Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Zdravím všechny hifisty lol jsem tu nový, tak na mne buďte hodní wink

Jinak tedy abych nezdržoval, mám přístup k několika skříním narvanými součástkami české provinienční značky Tesla (hlavně polovodiče), řekněme skoro polovina výrobního programu (původně z konstrukce a oprav)....
Potřeboval bych tedy poradit, takže jde o toto... Chci postavit dva zesilovače ze staré konstrukční školy, u jednoho nepůjde ani tak o výkon, kvalitu jako spíše připomenutí si té doby a kontrukčních prvků (správně vyvázaná kabeláž, růčo DPS, klasické součástky - žádné operáky), první bude s germaniovými tranzistrory GD608/GD618 a GC511/GC512 cca 10W (možná při zdvojení aji 15W ale na výkon tady nehraju (ano, vím že to nejsou kdovíjaké tranzistory, ale když se jich tam válí přes tři stovky... a už jsem slyšel germaniový zvuk a je opravdu nepopsatelnej smile)
Druhý zesík bude menší, řekněme kolem 10-15W, ale měl by být co nej z toho co tam máme, tedy možná z toho dostanu i Hi-Fi... (třeba KD607 se nám tam válí pěkná homada), ještě se kouknu jestli nenajdu další větší krabičku, třeba by se našlo místo i na větší...

1) procházel jsem si různá schémata, delší dobu nad tím přemýšlim, zkoumám schémata, ale nemohu to dát nějak dohromady, poraďte mi tedy, jaké ideální zapojení bych měl použít...
2) nějak mi nevychází korekce, když je udělám jednoduchý, není to ono, složité by zase neodpovídali tomu co chci sad možná by mi stačilo něco jednoduchého
3) mám ještě EM84, tu bych chtěl vrazit k tomu germaniovýmu zesíku ale nevím jak ji zapojit, s elektronky neznám sad věděli by jste?
4) Co na takový nápad říkáte? pro mne to určitě smysl má, zvláště v době jednoduchých stavebnic v ještě jednoduších plastových krabičkách. Nalezl jsem i perfektní celohliníkovou bitelnou krabičku značky Tesla (nepoužitou smile takže už jen zbývá vyplnit ten prázdný prostor v ní... možná to bude nenarozený Teslácký jedinec, takže návrat ztraceného syna lol už mám i pro něj označení Tesla AZS 115G, o tom druhým se ještě rozhodne...

Tak tedy, nějaké návrhy a nápady? Díky jednomu hodnému pánovi (který mi zpřístupnit truhlu pokladů) mohu i některé věci konzultovat, ale spíše zná HIO než audio... já už jsem vyčerpal možnosti a to jsem si ani neprolezl z poloviny toto fórum lol prosím pomozte, za jakoukoliv radu budu vděčen...
PS: Stačí mi, že už mám skoro nachystanou stavbu digitronových hodin big_smile

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Líbí se mi snaha jednak konstruovat tak, jak to kdysi v 60. a 70. letech dělala generace před námi, navíc pokud máš možnost a přístup k součástkám z oné doby, lze si s čímkoli vyhrát prakticky donekonečna, stačí totiž vlastnit nebo mít stažených několik ročníků Amatérského radia cca od roku 1968 do roku řekněme 1985 /plus Radiový Konstruktér od roku 1965 do roku 1975/  a pokud tedy toho materiálu budeš mít dost, budeš potřebovat ženskou pouze na občasný úklid, vaření a občasný šuk, jinak si bohatě vystačíš sám smile
Jako do prvního bych se pustil do stereozesilovače Z-6WS pana Zída z čísel 3 a 4 ročníku 1973, je to výborný zesilovač s výbornými korekcemi, ale díky nestabilizovanému zdroji z něj nelze dostat víc, než cca těch 6W, je osazen GD607/617 a pokud původní nestabilizovaný zdroj nahradíš stabilizátorem, nastaveným na cca 28-29V, bude s přehledem dávat 10-12W. V tom případě by ale byly lepší maďarské Tungsram AD161/162. Vhodný stabilizátor lze najít v knize pana Svobody "Stavebnice tranzistorových zesilovačů a přijímačů", kde najdeš i echt germaniový koncový zesilovač 25W, který lze osadit prakticky čímkoliv, dobré byly tranzistory řady AD /např. AD143/ nebo maďarské rychlé germania řady ASZ15-19, nebo i naše 7NU74, které mají ale poměrně malý Ft, takže se jim moc nechce dávat výkon na vyšších kmitočtech.
Implantovat elektronku, byť indikátor, do tranzistorového zařízení je trochu problém, je třeba zajistit žhavicí napětí 6,3V, anodové napětí okolo 300V a pro vybuzení indikátoru konkrétně EM84 je zapotřebí signálové napětí okolo 20Vef. To je hromada komplikací, já bych tedy asi místo toho magivoka zvolil nějaké elegantní ručkové indikátory, se kterými je nesrovnatelně jednodušší práce.

Web

(upravil Flaizer 24. 2. 2012 23:24)

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Děkuji za odpověď, včera jsem asi hodinu prohlížel schémata s germániovýmy trandy a tak nějak mi to nevychází, jelikož jsem dnes zjistil, že mám nové pouze Tungsramy GD608/618 a GC511/512 (nejspíš i párované bo jsou spojené vždy dva NPN a PNP, pak už jen nějaké VF jako GF503... takže si to prohodím, bambusovej zesík bude ten menší, těch 5W by se z těch GDček dalo vytřískat bezproblémů (něco jako TW40), na to nepotřebuji takový prostor.

Jinak jsem dnes dotáhnul tu ouplně novou krabičku Tesla s označením WK 127 03, je to sice přístrojová krabička a není tak stará, ale její provedení mne přímo vybízí postavit něco kolem 10-15W stereo samozřejmě. Po prozkoumání možnosti součástkové základny se ale nemohu rozhodnout jaké zapojení vybrat či třeba i upravit. Kupodivu jsem našel i KD366B a KD367B, pak mi tu také po mé pravici leží hromádka KD607/617, KD503, KFY16/18/34/46, KF506/507/508. Mám i různé diody. O korekcích už představu mám. Tedy krom KC510 bych měl komplet originál součástky na koncák Sinclair či Transiwatt TW40 ...  no ještě popřemýšlim, nechci na tom použít zádných moderních paskvilů, takže jak to kdysi bylo, řádně rozmyslet, vyzkoušet, vyrobit... v podstatě ještě pasiva, nějaké drobnosti a mohu začít stavět big_smile
Jinak toho Sinclaira poupravím na symetrii 40V, dám tam KD503 a vyměním to za integrovaný paskvil v mým zesíku Technics SU-V500 ... už jsem vyměnil OP byť jen jeden, ale změna to byla znatelná.

Takže abych už konečně zahájil stavbu, takto tedy vypadá ta bedýnka, ještě se někde dá možná koupit, vřele doporučuji, lepší jak dva plechy přes sebe do U co dnes prodávají ještě k tomu za nehorázný úplatek prodavači... Na mne čekala určitě dobrých 20 let pěkně schovaná v původní krabici... stačí už jen přidělat vhodný přední hliníkový plech, který na konec drobně vyleštím, udělám potisk a bude to super smile
http://flaizer.wgz.cz/image/18227944
http://flaizer.wgz.cz/image/18227945

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Takže už mám jasněji, trafo už je namontované a teď si už jen nakreslit schéma, vybrat součástky, vyrobit, osadit, odladit, ostatně postup už většina z Vás dobře zná... big_smile

Jinak tedy ten větší zesilovač bude vycházet z části AZS220 a z části AZS222, snad se mi to zkloubení povede, přeci to bude kolem 2x 10-15W (ještě se rozhoduji jaké konce použít, mám na výběr KD336/337, KD606/616 KD337/338, BD354/355 a jiné) ...  no ale jako výhodu mám, že si mohu tranzistory proměřit a vybrat z několika druhů a to nejenom jedné řady big_smile Dále jsem našel termistory 680ohm, což by mi dost ulehčilo v teplotní stabilizaci, když jsem ho zahříval tělesným teplem, šel pod 500ohm takže je to pro oba zesíky supr součástka.
Druhý zesilovač, ten menší tedy už má také přidělané trafo, tam už mám také vybráno, bude vycházet kombinací AZS100 a AZS179 ale ještě to trochu překopu. Jinak má úplně stejnou krabičku akorát je tedy o polovic menší...
No nakonec budu předělávat ten integrovaný zesík v tom technicsu, ostatně každý ví, že hrajou nemastně neslaně, bude tam čtveřice KD503 (když je mám po ruce) takže změna to bude razantní big_smile

No, naložil jsem si toho na svá bedra docela dosti, nicméně jsem od přírody člověk zručný vzpřímený, takže to snad zvládnu... Jestli máte připomínky, nápady či návrhy, budu moc vděčen, audio jsem se donedávna tolik věnovat nemohl, páč jsem neměl takovou součástkovou základnu...

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Poslys, nic mi po tom neni, ale neni Ti lito rozdrbat original Technicse? Ja vim ze SUv 500 neni zadny zazrak, starsi modely hraly lip, ale i tak by m i to prislo lito. Radeji zkus postavit neco noveho "stareho", ten pajsl muzes zvolit libovolny, a se skrinkou si naopka muzes vyhrat... takhle to je jako bys rozebral starsi auto skoro veterana abys tam dal jiny stary motor z nakladaku, aby mel vetsi vykon. Je to skoda... Ale to je jen muj nazor, nakonec si to stejne udelas po svem... wink

Web

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

na tom něco bude. nebo si z technicse vytájhnout signál ze vstupu koncového zesu, postavit ty konce do extra škatule... bude Ti fungovat technicsí dálkové ovládání a nic nezkazíš, časem ho prodáš jako krásný starý stroj smile

Web

(upravil Flaizer 12. 3. 2012 22:36)

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Asi takto, tenhle zesík jsem zachránil z bazáče za pakatel, byl špinavý, polepený a nikdo ho nechtěl, jsem ho vyčistil, lehce upravil no a když jsem prošel schéma toho Technicse, tak jsem tam toho našel dost co je špatně, ve vstupu je digitální CMOS přepínač -> tam pochází dost šumu, nahradím jej jazýčkovým relé, pak je poťák hlasitosti před korekcema -> ten přezapojím před koncák, korekce také nic moc, jednodušší jsou třeba ty z řady AZS21x, no a koncák je integrovaný paskvil SVI3102, ten půjde ven bezpodmínečně, nahradím jej klasickým tranzistorákem (zapojení ještě vybírám) já na zkreslení nehraju, důležitý je zvukovýý projev a to tenhle integráč rozhodně nemá, musí se k tomu příliš nutit....  no a proč to předělat, protože to je jednodušší, než stavět nový... navíc ho povýšim o pár tříd výše big_smile zkrátka jen takový malý tuning...

No a teď k zesíku, takže jsem začal zkoušet různá zapojení, začal jsem tím nejjednodušším, to jsem kdysi zahlédnul zde na fóru, poslechově super, výkon velmi postačující, ještě vyzkouším další zapojení a pak se rozhodnu které použiju a hodím na plošňák...  mimochodem, pozapoměl jsem odpojit zátěž, připájel jsem dva reproduktory takže to běželo do 1,5Ohm a to jsem to ani nepostřehl, po přepočítání tedy odhadem to 15W dalo, nojo, to jsou ty zázračné KD503... smile (už jste viděli KD503 svítít?)
http://flaizer.wgz.cz/image/18259797

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Tak abych něco málo popsal, v čem jsem pokročil, takže jsem si prolezl schémata, pročetl různá zapojení, tak jsem si uvědomil, že většina strojků Tesla (hlavně Vrábel) mají povětšinou sem tam nějaké to zapojení pár součástek podobné s jinýmy zesíky, takže se to překrývá a vždy narazím na nějaké zapojení, co už jsem viděl jinde, někde zpětná vazba, někde buzení... no ještě si potřebuji ověřit tři zapojení v praxi a pak se půstím konečně do stavby, ono ta teorie je asi největší práce protože to pak vyrobené upravovat kvůli malé chybě nechci. Mimojiné ten germaniový zes zatím osdouvám na neurčito, místo něj stavím jednoduchý zes pro bratránka za pakatel, tedy co šuplíčky dají... (konec s velkou pravděpodobností z TW077 či TW044)...

K tomu Techicse SU-V500,  nakonec jsem to udělal takto, předrátoval jsem tedy poťák hlasitosti za korekce a jelikož má jednu odbočku, přidal jsem jednoduchou fyziologii, no a změna? pche, to je ouplně jiný zesík, konečně to hraje pořádně, přestalo to hrát ploše a když chci poslouchat tiše, tak to šumí jen malinko...(šum se objeví až tak ve 2/3 hlasitosti) opravdu změna o řád výše, teď se rozhoduji, jestli to tedy předělat kompletně nebo to nechat tak jak to teď je, takhle mi to zatím stačí...

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Flaizer napsal:

... a když jsem prošel schéma toho Technicse, tak jsem tam toho našel dost co je špatně, ve vstupu je digitální CMOS přepínač -> tam pochází dost šumu, nahradím jej jazýčkovým relé, pak je poťák hlasitosti před korekcema -> ten přezapojím před koncák ...

Ty já ti nevim, nedávno jsem si postavil část předzesilovače z AZS224 kde je těch CMOS přepínačů (multiplexerů) dohromady 3 kusy! A i s hlasitostí zesilovače naplno a s vybraným vstupem v "luftě" to vůbec nešumělo.
Tímto to nebude, spíš hledal kondy se svodem, říkáš že byl v bazaru, zaprašený, atd. Bůh ví jak dlouho tam ležel, ty kondy by to chtělo zkouknout.

Ten poťák hlasitosti před korekcema má taky svůj význam. Kvůli impedanci vstupu zesilovače, kdyby byl přímo na vstupu chytalo by to zajisté bordel. Ty korekce jsou tam pasivní? Myslím bez aktivních prvků, max. jeden nějaký tranzistor jako sledovač.
Přečti si poslední příspěvky od Leoše (Sinclaira) ve vlákně "Compact Easy stereo zosík s TDA2005". Tam máš od něj vysvětlo, proč poťák hlasitosti před a ne za korekcema. smile

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Ano, to jsem zkoumal, kondy ve zvukové cestě jsou vyměněný za bipolar Panasonic, v korekcích je nějaká šuměnka OZ UPC4570 ale když jsem vytáhnul oddělovací OZ (M5218) kterej sám nešumí, tak to pak nešumělo, takže je jasné, kde se bere nejvíc šumu a to na přepínači NJU7312. Ten koncový výkonový operák není tak citlivý jako TDA20.. takže mi to bordel nedělá a nyní to hraje dost slušně a když stáhnu volume, tak to i vůbec nešumí a podle poslechu to má odstup/šum víc jak -90db (udávaný je pod -90db, až -67db)  časem překopu ještě ten vstupní přepínač na jazýčkové relé, nebude to nijak složité ale hodně si tím pomůžu...

Re: Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Pakliže, že je to jak píšeš a změna je k lepšímu, tak jen dobře smile .

Ta předzesilovací část z AZS224 je osazena multiplexory 4053 a 4052. Ten tvůj typ, JU7312, neznám. To bude snad nějaký zahraniční ekvivalent a asi ne moc velkých kvalit, podle toho co píšeš.
Každopádně ty obvody řady 40xx, jsou naprosto OK po stránce šumu.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Old school Tesla AZS 115G (návrat ztraceného syna)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£