Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil ltk.tomas 8. 2. 2012 21:36)

Téma: Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak nejlépe zapojit stereo výstupy koncového zesilovače na mono indikátor vybuzení, aniž by se signály jakkoliv ovlivňovaly či zde vznikalo důsledkem usměrnění nějaké rušení. Vše potřebné je vidět ve schématu:

http://img252.imageshack.us/img252/8700/indikator.png

Zatím jsem to vyřešil takto, ale nejsem si jistý, zda-li je to zrovna košér hmm

Nějaké nápady či rady ?

Re: Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

Mno, když neraděj znalci, zkusim to já. Osobně bych prostě vyhodil ty diody a C3. R23 a R24 bych zvětšil řádově 10x až 100x (spíš větší, taky podle max. výst. napětí) a taky bych přidal oddělovací kondy. Přeslechy si pak můžeš změřit (a případně upravíš hodnoty R23 a R24), v poměru k výstupnímu signálu musej bejt zanedbatelný, a rušení tam snad ani nemá kde vznikat.

Osobně mám radši indikaci každýho kanálu zvlášť. Možná, že bych radši použil i jednodledkovou indikaci přebuzení pro každej kanál zvlášť, než to takhle míchat - tohle ti bude spíš jenom blikat do rytmu, než že by to dodalo i nějaký relevantní informace. Např: naladíš to tak, aby max indikátoru byl pro max možný vybuzení obou konců najednou. Pak odpojíš vstup jednoho konce a bude to indikovat poloviční vybuzení, ale druhej koncák už třeba bude dávno v limitaci.

Re: Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

Taktak,nebo prostě přidat dvojitej operák a spojit kanály až za ním.

Taky LM391X obsahuje proudovej zdroj,čili ty odpory R1-R10 jsou prasečina,pramenící z neznalosti datasheetu,můžeš je klidně vynechat.

Re: Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

Ty odpory jsou tam skutečně zbytečný. Při napájení 12V si dej pozor, aby nebyl překročen ztrátový výkon IO.
Takže doporučuji nízkopříkonové ledky. Jinak snížit napájení na 5V. Popis máš v Amatérském rádiu rok 1996 číslo 3.

Re: Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

Díky za rady, vyzkouším to.

C3 je kvůli lepšímu odečítání- bez kondenzátoru jsou neustále vidět špičky a indikace je moc rychlá. Rezistory u LED diod jsou pro zmenšení proudu, protože diody svítily až moc a regulace za pomocí R21 nějak pofidérně snižovala i rozsah indikace.

Snažil jsem se o to, aby na LEDkách byl max. proud 8mA a zároveň indikátor byl schopný pracovat při max. budícím napětím 20V- tedy 0dB.

(upravil ltk.tomas 21. 2. 2012 23:11)

Re: Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

Tak jsem zkoušel různé nápady a nic. Při odstranění diody a kondenzátoru se indikace promění v kolotoč ("nečekaně") a indikátor ukazuje každičkou špičku. A to nechci. Chtěl bych, aby indikace byla méně citlivá.

Dále jsem jen tak pro zajímavost vyzkoušel za rezistor R23(4) dát jiný o hodnotě 10k -100k. No a indikace se nehnula nad druhou didou, takže také neúspěch sad

Nakonec jsem trochu změnil názor a rozhodl jsem se použít samostatný indikátor na každý kanál. Ovšem, jak vyřešit situaci, aby indikace nebyla tak rychlá a přitom nešel zpět žádný nepořádek ?

Re: Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

dat tu indikaci na vystup zesilovace a ne na vstup

Re: Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

Ty diody tam musí zůstat!! C3 tam taky musí zůstat, jestli chceš aby indikátor tak nelítal tak zvětši kapacitu anebo zvyš R25.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Mono indikátor vybuzení pro dva kanály- oddělení a šum

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£