(upravil VoluMass 5. 2. 2012 20:05)

Téma: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Nebudem okolo toho nijak beletrizovať, proste sa mi dostali do rúk Monacory zo série Carpower kick-bass a to Predator 6/4, a keďže auto nemám a ani ho kvoli nim kupovať nebudem, som sa rozhodol pokusne im spraviť bedne na domáce použitie, čo mi prišlo aj vhod keďže v tej dobe som akurát plánoval nejaké diy. Výšku som narýchlo zvolil ARV 104 03/4 kvoli rovnakej citlivosti a výkonu a taktiež výpredajovej cene miestnej drogérie smile
Všetko som to vopchal do 11,5l BR ladeným na 63Hz a osadil cez pozostalú výhybku z ARS 9204 + "naucho" doladil.
No a na to že to bol len taký zfleku pokus a nečakal som žiadny zázrak, som si bedne celkom oblúbil a chcel by som vedieť váš názor na ten Monacor v domácom použití. Na fórach si ho ahifíci chvália, ale predsa len auto nie je izba, tak neviem.
Aha a vlastne pointa - chcem zainvestovať do satelitov k SW (2x ARN230/8) a tieto Predatory sú vzhľadom na malé pracovné objemy celkom praktické. Predstavu by som mal vymeniť otravné ARVčka za DT-300vku a odladiť výhybku, ale rád si nechám poradiť či má vobec význam držať sa toho Predatora.
Takže uvítam každý rozumný dovod prečo to nerobit a zbytočne investovať,aj keď zvukovo mi prídu rozumné.

obrázok mi nejak nejde načítať tak tu je link http://imageshack.us/photo/my-images/210/predatorw.jpg/

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Ten Predator som síce nepočul, ale špatný reprák to byť nemusí ani na domáce použitie - ak od toho  človek nečaká nejaké extra basy (tie z toho vďaka Fs=66Hz asi nepolezú), ale predpoklad bude pravdepodobne dosť nízke delenie..odhadujem tak pod 2kHz. S ARV104 to musí byť otrasné, jelikož to je výška, ktorá zas potrebuje delenie vysoké. Ta DT-300 v prípade, že bude použitá vo WG-300 by asi mohlo byť riešenie...

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

je fakt že Predatorovo f3-2,500Hz je pomerne k ARVčku akurát na hrane, delička tej ARS výhybky je ak ma pamat neklame 2800Hz/12dB, WGčko by mi do povodnej bedne už nevošlo a strúhať nové bedne je to posledné čo sa mi chce, ale keď to už inak nepojde tak budem musieť. Inak na svoje fs ten Predator pri vyššej hlasitosti zahra aj o niečo nižsie, SW používam málokedy,resp. pri filmoch a podobne,  zvuk tých predatorov v nižšom pásme je celkom príjemný, nehučí ani nijak neotravuje, preto by som sa ich nerád vzdal. Na výšky som si nezvykol ani po dlhšom čase,ARV je ukričaný syčák...

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

ja bych se spis zeptal za kolik mas moznost ty predatory koupit? Existuje k nim alternativa vyrazne levnejsi, je to ten sam reprak jen s klasickym magnetem. Myslim, ze ma oznaceni SP6/100Pro.
Pokud ty predatory jsou uz tvoje, a nechces prilis investovat tak se jich drz. Nebudou spatny(osobne jsem je neslysel, jen jejich obdobu, nicmene velmi dobre tusim jak budou hrat). Co se vyskace tyce tak DT300 neni spatna, da se poladit, moc nestoji... Chces li neco lepsiho tak Scanspeak discovery jsou v cene novych kusu asi to nejlepsi.

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Predatory mám,resp. komplet hotovú bedňu, viď link na fotku.
SP-6/100PRO sú stredo-basy, Predatory len streďáky, aj keď niečo aj zabasujú ale woofer to rozhodne nie je. Ako som už písal, vyhovuje mi ich pomerne malý pracovný objem a tým aj ich kompaktnosť ako satelity k subwoofru.
Scan Speaky by mi bolo ľúto kupovať k nim, zas taký super zázrak tie Predatory nie sú aby si zaslúžili taký luxus cool takže videl by som to skor na to DTčko alebo podobnú kvalitu v podobnej cene...a ďalšia vec, to "poladenie", vyrátať deličku a hodnoty LC neni problém, ale zatiaľ ani netuším ako a podľa čoho sa simulujú výhybky pre konkrétne parametre repra, nie to ešte merajú, atď... i keď sa na to chystám, ale akosik nie je momentálne času ... a moc by som bol btw. vďačný ak by sa našla ochotná duša ktorá by mi s tým pomohla smile

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

tim tuningem jsem myslel spis neco na tenhle zpusob(uplne dole): http://www.troelsgravesen.dk/C17_II.htm
vzhledem k tomu, ze jde o levny reprak bych i zkusil natrit vrsek te kaloty visatoni LTS-50kou. Kdyz zprovoznis mereni tak si pak navic jeste muzes pohrat s vystredenim te kaloty, u vyskacu to ma obrovsky vliv na zkresleni.

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Volumass: Výhybky sa simulujú tak, že sa v hotovej ozvučnici pomocou meracieho mikráku a meracieho programu (napr. ARTA, Holmimpulse) zmeria frekvenčná, fázová a impedančná charakteristika každého meniča, týmito údajmi sa potom nakàmi príslušný simulačný program (napr. LSPcad) a navrhne sa výhybka.

(upravil VoluMass 8. 2. 2012 19:36)

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

hm by som čakal že tú vypchávku bude mať DTčko už z výroby, ARVčka mali taký provizorný kúsok vaty pod vrchlíkom, ešte dávno som tam skúsil pridať trocha viac tej vaty a počutelne menej syčia, ferro fluid som tiež vytrel ale čo sa zmenilo celkovo charakteristicky už netušim, nemám čím/kde merať zatial.

TheLastUnicorn: veď tieto charakteristiky udáva výrobca nie ?

(upravil Milan 8. 2. 2012 23:31)

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Až ti výrobce bude udávat cháry ve tvojí bedně, pak to nemusíš měřit. A taky doporučuju sundat růžový brejle. Kolikrát by ses divil, jak si výrobci vymýšlej...

Web

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Síce už asi trocha OT, ale je mi jasné že výrobcovia dokreslujú údaje, veď kto by kúpil repro s dokrivenou charakteristikou, proste marketing.
A merať musím v tej svojej bedni predpokladám bez akéhokoľvek filtra, správne ?
A ešte dotaz, DT300 je dostupné len v 8Ohm verzii, Predator má 4Ohm SPL 91 dB,  DT má SPL 93dB , dobehlo by to na citlivosti ? a možno rozmýšlam úplne zle .. hm?

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Milan: A když si nevymýšlejí, tak alespoň změří 1000ks a z toho nejlepšího pak udají parametry...

VoluMass: Ako Ti už napísal Milan, charky namerané v nejakej normovanej ozvučnici sú Ti takmer k ničomu - už len preto, že predozadná pozícia dvoch rozličných meničov v tej istej ozvučnici nebude rovnaká a teda už fázový posun Ti nebude sedieť...A samozrejme je toho viac, nejde len o fázu. Impedančná charka basáku sa ti takisto v ozvučnici mení atď. atď.
Meria sa každý reproduktor v ozvučnici, samozrejme bez filtra. Tie sa navrhujú až potom. Že má Predator a DT-300 rozdielnu impedanciu nevadí, rozdiel citlivosti v prospech výškača  takisto nevadí (výška sa zatlmí rezistormi). Horšie je, keď má basák podstatne vyššiu citlivosť, ako ostatné meniče....ten totižto na rozdiel od streďáku a výškaču nejde jednoducho zatlmiť rezistormi. Tvoj prípad je ale úplne v pohode a myslím, že tie dva repro si k sebe vo vhodnej ozvučnici sadnú úplne bez problémov.

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Stručná ale na začiatok výborná vyčerpávajúca odpoveď, takto som to nejak potreboval vysvetliť, vďaka smile pomaly sa asi aj pustím do googlenia nejakého návodu ako merať a pod., keď som sa už po pár low-end projektoch a.k.a chinarepro rozhodol posunúť o level vyššie smile
Inak ešte dotaz, nemusí byť náhodou priestor kde prebieha meranie nejak špeciálne upravený? tlmený a tak, predsa len poloprázdna (pre optimistov poloplná) izba rezonuje v roznych pásmach, hlavne v nižších.

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Návody na meranie v podstate nájdeš aj tu na audiowebe. Vhodný merací program si môžeš stiahnuť napr. tu: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=15618

Ja používam ARTA, ale jednoduchší bude na začiatok asi Holmimpulse. Ja ho nepoužívam, pretože mi nechcel makať so zvukovkou a tak som sa učil ARTU. Skús si preštudovať tento thread : http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=7644 
Budeš potrebovať nejaké prípravky, v podstate ide o mikrák (stačí klasická elektretová kapsla za pár drobných), nejaké káble, jacky a rezistor 100ohm. Pomocou týchto vecií zmeriaš všetko, čo budeš potrebovať na návrh výhybky.

K meracej miestnosti : Ideálna bude miestnosť s čo najväčším priestorom. Rezonancie Ťa nemusia zaujímať, pásmo pod 300Hz v podstate nezmeriaš a momentálne to pre Teba ani nie je dôležité. Pre Teba bude podstatné, aby si mal dobre zmerané priebehy repro okolo deliacej frekvencie. Frekvenčná a fázová charakteristika sa meria pomocou impulznej odozvy. Merací progam vyšle cez zosilňovač do reproduktoru impulz, tento je zachytený mikrákom. Graf impulznej odozvy sa Ti zobrazí na monitore. A z tohoto grafu použiješ len tú časť, ktorá je priama z reproduktoru. Zvyšok budú odrazy, ktoré odstrihneš.
Asi som Ti to teraz vysvetlil dosť nezrozumiteľne a asi máš veľa otázok, ale po prečítaní toho odkazu budeš mať možno jasnejšie. smile

A tu máš návod na meranie impedancie a TS parametrov.
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=15625

(upravil VoluMass 9. 2. 2012 19:24)

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

ďalšie otázky spustím asi až zároveň s programom smile podal si to zrozumitelne, až taká lama myslím nie som, o elektroakustiku sa zaujímam už dosť dlho tak logicky si to viem  nejak zmotať aj z tvojho textu, akurát k praxi som sa ešte nikdy nedostal, takže coming soon wink
a inak ak by si bol ochotný, možem ťa kontaktovať aj nejak súkromne, napr. email ?

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Môžeš, v pohode.

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

poslal som ti mail, snáď došiel...

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

No nevím, co se to v tom Monacoru děje, ale můj oblíbený reproduktor SP-252C měl ještě asi před rokem a půl příkon 100W sinus a 200W špička při citlivosti 93dB. Letos už má tentýž reproduktor 350W, takže buď doopravdy zvedli příkon /magnet to má velký dost/ a spadla citlivost, nebo si ty údaje cucají z prstu. Cenu má stejnou.

Web

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

čau, trošku to tu oživím ( jestli teda někdo odpoví smile ) dá se použít sp-252C  do dvoupásma? nechci od toho zázrak,chci aby to zabasovalo, chci jen k tomu nějakou výšku a klidně i univerzální výhybku - má to hrát v dílně.

Mám v plánu takovou bednu ( hyzdil pizdil) ve které bude autorádio, zdroj, nějaké dvoupásmo (cca 35 - 45L přenosné). hrát tam bude z 90 procent rádio a možná časem jestli seženu lepší autorádio tak aď to hraje z auxu popř. USB.

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Tyhle predatory budou omezené jen dole, ovšem na středech jsou ukázkové, viz měření:

http://s19.postimg.cc/gyxwcwm0f/7_375_32hex.jpg http://s19.postimg.cc/uh4sp6y5r/hds182.jpg http://s19.postimg.cc/in1n5ap9r/predator_6_4.jpg http://s19.postimg.cc/4un89nyi7/sph_170c.jpg http://s19.postimg.cc/z0lmog5f3/ws17e.jpg

Re: Monacor Carpower do domáceho hi-fi ?

Lojzek: Loni z jara jsem si postavil expedimentální bedny osazené sp-252C + DT300, objem bedny myslim ale 70 l + basreflex, navrhnul jsem to podle simulačního SW, výhybka od oka. Podotýkám, že měření neproběhlo, bo to neumim. Basy super, vejšek tam moc není (viz. katalogové listy repráků). ale zdá se mě, že to má díru ve "vyšším řečovém pásmu" je možný, že je to výhybkou, ale spíš asi basákem. Jinak myslim, že ten basák tu citlivost má, při letmém měření svorkového napětí při reprodukci jsem si několikrát ověřoval, jestli mi měří dobře multimetr, bo to při malém napětí hrálo strašně nahlas.