Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Autohifi » Osazení subwooferu 35 dm3

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Osazení subwooferu 35 dm3

Zdravím vespolek,
     prosím o radu. Před pár lety jsem si do auta vyrobil subwoofer o vnitřním objemu 35 dm3. Osazen je Carpower SP-252C, uzavřená ozvučnice. Pohánim to nějakou noname srajdou, ale myslim, že to má pod kontrolou.
     Chtěl bych osadit bednu něčím lepším, líbí se mi teorie osazení PA reproduktoru do autosubwooferu. Poraďte mi prosím, nějakou "sázku na jistotu" do tohoto objemu, hodilo by se mi tam něco v rozměru 10'' nebo se tam myslim i vejde 12''.
     Kdyz tady hledám v diskuzi, nikdy se moc neschodnete, co hraje a co ne, tak to ve mě moc důvěry nebudí a nechce se mi pořizovat něco, co by eventuelně nedej bože hrálo hůř jak zmiňovaný Carpower SP-252C :-)
     Dík

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

Pre PA basák je to dosť malý objem. 10" ti tam nezahrá asi žiadny, 12" sa už skôr nájdu. 252C je ale za svoju cenu super basák a skôr by som na tvojom mieste vyskúšal zmenu zosilňovača. Alebo ak chceš teda PA,tak určite väčší objem.

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

No je mi jasné, že ten objem není velký, původně to bylo pro ARN6614 . Mám doma ještě půl desky dřevotřísky, tak bych udělal novou bednu. Byl jsem proměřit auto a aby mě ještě něco zbylo z kufru, vypočetl jsem maximální vnitřní objem boxu cca 55 dm3.

Je 55 dm3 pořád málo pro použití PA basáku, aby to za něco stálo?

Jinak jsem zjistil, že při přepočtu objemu jsem ráno špatně odečetl šikminu. Můj současný box nemá 35 dm3 ale 40,5 dm3, což na věci asi nic nemění....

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

Tu 40l uzavřenou bednu máš možnost osadit třeba Hertz ES300, Monacor PULSAR-12...

Z profi mě přijde nejrozumnější B&C 12PS100, seženeš do 3.5k, výš nemá smysl chodit - nevyužiješ to, níž taky ne - levnější u nás sehnatelné věci nemají charakteristické znaky typických subwooferů. Do 3.5k by šla sehnat i Beyma 12LX60V2 myslím. Těch 50-55l by stačilo, ladit někde kolem rezonance (40Hz).

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

Dík za reakci. Monacor PULSAR-12 se mi nelíbí kvůli citlivosti.
     S Hertz ES300 už je to lepši, v parametrech má uvedeno 2X4 ohm, znamená to, že má dvě cívky? Na co jsou vlastně dnes dobrý dvě cívky, když se to napájí aktivní výhybkou a zesilovačem? Vidím v tom akorát zbytečné snížení citlivosti díky mechanickým odporům a hmotnosti.   
     B&C 12PS100 se zdá být pěkný, ale trochu jsem nervozní z Fs 44Hz. Je pravda, že většina profíků s malým Vas má Fs vejš než "auto gumáky". Myslel jsem si, že Fs by mělo být mimo aktivní frekvenční pásmo boxu. I když je pravda, že některé reproduktory mají Fs ve frekvenčním rozsahu a né mimo. Jak to tedy je?
     Pak se mi libí B&C 12PS76 je dle vás použitelný?

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

Ty mluvíš o ES300D, výhodu to má v tom, že si jiným zapojením rozdělených vinutí můžeš vybrat výslednou impedanci. A i ten "ne D" model má +/- stejnou délku vinutí, jinak bys nedosáhl daného Qes.

Pokud je fs dostatečně tlumena - opět Qes, pak to nedělá problém.

12PS76 je podobný 12PZ32, membrána je měkkčí, ale má dobrý závěs jako u 12NW76, 12PS100... U 12PZ32 je to nepříliš rozvinutelná dvouvlnka.

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

Hmmm, hmmm. Dik za osvětlení problematiky. Budu si to muset nastrakat do nějakého toho simulačního SW. Je velká šance, že následná realita bude odpovídat simulaci? Od kolikati Hz by mela soustava "hrát", aby se to ještě dalo nazvat subwooferem?

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

Vacsinou je to od 30Hz do 80 az 120Hz.

(upravil KocuR 22. 4. 2011 14:03)

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

Beyma Power 12 (keď nebude mimo rozpočet) - má veľmi slušnú citlivosť, nízku Fs a výrobcom odporúčaný objem uzavrenky je 35l.
U Hertzov na citlivosť nepozeraj lebo to čo tam uvádzajú je merané pri 2,83V; čo ti pri 2ohm zapojení reproduktora spraví slušný rozdiel.

Realita bude zodpovedať simulácii do takej miery, do akej bude presná tá simulácia. Zohľadniť v simulácii napr. interiér auta je dosť komplikované.

(upravil Babu28 27. 4. 2011 9:58)

Re: Osazení subwooferu 35 dm3

nemusi byt ani špatnou volbou JBL GT5 12´. za 1200.- hraje paradně a jsou k dispozici i parametry: http://www.jbl.com/EN-EU/Products/Pages … PID=GT5-12

v ty uzavreny ozvučnici co mas to bude hrat supr a nemusis ani nic predelavat. vyrobce harman doporucuje objem uzavrenky okolo 30litru takze parada.

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Autohifi » Osazení subwooferu 35 dm3

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£