Téma: Bassreflex s RCF LF12G301

Ahoj.
Chci si postavit domů do pokoje sestavu RCF12G301 s driverem BC speakers DE250 na horně megaton A9090.
Potřeboval bych poradit s naladěním bassreflexu.Ozvučnice bude mít po odečtení objemů reproduktorů čistý vnitřní objem cca 56l.
jsem našel na netu ,že 56 litrů by mělo být nejlepší pro tento reproduktor.Lazení jsem si představoval něco kolem 40hz,protože sub k tomu nebude v dohlednej době.
Kdyby to šlo na 2 nátrubky,byl bych radši.Bude třeba tu bednu vytlumit?
Děkuji všem kdo mi s tím pomůže,nevím si s tím rady.
Za případné odsimulování děkuji.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

No s tím naladěním kolem 40Hz bude problém, je to už s hodně velkým poklesem. Na simulaci z naměřených parametrů to vypadá slušně až s laděním mezi 50-55Hz. V tomhle objemu tomu odpovídají dva nátrubky průměru 10cm a délky 20cm. Vzhledem k tomu, že to mají být celopásmový bedny tak určitě tlumit, akorát pozor kolem ústí nátrubků, tam by tlumení být nemělo.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Neboj se, basů bude dost i s naladěním výš. K tomu, co píše Karel doplním, že v tomhle rozměru prodance vede nátrubky 5823, teď ale záhadně nejsou v nabídce...

http://t.imgbox.com/aapOU3wz.jpg

A co se týče toho osazení, patrně chceš kopírovat již hotové měření na prodance. Osobně by dal jinou hornu, například tohle osazení se zdá být dost povedené; 12P je nahoře bezproblémový a svede i lepší spodek, Megaton lze zaměnit za P.Audio PH-220, RCF H100 nebo Oberton H975. Taky se divím, proč se s RCF N350 nedělá víc.

A pokud by jsi nespěchal, mohla by se tady znovu rozjet akce na zvukovody.

(upravil MaBat 17. 2. 2012 17:12)

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Akce na zvukovody běží, viz http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=234224#p234224

Driver DE250, dělící frekvence 1 kHz.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Já bych zas doporučil ladění nižší. V potřebném pásmu to sníží GD, a basovka pak obvykle už není třeba, pokud má posluchač slušný zesilovač a neplánuje nějakou magořinu. LF12G301 s DE250 + A9090m jsem nejednou slyšel u kamaráda, a jsou to moc príma reproduktory. 40Hz se mi zdá racionální.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

No ona je ještě druhá věc, že se do nějakýho úzkýho sloupu nátrubky s dostatečným průřezem těžko vejdou, pokud by to mělo bejt naladěný na 40Hz.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Díky za reakce.Ale ted sem z toho zmatený ještě více.
Asi to budu chtít ,aby to nějakej ten spodek udělalo.takže 40hz.
Krmiti to bude CREST CPX2600 a má subsonic na 40hz myslím.
Zkoušel jsem simulace v winIDS a vycházeli mi blbí délky nátrubků nebo zas malej průřez.Nakonec jsem skoncil jen na 1 nátrubku průřezem 10cmX20cm délky.lazení na 40hz.tlumení nevím kolik tam bude potřeba dát a jakou vrstvu.snad jsem neudělal chybu.Zkontrolujte mi to nějaká dobrá duše.
díkys

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

já ti to zkontroluju:-). 1x10cm je sakra málo, takže potenciál toho Crestu si moc neužiješ, protože už při trochu vyšší hlasitosti ten nátrubek ztratí účinnost a podle hesla "kdo chtěl víc, nemá nic" budeš mít basů paradoxně mnohem míň. Stačí tak?

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Aha.Trakže jde o plochu bassreflexu.
Dělal jsem další simulace a vyšly mi 2 nátrubky 6,8cm průřez a délka 17cm.A ty se dají koupit.
Paak jsem zkoušel 2x 10cm průřez a délka mi vyšla 42cm a to se mi do tý bedny už nevejde.Nebo že bych řešil štěrbinový bassreflex.Ta ozvučnice bude mýt trapézový tvar,aby byla PA kompatibilní.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

To je právě přesně ono, je úplně jedno jak to rozvrhneš, ale plocha nejde zmenšovat neomezeně. I ty dva 10cm nátrubky nejsou žádnej luxus, nicméně to stačí, jeden je žalostně málo. 2x6.8 je to samý v bledě modrým. Jestli chceš udělat štěrbinu, tak zase aspoň těch 150cm2 plochy, čili zase okolo 40cm dýlka. Být tebou, dám tam ty dva 10x20cm nátrubky z Prodance, o kterých mluvil Antonio a smířím se s laděním okolo 50Hz. A pokud to má sloužit jako PA, tak bych to klidně ladil až někam na 55-65Hz.

(upravil Dorien 20. 2. 2012 21:09)

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Ono to právě bude spíše na domácí poslech a občas nějaké to hraní v hospodě.A jednou jsem vyděl,že nátrubek je zahnutý 90stupnů.Má to nějaké nevýhody?Potom by se mi to do tý bedny vešlo,bylo by to zahnuté nahoru k basáku,nějaké bych si vyrobil z trubky plast.a mohl tam dát klidně 12cm průměr,teda jestli to už není zas moc.:/
Edit:A když to bude nalazeno na 50hz a já tam budu pouštět i 40hz(subsonic v zesíku)tak to bude v akustickém skratu,tak se to tomu basakovy asi to nebude líbit.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

To má nevýhodu zase v o něco větších ztrátách a ne tak dobře předvídatelnym výsledku. Při naladění na 50Hz je 40Hz subsonic v pohodě. Dělej jak myslíš...

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Se 40Hz subsonicem si doma moc neužiješ, a v hospodě u "hluchejch do vrat" by se vyšší laděnní hodilo. Univerzální bedna bude vždy kompromisní na obě strany. Buď domů, nebo na rachot.
Tož tady se zas s klukama shodnu. Pokud se to nebude krmit ničim velkym, 2x10cm bassreflexy budou stačit, ale nepřijde mi to v nějakém sloupku vůbec hezký.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Tak on to sloup nebude,bude to vypadat jako satelit.Jak sem říkal,že to bude krmit CREST CPX2600 A rád bych využil jeho potenciál.Pokud je plocha BR 2x10cm malá,tak dáme více.pokud nevadí,že to bude laděné 50hz a ss je 40tak s s tím spokojím.na disko si myslím,že v cajku.Jinak vážim si vaších reakcí.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Nevím proč se zdá klukům plocha malá, většina sériových profi-satelitů má i mnohem méně. V běžných aplikacích bezpečně dimenzovaný nátrubek je efektivní průměr membrány (Dd) lomeno 2.2 nebo ještě jednodušeji průměr měniče v palcích by se měl rovnat průměru nátrubku v centimetrech. Takže 12cm průměr má plochu 113cm2, dva nátrubky 5823 od prodance 142cm2.

Taky si uvědom, že nižší ladění, které sabsonikem beztak budeš hned filtrovat, ti sebere citlivost v užitečnějším pásmu kolem a nad 50Hz, skoro až 3dB v případě toho RCF, viz ten graf výš.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

O malý ploše jsem mluvil v souvislosti s JEDNÍM nátrubkem 10cm, nebo dvěma 6.8cm. Navíc pokud to má bejt fullrange bez subbasů, musí se ty bassreflexy udělat pořádně, protože zatímco v opravdovym satelitu je ladění často až pod dělicí frekvencí a bassreflex tam je vlastně jenom kvůli "narovnání" průběhu, jako fullrange musí zvládat mnohem víc.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Pochopil jsem to konečně.Už je mi to jasný.I když to naladím níž tak SS mi to stejně sebere a na 50 to zas bude chybět.Leda to potom ladit na 40hz s ohlími nátrubky o délce 45cm a vypnout SS,a si vyrobit HPF LR 24db/oct cca 30hz a to  asi nemá význam.Někde jsem četl,že pocit basů je někde v rozmezí 50-70hz. Dám tam ty 2X10cm nátrubky z prodance.Je to kompromis a nějak moc bassovej šílenec nejsem. wink
Ještě mám 2 otázky:Jak silná vrstva vatelínu by se měla ideálně použít?Kolem BR vyustění ho nedám ,jinak všude?
Kolik by mělo zůstat místa bezpečně mezi zadní stěnou a vyustění BR.Tipoval bych nejméně 10cm.
Děkuji vřele.Jste super.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Názory na tlumení se různí, asi bych dal nejvíc na zadní stěnu, z hlediska "rozbití" stojatých vln je nejužitečnější ve středu boxu, čili třeba ještě omotat výztuhu apod. No nejmíň těch 10cm od zadní stěny, víc by určitě neškodilo.

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

A taky správně tvarovat ozvučnici...

Re: Bassreflex s RCF LF12G301

Tak jsem hotov a hraje to fakt slušně.Jsem se zvukem velice spokojen.Ještě musím udělat nějakou ochranu před repro kvůli dětem.Chtěl bych tam dát mříž,ale jsem na váškách co to udělá s lazením,když tu mříž dám i přez bassreflexy?ona totiž ta mříž bude cca 1cm od vyustění bassreflexů.Jinak za reakce děkuji předem:)