Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Schéma na zesilovač XXX

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 41]

(upravil Sůva Duajer 8. 8. 2011 8:58)

Re: Schéma na zesilovač XXX

Nebyly v tom 25W konci nějaký bulhaři (tuším SFT214)?

Re: Schéma na zesilovač XXX

Ano, autor je zkoušel, ale v rozpisce jsou 7NU74. Nevím, v čem by bulhaři měli lepší bambusáky, celá ta řada SFT a EFT stála za hovno, alespoň tedy ty EFTčka, naši je dávali místo GCček a šumělo to jak hovado. Příkladem je zesilovač AZS175 a AZS171 s takovýma těma sporákovýma knoflíkama, ty zesilovače byly těch EFTček plné a dokud e to nevyměnilo aspoň na vstupech, nebylo to k poslouchání-by mě zajímalo, který komunistický hovado tohle schválilo do sériové výroby. Časopisy Hudba a Zvuk jsou plné dobových inzerátů na tyhle zprzněný aparáty. Ani je ve sbírce nemám, protože jednak jsou ohavný a jednak je zapojení tak blbě vymyšlený, že např. přepnutí korekcí při reprodukci přinese pěkný práskanec a to jsem elyty měnil za sice dobové, ale zdravé. Problém neustal ani při zkušební náhradě elytů MKTčky s velkou kapacitou - prostě je to blbě udělaný, elyty nejsou nijak polarizovaný a plavou v luftě a pak to nemá práskat. Stačily by dva odpory proti zemi navíc...

Web

Re: Schéma na zesilovač XXX

Ahoj, dá se někde ta kniha "Stavebnice tranzistorových zesilovačů a přijímačů" od pana Svobody ještě sehnat? Na internetu nebo koupit?

Docela jsem na ty konstrukce v té knize zvědavý .

(upravil Sůva Duajer 8. 8. 2011 11:44)

Re: Schéma na zesilovač XXX

Mám tu moc hezkou knížku založenu kdesi hluboko v archívu - snad i s pauzáky. Tenkrát jsem stavěl ten 10W konec a pokukoval jsem po ty 25 (víc wattů víc Adidas, i když 10W bylo v tý době hodně) ale myslím, že dostupnost těch SFT mě tenkrát právě odrazovala (nebyla tam snad dokonce poznámka o možnosti dovozu z dovolené? smile ) - už si to opravdu přesně nepamatuji. V každým případě měly SFT ft kolem 200kHz, takže pěkně na vyliž pytel. Možná aby tu knihu vydali (ideologický žvásty se do toho moc naroubovat nedaly), tak musela být uvedena alespoň podpora někoho z RVHP, ne? smile

Honzo, co třeba tady:
http://www.adplus.cz/katalog/titul/stav … 5%AF-38647

nebo tady:
http://www.antikvakorunni75.cz/katalog/ … imacu-5394

... nebo Google vysype další.

Tady je také pěkná nabídka, včetně hledané:
http://www.kvt-elektronika.cz/literatura03.htm

Re: Schéma na zesilovač XXX

Sůva Duajer: Pěkné, díky moc.

(upravil antonio 8. 8. 2011 12:57)

Re: Schéma na zesilovač XXX

Pro j_paseku a další zájemce o stavbu je nahodile vybraná ukázka zde:

http://audioweb.cz/uploads/thumbs/4936_svoboda_56_57_mini.jpg http://audioweb.cz/uploads/thumbs/4936_svoboda_58_59_mini.jpg http://audioweb.cz/uploads/thumbs/4936_svoboda_60_61_mini.jpg

Knihu mám doma ve dvou exemplářích, avšak bez příloh na pauzovacích papírech. Potřebuje-li někdo ještě přímo knihu, v úvahu připadá osobní vyzvednutí po prázdninách, v HK.

Re: Schéma na zesilovač XXX

Fiiiha, vdaka. Dalo by sa aj oskenovat, alebo odfotit schemu toho 25W bambusaku s tymi NUckami. Bol by som vdacny. Plosny spoj netreba staci len schema a rozpis suciastok. Mozes aj na mail (brano.chudy@gmail.com) aby to tu zbytocne nezavadzalo, predsa len je to OT. DAKUJEM

Re: Schéma na zesilovač XXX

... jsem přesvědčen, že ta konstrukce 25 W zesilovače je s tranzistory xNUxx špatná, a já nerad dělám cokoli zbytečně. Jinak tyto knihy bývají běžně v knihovnách. Děkuji za pochopení.

Re: Schéma na zesilovač XXX

Tu pětadvacítku jsem stavěl, ale s tranzistory AD143, které tehdy byly be výprodeji na Moravské 98 v Uh. Brodě asi za desetikačku, S nimi to chodilo dobře, ale jakmile se tam vsadily xNU74, bylo po ptákách, zvuk o třídu horší. Přičítám to Ft jednotlivýcg tranzistorů, ADčka měly snad až 2MHz, kdežto xNU74 byly pomalé líné mrchy s Ft snad jen O,15MHz, prostě líný bambus dobrý tak akorát do zdroje. Možná to je i důvod, proč Hifiservis Svazarmu, který vyráběl zesilovače, osazoval poslední model "stovky", tedy zesilovač TW100L místo bambusama dovezenými 2N3055. Důvodem bylo zřejmě to, že celý předek byl celokřemíkový, tak nechtěli prznit zvuk bambusama na konci. Zkoušelo se i osazení 2xKU605 a do jednoho všichni, včetně pana Jandy a pánů Šellingera a Pražana a Svobody si na KUčkách rozbili držku, zhruba jako dnes, když se je někdo pokusí dát do zesilovače....

Jinak byl by zájem o můstkový konec s KD605, kterých je v každém televizoru minimálně jeden a jinak jsou na hovno kvůli nízkému závěru? Mám někde v archivu Radiový Konstruktér, kde to schéma sice je udělaný na KD602, ale má to napájení snad asi jen 2x20V, je to můstek a s víceméně odpadovými KD605 by to dalo kolem 80W/4ohm, což už nená k zahození, zvláště když je tam potom už jen pár KFek a KCček, tedy zesilovač 80W prakticky zadarmo a provozně bezpečný.
Byl by zájem? Zajdu do archivu a vyhrabu to, je to tam tuším i s plošákem.

Web

Re: Schéma na zesilovač XXX

To je teda skoda. Mam totiz tych tranzistorov 2,5kg. Tak ich dam asi do zberu za cenu medi. :-/

(upravil e-man 8. 8. 2011 18:32)

Re: Schéma na zesilovač XXX

Samozřejmě Sinclaire prohrábni archív . 80W můstkáč třeba na sub téměř zadara bude mít úspěch . Já sám mám hafo KD 606 z televizorů a stavět stále zdroje omrzí . Odzkoušený old ekonomy hiend 50 W s DPS a budiči KF/KD je v příloze AR 75 . cool
Výkoňáky řady NU bych nechal sladce spát , jejich konstrukční parametry jsou v době MJL/W a dalších současných šviháků anachronizmem . Ještě k jakoby pětsettrojkám . Jejich úzká základna mi připomíná KU 601 -2 . Šťastný majitel Johny Hard by je myslím mohl dříve než je velkým obloukem odešle do nenávratna rozptýlit dohady a identifikovat . Změřit závěr , zesílovací čunitel , pilníkem idetifilovat materiál základny popř . po perforaci (známá hra kloboučku hop ) okouknout čip . Tranzistory messa KU mají charakteristický meandr viditelný lupou a čip i přívody subtilní - rozhodně menší než silácká 503-ka . Pokud je Johny jak tvrdí opravdu Hard a uvědomí si , kolik členů fora kvůli jeho záhadným tranzistorům nespí půjde do toho !?§!

Re: Schéma na zesilovač XXX

VŠEM ČLENŮM : moc se omlouvám všem za trapné otázky zda se to tam hodí či nee, poradte ,pošlete schéma, ale bohužel jsem navštěvoval '' Rožnovskou vakuovku '' 4 roky a za tu dobu jsem se naučel držet pájku, navrhnout DPS podle schématu, vyleptat, pak nás naučili dělat dokumentace a navrhovat v CADU, když se zeptáte lidí co navštěvují obor Mechanik Elektronik řeknou vám to saméé, polovina z nich neumi ani to co jsem řekl. takže pro mě beta u tranzistoru, napětí Uce a tvoření vlastních schémat je pro mě neznámá věc na entou big_smile jestli znáte zesilovač a pana jménem '' Federmann'' tak  ten tam učil na vaksně, ale neučil mě. Na jednu stranu vím chyba je ve mě že jssem se dost neučil big_smile a jinak na praxi jsme dělali většinu věcí z IO a zesilovač z IO u mě nenajde místo tedo ho nesnášim big_smile nevěřím že z integráče vytáhnu kvalitní audio zvuk.

e-man: já jsem taky nespal, když jsem se pokoušel několikrát nastavit klidový proud na koncových tranzistorech u 50W zesáku, většinou to dopadlo tak že zhořely oba koncové tranzistory.

(upravil sinclair 8. 8. 2011 20:22)

Re: Schéma na zesilovač XXX

Tady je dík jednomu členu fóra kompletní dokumentace /a spousta zajímavé omáčky okolo/ na můstkový, nesymetricky napájený /35V/ koncový stupeň 80 až 100W, postavitelný doslova ze šuplíkových zýsob bez jakéhokoli měření na konec jsou velmi vhodné /televizní/ KD605, které jinde nenajdou použití kvůli svému nízkému závěru. Sen se ale hodí ideálně.
http://sweb.cz/servisdok/RK-1971-05.pdf

Web

(upravil j_paseka 8. 8. 2011 20:33)

Re: Schéma na zesilovač XXX

Ahoj Leoši díky za odkaz ale nefunguje.

EDIT: OK.

(upravil Digiting 8. 8. 2011 20:45)

Re: Schéma na zesilovač XXX

... tomu říkám rozuzlení. Johny_Harde, nebylo by bývalo vhodné říci o sobě tyto informace hned na začátku, abychom si zde netřepili prsty nadarmo a byla zřejmá úroveň, na jaké lze rukovésti?
Můj závěrečný příspěvek, nijak objevný, by zněl: Trpělivost se sebou samým, studovat, zkoušet, trápit se přemýšlením a laborováním.
Je zde nevalná záruka, že chápeme stejně pojem "poslech hudby do zkušebny". Je setsakramenský rozdíl mezi zesilovačem 40 W a 150 W, natož 2x40 W či 2x150 W, což ve svém dotazu ani neupřesňujete.
Budete-li studovat, a poctivě přistupovat k novému poznání, budete mít reálně o co opřít Vaši "víru", že z integrovaného audio zesilovače nelze "vytáhnout kvalitní zvuk". Slovní spojení audio zvuk přeskočím.

Odpověď na autorův dotaz: Podle mého subjektivního názoru na žádný z takto výkonných zesilovačů ty Vaše tranzistory zužitkovat nepůjdou, vždy bude něco chybět. Pro reálnou stavbu zesilovače je třeba mít součástkovou rezervu, nikoli počty "na doraz".

(upravil e-man 8. 8. 2011 21:16)

Re: Schéma na zesilovač XXX

2 JH Ani současné katastrofální školství ti nemůže vzít snahu a seberealizaci . Chápu , že schematizmus , mentorování a papouškování myslícímu člověku nepřidá .
2 Jan Paseka - mně funguje cool
2 Sinclair - chlapci děkujem . Zajímavý jak p. Kellner píše "drahé výkonové tranzistory " ( NU ) Pokud jich má Johny Hard několik kilo , tak v době vzniku článku ( 1971 ) by byl těžký vatař . Třeba první křemíkové tranzistory stály zpočátku několik set Kč.  - několikanásobek průměrného denního příjmu . To pak likvidace bolela přímo fyzicky lol

Re: Schéma na zesilovač XXX

e-man: Před Sinclairovou editací příspěvku #33 ve 20:22 ještě nefungoval. Mě funguje taky viz. můj edit #34.

(upravil hranatybraska 10. 8. 2011 8:34)

Re: Schéma na zesilovač XXX

Sincalire, díky, to je přesně to, co už nějakou dobu hledám na pohon malého subwooferu (vše ze šuplíkových zásob) smile

edit: Ještě jedna otázka - nebylo by lepší doplnit do emitorů koncovách trandů ještě odpory 0,3 Ohm?

Web

Re: Schéma na zesilovač XXX

Nech to tak, jak to je - takto je to několikrát odzkoušený a zřejmě to fungovalo dobře.
Nevím, zda si to uvědomuješ, ale na tak velkých emitorových odporech jednak vzniká nezanedbatelný úbytek napětí a co je hlavní, vzniká na nich lokální negativní zpětná vazba, což nemusí přispět stabilitě celého zapojení, kór když je to můstek.

Web

Re: Schéma na zesilovač XXX

Bobeš1 napsal:

Ty 503 jsem v tomhle pouzdře nikdy neviděl. To je opravdu dávali i takhle. Já si je pamatuju jenom s hliníkovym víčkem?

KD 503 se vyráběly normálně s takovýmto pouzdrem. S hliníkovým víčkem se objevily až později.

Příspěvky [21 až 40 z 41]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Schéma na zesilovač XXX

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£