Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 10 z 12)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zosilnovač prosím o radu

  Stránky: ««« 1 ... 8 9 10 11 12 »»»

RSS

Příspěvky [181 až 200 z 222]

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Mám po 50,- jak nový PCL200 Tungsram, tak keramický patice do šasi.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

sinclair napsal:

Možná by stálo za hřích vyzkoušet PL36 /pozor, EL36 je o dost jiná/, která by ani nemusela být osolená na plný knedlík - to je prototyp takové polouniverzální lampy, nšco jako je PL-EL81.
PL500, PL504, PL508, PL509 jsou lautr naprd, i když si možná někteří myslí něco jiného - typické příklady elektronek vyvinutých pro jeden jediný účel a jedno zapojení.
Proč se do televizorů namísto PL504 nedávaly např. EL34? Protože EL34 se prostě jako spínač nehodí, stejně jako se PL504 nehodí jako zesilovač....

EDIT: 6CC41 je kompletně okopírovaná 12AX7, tedy ECC83, akorát má jenom 6,3V žhavení. Tehdy, v době vzniku miniaturních elektronek byl trend sjednotit nejen typy do skupin, ale i žhavicí napětí, proto až při přechodu na evropské značení měla ECC82 možnost zapojit žhavení dvojím způsobem. Byla to víceméně setrvačnost z výroby heptalů, které se např. v sériovém provedení vůbec neuchytily /viz Trio/.

PL36 je identická s EL36, jen jiné žhavení.
PL81 není žádná polouniverzální, ale všechny tyto typy PL81/PL36/PL504/PL509 jsou spínací svazkové tetrody optimalizované na koncový stupeň horizontálního rozkladu televizí se "síťovým" napájením a liší se mezním proudem, všechny jsou na 7kV Uamax. PL508 je něco jiného, na vertikální rozklad, na zesilovače taky ne moc vhodná, všechny tyhle lampy počítají s napájením Ug2 kolem 200V a méně.

6CC41 není kompletně okopírovaná ECC83, má trochu větší strmost 2mA/V, ale jinak stejně použitelná.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

PL81 je sice určená pro horiz. rozklad, jak píšeš,nicméně v knize o novalových lampách od zuzánka se píše mimo jíné, že lze výhodně použít pro audio a je tam i uvedený píříklad zapojení, pokud se nepletu. Tož tak.

Web

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Mne osobne to je jedno, na co je PL81 (EL81), nasyslil som si niekolko kusov NOS, a zosik s nimi bude stoj co stoj big_smile Podobne sa chystam na 6p13s/EL36 smile

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Pokud budete chtít kdokoliv jakékoliv flašky, prodávám je i na Aukru.
Teď tam sice nic nemám - budu ještě měsíc ve špitále.
Pak si stačí napsat, dostanete je poměřené a dle přání i napárované.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

hranatybraska, zesilovač se dá ulepit s čímkoliv, ale když někdo řekne že: "PL500, PL504, PL508, PL509 jsou lautr naprd", tak jsou ve srovnání PL81 a PL36  zrovnatak na hovno !

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

6CC41 je asi kopie 6N2P, ale myslím, že se Tesle moc nepovedla, zvukově je asi ECC83 většinou lepší.
EL81 a EL36 se  z hlediska audio zesilovače od EL500 nebo EL509 dost liší, např. Philips s EL36 dělal audio zesilovač, ale nevidím důvod proč raději nepoužít 6P3S, dá se sehnat docela levně a je lineárnější.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

A v čem se dost liší EL36 a EL500 z hlediska audiozesilovače ?

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

EL36 je proti EL500, EL509 lineárnější. Zkreslení pro 2 x EL36 Ua 300v Ug2 150 V Ug1 -29 V uvádí Philips při 40 W 9%, při 8 W 5% což není žádná sláva ale u EL500, EL509 by to bylo asi ještě horší. Philips hodnoty zkreslení u EL500 neuvádí, asi vůbec nepočítali, že by se EL500 používala pro audio.

(upravil Betaron 13. 6. 2011 15:49)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

PB0305 napsal:

6CC41 je asi kopie 6N2P, ale myslím, že se Tesle moc nepovedla, zvukově je asi ECC83 většinou lepší.

..čéče, tahle věta se ti ale povedla cool
Proč místo planých úvah a teoretizování od stolu raději neprověříš zmíněné flašky v praxi? Vždyť to nemůže být velký problém zapojit elky s paticemi na šásko a alespoň uchometricky porovnat smile

(upravil PB0305 13. 6. 2011 16:18)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

No právě, já jsem je jednu dobu používal, a neměl jsem s nimi dobré zkušenosti, potom jsem se setkal s tím, že zdaleka nejsem jediný. Nicméně nemohu tvrdit, že to platí o všech, možná jsem měl smůlu, nebo byla chyba někde jinde. Mám je taky ve Filharmonii a tam nevím o problému. Možná záleží na roku výroby nebo co já vím. Pokud si to dobře pamatuji tak v knize Novalové elektronky se o nich tvrdí, že se moc nepovedly a  proto se začaly vyrábět ECC83.
Tady nejde o žádné teorie, naopak podle údajů udávaných Teslou jsem myslil, že budou lepší než ECC83, to co jsem uvedl jsou  zkušenosti mé a mého kolegy atd.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Jelikož se 6n2p vyráběla v několika vzorech, nejspíš s trochu odlišnýma vlastnostma, je tohle takové plácání do vody. Taky ty výrobní tolerance jsou natolik velké, že může být série od série hodně odlišné.

Web

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

6CC41 Tesla sa vyrabali, co len ja viem, 3 druhy. Jedne su konstrukcne zhodne (zeby preznacene) s 6n2p, jedne maju system rovnaky ako mali ECC83, a jedne boli s lesklymi anodami. Tie co su podobne 6n2p su vacsinou dost mikrofonicne, tie podobne ECC83 su ok, aj zvukovo, tie s lesklou anodou som mal len 1 alebo 2ks, takze objektivne hodnotit nemozem.
Provadeno na sluchatkacu 6CC41-EL84 (EL83,6p15p) od Betarona.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

reeb napsal:

No jo, ale aby někdo z vás, kritiků, zveřejnil lepší schéma nebo publikoval kompletní vyzkoušený návod jako trunek, to ne... roll

Nezlob se na mne, ale takové víceméně triviality vytvoříš/najdeš na netu a ověříš za pár hodin práce. Pokud chceš, aby někdo publikoval něco na vyšší úrovni, tak najdi nějakého filantropa, nebo movitého nadšence, nebo sponzora. Nebo se na to vrhni sám... výsledky chce každý, ale podílet se na nákladech nechce nikdo.

BTW, zrovna sháním někoho kdo mi pujčí generátor na zkalibrování sond. Nehlaste se všichni, stačí jeden, a stačí mi holý PG506- mainframe mám.

Web

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Až se Bobobrod uzdraví (držím palce) zveřejní postupně všechny své sluchátkáče. At tu nejsou jen stesky jak to všichni maji špatně..

Web

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Je to tak, akorát si počkáte ještě aspoň měsíc...

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

sinclair napsal:

Elektronky a cokoliv s nimi v domácnosti /kromě nástrojových zesilovačů/ je dneska snobárna .....  ale místo honoráře za uveřejnění bys měl dostat přes držku.

No a nejsou tam elektronky?

(upravil reeb 17. 6. 2011 16:43)

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Snobárna je úplně jiná věc než bastlíř s pájkou v ruce stavící si něco pro radost..

Web

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Ban jsem dostal za nedodrzeni pravidel bod 10 a 11,blbe jsem vkladal prispevky...myslim si,ze mezi ceskymi bastlery je nedocenena 6P15P,v triode je to jedna z nejlinearnejsich lamp,po propojeni pinu 3 a 6 kondem 0,1uF se jeji zvuk jeste neuveritelne zlepsi,fakt stoji za to vyzkouset...navic se daji na Aukru koupit za cca 35kc nove ve verzi EV s zivotnosti 5000hod,ja si nakoupil vetsi mnozstvi a sparoval si je.Jejich zvuk mi sedi v zesilovaci a ve sluchatkaci,tam nakonec asi budou jako budice 6N6P v SRPP,k mym sluchatkum mi sedi zda se nejvic.EF806s s anodovou civkou mi prisly moc ostry,ale v predzesilovaci je mam a se zvukem jsem spokojenej.

Re: Lampový zosilnovač prosím o radu

Ohladom toto zapojenie Ear Max (ktore bolo v PE s E88CC) mi pisali uz asi 4 ludia, ktory to stavali a kazdy si zvuk pochvalil. Niekto skusal iba zapojenie, niekto aj obojstrannu DPS. prikladam komentar cloveka, ktory mi napisal dnes mail ohladom topto elektronkoveho zosiku:

dobry den.vas zosilnovac som postavil na obojstrannej doske pl spojov 14x11 cm.doska nesie elektronky a vystupne kondiky.kondiky su umiestnene v dutych nitoch 3 mm.izolacne plosky som spravil pomocou vrtaka so stredovou spickou,ktory my vyrobil kamarat.zo spodnej strany dosky su umiestnene vsetky suciastky,okrem vystupnych kondikov a jedneho filtracneho.zdroj je na samostatnej doske.cela doska je zem pre vsetky sucistky.odstupy su bezchybne.zvuk je velmi rychly.elyty vkatodach som premostil hrebienkovymi foliovimi kondikmi.

(text som si nevymyslel, ale ak by mi niekto neveril, urobim print screen prijateho mailu). To je len pre tych, ktory sa rozhoduju ci stavat, alebo nie?

Příspěvky [181 až 200 z 222]

  Stránky: ««« 1 ... 8 9 10 11 12 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zosilnovač prosím o radu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£