(upravil antonio 6. 5. 2011 12:32)

Téma: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Zdravim. Chcem sa s vami poradit, respektive chcem vediet, ci nemate nejake vyhrady k navrhu bedne pre Hertz HX 250D

vnutorne rozmery su a=48, b=29, c=29cm a referencny otvor ma 4cm a hlbku 56cm, vyzerat to bude asi takto:
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewIma … 9a227eef62

V LspCAD6 som si to skusal simulovat a pri ladeni na 34Hz mi to takto vyslo:
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGal … a3fd28671a

Zatial ten sub by som pouzyval doma, tak chcem vediet ci si mozem ist dat dosky napilit ci este neico zmenit.Neskor by som to chcel šupnut do auta a to je ten druhy dovod preco pisem chcem vediet ci tato konstrukcia bude vyhovujuca aj pre auto (Octacia combi).Robim to prvy krat a chcem to mat co najlepsie urobene.Prosim vyjadrite sa niekto skuseny smile diky vopred

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Volil by som menší objem, okolo 25l, a port naladiť na 38Hz

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Je to reprák, který zahraje už v 10 litrech uzavřených, ovšem s mizernou citlivostí pokud ho nezapojíš paralelně, takže předpoklad je pořádný železo k němu. Do bassreflexu bych ho vůbec nedával, bude to uhučený a ani tam nenaskládáš potřebnou délku trubky.

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

antonio: preco by som ho nemal osadit do BS ozvucnice? vsak ma Qts 0.37 (0.38 namerane) a neviem ako si prisiel k tumu ze by "hucat" ...je to podla mna jeden s najlepsie hrajucich 10" repro co som kedy pocul (a nevravim to len preto ze ho mam big_smile).Je mi jasne ze ty budes zastanca profi a hifi ale nemusel by si hned tak odsudzovat to repro smile

KocuR: preco akurat na 38Hz?? ci kovli tomu Group delay??

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Nic neodsuzuju a nejsem zastánce ničeho, zcela špatně sis to vyložil, "chtěl jsi radu" a já ti ji dal, dál jednej podle svého uvážení. smile

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Ved jasne.Len chcem vediet ze preco je to zle (ten moj navrh) co to sposoby ked to osadim do tej zlej bedne a podobne.Ja stim len zacinam robit a chcem o tom vediet co najviac,venujem sa tomu asi len 2 mesiace.Sice som uz urobil zopar ozvucnic ale to boli len take ake doporicil vyrobca.
No a este som sa chcel spytat ze ci sa pri navrhu ozvucnice musim drzat toho Vas co udava vyrobca kedze ste ma sprdli za ten navrh big_smile a este dalsia vec chcem tam mat strbinovy referencny otvor a neviem aky priemar ma mat, ci to mozem len tak strelit ze 4cm (co asi nie big_smile ) alebo ci je to na kazdy priemer membrany inaksie ?

(upravil KocuR 8. 5. 2011 14:25)

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

To čo poradil antonio má svoje odôvodnenie. Repro je robené do veľmi malého objemu. Q-čkami je vhodné aj do BR, ale musíš ho ladiť veľmi nízko aby hralo lineárne. A malý objem a nízke ladenie neide veľmi dokopy, chce to dlhý nátrubok. A zas keď ho dáš do väčšieho objemu tak si nezmyselne dvíhaš Group Delay.

Práve group delay je to čo sa mi nepáči na tvojom návrhu, 40l je pre to repro pomerne veľa. Takže preto ti ja radím menší objem. Ak ti neide o tlaky ale len o kvalitu, tak sprav uzavretú.

Vas je parameter ktorý ti hovorí čosi o poddajnosti závesu a ploche membrány. Takže neviem ako si myslel či sa ním musíš riadiť.

Čo je referenčný otvor?

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

longi: drž se toho co ti radí kluci. Nic lepšího nevymyslíš, tohle repro je opravdu do malé zavřené skříně. Ne, že by nešel udělat BR, ale nejspíš se z toho opravdu stane klasickej huhlající auto plándák....
kocur: Ty nevíš co je referenční otvor? Přece štěrbina:-) smile

Web

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Dobre zatial diky.Idem skusit daco posimulovat.A stim strbinoviam BS mi nevie teda nikto pomoct ? ze aky priemer sa poziva pri 10" repro, ci si mozem zvolit aky chcem ? smile

(upravil KocuR 8. 5. 2011 20:20)

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

no pri štrbinovom bassreflexe (BS?) sa asi veľmi o priemere nedá hovoriť, že... Skús si to v simulácii - nastav príkon na maximum čo zvládne repro (v tvojom prípade ak si použil parametre z datashitu tak 450W do 8 ohm), skús meniť prierez bassreflexu a sleduj airspeed in port, malo by sa to pohybovať do maximálne 15-20m/s. Problém ale potom asi nastane s dľžkou...

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

No dobre tak som to skusil urobit tak ako si vravel (25l 38Hz) a basreflex som zuzil na 3cm lebo to rozmerovo navychadualo.Len ma trochu zarazil ten Half space (2pi)... tam to vyskocilo na nejakych 113dB, hlupost nie? http://www.upnito.sk/0/8wkxwguzmz42fxe9 … tnujje.PNG

No a dalej sa chcem opytat na to tlmenie bedne tlmiacim materialom, ze ked zadam napriklad 25% tak to znaci ze bude 25% zaplneneho objemu bedne ci povrchu?A hned ma aj napada otazka ze ci mam tlmit tu bednu ci to mam nehat na 0% lebo som si vsimol ze cim viacej % tlmenia tym je nizsia airspeed in port a aj group delay sa znicuje.

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Tie 3 centimetre su priemer bassreflexu? alebo jeho vyska(ked uz uvazujes o strbinovom)? O tlmeni si skus pohladat tu na fore, dost toho tu popisal aj antonio. Ale to ti poradia ini, ja som bassreflexovu este netlmil, teda nie taku, co sa dala aj pocuvat smile
Nieco najdes aj tu:
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=1430

(upravil KocuR 9. 5. 2011 11:20)

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

longi: 450W je oproti 1W rozdiel 26,5dB (10.log 450), takže ak repro malo pri 1W citlivosť 85,1dB (vychádzajúc z kalkulačky čo je tu na webe a z parametrov Vas, Qes, Re a fs v datasheete), tak to dokopy vychádza na 111,6dB pri 450W. V aute to ale samozrejme vplyvom prostredia spraví podstatne viac, hento je pre half-space (polpriestor)

Percentá sa vzťahujú na objem.

(upravil longi 22. 5. 2011 15:14)

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Ved ja viem ze v aute to bude ine..ja to robim hlavne na daoma ako som uz pisal v prvom prispevku (potom neskorsie to chcem supnut do auta) mne neni problem urobit aj 7 ozvucnic...zatial sa len ucim a experimentujem.Ja len chcem pocut ten vysledny verdikt "ano mas to dobre " respektive "este tam uprav toto a hento a bude to ok..." smile Ale dakujem vam za vas cas a ak by este niekto vedel s niecim poradit budem len rad smile

Akurat ma napadla jedna vec ktoru som sa nikde nedocital. Napadlo ma ze ak urobim strbinovy basreflex ( vo vseobecnosti myslim lebo viem se ste mi uzavrenku odporucili smile ) a vychadzaju mi dost velke dlzky, tak ten basreflex dost objemu ubere z ozvucnice a to je ta vec co sa chcem dozvediet ze ten basreflex naozaj ubere s objemu ozvucnice ci nie?
Napriklad tento slimak http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor … peaker.png tam ten basreflex tvory tak cca 50% objemu bedne.
ak ma ta ozvucnica napr. 50l tak ich ma aj s tym basreflexom ci bez?

Dufam ze chapete lebo som sa skoro zamotal v tom co som chcel povedat big_smile

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Ano, vnější rozměry bassreflexu musíš odečíst.
Slimák: pleteš si banány s rozinkama... máš tam napsaný Transmission-line, bassreflex to není i když to se to tak vzdáleně může jevit. TL je jedno dlouhé vedení, které má za úkol utlumit zadní vlnu, to se na basech úplně nepodaří, čehož je u otevřených TL využito. Navíc v takovém vedení klesne, díky té mase vzduchu, měniči fs.

(upravil longi 2. 6. 2011 18:58)

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Ja si to nepletiem big_smile toho slimaka som tam uviedol len preto ze na nom je pekne vydno ze kolko s objemu tvori ten referencny ale diky moc za odpoved, dozvedel som sa co som chcel smile tak dik este raz

Akurát som zistil že mám možnosť kúpiť OSB dosku 25mm za nákupnú cenu a tak sa chcem spýtať či je vhodná na ozvučnicu. Hľadám na nete ze čo ludia hovoria na to a dosť veľa ludí vraví že to nieje šťastné riešenie a zas sa nájdu aj taký co tvrdia ze je to OK.
Ďalej ma zaujíma že ak tá OSB nebude vhodná, mam pouziť MDF-ku alebo niečo iné?

Re: Hertz HX 250D - čo vy na to?

Já jsem to nikdy nezkoušel, používá se to ale, no ale pokud to máš zadarmo, proč to nebrat. Lepší než MDF to ale nebude, sám používám překližku. smile