Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Ekvalizér

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

(upravil ltk.tomas 28. 11. 2011 16:11)

Téma: Ekvalizér

Zdravím,
po dobrých zkušenostech se schématem RSD4132 dle úpravy Sinclaira, jsem chtěl původní korekční zesilovač nahradit 12 pásmovým ekvalizérem s možností zesílení/zeslabení daného pásma až o 12dB.

Po prohledání všech dílů AMARA jsem našel několik zapojení, ale nejsem si jimi jistý.

Proto se chci zeptat, jaký EQ by byl nejvhodnější (konkrétní schéma) a je možné původní korekce jen tak nahradit ekvalizérem ? Popř. jaké úpravy mám provést.

Děkuji moc

EDIT: Tak po prohlížení různých schémat jsem našel toto. Je to desetipásmo, což nebude problém doplnit o další dvě pásma, upravit původní frekvence na jiné a odebrat bypass (ten už bude integrovaný v zesilovači) včetně OZ TL074. Ještě bych chtěl provést úpravu pro ekvalizaci max. ±12dB, z čímž budu potřebovat pomoc.
Zapojení vypadá rozumně, jaký na to máte názor Vy ? Nebude s tímto problém při zapojení spolu s RSD4132 místo původních korekcí ?


http://img23.imageshack.us/img23/4328/10bandgraphicequalizerb.gif


R1- R20= 10K
R21- R40= 1M
R41= 10K
R42= 1K
R43- R52= 2K2
R53- R62= 47K
RV1- RV10= 100K/lin
ICx= NE5532
C1= 180nF polyester
C2= 18nF polyester
C3= 100nF polyester
C4= 10nF polyester
C5= 47nF polyester
C6= 4.7nF polyester
C7= 22nF polyester
C8= 2.2nF polyester
C9= 12nF polyester
C10= 1.2nF polyester
C11= 5.6nF polyester
C12= 560pF polysterine
C13= 2.7nF polyester
C14= 270pF polysterine
C15= 1.5nF polyester
C16= 150pF polysterine
C17= 680pF polysterine
C18= 68pF polysterine
C19= 360pF polysterine
C20= 36pF polysterine

Re: Ekvalizér

protoze sem linej pocitat propusti tak pomerne spolehlive pouzivam zkopirovany z MXR (schematka viz: http://freestompboxes.org/viewtopic.php … mp;t=3988) s tim rozdilem ze vstup resim pres 2SK177 a vystup taky s tranzistorem, ale to pak je uz pomerne jedno..  samozrejme to mam jen mono (kytara) ty budes potrebovat dva bloky propusti, ale ramcove se z toho da vyjit..

BTW  kdyz uz se resi EQ, zkousel sem potenciometry s prubehem W a skutecne jsou lepe nastavitelne nez B.. B jsou hodne necitlive kolem stredu a nejvic zabiraji v krajich, W (oboustranna expo) je pomerne plynulejsi.. (obednaval sem je na taydaelectronics, resili jsme to s nekym v neajkym jinym vlaknu..) jen nedoporucuju ty s clickem uprostred.. protoze je pak problem je ustavit rozume na stred, kdyz se pouzijou knoflici na tisicihran (bez aretace cervikem) a musi se ustavovat doslova "podle carky knofliku" aby to nejak vypadalo..

Re: Ekvalizér

Může mi někdo racionálně vysvětlit, jak to druhé, co postoval Nitram, funguje? Použil to i pan Dudek a pan Sýkora, ovšem nějak mi neleze do hlavy, jak to vlastně funguje a kudy leze signál.

(upravil pslava 28. 11. 2011 20:58)

Re: Ekvalizér

Dohnalik : Přečti si třeba tohle http://www.gmelectronic.eu/kte/0503.pdf   
13 pásem a snad je tam trochu k tomu i něco napsáno...strana 9

(upravil Nitram 28. 11. 2011 21:32)

Re: Ekvalizér

Dohnalik: no jak na to kouknes, je ti hned jasny ze ty propuste nejsou nic jinyho nez "aktivni high-pass" 2 urovne (aspon tusim ze druhe.. proste 12dB/okt) no a cela finta je v tom, ze kdyz jich je tam vic, tak odebiraj nebo pridavaj tu danou freq. z celku a to pak uz funguje pak jako "band pass" a takhle se to kaskadi smerem nahoru az posledni clen proste na tvrdo odfiltruje zbytek smile

E: ahaaa, tak jak tak koukam na odkaz psalavy.. tak ne ze high pas ale tim ze jde vystup jen zpet tak to rezonuje a danou freq. to pres pot "pridava" ci "krade" atd, atd.. hmm vida smile zajimave cteni wink

Re: Ekvalizér

A odpoví někdo prosim na moje dotazy...?

Re: Ekvalizér

Díky, určitě počtu.

(upravil pslava 29. 11. 2011 21:58)

Re: Ekvalizér

Tohle napoví hledat informace o gyrátorech   wink
http://www.belza.cz/audio/eq5b.htm

kalkulačka : http://translate.googleusercontent.com/ … 33FqE8gJnA


#9 - OK, omlouvám se... smile

Re: Ekvalizér

Díky, už v tom má alespoň trochu jasno. Zkusím si tedy s nabytými zkušenostmi postavit část DPA550, ať vím, jak to hraje.

BTW: Prosím nepiš moji, už tak ujetou, přezdívku s dlouhým í,  mám na to dosti nemilé vzpomínky a nemám to rád, jinak translate dokáže některe věci absolutně nesrozumitelnit a s angličtinou problém nemám wink

Sorry za absolutně zbytečné OT.

Re: Ekvalizér

taky souhlasim ze se ledasco vyjasnilo.. ja to po pravde nikdy nijak moc neresil.. co se tryka analogovejch veci vesmes obslehnu nejakej celej funkcni blok a pripadne je pak doskladam k sobe.. vychazel jsem jen z toho o sem nagooglil a z experimentu pri osazovani - kdyz jsem totiz vyhodil (na tvrdo odpajel z potenciometru) vyssi propusti, ridila se tim poslednim nizsim co byl zapojenej vlastne cela kasakda az nahoru - a opacne to praveze neslo, kdyz sem vyhazel nizsi freq. tak proste jen nebyly.. smile

ad ltk.tomas: a co mas teda za dotaz ? ano pokud sis to schema nevymyslel a nekde ho nekdo pouzil/publikoval nejspis bude funkcni.. pokud si nejsi jist pouzij to co jsem ti hodil v odkazu - to funguje urcite (obe 10. i 6.ch)
zesilovac by ti to nijak ovlivnovat nemelo, bude-li to bude pred jeho vstupem misto puvodnich korekci, maximalne si budes muset upravit uroven na vystupu pokud tam bylo v puvodnicvh korekcich nejaky predezsileni a tak.. takhle se equalizery prece pouzivaji..

Re: Ekvalizér

už jsem to sem dával, v postatě je to skoro to samé co sem dával nitram, jen stím rozdílem, že toto má větší útlum než zdvih, jsou to korekce 3p z mixážního pultu Pioneer DJM-500

http://s4.postimg.cc/d8d7y6urd/1477_3p_korekce_pioneer.jpg

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Ekvalizér

Já si právě vůbec nejsem jistý, jestli je dvanácti či vícepásmový ekvalizér v domácím systému potřeba.
Já osobně, pokud bych potřeboval opravdu luxusní korektor pro drobnou úpravu starých analogových nahrávek, pravděpodobně bych použil korekční zesilovač z tesláckého mixpultu AZL082 nebo AZL060, který má basy na cca 60Hz, nižší středy asi na 400Hz, vyšší středy na cca 3,5kHz a výšky na 15kHz, vše samozřejmě není problém upravit a přeladit a hlavně přeosadit OZ. Zkoušel jsem to jenom mono na takové bastl-desce a chodilo to výborně, generátorem a nf milivoltmetrem si korekce posadíš, kam je libo.
To si myslím, že pro domácí úpravy signálu zcela bohatě stačí. Luxusní je to v tom, že tam stačí tandemové potenciometry, má to poměrně slušně symetrický vstup, pokud bys na něm trval a dal by se tam velmi jednoduše jedním dvojitým OZ dodělat i symetrický výstup na impedanci několik málo ohmů, takže pokud bys symetrický vstup koncáku zatížil např. odporem 50R, můžeš tahat signál po bytě zvonkovým drátem bez rizika indukce brumu smile

Web

Re: Ekvalizér

Většina hraní si s ekvalizerem v domácích podmínkách končí v 95% ASI NÁSLEDOVNĚ: je lepší tohle zkurvení nebo toto ? Nebo že by toto ? A co takhle ? Nakonec ho vyřadíte a hrajete zase původně...jedinej, kterej má jakžtakž smysl je třetinooktávovej, tj. 30-32 pásem, aby se s ním dala jakžtakž dorovnat chára beden a víc na něj nesahat...jiný použití, tj. jako korektor a nástroj pro změnu barvy zvuku vede nakonec k prvně zmíněnýmu případu....

Re: Ekvalizér

... a proto již 20 let doma EQ nepoužívám, stejně jako fyziologii. Za žádných okolností. Maximálně přepnu na druhá třípásma, sloupová s prolhaným basreflexem, která pro 95% poslechu nepřipadají v úvahu, a na nich se pouští ty nepěkně znějící fláky, jejichž kvality jsou jinde, než ve zvuku, resp. i jejich "nedokonalý" zvuk k nim patří, ale na přesných uzavřených třípásmech se to nedá poslouchat. Zdánlivě to nemusí nikoho zajímat, ale s těmi, co dojdou relativně k témuž, pak mohu radostněji vést bůváro-pekišéovské debaty o hudbě a poslechu. Tolik můj sebjektament.

Re: Ekvalizér

JJ, každá nahrávka je jinak zpastěná, neustálé kroucení, nebo tahání potenciometrů a klidnej poslech v křesle je minulostí smile
Vždycky to časem zkončí na vytažení krajů a prostředek celý na rovno... zlaté dvoupásmové korekce,které jsou upravené tak, aby zvedaly jen kraje a co nejmíň zasahovaly do středů...

(upravil sinclair 4. 12. 2011 20:14)

Re: Ekvalizér

Nejsem si na 100% jistej, že máš pravdu. Tuhle jsem poslouchal přes mixážní zesilovač TWM140 staré Sweet a Bay City Rollers přetažené do mp3 a přesto, že to mělo bitrate hodně přes 300, pořád tomu něco chybělo, jakoby díra na středech nebo tak něco. TWM140 má na výstupu mixu čtyřpásmový korektor, já ho mám co se týče IO poněkud přeosazenej, ten plechový zvuk tam už není a už stačilo jen drobně pohnout dvěma knoflíky nižších a vyšších středů a už byla muzika tak, jak má být a jak si ji z mládí pamatuju. 12-15 pásmové ekvalizéry jsou lautr na hovno, lze jimi víc zkurvit, než napravit a pravdu má jako vždycky Pavel - třetinooktávový ekvalizér použít na dokorigování akustických vlastností místnosti a víc na něj nesahat.
Profíci např. používají třetiňáky /já taky/ jednak na dokorigování aparátu k sálu a jednak na vyříznutí či omezení pásem, která způsobují zpětnou vazbu do monitorů. Nicméně na tyhle účely už firma Sabine dělá opravdu specializované přístroje, kdy jdou monitory tak ohulit, že Vás muzikanti ještě budou prosit, abyste je stáhl. Druhá a třetí liga, ve které se pohybuju já, in-eary nepoužívá, jednak jsou drahé jak sviňa a jednak druholigoví muzikanti na ně vůbec nejsou zvyklí, takže by to skončilo nejspíš nějakým průserem.
To je ale specifické použití třetiňáků, které se absolutně neslučuje s tím, k čemu by měl být použit doma.

Web

Re: Ekvalizér

tak ja mam ten 10ch.+1Mstr. EQ v pultiku hned za kytarou, hned za tim distortion takze tim EQ jednak lehce dohanim konstrukcni vady nastroje a zaroven uz ladim jakoby prvni stupen kde to bude kreslit a kde ne.. protoze dalsi stupen je samotny dist. ..pak na zjemeni hran softclip a digitalni echo s reverbem.. wink
uznavam ze treba EQ ve winampu (pres kterej teda normalne posloucham, jak sem uz psal uz mockrat nejsem zadnej hifista smile ) mam odjakziva na "default" a nikdy sem s tim nehnul protoze presne tak, kazda skladba je jina.. ona navic byva i ruzne namasterovana celkova uroven !! coz je pak dcl problem kdyz clovek posloucha nahodny vyber z vice alb sad

Re: Ekvalizér

... já bych něžně zvehementnil svoje tvrzení, že na domácí HiFi zásadně přímé cesty, žádné korekce ani jiné kaziče odezvy. Ne s každými komponenty a prostory to samozřejmě lze. Aniž bych se chtěl legendy i majitelů legendy dotknout, TW 140, TW 600 CD, TW 44 Junior, TW 077 Pionýr znám velmi důvěrně, avšak v mém poslechovém prostoru již pro ně místo navždy není. Mají však svá důstojná zařazení v jiných aplikacích - tehdy snad ten ekvalizér.

Re: Ekvalizér

Chtěl bych se zeptat na ty korekce z mixpultu AZL082. Pokud doma někdo vlastní schéma, byl by ochotný postnout sem ty korekce? Pokud jsou opravdu tak dobré, udělal bych na ně desku a tu potom vyvěsil někam na web.

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Ekvalizér

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£