávám standartně rozteč 12mm. Nevím kolik mají 0207 ale myslím že něco kolem deseti. Už od rána tady na ten zesík poslouchám a je to opravdu něco úžasného smile..Honzo jinak pro tranzistor KC237 (kc147) který má být ve spojení s chladičem koncových tranzistorů jsou na desce připraveny ty dvě dírky velikosti 3,2mm. Tranzistor je na drátkách podobně jako tuším u DPA1000 a na chladič je přichycen kouskem AL pásku dvěmi šrouby smile...jen aby si nemusel přemýšlet naco tam jsou ty díry smile..

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Myslím TR161 ale zelené smile...modré mi už došli smile a zelených je cca 1000Ks od hodnoty smile

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Misacek: a mas i vetsi TR162? o ty bych mel celkem zajem, kdybys se jich chtel zbavit.... smile

Web

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Pokud vím tak bych měl mít smile...Jaké hodnoty a kolik kusů by si chtěl? Napiš mi nějákej seznam na mail, a já se ti následně podívám smile

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

jj, napisu az mi dorazi mejl od tebe, antispam mi to vzdycky chvili zdrzi.... smile

Web

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

vazeni muzu taky poprosit o tu desku v pdf?  kjullenen@seznam.cz
díky moc!

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

BBK : Můžeš smile... pošlu ti to bud v .pdf nebo jako .img soubor. Jak chceš.

(upravil sinclair 19. 5. 2012 9:25)

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Jo, on tenhle zesilovač opravdu nehraje špatně, akorát je holt trochu problém s tím výběrem součástek, pokud to chcete dělat ze šuplíkových zásob. Mně tehdy před spoustou let radil jeden hodný pán z radiotelevizní opravny, jak měřit Uceo, jak chladit tranzistory a kdeco a půjčoval mi i osciloskop BM370, abych si to mohl nastavit. Dodnes jsem mu za spoustu věcí vděčný, naučil mě toho hromadu ne z teorie, ale právě z praxe, které jsem tehdy nějak extra moc neměl.
Nevím, jestli bych to měl takhle napsat, ale každý méně, nebo hodně málo zkušený amatér by si měl zkusit najít nějakého machra-profesionála, který s ledasčím poradí a tak. Víte, ono je úplně něco jiného si něco číst na internetu /kde všechno nemusí být pravda a můžete se pěkně spálit/, než dívat se profesionálovi doslova na ruce, co a jak dělá - no a pokud je to hodný člověk, se spoustou věcí poradí, nakreslí, nebo pomůže i s přístrojovým vybavením.

Misacku, když už to máš postavené, zkus to opatrně osadit modernějším, ale značkovým  materiálem, jak se to bude chovat. V nadproudovce můžou zůstat ty KFka, jako budiče bych zkusil použít BD139/140, jako rozkmiťák taky BD139 a jako vstupní zesilovač nějaký pnp tranzistor, třeba BC560C nebo BC556B.
On už každý dneska nemá plné šuplíky tesláckých věcí na vybírání, tak proto by se asi mělo zkusit  to osadit něčím modernějším, popřípadě upravit kmitočtovou kompenzaci tak, aby to s tím chodilo.
Na těch 80V si dej bacha, některé KD503 těch 80V ani nemají! Tady v tom zesilovači to tak trochu zachraňují EB odpory, které jsou jen 56 ohmů. V každém případě je dobré koncové tranzistory přeměřit na Uceo /s odpojenou bází/, měly mít aspoň těch 100V a potom v zapojení s těmi odpory 56R bude zbývat dost slušná rezerva.
Připomínám jen, že bez osciloskopu a umělé zátěže, tak jak jsem psal nahoře, se zesilovač nedá rozumně nastavit, ono sice nic neodejde, ale např. zbytečně se budete připravovat o výkon, protože nadproudovka Vám to bude v jedné půlvlně řezat už moc brzo.
Výstupní kondenzátor by podle mě stačil i 2.200uF/63V, ale v provedení snapin, který přenese daleko větší proudy, než obyčejný elektrolyt s drátovými vývody. Výstupní kondenzátor je opravdu zbytečné dávat s nějakou velkou hodnotou, proudový náraz do reproduktorů při zapnutí je s menším kondenzátorem daleko menší.

Web

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

hraje to opravdu výrazně lépe než kotisova 40w použil jsem tedy nižší napajecí napětí abych tolik nemusel vybírat...malý skvost smile a pokud by se někomu chtělo do té modernizace na novější trandy nebylo by to špatné...tohle by se dalo doporučovat...

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Kvazoš z AR i s deskou..

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=11833

Web

(upravil sinclair 19. 5. 2012 17:54)

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Je pravda, že stavět dneska kvazikomplementár a ještě k tomu s nesymetrickým napájením je anachronismus, nicméně vemte v potaz, že stowattový zesilovač se dvěmi KD503 na konci, odpovídajícím buzením, teplotní a kmitočtovou stabilizací je velmi, velmi těžko zničitelný, snad jenom tvrdým zkratem výstupu, jedním ohmem nebo něčím takovým prasáckým. KD503 jsou velmi těžko zničitelné tranzistory, což pochopíte, pokud si jeden poškozený otevřete, prohlédnete si velikost čipu, tloušťku přívodů k němu, uvážíte, že celá základna tranzistoru je z jednoho kusu mědi, tzn. že čip je připájen bez jakékoli vložky přímo na základnu apod.
Na to, abyste postavili 100W komplementár s vlastnostmi konce s KD503 /tj. nesnadno zničitelným apod./ potřebujete krom jiných věcí dva tranzistory MJW21195/MJW21196, které u solidních obchodníků stojí tolik, jako dva tyhle zesilovače dohromady, pokud ty KD503 vytáhnete ze šuplíku, nebo například z modulu AUJ637, kde jsou čtyři a tudíž Vám jeden AUJ637 poslouží pro oba konce, stavíte-li to stereo.
Poslouží Vám i napájecí transformátor z modulu AUJ637, který dává asi 2x27V, takže na krajních vývodech budete mít zhruba 54V, což po usměrnění, filtraci a zatížení klidovým proudem obou modulů /bohatě stačí 50mA, nepřehánět a hlavně měřit jako úbytek na emitorákách, nikoli v přívodu napájení, tam měříte klidovou spotřebu celého konce/ vám vyjde na filtračních elektrolytech zhruba 78-79V. Aby Vám zbyla nějaká rezerva na filtračních  kondenzátorech, tak si napájecí transformátor z modulu AUJ637 přepněte na 240V, jednak tím poněkud snížíte sycení trafa a jeho rozptyl a jednak budete mít na filtračních elytech napětí kolem 75V, což je jako rezerva proti kolísání sítě dostatečné. Filtrační kondenzátory použijte kvalitní, buď Nippon, nebo klidně i Samwhu, pokud kondíky Samwha seženete na 80V, z vlastní zkušenosti vím, že Samwhy v provedení snap-in se na napětí nad 63V hodně blbě shánějí, něco by teoreticky měli ještě mít v prodejně Official ve Zlíně, což jsou oficiální distributoři Samwhy /na Slovensku bohužel nevím, možná SOS/. Jinak použijte snap-iny 10.000/80 třeba od nás z Aldaxu, které těch 84-85V snášejí v pohodě, což se u jiných "značek" nestává - nejprve začne růst svodový proud na hodně blbý hodnoty, kondenzátor se jím ohřívá, až po nějaké chvíli /zvlášť pokud necháte zesilovač zapnutý a nevybuzený/ kondenzátory explodují, což tedy nikomu, ani Federmannovi nepřeju. Zasere to smradlavým bordelem a papírem celý zesilovač, gel, kterým je to napuštěný je pěkně agresivní, takže nezbyde, než celý zesilovač bleskurychle rozmontovat a např. osazené desky si v nějaké autoopravně nechat opráskat Karcherem nebo Wapkou, ten bordel se usadí na součástkách a rozpustí i ochranný lak na spojích, takže Vám zesilovač zhruba do roka, maximálně dvou shnije. Tolik tedy k elektrolytům, na kterých není logo Nipponu.

Prakticky všechny moduly AUJ637, vyrobené asi do roku 1985 měly na přepínači volby napětí sítě polohy 120-220-240, po roce 1985 už měly transformátory volbu jen 120 a 220 /to bylo kvůli vývozu do Ruska, kde mají ještě v některých státech a městech pořád napětí 120V/ a po roce 1989 už vývoz do Ruska padl, takže tyhle moduly volič napětí neměly už vůbec, i když odbočky na trafech jsou.
Jeden transformátor z modulu AUJ637 s přehledem utáhne dva tyto koncové stupně, protože je spočítán pro dlouhodobý provoz a primární příkon 250VA. Stejné transformátory se totiž používaly v modulech ADJ637, což byly moduly určené pro rozhlas po drátě s výstupním napětím ne 100V, ale 240V. Moduly /vlastně celé výkonové rámy s výkonem 1200W, někdy tyhle výkonové rámy jely v paralelním režimu s výkonem např. 3.600W/ byly zapnuté 24 hodin 365 dní v roce, takže takovému provozu musely být přizpůsobeny jednak výkonové 100W jednotky ADJ637, jednak celé výkonové rámy. U nás ve městě jely v paralelním režimu čtyři výkonové rámy ADC4120, takže výkon necelých 5kW pro celé město a bohatě to stačilo.

Výstupní transformátor také nevyhazujte, ještě se může hodit buď Vám, nebo někomu jinému. Je to vlastně výkonový transformátor s převodem 20V/100V/100W, který lze využít samozřejmě i opačně. Až budete opravovat místní či obecní rozhlas u Vás v obci, pamatujte na to, že pokud narazíte na vadnou jednotku AUJ637, kde budou probité všechny KD503 i s budiči, tak bude probitý i výstupní transformátor a to na kostru, protože transformátory z Tesly Vráble mají všechny až na malé výjimky bezkostrové vinutí - abych to vysvětlil, transformátor prostě nemá kostru např. z pertinaxu, texgumoidu nebo skelného laminátu, ale po pár izolačních závitech lepenky, napuštěné impregnační hmotou T100 už následuje vinutí, je to vinuto tak šikovně, že s pomocí prokladového papíru jim závity jednotlivých vrstev nespadávaly a na jádro trafa tak šlo narvat daleko víc mědi, vrstev a vinutí, než na vinutí s kostrou. Uměli to tak dělat v ZVS Dubnica, jak se to tam jmenuje teď, netuším. Abych se vrátil k těm probitým transformátorům a oddělaným polovodičům - ve 100% případů za to může blízký úder blesku bud vedle vedení, nebo přímo do vedení, často to odpráskne i transformátory a kmitačky driverů v tlakových reproduktorech. Pokud má starosta za ušima, tak to má celé pojištěné, pokud nemá, většinou to stojí strašné peníze, už jenom třeba dát dohromady rozhlasovou ústřednu. Pokud není ústředna zapnutá, tak pomocí tzv. linkových odpojovačů je vedení odpojeno od ústředny a klidovým kontaktem relé RP700 je vedení uzemněno, ale uzemnění nebývá nijak kvalitní a navíc bleskové přepětí si umí najít cestu, kudy do ústředny...

Zbytek modulu AUJ637 lze také rozhodně využít, rozhodně se Vám někdy v budoucnu budou hodit KD337/KD338, je tam jedna KC147, jedna KC148, na chladiči je dneska poměrně vzácný šroubovací termistor NR-G2 /novější značení NR321/, dva dneska poměrně vzácné dvojité tranzistory KC809 a KC810. Jen poznamenávám, že ze spolehlivostních důvodů jsou všechny odpory v budicí desce půlwattové, ruské výroby typu MLT-0,5, které snesou ukrutné zacházení, v nadproudových ochranách jsou KF507/KF517, jedna KF507 je i v krajní části v obvodu ochran, jsou tam i dvě schottky diody KAS21/40, nebo ve starších modulech diody se zlatým hrotem typu GAZ51 /ty jsou i v nadproudových ochranách/, v obvodu ochran je i jeden 1A citlivý tyristor typu KT506, v novějších už byly osazovány tyristory KT508/200, do usměrňovače pro oba konce se Vám budou bezvadně hodit desetiampérové velmi odolné usměrňovací diody KY710 nebo KY711 /zase podle stáří modulu/.
Nepokoušejte se prosím do tohoto kvazikomplementáru zkoušet použít tranzistory KD337/338, jsou sice velmi výkonné, ale bohužel také velmi pomalé a tento zesilovač je "nakompenzován " na budiče s mezním kmitočtem nejméně 50-60MHz, což KF či KFY splňují a splňují to i značkové BD139/140, proto jsem Mišáčka žádal, ať to vyzkouší jednak na pozici rozkmitu, jednak na pozici budičů. Párovat netřeba, zpětná vazba to srovná. Do proudového jištění by šly použít buď KC639/640, či zahraniční obdoba BC639/640 - pozor na pořadí vývodů, české KC639/640 to mají jako ostatní KCčka, kdežto zahraniční BCčka to mají jako japonci - báze vpravo, kolektor uprostřed, emitor vlevo.
Až budete mít někdo hotovou a odladěnou desku na tento zesilovač, vyvěste ji prosím sem, rád bych viděl, jak se to dá dělat "po novu". Já to měl navrženo klasicky na čtverečkovaný, poté pauzovací papír ručně v rozměru asi 8x8cm, koncové tranzistory byly mimo desku a  vzdáleny asi na 10cm drátech průřezu 1,5mm2, přesto byly všechny vyrobené kusy klidné jako beránci. Pouze u koncových stupňů pro výškové systémy v našem svazáckém "PA"čku měly nějakou úpravu, byl tam změněný nějaký keramický kondenzátor, aby byl konec rychlejší. Mám pocit, že to byl zrovna C4=1n2, který jsem na radu svého hodného pána zmenšoval a pak kontroloval osciloskopem, jestli to nekmitá.
Hlavně prosímvás nezapomeňte na tu úpravu, kterou jsem už před nějakým časem doporučoval, tzn. zmenšit poměrně velký vstupní odpor konce na 22kOhm připojením paralelního odporu na vstup /před elyt/ a instalaci RC RF článku na vstup /před odpor 22k/ s mezním kmitočtem nejvýše 150kHz. V tehdejší době nebylo ve vzduchu tolik bordelu, neexistovaly mobily a kdeco bezdrátového, takže se nebylo čeho bát a tenkrát to myslím neměly ani sériově vyráběné tovární výrobky.

P.S.: Omlouvám se za tak dlouhé příspěvky, ale dnes mi není nijak moc dobře, tak sedím u kompu a raději píšu. Kdybych šel do dílny, určitě bych něco pokurvil...

Web

Re: Spolehlivý, jednoduchý kvazikomplementár s nesymetrickým napájením

Jé, to je jako Klaboch z AR A10/75 z R15 smile

Web